zamknij

Wiadomości

Jaki wpływ autostrada A1 ma na nasze życie? Urzędnicy pytają mieszkańców o zdanie

2014-01-23, Autor: dk
Samorządy Rybnika, Czerwionki-Leszczyn i Świerklan przystąpiły do realizacji partnerskiego projektu, którego celem jest określenie wpływu autostrady A1 na gminy zlokalizowane wzdłuż niej, a także określenie potencjalnych kierunków rozwoju. Swoje zdanie będą mogli wyrazić również mieszkańcy.

Reklama

Celem projektu jest określenie wpływu autostrady A1 na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego na rozwój obszaru oraz dalszych kierunków rozwoju wykorzystujących potencjał stworzony przez powiązanie komunikacyjne. Jednym z elementów projektów są konsultacje społeczne, przeprowadzane w formie anonimowych ankiet. Wpływ autostrady A1 ocenią mieszkańcy, organizacje pozarządowe oraz pracodawcy.

Wypełnione ankiety rybniczanie mogą przesyłać na adres e-mailowy: gospodarka@um.rybnik.pl lub oddać osobiście w Urzędzie Miasta Rybnika – Wydział Rozwoju, Promocji Gospodarczej i Integracji Europejskiej (pokój 261 lub 262 II piętro), mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn mogą wysłać ankiety na adres: bfz@czerwionka-leszczyny.com.pl, a obywatele gminy Świerklany na adres ug@swierklany.pl. Ankiety w magistratach są przyjmowane do 31 stycznia.

Pobierz formularze ankiet:

>> wersja dla mieszkańców


>> wersja dla organizacji pozarządowych

>> wersja dla pracodawców


Ankieta przeprowadzana jest w ramach projektu pn. „Diagnoza potencjału rozwojowego obszaru funkcjonalnego zlokalizowanego wzdłuż autostrady A1 na terenie subregionu zachodniego województwa śląskiego”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~majka15_26 2014-01-23 14:21:08

  Zajrzałam do ankiety dla mieszkańców i......pytania niby ok, ale jak się dobrze wczytać to może być problem.Uważam, że drugie pytanie dla przeciętnego Ślązaka może być po pierwszym przeczytaniu niezrozumiałe.Po drugim pewnie też mu się wiele nie rozjaśni.
  Co do samej autostrady, jak z większością różnych inwestycji zawsze ktoś straci i nie będzie zadowolony, jednak w ogólnym podsumowaniu powstania A1, dla subregionu wynikają z tego w większości same korzyści.

  0 0
 • ~majka15_26 2014-01-23 14:23:26

  rybniczanie chyba piszemy tak:Rybniczanie

  0 1
 • ~piotrekdec 2014-01-23 15:36:46

  majka15_26: chyba nie; ps. ale trzeba było się prz***ać niemerytorycznie nie? jak sę niema nic do powiedzenia lepiej odpuścić

  4 0
 • ~ 2014-01-23 18:10:54

  Uważam, że autostrada A1 od węzła Pyrzowice do granicy z Czechami powinna być bezpłatna, również dla samochodów ciężarowych. Ona powinna być taką centralną obwodnicą dla kilkunastu naszych miast. W naszym subregionie przebiegają trzy drogi główne z północy na południe: DK 78, A1 i Wiślanka. Tylko ta pierwsza jest niepłatna dla samochodów ciężarowych, autostrada i Wiślanka są obstawione bramownicami i pobierają opłaty. Jak kierowca ciężarówki jadący z Bytomia do Czech będzie chciał zaoszczędzić, to nie pojedzie autostradą, choć to jest najlepiej, a pojedzie przez Gliwice, Rybnik Wodzisław. Gliwice umiały załatwić sobie, że A4, pomimo że od węzła Sośnica na zachód jest płatna, to jednak od węzła Sośnica do węzła Kleszczów jazda jest bezpłatna. Jadąc z Żor do Gliwic nie pcham się przez centrum, z A1 na węźle Sośnica zjeżdżam na A4, na bramce pobieram bilet, zjeżdżam z autostrady przy ul. Rybnickiej, na bramce oddaję bilet i nie płacę za przejazd. Ale gdybym chciał jechać do Wrocławia, to za ten odcinek mam również policzone. Tak samo powinno być u nas. Jadę z Żor na lotnisko, pobieram w Żorach bilet, zjeżdżam na węźle w Pyrzowicach, oddaję bilet i nie płacę. Ale gdybym chciał jechać A1 z Żor do Łodzi (w przyszłości jak ją wybudują), to płacę za cały odcinek, od Żor do Łodzi. Najlepiej by było, gdyby od węzła Pyrzowice do czeskiej granicy nie było żadnych bramek. Od nas zależy czy nasz odcinek A1 będzie płatną autostradą czy bezpłatną, centralną obwodnicą. Powodzenia.

  6 0
 • ~ 2014-01-23 18:21:23

  Temat bezsporny! Na tym polega m. in. nowoczesność, by nawet z szeroko rozumianej prowincji móc szybko wydostać się w każdą stronę kraju i zagranicy, w dogodnych, w miarę bezpiecznych warunkach...Na kulturę, do pracy, na lotnisko, do kliniki itd. O zwiększonym wskaźniku goposodarczym, migracyjnym, komunikacyjnym, chyba nie trzeba wspominać...;-)

  2 0
 • ~Arteks 2014-01-23 20:01:10

  @Józef Brzozowski - ile razy trzeba ci tłumaczyć, że A1 nie ma charakteru obwodnicy naszego subregionu! Przecież nawet z Żor do Wodzisławia albo z Jastrzębia do Rybnika nie opłaca się jechać A1. To droga idealna jadąc z naszego regionu do GOP, na lotnisko albo do Ostrawy i w dalszych kierunkach. Te zaproponowane opłaty 0,10 zł za 1 km są tak naprawdę symboliczne i zostawmy już to w spokoju. Luksusowe rzeczy nie powinne być bezpłatne. Niech kierowcy którzy lubią szybkość i wygodę w jakiś sposób przyczyniają do pokrywania gigantycznych kosztów utrzymania takich dróg jak autostrady.

  0 13
 • ~hindenburgstrasse 2014-01-23 21:22:01

  @Arteks - chyba pomyliło Ci się znaczenie słowa "obwodnica". Obwodnica to (jak w sumie sama nazwa wskazuje) droga, która omija miasta i (tu już nazwa tego nie wskazuje, więc wybaczam) jest przeznaczona dla tranzytu (który inaczej przejeżdżałby przez centrum). To o czym Ty mówisz - droga prowadząca z jednego miasta do drugiego - to albo po prostu droga albo, w bardziej zurbanizowanym terenie, średnicówka. Osobiście uważam, że A1 powinna być bezpłatna od Mszany do Pyrzowic dla samochodów osobowych. Ciężarówki pojadą nią tak czy tak, bo każdy rozsądny właściciel firmy transportowej wie, że lepiej zapłacić 10 groszy więcej za kilometr drogi niż 50 groszy więcej na kilometr drogi za paliwo.

  7 0
 • ~piotrekdec 2014-01-23 22:19:26

  hindenburgstrasse pełna zgoda, traktowanie naszego subregionu w taki sposób w jaki został potraktowany poprzez planowane wprowadzenie opłat na A1 to chamstwo, które zwielokrotnia myśl o bezpłatnym odcinku A4 (dla osobówek), który poniekąd będzie dublowany przez bezpłatny, równoległy do niego odcinek przyszłej DTŚ

  9 0
 • ~Eberhard Mock 2014-01-24 06:46:26

  Arteks: utwierdzasz mnie w przekonaniu, że jesteś "powiatowym podróżnikiem" i pewnie najdalej byłeś w Świerklanach... A w temacie: do pracy do Gliwic jeździłem godzinę, od otwarcia A1 jeżdżę pół godziny. Godzina dziennie wolnego czasu - to mój prywatny zysk z autostrady.

  7 0
 • ~Arteks 2014-01-24 09:42:31

  @Eberhard Mock - a może ty jesteś powiatowym podróżnikiem skoro nie wiesz, że w większości krajów Europy stosuje się opłaty za przejazdy autostradami i skoro do Gliwic jechałeś godzinę? To gdzie ty mieszkasz? W Radlinie? Żorach??? Z centrum Rybnika do centrum Gliwic jedzie się 30-35 minut a nie 60!... Kolejny podrybnicki wiochmen się odezwał.

  0 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4936