zamknij

Wiadomości

Jak zmieniał się Rybnik dzięki funduszom unijnym?

2013-11-27, Autor: Dominika Kuśka
Rybnik w latach 2007 – 2013 z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymał ponad 134 mln złotych dofinansowania na realizację 35 projektów z różnych dziedzin. To dzięki tym funduszom nasze miasto w ostatnich latach przeszło prawdziwą metamorfozę – powstała m.in. hala widowiskowo-sportowa w Boguszowicach czy nowa obwodnica.

Reklama

Do najważniejszych działań, w ramach RPO w ostatnich siedmiu latach można zaliczyć modernizację hali widowiskowo-sportowej w Boguszowicach (dofinansowanie łącznie: 5,7 mln zł), gdzie powstała pływalnia. Dodatkowo na nowoczesny kryty basen Unia Europejska przekazała ponad 12,4 mln złotych.

Fundusze unijne wspomogły również budowę dróg w naszym mieście. Dzięki dofinansowaniu z RPO powstała obwodnica północna na odcinku od ulicy Budowlanych do ronda na skrzyżowaniu ulicy Rudzkiej i Podmiejskiej (dofinansowanie: 11,1 mln zł), a także nowy odcinek ulicy Chrobrego, łączący się z ulicą Powstańców, Żorską i Sybiraków (dofinansowanie: 5,8 mln zł). Oprócz tego remontu doczekała się ulica Żorska (dofinansowanie: 25,1 mln zł) oraz wiadukty na ulicy Żorskiej (dofinansowanie: 4,5 mln zł) i Raciborskiej (dofinansowanie: 5 mln zł).

 

Do kluczowych projektów realizowanych w ramach RPO należą również: budowa miejskiej sieci szerokopasmowej z dotacją 11,7 mln złotych (I etap) oraz 10,6 mln złotych (II etap), budowa systemu monitoringu wizyjnego w dzielnicach z dotacją 1,7 mln złotych (II etap) czy powstanie sieci tablic Elektronicznej Informacji Pasażerskiej na rybnickich przystankach z dofinansowaniem prawie 2,6 mln złotych. Częścią RPO 2007 – 2013 jest także projekt powstania „Parku nad Nacyną”, na który Rybnik dostał 7,3 mln złotych.

 

Dzięki środkom unijnym Rybnik stał się bardziej ekologiczny. Z budynków użyteczności publicznej zniknął azbest (dofinansowanie: 1,7 mln zł). Poza tym rozwinęła się kompostownia (dofinansowanie: 722 tys. zł), powstał zakład odzysku odpadów (dofinansowanie: 1,4 mln zł), a II kwatera śmieciowiska została zrekultywowana (dofinansowanie: 1,6 mln zł).

 

>> Jak zmieniał się Rybnik dzięki funduszom unijnym? - zobacz galerię zdjęć

 

W ramach RPO dotacje otrzymały także projekty kulturalne i sportowe. Dwukrotnie w naszym mieście zostało zorganizowane Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie, na które Unia Europejska przekazała kolejno 287 tys. złotych i 546 tys. złotych. Powstał również portal kultura.rybnik.eu (dofinansowanie: 1,6 mln zł). Z kolei w Kamieniu dzięki unijnym funduszom zostało stworzone boisko piłkarskie (dofinansowanie: 1,8 mln zł), zaś w Zespole Szkół Technicznych przeprowadzono remont i wyposażono budynek w trzy pracownie i windę (dofinansowanie: 826 tys. zł).

 

Projekty unijne z ostatnich lat wspomogły również pracę rybnickiego magistratu. Wprowadzono m.in. Rybnicki System Informacji Przestrzennej (dofinansowanie: 2,2 mln złotych), Geoinformacyjną Platformę Usług Elektronicznych (dofinansowanie: 2,7 mln złotych) czy Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej OSKAR (dofinansowanie: 2,5 mln złotych).

 

W ostatnich siedmiu latach miasto Rybnik zrealizowało również kilka kampanii promocyjnych. „Rybnik to dobry adres”, Aktywny Rybnik – Miasto z Ikrą”, „Rybnik – Inwestujesz – Zyskujesz” czy „Rybnik – wszystko, czego sobie życzysz” - to projekty, w ramach których włodarze miasta m.in. promowali tereny inwestycyjne w Rybniku na międzynarodowych targach w Cannes, Barcelonie, Monachium czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Łącznie na działania promocyjne miasto otrzymało około 4,6 mln złotych.

 

>> Które z inwestycji finansowanych w ramach RPO są najbardziej trafione? - zagłosuj w naszej sondzie

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~fukas1 2013-11-27 07:37:56

  Kolejny artykuł wskazujacy że w przyszłym roku wybory , władza musi się spochwalić .

  27 2
 • ~qwerty 2013-11-27 09:22:34

  ZADEN z tych projektow nie przyczynia sie do rozwoju i zwiekszania ilosci miejsc pracy. Owszem - powstalo kilka miejsc pracy w osrodku w Boguszowicach, ale to tyle. A w kolejnym budzecie nie bedzie juz pieniedzy na takie rzeczy. Beda pieniadze na nauke innowacje (na zasadzie nie daj ryby, daj wedke). Ciekawe jaki pomysl na to ma Fudali (obawiam sie, ze zadnego). Niestety obawiam sie rowniez, ze nikt w tym miescie nie bedzie mial na to pomyslu.

  8 1
 • ~Marcin74 2013-11-27 09:40:18

  Miejska sieć szerokopasmowa- 22.3 mln (efektem są dwa hot spoty?!), system monitoringu wizyjnego 1,7 mln (gdzie sa efekty, statystyki. Gdzie są dane, że to przynosi korzyść?), siec tablic EIP 2,6 mln (gdzie są efekty, statystyki, badania, gdzie dane, że to przynosi korzyść?), Kompostowania się rozwinęła za 722 tys. jaką korzyść mają z tego mieszkańcy, że się rozwinęła?), Zakład odpadów 1,4 mln (gdzie dane, że zakład przynosi korzyść mieszkańcom, że miasto na tym zarabia?), portal kultura.rybnik.eu 1,6 mln (gdzie statystyki? Gdzie dane, że portal ma sens i przynosi korzyść?), wspomaganie pracy UM 7,4 mln (gdzie dane pokazujące, że rybniczanie na tym zyskali? Ograniczono ilość urzędników? Praca idzie szybciej? Interesanci mają taniej?) – pytam ładnie CO rybniczanie mają z wydania przez UM prawie 38 mln zł ?! NASZYCH zł!

  12 0
 • ~ 2013-11-27 10:17:49

  Tak kasa wydana ,miejsc pracy jak nie było tak nie ma :( ..Nasza kochana Polska ,jak tak dalej pójdzie to więcej nas będzie za granicą niż w tym cholernym kraju.Co nas tu czeka??? Od przyszłego roku znowu podwyższki-ja się pytam po co ??? Podatek za dom-z jakiej racji ciągną od nas tyle pieniądzy??-zaś ma iść do góry ..normalka ...Powiem że to jest już przegięcie,zaraz będą kasować za to że oddychasz ...Gówno nie kraj !!!!! Potem się dziwią że jest mały przyrost..ale jak już są takie rodziny co im się darzy to heja -ciągną z miasta ile sie da!!! A jak tu jest pomoc dla normalnych rodzin ,którym się noga powinie???-ŻADNA!!! ach ,mogłabym tak wymieniać i się nakręcać ..brak słów

  2 2
 • ~auralfloat 2013-11-27 10:27:59

  Gdyby nie fundusze unijne, to, kolokwialnie mówiąc, wypowiadający się tu dalej by się załatwiali w wychodkach.

  2 1
 • ~spzoo 2013-11-27 10:28:55

  Wychodzi na to, że najlepiej tej kasy nie brać.. Urząd bierze- źle, Masłowski - jeszcze gorzej ;) W dużej mierze to na co można dostać środki jest zaplanowane odgórnie. Ściąganie tej kasy do Rybnika poprawia sytuację chociażby na etapie samej realizacji przedsięwzięć. I rzeczywiście mogłoby być znacznie lepiej, jak pisze qwerty- ale to chyba jeszcze trochę czasu potrwa zanim ktoś to w tym grajdole pojmie. ps. elegant - pewnie Boże Narodzenie to jest projekt wzorcowy :p

  2 4
 • ~Marcin74 2013-11-27 11:54:53

  ~auralfloat – gdyby pieniądze (podatki), z których są te fundusze płacone zostawały w Twojej kieszeni, postawił/a byś sobie wychodek z marmuru z podgrzewanym sedesem. Nie chodzi o to żeby nie wydawać (jeśli można, należy brać), chodzi o to aby wydawać na coś co przyniesie korzyści mieszkańcom Rybnika. Urzędnicy wydając takie kwoty powinni jasno i przejrzyście pokazać jaką (konkretną, nie teoretyczną) korzyść przyniosły te wydatki.

  5 1
 • ~lolo85 2013-11-27 14:52:03

  ~Marcin74-a kto dorzuci się do remontów drogowych?? Idąc Twoim tokiem myślenia "każdy sobie" rozumiem, że Ty zapłacisz z swoich pieniędzy budowę/remont drogi przy której mieszkasz... Dziwią mnie niektóre komentarze-jak dla mnie jest oczywiste
  -nowa droga/mniejsze zużycie pojazdu(zawieszenie, układ kierowniczy itp)
  -nowy basen/możliwość zabrania dzieci żeby nie siedziały tylko przed monitorem całe dnie w okresie gdy pogoda jest paskudna
  -kompostownia czy zakład segregacji odpadów/mamy swoje zakłady "utylizacji" i firmy zbierające odpady mogą składować je na naszym terenie a nie jeździć po całym regionie co z czasem będzie prowadzić pewnie do podwyżek bo np paliwo zdrożało itp

  0 2
 • ~Ludwiczek XIV 2013-11-27 16:15:21

  Tak sobie rozważam czy My Polacy sami nie potrafimy za własne pieniądze wybudować dróg , docieplić budownictwo, wstawić kanalizację?
  Dlaczego brać od obcych pieniądze na nasze inwestycje?
  Hmm, a czyżby nie jest tak, że wielce podarowane nam fundusze to marchewka na kiju ?
  Dość pytań ale nie przemawia do mnie idea wspólnych funduszy unijnych i wszystko co nam dane będzie odebrane z nawiązką o to jestem spokojny , bo cóż moim mili w życiu każdego Polaka, przepraszam uniopolaka jest jałmużna, którą lubimy brać a oddawać jeszcze więcej. Mam nadzieję , że w Polsce żyją jeszcze patrioci, którzy szydzą z obcej pomocy bo takowej nie POTRZEBUJEMY !!

  3 1
 • ~Marcin74 2013-11-27 18:22:03

  ~lolo85 - może nie doczytałeś tego co napisałem. Nigdzie nie czepiam się remontów dróg czy basenu. Nigdzie nie czepiam się, że to źle, że pieniądze zostały wydane. Czepiam się na co i w jakim celu zostały wydane. Chcę wiedzieć o ile (liczby i dane! - bo każda inna odpowiedź to bulszit i PR) mieszkańcy Rybnika mają lepiej od momentu wydania przez UM kilkudziesięciu mln zł. Nie mogę sobie wyobrazić co przeciętny mieszkaniec Rybnika ma z wydanych gigantycznych pieniędzy na rozbudowę kompostowni, sieć szerokopasmową, monitoring wizyjny, tablice EIP, zakłady odpadów, portal kultura.rybnik.pl. Wiemy dokładnie ile miasto wydało. Ja chce wiedzieć co (w liczbach) mają z tego mieszkańcy bo moim zdaniem pieniądze (kwoty) zostały wydane nieadekwatnie do korzyści. Chciałbym aby UM podał konkretne efekty jakie przyniosły wydane pieniądze. Moje i Twoje pieniądze. Chciałbym mieć pewność, że UM nie postawił sobie np. portalu za 1.6 mln bo miał taki kaprys i pomysł na PR. Chciałbym się dowiedzieć, że pieniądze wydane na system wspomagania pracy UM ograniczyło liczbę etatów i wydatki w UM lub przyśpieszyło znacznie (o lie?!) czas obsługi klienta, lub usługi potaniały (o ile?!)... nie chciał bym się dowiedzieć, że UM wydał 7,4 mln zł na usprawnienie swojej pracy i... nic lub nie wiele to dało. UM powinien rozliczyć się z wydanych pieniędzy wymiernymi korzyściami dla mieszkańców a nie chwalić się, że wydał.

  4 0
 • ~myk 2013-11-27 21:17:59

  Same banialuki i wymyślone przez polityków herezje głosicie - tak jedni jak drudzy. Dostaliśmy jako miasto 38 mln, jest nas 140 tysięcy, z własnej kieszeni (naszych podatków) musieliśmy dorzucić 20% bo takie są zasady. Liczmy 20% z tylko 30 mln, czyli 6 mln zł / 60 tysięcy, bo nie wszyscy płacą podatki - np. bogaci się lubią migać ;-) Wychodzi 100 zł (słownie: 100 zł) w ciągu siedmiu lat. Już widzę te marmurowe wychodki za stówę ;-) tak samo jak tą piszczącą biedę z powodu odjęcia od ust kilkunastu złotych rocznie ;-) Można nie być euroentuzjastą, można tego nie rozumieć, nie akceptować przepływu pieniędzy w unii - ale kim trzeba być, żeby nie rozumieć, że nam się to opłaca? To my jako mieszkańcy tego miasta korzystamy z dróg, basenu, nasze śmieci z zakładu odpadów, a monitoring wpływa na nasze bezpieczeństwo. Ale wciąż lepiej jest szydzić i się postawić :-( ludzie zmieńmy się najpierw sami, obywatelsko wspólnie coś zróbmy - tak to robi unia - a nie skaczmy sobie nienawistnie do gardeł...

  0 5
 • ~myk 2013-11-27 21:47:51

  Że mi jeszcze nikt nie wywrzeszczał pomyłki... dziwne...? No to weźmy nawet 134 miliony, 20% z tego to 26,8 miliona, podzielmy tylko przez 70 tysięcy (połowa mieszkańców Rybnika) = 382,86 zł, niecałe cztery stówy od podatnika w ciągu 7 lat na drogi i inne niepotrzebności. Niecałe 55 zł rocznie, niecałe 5 zł miesięcznie. Mam wrażenie że to podatek od głupoty u niektórych ;-) Kto dziarski patriota, niech pokłapie i pokrytykuje :-D

  0 3
 • ~Arteks 2013-11-27 22:40:48

  @qwerty - bo to nie są projekty związane z miejscami pracy... To tak jakbyś był zdziwiony że po zjedzeniu porcji frytek, nie przybyło ci w organizmie witaminy C. Pomyśl trochę nudziarzu! Firmy prywatne mogły korzystać ze środków unijnych na rozwój swoich przedsiębiorstw (w domyśle także zwiększenie atrakcyjności i miejsc pracy). Pytanie ile firm i przedsiębiorców z Rybnika z tego skorzystało? Pozostawiam ten temat redakcji. Jeśli są takie przykłady to dobrze byłoby o tym napisać bo może zachęciłoby to innych. Tym bardziej, że na forum wielu nudziarzy o mentalności "nic nie umiem ale wszystko mi się należy" ciągle narzeka zamiast coś zrobić. Nigdy w PL nie było tak dobrych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej jakie są po wejściu do EU. Co do naszych projektów to ktoś pyta co dało wprowadzenie np. tablic elektronicznych - bardzo dużo. Osoba która czeka na autobus do pracy ma 100% pewność że on przyjedzie i wie za ile minut będzie. Ile razy pamiętam pytania: jechał już 47 Jechał już 31 itd? Kogo zapytać w sytuacji jak na przystanku akurat nikogo nie ma? Wprowadzają to nawet miasta w których komunikacja kursuje co 10-15 min. Bo ludzie chcą wiedzieć czy np. na odległość 2 przystanków iść pieszo i czy warto poczekać na środek lokomocji który przyjedzie za minutę, a nie za 10 czy 15. Gdyby to nie była taka funkcjonalna rzecz, nikt by tego nie wprowadzał. A dzisiaj w Niemczech trudniej znaleźć miasto które nie miałoby takich tablic na przystankach niż takie które je ma.

  0 2
 • ~Marcin74 2013-11-27 23:16:03

  ~Arteks - masz rację co do tablic na przystankach i ich funkcjonalności pod warunkiem, że... działają dobrze. Wspomniałeś o 47... ten nr często jest akurat pomijany (przynajmniej tak wynika z moich doświadczeń) finał finałów i tak trzeba się pytać ludzi na przystankach "czy jechał czy nie"... to trochę słabo jak na system za kilka mln zł. On ma sens jeśli możesz na niego liczyć. Jeśli się "myli" lub często nie działa w ogóle to jest niepotrzebny a pieniądze poszły w błoto. Ja oczekuję w liczbach! (tam gdzie jest to możliwe i ma sens) uzasadnienia wydanych pieniędzy. W innym wypadku takie informację podawane przez UM są zwykłym marketingowym bulszitem. Z tymi "dobrymi warunkami do prowadzenia działalności" to przesadziłeś. Prowadziłem działalność przed wejściem do UE i prowadzę teraz (robię swoje bez jęczenia "na system") i nie widzę większych różnic... może po za obiegiem dokumentów pomiędzy krajami UE... nic więcej się nie zmieniło. Chyba, że masz na myśli dotacje dla zaczynających działalność. To owszem... jest to super sprawa i wielki plus ale nie dotyczy już prowadzących działalność. Inną sprawą są dotacje dla już prowadzących ale tu znowu jest taka papierologia, że albo musisz wynająć firmę, która to za Ciebie zrobi albo wynająć ludzi wewnątrz, którzy się tym zajmą. W obu przypadkach nie masz pewności, że się uda a koszty ponieść musisz. Co innego UM. Urzędnik ma koszty w d.pie. Zresztą tak samo jak efekty swojej pracy. 0 odpowiedzialności to po co się męczyć.

  4 1
 • ~Ludwiczek XIV 2013-11-27 23:37:19

  Myk - Twoja wypowiedź jest równie głupia jak artykuł. Czy jesteś jakiś niepełnosprawny umysłowo czy to mama wmówiła, ci że ktoś da ci za darmo. Straciłeś suwerenność kraju a ty mi tu jakieś głupawe wyliczenia dajesz , że wyszliśmy na plus bhabhabha. Np. sprawy sądowe, które w obcym państwie można kierować przeciw własnej ojczyźnie to jest dobra cena za dotacje europejskie? Zastanów się do kogo i gdzie piszesz i MYK WRACAJ DO EUROPY !!!

  4 1
 • ~co to jest ? 2013-11-27 23:42:10

  auralfloat zdradź proszę, jak załatwia się fundusze unijne na remont wychodków lub remont toalety. Tak rozumiem Twój wpis - ale u mnie remont łazienki był w tym roku, niestety, za moje własne, a nie za unijne.... /chyba, że o czymś nie wiem.../. Artykuł mógłby rozpocząć się wyliczeniem najpierw tego, co Rybnik wpłacił do kasy unijnej, ile wpłaca nadal /poprzez finansowanie lub współfinansowanie unijnych akcji/... w wykazie brak też danych o wysokości zmarnowanych funduszy i przewidywaniu, ile da się jeszcze zmarnować. Wczoraj rano rozpoczęto "wykopki" na Zamysłowie i kładą przewody światłowodowe. Widocznie są to prace, których efektywność jest najlepsza, kiedy prowadzone są w temperaturze poniżej 0 st. C. Na przyszłość sugeruję, aby nie przypominać nam urzędniczych wycieczek do Barcelony, Emiratów itd. - szczególnie przed wyborami.

  2 0
 • ~Marcin74 2013-11-27 23:43:02

  ~myk - czy Ty wiesz o czym Ty piszesz? "musieliśmy dorzucić tylko 20%" a reszta jest skąd? Unia zarobiła pieniądze i dołożyła nam? Nie! Unie pieniądz, które dołożyła nam ma... od nas! Ty się zrzucasz na te dotacje. Nie tylko na te. Na "wodociągi" w Pcimiu i Pampelunie Dolnej też. Czy chcesz czy nie a na to na co i z jakim skutkiem te pieniądze są wydawane nie masz żadnego wpływu. Nie masz nawet informacji czy wydane pieniądze przyniosły założony skutek. "Obywatelsko, wspólnie coś zróbmy" ??! Spróbuj się umówić z sąsiadami/ znajomymi i wyremontować fragment drogi tam gdzie mieszkasz. Z dobrego serca i za darmo. Zobaczysz co się stanie. Następnego dnia będziesz miał pod domem 100 urzędników z milionem przepisów i setką kar do podpisania a wyremontowaną drogę będziesz musiał sam, na własny koszt zepsuć z powrotem. Dzisiaj chodzi o to aby (skoro już mamy taki system jaki wybraliśmy) maksymalnie wymagać od wydających nasze pieniądze. Wymagać pracy na najwyższym poziomie i rozliczeń co do grosza! Bez pieprzenia typu - "wprowadziliśmy nowy system za 10 mln zł bo to usprawni pracę". Czyją pracę? jak usprawni? O ile usprawni? To moje pieniądze więc chce wiedzieć ile JA na tym zyskam. Nie urzędnik.
  /

  5 1
 • ~auralfloat 2013-11-27 23:52:58

  oj ~7czerwca, widzę, że z myśleniem cienko. Użyłem uogólnienia, by prostactwo panoszące się po forach, zrozumiało, że Polska nie będąc płatnikiem VAT nie składa się na budżet unijny. Owszem, Polska niczego nie dostaje za darmo - szereg obostrzeń, prawnych i konieczność rozliczenia się, normy prawa unijnego nieraz kłócące się z polskim, a także ramy czasowych dla inwestycji. Takie ma zobowiązania. Jeśli nie - płaci kary. Dodatkowo z podatków zachodnich Europejczyków są utrzymywane sekretariaty polskich europosłów (a co gorsza ich rodzin, których członkowie nawet nie wiedzą gdzie leży Bruksela) raz z gażą dla nich.

  0 1
 • ~co to jest ? 2013-11-28 00:26:56

  auralfloat kogo masz na myśli pisząc "prostactwo" i "cienko z myśleniem" - bo ja akurat o tej porze jeszcze całkiem nieźle funkcjonuję. Staram się nie obrażać nikogo i proszę o wzajemność! Kto zaczął pisać o wychodkach? Nie wypisuj, że Polska nie składa się na budżet unijny - bo zapłaciliśmy i płacimy nadal... Pomimo sukcesywnego obniżania poziomu nauczania w polskich szkołach, większość z nas wie, gdzie leży Strasbourg i Bruksela - w przeciwieństwie do Belgów i Francuzów, którzy w większości nie są pewni, czy Polska leży przed, czy za Uralem /czasem pytam, kto im powiedział o istnieniu Uralu/. Skoro pani Redaktor zabrała się do pisania artykułu, to mogła napisać więcej niż tylko nagłówki ze sprawozdań - większość wpisów tutaj tego dotyczy. Artykuł to tylko hasła i nie dające konkretów cyfry.

  0 0
 • ~ 2013-11-28 06:52:07

  cienki artykuł redakcji, wasali feudalnego. Co feudalny wniósł do tego miasta. Wiecznie trwające remonty dróg i korki, strachliwą straż wiejską, ronda dezorganizujące ruch, ryby kut...sy i gościa bez głowy, wieczny smog, brak zakładów produkcyjnych i drenaż regionu przez centra handlowe i supermarkety. hala sportowa została wybudowana w latach osiemdziesiątych gdyby ktoś zapomniał a basen w Boguszowicach jeszcze wcześniej ale w stanie surowym.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3378