Księga wieczysta, a także jej numer, są niezbędne w celu dokładnego sprawdzenia informacji o nieruchomości, np. konkretnej działce czy mieszkaniu. Dokument ten pozwala ustalić dane aktualnego właściciela nieruchomości oraz zweryfikować jej ewentualne obciążenia. Jak zatem dotrzeć do treści księgi wieczystej? Jak znaleźć jej numer?
Księga wieczysta to najważniejszy dokument dotyczący nieruchomości i potwierdzający jej stan prawny. Można się z nią zapoznać poprzez internet lub osobistą wizytę w sądzie rejonowym. Numer księgi wieczystej to indywidualny kod, przypisany do dokumentu prowadzonego dla danej nieruchomości. Służy on do wyszukiwania księgi nie tylko w zasobach systemu online (np. przez serwis prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl), w którym bezpłatnie można pobrać dokument do wglądu), ale również w sądzie. Składa się z trzech elementów, jakimi są: kod wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego - występujący w czterech znakach, wskazujący miejsce założenia księgi, następnie numer księgi nadawany zgodnie z repertorium ksiąg w danym sądzie - mający 8 cyfr i na końcu cyfra kontrolna - nadawana przez automatyczny system. Przykładowy numer może wyglądać np. w taki sposób: RZ1Z/00012345/6.
Numer księgi wieczystej powinniśmy uzyskać od właściciela nieruchomości, co oczywiście nie zawsze jest możliwe. By odnaleźć potrzebny identyfikator, można skorzystać ze specjalistycznych internetowych wyszukiwarek, które odpłatnie umożliwiają znalezienie numeru konkretnej księgi poprzez podanie adresu nieruchomości lub numeru działki. Jest to sposób zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy, a także niewymagający wychodzenia z domu. Chcąc uzyskać więcej informacji, warto odwiedzić stronę https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-adresie-lub-numerze-dzialki/, która dokładnie wyjaśnia, jak postępować chcąc sprawnie odszukać potrzebne dane.
Informacje z księgi wieczystej są nam potrzebne najczęściej w sytuacji, gdy chcemy nabyć daną nieruchomość. Po księgę wieczystą sięgamy także, gdy nieruchomość dziedziczymy lub otrzymujemy w spadku. Każdy ruch prawny na danym gruncie lub budynku wymaga sprawdzenia aktualnych danych w konkretnej księdze, dlatego też informacje te są tak bardzo ważne i pożądane przez większość osób.
Struktura księgi składa się z czterech działów zawierających uporządkowane tematycznie wpisy. Wchodząc w szczegóły, z działu pierwszego I-O „Oznaczenie nieruchomości” można dowiedzieć się jakie jest dokładnie położenie nieruchomości, jaki jest jej obszar/metraż, z jakiego rodzaju pomieszczeń się składa oraz jakie jest jej przeznaczenie. Natomiast dział również pierwszy, lecz z oznaczeniem I-Sp to „Spis praw związanych z własnością”, zawiera m.in. wpisy o przysługujących udziałach w częściach wspólnych budynku. Kolejny (drugi) dział - "Własność" wskazuje właściciela nieruchomości oraz dokument, na podstawie którego nieruchomość została nabyta. Dział III zawiera spis ewentualnych praw, roszczeń i ograniczeń w dysponowaniu nieruchomością (np. służebność gruntowa, prawo dożywocia). Następnym jest IV zbierający wiadomości dotyczące hipoteki (jeśli takowa jest ustanowiona), a także o wierzycielu hipotecznym. To właśnie ta część księgi wieczystej pokazuje, czy dana nieruchomość jest obciążona, w jakim banku, na jakiej podstawie, a także, na jaką wysokość jest zadłużona.
Tagi: Księga wieczysta
Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice: górnicy są już na powierzchni
34617Media Markt do (czasowego) zamknięcia. Zwolnienia grupowe obejmą 21 osób
29817Przyjechał na egzamin w WORD Rybnik… swoim samochodem
29400Sztolniowa „na niebiesko” od policyjnych kogutów. Wy pytaliście, my mamy odpowiedź (wideo)
25215Policjant z Rybnika zmarł zdobywając Kilimandżaro. Trwa zrzutka na transport jego ciała
19526„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+221 / -15„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+178 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+137 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+140 / -16Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu urzędnikowi. Zarzuca mu znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+107 / -6Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
24Związkowcy w Warszawie: „będziemy skansenem, a nie przemysłowym regionem” (zdjęcia, wideo)
23Episkopat Polski przeciwko jednej lekcji religii w szkołach. Rozporządzenie „jest aktem bezprawnym” (sonda)
19Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert