zamknij

Wiadomości

Jan Mura nowym przewodniczącym rady miasta

2016-10-06, Autor: ww

Jan Mura został nowym przewodniczącym Rady Miasta Rybnika. Zastąpił Adama Fudalego, który na samym początku nadzwyczajnej sesji rady miasta ustąpił z tej funkcji.

Reklama

Dzisiejsze zmiany w Radzie Miasta Rybnika to pokłosie wydarzeń z ubiegłego tygodnia, gdy zawiązała się nowa koalicja radnych "Wspólnie dla Rybnika" wspierających prezydenta Piotra Kuczerę.

Podczas czwartkowej nadzwyczajnej sesji radni mieli głosować odwołanie z funkcji przewodniczącego rady - Adama Fudalego. Ten jednak zaraz po rozpoczęciu obrad zrezygnował sam. Przegłosowanie jego rezygnacji było więc tylko formalnością. Czytaj więcej: Adam Fudali zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady>>

W tajnym głosowaniu, głosami 13 radnych z koalicji "Wspólnie dla Rybnika" nowym przewodniczącym rady wybrany został Jan Mura. Prócz radnego Mury jako kandydatka na przewodniczącego rady została jeszcze zgłoszona Ewa Ryszka (Blok Samorządowy Rybnik), która w głosowaniu otrzymała 12 głosów.

Tuż po wyborze Jan Mura podkreślał swoją apolityczność. - Jestem samorządowcem. Polityką zajmuję się raz na 4 lata, gdy idę na wybory. Takim samym szacunkiem darzę polityków PiS-u i Platformy. Szacunkiem darzę również prezydenta Rybnika, który został wybrany głosami mieszkańców - powiedział nowy przewodniczący rady miasta.

Radni odwołali też z funkcji wiceprzewodniczącego rady - Andrzeja Wojaczka, który pozostał lojalny wobec Adama Fudalego. Andrzej Wojaczek miał żal do radnych za przyjęcie rezygnacji Fudalego. - Przykro mi, że radni nie potrafili poczekać do kolejnej sesji rady miasta. Pan Fudali to wielki człowiek, odznaczony przez dwóch prezydentów Polski. To był dla mnie zaszczyt siedzieć obok niego w tym miejscu - mówił radny Wojaczek.

Nowymi wiceprzewodniczącymi rady zostali za Andrzeja Wojaczka i Jana Murę zostali: Małgorzata Piaskowy (Wspólnie dla Rybnika) i Franciszek Kurpanik (Platforma Obywatelska, Wspólnie dla Rybnika). Grono to uzupełnia dotychczasowy wiceprzewodniczący - Benedykt Kołodziejczyk.

Dodajmy, że w głosowaniu przepadły kandydatury Andrzeja Wojaczka zgłoszonego przez Blok Samorządowy Rybnik i Łukasza Dwornika zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Grisza 2016-10-06 17:56:33

  Gratulacje.

  37 21
 • ~mrek77 2016-10-06 21:43:56

  żegnajcie poplecznicy adama f.

  32 16
 • ~Ja_2 2016-10-06 21:44:08

  Niewielu jest dzisiaj ludzi z klasą. Brawo Panie Wojaczek !
  Po czynach ich osądzą. Na razie dwa lata zmarnowane, zobaczymy co dalej. Mierni ale wierni pozostali i to jest smutne.
  Powodzenia Panie Adamie - dużo zdrowia i dziękujemy za dobre 16 lat !

  Egon z Rybnika

  31 36
 • ~marys76 2016-10-06 23:45:12

  Fuj, fuj, fuuuuj!!! To co się dzieje w rybnickiej Radzie Miasta jest żenujące. Kabociorze otaczają nas

  31 16
 • ~templariusz 2016-10-07 00:13:46

  Tak.... obecny układ rządzący w mieście ma niestety dwa lata jeszcze. Ale potem to już śladu po nich nie będzie miejmy nadzieję. Ludzie to widzą i w następnych wyborach powiedzą: odjazd ! :) Zadufani w sobie, pewni siebie, dogadane jak pod zielonym stolikiem. Tekst wystąpienia nowego wybranego gotowy... Apolityczność cechuje się tym, że nie robi się pewnych rzeczy. Mam pytanie do obecnego układu: "Na py­tanie, czy nig­dy z ni­kim nie będziesz, może od­po­wiadać mąż py­tany o żonę lub o kochan­ka. W po­lity­ce słowo "nig­dy" jest słowem wyklętym. " - kto to powiedział ? :)

  29 21
 • ~elegant 2016-10-07 07:36:06

  Degrengolada w rybnickiej RM sięgnęła dna! Jeszcze tylko 2 lata
  do wyborów i ta patologia odejdzie w niebyt.Tak beznadziejnych władz w Rybniku dawno nie było. Tak jak w Warszawie politycy wywodzący się z bezideowej Platformy Obywatelskiej czego się dotkną to spartolą.

  30 25
 • ~Yggdrasil 2016-10-07 07:56:11

  Będę się posługiwał sposobem budowania wypowiedzi, zapożyczonym o Pana Radnego Cebuli ..., czy prawdą jest że ekipa A. Fudalego w podobny sposób potraktowała ekipę Makosza ? Czy prawdą jest, że uznano iż nie trzeba uzasadniać wniosków o odwołanie (przypadek: M. Krząkały) ? Czy prawdą jest - i to jest akcja - że M. Węglorz złożył taką propozycję (uważam, że ta kwestia powinna być wyjaśniona, choćby wewnętrznie) ? Tak więc moi drodzy BSR-owicze, "jak Kuba Bogu, tak Bóg ...", graliście takimi kartami 16 lat, nie licząc się z nikim, nie bądźcie zatem zdziwieni. A za dwa lata wyborcy wybiorą właściwie, liczę że docenią pozytywne zmiany, które się aktualnie dzieją (od 2 lat), w końcu jest porównanie, bo 6 lat temu nie było z kim porównywać A, Fudalego. I jeszcze jedno - degrengolada to właściwe słowo - rzecz w tym, że na określenie BSR-u. Może przewodniczący Wojaczek ... a może przewodnicząca Ryszka ..., dajcie spokój. Mamy was dość! Czas na dobrą zmianę.

  35 18
 • ~Frigg 2016-10-07 08:01:06

  Ostatnia RM pokazała dosadnie, słowami Pana - byłego już - przewodniczącego, że radni Bloku Samorządowego Rybnik nie kochają już miasta. Pan Fudali "długo się odkochiwał ...", czyli już nie o Miasto chodzi, ale o "władzę" i "możliwości". Ciekawe czy za dwa lata Wasza kampania będzie taka "wszechobecna" bez wsparcia tegoż miasta i jego budżetu :)

  26 12
 • ~Arteks 2016-10-07 08:50:24

  I jedna i druga strona przesadza. Fudali zostawił miasto i budżet miasta w świetnej formie. Hejtowanie tej zasłużonej dla miasta osoby w chwili jego słabości jest nieprzyzwoite. Tym bardziej, że Fudali sam zrezygnował z pełnionej funkcji. Z drugiej strony ciężko mówić o jakimś marnowaniu czasu przez obecną ekipę, która pracuje przyzwoicie, a działania w niektórych obszarach życia miasta można uznać za bardzo innowacyjne, co zauważyli także radni BSR. Rybnik ma jednak szczęście do włodarzy. :)

  28 17
 • ~minowa 2016-10-07 09:06:14

  Gorszej propozycji od Ryszki nie było można wymyślić, no ale rozumiem, stare musi się trzymać razem.

  25 14
 • ~marcin13 2016-10-07 10:31:16

  Jak czytam wasze komentarze to mam wrażenie że to forum pracowników UM i jej spółek. Co takiego przez te 16 lat Rybnik osiągnął niech ktoś znajdzie nową fabrykę wybudowaną w Rybniku itp. pojedzcie do Gliwic, Żor . Rybnik miasto w którym w centrum stoją markety, autostrada nas ominęła, brak stref ekonomicznych, brak dobrze płatnych miejsc pracy. Jeśli jedyną oceną stanu miasta jest jej stan budżetu a nie zamożność obywateli to ... .

  29 17
 • ~jarotar 2016-10-07 10:40:42

  Tylko 1 głos przeważył. Parszywa dwunastka głosowała na tę miernotę - panią z licencjatem, która sprzedawała kiedyś prasę w empiku i była doradcą klienta w banku... To smutne, że w Radzie Miasta liczącego 140 tys. mieszkańców na alternatywę wyboru jej Przewodniczącego, typuje się osobę o tak niskich kompetencjach i 0 zasługach. A co tam - Fudali też sprzedawał buty, potem działki...

  24 15
 • ~Arteks 2016-10-07 11:15:52

  @marcin13 - twój wpis to anachronizm bo wiele marketów i sklepów specjalistycznych płaci swoim pracownikom lepiej niż fabryki. Czy w Gliwicach też nie powstały? A w Żorach władze bardzo chciały pozyskać inwestora do budowy galerii ale żaden normalny inwestor nie chce czegokolwiek budować w tak słabym ekonomicznie miasteczku. Jakoś nie słyszałem aby Biedronka, Agata czy Neonet zatrudniały Ukraińców, a strefowe fabryki ściągają tanich pracowników zza wschodniej granicy bo nawet miejscowi nie chcą pracować za takie grosze. Rybnik po tych 16 latach wywindował się na jedno z trzech najbardziej zamożnych miast województwa i możemy budować obwodnicę za kilkaset milionów zł, a Żory są nadal końcu listy i nie stać ich na wybudowanie bez kredytu nawet przedszkola za 5 mln... Za Fudalego udało się ściągnąć do miasta wiele ważnych instytucji, uczelnie wyższe, dokończyć budowę jednego z największych szpitali na Śląsku, stworzyć zupełnie nowe obszary wypoczynku. Udało się z powodzeniem zrewitalizować 4 ważne obszary w centrum miasta - dawny browar, dawną zajezdnię PKS, plac pod bazyliką i kampus. Podjęto udaną próbę reindustrializacji dawnej KWK Rymer. Udało się rozpocząć przekształcać w centrum kulturalne dawną KWK Ignacy. Jeśli Kuczerze uda się zrewitalizować Juliusza, parkingi na Hallera i 3 Maja to będą kolejne dowody na to, że w Rybniku zachodzą dobre procesy miastotwórcze, a fabrykotwórcze nie muszą bo mamy XXI wiek, a nie XIX. Lepszą inwestycją jest czasami lokalny przedsiębiorca budujący na miejscu markę, zakład, szanujący pracowników niż dalekowschodnie cwaniaki stawiające kawał brzydkiego hangaru zwolnionego z podatku, szukający frajerów do pracy za grosze. Obydwa wspomniane przez ciebie przykłady są nieprzemyślane - Żory i Gliwice mają kiepski wizerunek. Jedno w raporcie PiS uznano jako miasto w finansowej ruinie, drugie traci w ekspresowym tempie mieszkańców bo jego władze poza fabrykami nie mają żadnego pomysłu na jego rozwój. A przypadkiem czy to z Gliwic do Rybnika nie przeprowadziły się takie instytucje jak WORD czy Urząd Celny? :)

  23 8
 • ~Arteks 2016-10-07 11:18:51

  @marcin13 - a skąd się bierze zamożność miasta jak nie z zamożności jego mieszkańców i dobrej polityki władz miasta?

  18 8
 • ~Frigg 2016-10-07 12:33:31

  Atreks, A. Fudali zrezygnował bo ... nie miał innego wyjścia, inaczej byłby zapamiętany jako osoba, która została odwołana. Nie wierzę, że zamierzał na "kolejnym spotkaniu" zrezygnować", ale cóż też może powiedzieć ?. Zresztą na sesji, sam chciał się odwoływać, zapomniawszy że porządek już został zmieniony. Jego rezygnacja to wybieg PR, tak naprawdę został odwołany, trzeba sobie to powiedzieć jasno!

  23 8
 • ~telesrele 2016-10-07 14:57:04

  Nie wiem, jakimi wybitnymi przymiotami wyróżnia się Pan Mura. Czytałem, że wcześniej dobrze działał w swojej dzielnicy. Potem było już miasto. Może jest dobrym człowiekiem i samorządowcem, ale odnoszę wrażenie, że przede wszystkim dobrze odczytuje, z której strony wieje wiatr i właściwie ustawia się. Ciekaw jestem jego poczynań, gdyby w kolejnych wyborach w Rybniku wygrała Nowoczesna, SLD lub Korwin. Opcja raczej nierealna, ale gdyby ? Emerytura, czy kolejna zmiana kolegów ?

  16 14
 • ~1floyd 2016-10-07 19:59:54

  Patrząc na to się dzieje w R.M. odnoszę wrażenie że, jest tam pewna grupa ludzi którzy są wspaniałymi meteorologami. Oni doskonale wyczuwają skąd wieje wiatr, i wiedzą jak się ustawić. Z innej strony BSR też szybko ściągnął chorującą panią radną, by utrzymać się u sterów. Jak to się mówi: gra w domino trwa. Tylko kto trzyma w ręku mydło?

  19 2
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2016-10-08 13:55:39

  Na tej sesji były prezydenta wykazał się niezwykłą przytomnością umysłu.czyli na poprzedniej sesji RM dopadła go choroba filipinska. Szkoda,że tego wówczas nie zobiektywizowano.Może zniknęłaby gdzieś ta jego buta i złośliwość.To ,że sam złożył rezygnację z funkcji w RM jest wyjściem honorowym tyle,że ciut za późno.Bardziej odpowiednio i godnie byłoby gdyby w ogóle tego stanowiska nie aspirował.To taj jakby dyrektor szkoły po przegranym konkursie na to stanowisko został w tejże placówce szefem sekretariatu.

  9 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku powinien obowiązywać podatek od psa?
Oddanych głosów: 1610