Ogrzewanie gospodarstw pelletem to niezwykle opłacalne i efektywne źródło, które zapewni nam ciepło przez cały sezon jesienno-zimowy. Z roku na rok zwiększa się grono usatysfakcjonowanych użytkowników. Czasem zdarza się jednak, że pellet nie spala się całkowicie i pozostaje w piecu w formie bezużytecznych spieków. Czy da się zaradzić takiemu zjawisku? Czym spowodowane jest powstawanie spieków? Nasz artykuł odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy do lektury!
Spieki to nic innego jak nie spalone do końca fragmenty pelletu. Co negatywnie odbija się na efektywności spalania pelletu, prawidłowej pracy kotła oraz naszych portfelach. Twarde osady różnej wielkości gromadzą się w najbardziej newralgicznych miejscach takich jak palniki, w mechanizmach odpowiedzialnych za czyszczenie, w rurze ze ślimakiem, a także przy wyjściu z zasobnika. Jak rozpoznać, że w naszym kotle dzieje się coś złego? Oprócz widocznych brył, które wyjmujemy z pieca możemy również zaobserwować dużą ilość sadzy oraz ciemny dym uchodzący z komina. Powstałe w trakcie spalania zgorzele i spieki mogą spowodować cofanie ognia w stronę podajnika. Jaka jest tego przyczyna?
Do najczęstszych przyczyn spieków pelletu możemy zaliczyć w pierwszej kolejności bardzo niską jakość opału, który może zawierać w sobie niepożądane zanieczyszczenia, a także substancje chemiczne odpowiedzialne za np. wiązanie materiału. Bardzo często pellet niecertyfikowany, niewiadomego pochodzenia okazuje się złej jakości co bezpośrednio przekłada się na jego niewydajne spalanie. Zdarza się również, że opał został niewłaściwie składowany, w miejscach narażonych na działanie wilgoci, co również może powodować powstawanie spieków. Kupując pellet, który posłuży nam za źródło ciepła w domu zdecydujmy się na produkty od sprawdzonych dostawców, najwyższej jakości. Kolejnej z przyczyn możemy upatrywać w niewłaściwie dobranych ustawieniach pieca. Źle dobrane parametry mogą powodować zawilgocenie pieca, które przekłada się na efektywność spalania pelletu. Równie częstą przyczyną są nieodpowiednio dobrane proporcje pomiędzy paliwem oraz powietrzem. Zbyt duża ilość pelletu w połączeniu z niewłaściwym nawiewem powietrza daje efekt spieku. Warto w razie wystąpienia niepożądanych objawów przeczytać instrukcję obsługi urządzenia lub skontaktować się ze specjalistą.
Odpowiednio spalany pellet w kotle o optymalnie dobranych parametrach daje nam pewność, że ryzyko powstawania spieków i zgorzeli zostało zmniejszone praktycznie do zera. Równie ważny jest wybór paliwa o najwyższych parametrach. Usuwanie powstałych zanieczyszczeń jest nie tylko czasochłonne, zdarza się, że nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Korzystanie z zanieczyszczonego kotła to również zwiększone niebezpieczeństwo dla domowników oraz środowiska. W wyniku spalania pelletu najwyższej jakości powstaje jasnoszary popiół, a dym unoszący się z komina jest jasny i nieomal niewidoczny. Palące się spieki powodują wydostawanie się szkodliwego dla naszych płuc dymu, który staje się szczególnie dokuczliwy w okresie jesienno-zimowym.
Samodzielne zaprogramowanie pieca na pellet nie jest łatwym zadaniem, ale jeśli już zdecydowaliśmy o zrobieniu tego własnoręcznie musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze temperatura, której zakres waha się w zależności od rodzaju kotła pomiędzy 60 a 80oC. Kolejną kwestią jest czas podawania opału uzależniony od mocy palnika. Im wyższa moc tym większą ilość pelletu należy dostarczyć. Nastawienie czasu zależy od pracy podajnika oraz wspomnianej już mocy kotła. Ostatnią, ważną kwestią jest nadmuch powietrza, który wpływać będzie na żywotność urządzenia. Odpowiednio ustawiony nadmuch sprawia, że pellet dopala się do końca nie powodując powstawania spieków i zanieczyszczeń osadzających się na ścianach kotła. Aby prawidłowo ustawić piec na pellet musimy poznać specyfikację urządzenia i parametry danego modelu, które różnią się w zależności od producenta. Tylko odpowiednio ustawiony kocioł zapewni bezpieczne i bezproblemowe działanie przez długie lata.
Jesteś zainteresowany tematem? Zapraszamy na stronę www.pelletwrybniku.pl
Tagi: piec na pellet
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
50801Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30861Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
27730Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24855Po roku walki z chorobą Samuel jest zdrowy! „Ciężko ukryć emocje, łzy same lecą z oczu”
24839„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44Były poseł z naszego regionu i wiceminister Adam G. - aresztowany! Miał przyjąć 170 tys. zł łapówki
+115 / -14Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3Po roku walki z chorobą Samuel jest zdrowy! „Ciężko ukryć emocje, łzy same lecą z oczu”
+87 / -2„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Potrącenie pieszej na Górnośląskiej. Ucierpiała 17-latka (komunikat policji)
22Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Byłemu posłowi grozi 8 lat więzienia. „Czuję wściekłość, bezsilność, smutek” - mówi Ewa Gawęda
15Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1846