zamknij

Wiadomości

Jak uczynić z dymu ciepło? Przyjdź na spotkanie i weź udział w dyskusji!

Jak ograniczyć ilość spalanego węgla nawet o 50%? Jak spalać węgiel w sposób bezdymny? Na te i inne pytania odpowiedzą organizatorzy spotkania – grupa „Rybnik bez dymu”. We wtorek (1 grudnia) w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Jejkowicach odbędzie się wykład „Ekonomiczne i Ekologiczne spalanie węgla i innych paliw stałych w przydomowych kotłowniach”. Wstęp bezpłatny.

Reklama

Rada Gminy Jejkowice oraz społeczność „Rybnik bez dymu” zapraszają na wykład: „Ekonomiczne i Ekologiczne spalanie węgla i innych paliw stałych w przydomowych kotłowniach”.

Program wykładu:

- Jak ograniczyć ilość spalanego węgla nawet o 50%;
- Jak spalać węgiel w sposób bezdymny;
- Jak efektywnie spalać opał w starym kotle C.O.;
- Błędy popełniane w domowych instalacjach centralnego ogrzewania;
- Sposoby ograniczania tzw. niskiej emisji bez podnoszenia kosztów ogrzewania;
- Pomoc w doborze odpowiednich parametrów instalacji C.O. oraz wiele innych tematów...

Rozpoczęcie spotkania zaplanowano na godzinę 17.00 w Szkole Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Jejkowicach (ul. Główna 42). Wstęp bezpłatny.
Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (60):
 • ~ 2015-11-29 11:09:03

  Popieram w 100%. Najgorzej jest zmienić nawyki ludzkie. Gmina Jejkowice postawiła duży krok do przodu. Gmina Jejkowice jest na TAK!!! Szkoda, że władze miasta Rybnika chcą tylko zakazywać i karać, a nie edukować i rozpowszechniać. Brak wiedzy władz Rybnika w temacie ekologicznego spalania węgla i flotu w Rybniku jest naganny. Zero edukacji. Do palaczy w piecach CO poczytajcie: czysteogrzewanie.pl

  17 0
 • ~opeltest 2015-11-29 11:41:31

  Palę od góry od początku tego sezonu i jestem zadowolony,ale co z tego jak dookoła sąsiedzi mają piece z dmuchawami i smrodzą okropnie.Nie wierzę że komuś się uda zmienić nawyki tym ludziom
  jestem z Jejkowic

  7 0
 • ~ 2015-11-29 12:03:27

  Z smogiem, smrodem , dymem czy czymkolwiek innym można sobie poradzić w bardzo prosty sposób. Nie musi to kosztować setek milionów wydanych na nowoczesne urządzenia grzewcze. Wystarczy wycofać ze sprzedaży dla odbiorców indywidualnych muły i folotokoncentraty a także węgle typu powyżej 32 które są węglami typowo przemysłowymi (z Rybnickich kopalń tylko Chwałowice taki fedrują). Następnie należy zakazać kopcenia, dymienia itp. Ustalić normę dla kopcenia tak jak w USA. Później należy skierować środki na to żeby kto miał te przepisy egzekwować. W tej chwili problem dotyczy ok 90% domostw opalanych paliwami stałymi. Po pierwszej interwencji nie karamy lecz edukujemy/ wręczamy namiar na miejsce w którym możliwe jest zdobycie stosownej wiedzy jak ograniczyć kopcenie. Po niedostosowaniu się do zaleceń rozpoczynają się kary . Pierwsza np 500 zł możliwa do anulowaniu w przypadku naprawy sytuacji w kotłowni. Następne już coraz wyższe aż do skutku - chociażby to i 100 000 miało być. Wówczas problemem swojego kopcącego komina zajmie się jego właściciel i samemu będzie zależeć na poprawie sytuacji a nie jakieś sztuczne obarczanie za ten stan miasta. Za ten stan jest odpowiedzialna cała branża kotlarska, niedouczeni instalatorzy wkładający przewymiarowane kotły, producenci kotłów którzy sami nie wiedzą co produkują i jakie głupoty piszą w instrukcjach. Po prostych przeróbkach wykonanych szamotem i przy zmianie sposobu palenia na "logiczny z fizycznego punktu widzenia" oszczędzamy do 50%

  0 14
 • ~dnanwn 2015-11-29 12:32:38

  ~Łukasz Biegiesz A co jeżeli będę palił "bezdymnie" przez 99% czasu a 2 razy w roku zdarzy mi się zakopcić i akurat wtedy ktoś to zauważy ( nie da się w 100% kontrolować spalania węgla i jakości wytwarzanego dymu w piecu domowym ) ? Przecież ludzie w "króliczokach" będą siedzieć przed oknami 24h na dobę i od razu dzwonić na straż miejską, bo zauważyli gram dymu.

  13 1
 • ~imrahil 2015-11-29 12:57:48

  ~dnanwn w USA chwilowe zakopcenie nie jest karane. jest tam chyba jakaś norma na dobę - chodzi o rozpalanie. wg mnie bardzo dobry system. tam jeszcze udostępniają dane "zadymiarza" do informacji publicznej. mam takiego sąsiada, co mu rozpalanie czasem zajmuje 4 godziny. dymi na żółto przez cztery godziny. w przypadku innych to kilkanaście minut kilka razy w ciągu dobry (dokładanie opału - gdyby palili od góry, to byłoby jedno kilkanaście minut na dobę).

  3 0
 • ~Arteks 2015-11-29 13:03:34

  Dobrze, że w Jejkowicach coś się w tej sprawie dzieje bo jest to moim zdaniem jedna z najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w powiecie rybnickim. Jak się jedzie autem w bezwietrzny dzień, prawie zawsze trzeba włączyć obieg zamknięty w aucie. Co ciekawe w Szczerbicach czy Suminie jest dużo lepiej. Szczególnie między kościołem a skrzyżowaniem w kierunku Lysek i Gaszowice - tam jest jakieś "piekielne siedlisko" trucicieli. Ja mam rodzinę na jednej z wsi i oni się zawsze skarżą, że u nich zimą jest jeszcze gorzej niż w mieście bo nie ma straży miejskiej więc nikt się kompletnie nie przejmuje czym pali, a świadomość jest dużo gorsza niż w mieście w którym od lat podejmuje się różne akcje informacyjne, a straż miejska wlepia mandaty. Np. na wsiach do dzisiaj ludzie palą meble czy pampersy co sami przyznają w rozmowach... Odnośnie Rybnika - Urząd Miasta powinien zacząć promować tych którzy ogrzewają swoje domy ekologicznie, zmniejszając im podatek od nieruchomości. @Łukasz - co do mułu i złych gatunków węgla to miejmy nadzieję że to ostatni sezon w historii województwa śląskiego kiedy można palić takim świństwem w piecach.

  0 8
 • ~tatapl3 2015-11-29 13:28:41

  Do tych wszystkich madralinskich czy wy wiecie ze USA jest po chinach najwiekszym trucicielem i najwiecej co2 dostarcza do atmosfery?? Po drugie nie widze roznicy czy palisz mulem flotem czy weglem nawet bym powiedzial ze z tego wegla bardziej sie kopci . Po trzecie jesli juz to miasto powinno zainwestowac w przylacza do cieplociagu przynajmniej w 50 % i przymus podlaczenie lub instalacja gazowa do wyboru anie jakies pierdoly kursy o spalaniu bezdymnym weglem.A znowu z tym smogiem to bez przesady jak by nikt nic nie mowil i nie podawano informacji o zanieczyszczeniach to sie zaloze ze nikt z wax by nic nie wiedzial.I jeszcze jedno na marginesie jest takie miasto w niemczech Kassel to tam dopiero jest smog w dni bezwietrzne a nikt weglem nie pali ( smog z samochodow ) i co trzeba zakazac autem jezdzic? Bez przesady z tym smogiem

  0 2
 • ~ 2015-11-29 13:34:59

  ~tatapl3 zapomniałeś dodać że z węgla się bardziej kopci niż z mułu ale źle spalanego. Jakby ktoś spalał węgiel "logicznie" to nie będzie kopcił. Co do wykładu to proponuję najpierw przyjść, posłuchać a potem komentować. To co robisz to można porównać do prawiczka który opowiada o sztuce miłosnej :) Muł mniej kopci niż węgiel bo jest spalany na mokro najczęściej i tam leci to na naturalnym ciągu powoli ale ciągle. Weź sobie takiego co pali flotem na dmuchawie. Generalnie kotły z dmuchawami powinny być zakazane bo to jest kolejny składnuk tej niesmacznej ukłądanki

  1 6
 • ~leon32 2015-11-29 13:44:29

  trza się wziąść za producentów kotłów, bo to oni nakazują kopcić, grożąc, że nie uznają gwarancji, to oni każą w kotle górnego spalania ładować do pełna i ustawić sterownik, ja bym zapytał, czy ten co pisał instrukcję obsługi kotła wogóle kiedykolwiek w takowym palił ?

  15 0
 • ~ 2015-11-29 13:44:30

  Zapomniałem jeszcze dodać dla tych wszystkich którzy nie lubią mojego pomysłu na smog że mądre palenie węglem wychodzi podobnie kosztowo a czasami taniej a niżeli palenie mułęm czy flotem. Przeciętny niedocieplony budynek można ogrzać ok 3-4 tonami węgla przy ciągłym paleniu i stałej temperaturze w pomieszczeniu ok 22-23 *C. Z informacji z naszych wykładów a także szkoleń indywidualnych jakie wykonujemy wynika że ludzie puszczają w komin np 8-10 ton flotu na sezon co daje ponad 3000 zł na sezon. Palący mułem są jeszcze zdolniejsi. Tam nawet dochodzi do wyników 15 ton co również dale prawie 3000 zł. Paląc uczciwym węglem 4 tony to 2400 zł. A to wszystko w starym piecu bez wielotysięcznych inwestycji. Nic nie jest za darmo. Dymienie też. Żeby zadymić okolicę trzeba najpierw za ten dym zapłacić - sami państwo płacicie za ten syf poprzez wyrzucanie niespalonego paliwa przez komin. Przykre ale prawdziwe. Zapraszamy na naszego facebooka Rybnik Bez Dymu lub na stronę czysteogrzewanie.pl

  6 0
 • ~fargo2015 2015-11-29 13:52:09

  PO PIERWSZE: "Prosta zamiana spalania dolnego na spalanie górne nie zawsze doprowadzi do poprawy jakości spalin. Spalanie takie wiąże się ze spadkiem mocy kotła, a to z kolei może się wiązać z problemem z zapewnieniem odpowiedniego ciągu kominowego i powstawaniem dużych ilości związków szkodliwych: (cytat za: prof. Andrzej Szlęk z Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej w Gliwicach).

  6 0
 • ~ 2015-11-29 13:55:57

  to i ja wiem swoje. podłączyć Rybnik i okolice do dymu z elektrowni :), nakaz, liczniki, opłaty i nawet tona węgla nie pójdzie w okolicy.
  wy myślicie ze mi sie chce palić węglem, nie ma wyjścia żadnego. nie ma gazu, nie ma opcji.

  21 0
 • ~fargo2015 2015-11-29 13:59:32

  PO DRUGIE: Jesteście niewiarygodni, panowie z "Rybnik bez dymu". To że nachalnie promujecie tę wątpliwą metodę, to pół biedy. Bezczelnością jest to, że wykorzystując sytuację ze smogiem w Rybniku i desperację wielu ludzi, próbujecie na niej zarabiać, sprzedając swoje usługi. Widziałem wasze ogłoszenie w necie. Świetny model biznesowy!

  10 1
 • ~Arteks 2015-11-29 14:24:03

  @Jaro - nie wiem od czego to zależy ale są ludzie którzy mają swoje chaty kilka metrów od ciepłociągu i nie chcą się przyłączać. Na Sobieskiego i Powstańców podłączono wszystkie kamienice do ciepłociągu, a podobnie nie wszyscy w zeszłym roku z tego korzystali. Niestety ale przeważa skąpstwo i egoizm, bo jeśli kogoś stać na kamienicę, wynajem pomieszczeń to dlaczego nie stać go na centralne ogrzewanie - zresztą dużo wygodniejsze dla najemców i jego samego?

  1 0
 • ~agatamiliard12 2015-11-29 15:19:14

  Budowałem dom wiec poszedłem do urzedu miasta zapytac o dotacje na kocioł.Odpowiedz była taka dotacja jest tylko na modernizacje kotłowni a nie do nowych domów czyli do nowego domu trzeba kupic kocioł najgorszy oddac dom do uzytku pózniej wymienic na kocioł z podajnikiem i dostaniecie dotacje zamiast od razu robic dofinansowania to by sie ludzie nie zastanawiali nad kotłami zasypowymi.

  16 0
 • ~ 2015-11-29 15:32:35

  ~fargo2015 po trzecie siedzisz na krześle nic nie robisz piszesz że jest źle masz pretensje do innych zarzucasz że jesteśmy niewiarygodni bo mamy ogłoszenie i chcemy na tym zarabiać. Musisz wiedzieć że mamy swoje rodziny czyli żony i dzieci. Więc jeżeli poświęcamy swój prywatny czas na naprawianie sytuacji którą ty z każdej strony potrafisz tylko krytykować to powiedz co można zrobić lepiej za darmo !! Owszem założyliśmy firmę miniCO ale to nie dla tego żeby być nie wiarygodni tylko po to aby świadczyć swoje usługi w sposób legalny i brać za to odpowiedzialność !! Ja nazywam się Julian Olewicz, Łukasz również się przedstawia a ty ?? Spotkaj się z nami w cztery oczy porozmawiaj przedstaw swoje argumenty i potem wypowiadaj się publicznie na razie to co uprawiasz to zwykły hejt i trolling.

  8 0
 • ~ 2015-11-29 15:39:37

  ~fago 2015 Po czwarte prof. Andrzej Szlęk w życiu obok kotła nie stał, łopatę zna tylko z teorii więc jego wypowiedzi na temat bezdymnego spalania są tak na miejscu jak komentarze ministra kultury o porno w teatrze.

  1 3
 • ~lidka1310 2015-11-29 16:05:28

  ~tatapl3 Jak Ty nie widzisz różnicy miedzy węglem a gównem typu flot czy muł to gratuluje. Dlatego jeszcze długo nic się nie zmieni. Dla wszystkich palących dziadostwem kupcie troche wegla rozpalcie od góry rano i do końca dnia spokój bez dymu a w domku ciepło u mnie w domu przy temperaturze takiej jak teraz na dobe około 15kg węgla a wdomu 23 stopnie -stary dom nie ocieplony-Polecam spróbowac!

  7 0
 • ~ 2015-11-29 16:18:02

  ~fargo2015 tutaj mamy odpowiedź na Twoje sprawy pierwsze i drugie
  http://czysteogrzewanie.pl/category/niesortowany/page/13/
  Co do modelu biznesowego to owszem jest super. Jest taki super że możemy oddać ci cały "zysk". W końcu ktoś nas doinwestuje i nie będziemy dopłacać do siedzenia umorusanym jak górnik w obcej kotłowni ratując zdrowie i portfele mieszkańców Rybnika i okolic
  Zapraszamy do współpracy

  5 0
 • ~antyfudali 2015-11-29 17:19:28

  Ja z grupą "Rybnik bez dymu" nie mam nic wspólnego,a mimo to totalnie nie rozumiem,czemu są przeciwko nim podnoszone zarzuty,że zarabiają na poradach. Po pierwsze,widać że nie macie zielonego pojęcia,jakie są w Polsce przepisy - nawet niedochodowa DG jest lepsza niż "wolna amerykanka". Po drugie, za porady,dzięki którym można zaoszczędzić,opłaca się zapłacić. Nikt nie zmusza do korzystania z ich usług,a na pewno są bardziej pożyteczne niż masa fundacji. Po trzecie, to spotkanie organizują z wolnym wstępem - plus dla nich. I po czwarte - lepsza taka próba niż marnowanie kasy na bezsensowne billbordy. Proponowałbym,żeby Rybnik zamiast tego zorganizował praktyczne testy,zapraszając do nich stosownych ekspertów. Jak będą dostępne konkretne wyniki jak sposoby palenia czy jakość opału przy różnych piecach się sprawdza w temacie ekonomii i składu spalin,to choć skończą się przepychanki i pseudo-wartościowe opinie mieszkańców bloków na temat palenia.

  7 0
 • ~Lateks 2015-11-29 17:19:37

  Ludzie a co za różnica czy do pieca włożę flot czy węgiel orzech?
  Ja jedyną jaką widzę to taka że z flotem mam trochę więcej pracy, i więcej drewna potrzebuję na rozpalenie od góry.
  Ale po za tym nie ma najmniejszej różnicy, no chyba że ktoś kupi ten syf z KWK Jankowice zawierający 18% popiołu bo muł tam uszlachetniają mieloną bergą. Jeżeli rozpalimy wszystko od góry to popiół zostaje w popielniku, i nic się nie kopci.
  Jak antracyt wrzucimy do rozpalonego pieca to też będzie siwo na pół miasta.

  6 0
 • ~lidka1310 2015-11-29 17:57:57

  ~Lateks a jaką widzisz róznice miedzy żarówką 20wat a 60 wat bo podobna jest róznica kaloryczności między flotem a weglem!?

  0 3
 • ~minowa 2015-11-29 18:20:21

  Mam pytanie do właścicieli "ekologicznych" pieców z dmuchawami: "Gdzie jest popiół z waszego ekogroszku ??

  5 0
 • ~exx 2015-11-29 18:21:01

  Władze Rybnika to mogły by zlecić stworzenie strony z instrukcjami jak wybrać piec ,jak palić ,jakieś filmy instruktażowe ,co zmodernizować w starym piecu,jaki pieć można zmodernizować itd. Pieniądz nie duży a krok w dobrym kierunku.Oczywiście wszysto poparte solidną reklamą takiej strony.

  8 0
 • ~Arteks 2015-11-29 18:23:25

  @anty.fudali - w sprawie powietrza i smrodu z kominów nie ma co dzielić ludzi na tych z bloków i tych nie z bloków, bo niskoemisyjny smród szkodzi każdemu mieszkańcowi Śląska. Natomiast Kuczma - jeden z największych społeczników walczących o poprawę powietrza w Rybniku mieszka w domu jednorodzinnym, który zresztą ogrzewa prądem... @lateks - różnica jest w tym, że węgiel jest pełnoprawnym opałem (poza oczywiście gatunkami koksowymi które nadają się tylko do hut i koksowni) a muł węglowy to odpad. I tak jest kwalifikowany przez ekspertów. Taki cytat z konferencji naukowej o opałach zorganizowanej przez Komitet górnictwa PAN: Muły węglowe to odpady zaklasyfikowane do grupy 01: – odpady powstające
  przy poszukiwaniu, wydobywaniu, fizycznej i chemicznej przeróbce
  rud oraz innych kopalin i podgrupy 01 04: – odpady z fizycznej i chemicznej
  przeróbki kopalin innych niż rudy metali.
  W podgrupie tej do niebezpiecznych zaliczono następujące rodzaje odpadów:
  01 04 07* – Odpady zawierające niebezpieczne substancje z fizycznej i chemicznej
  przeróbki kopalin innych jak rudy metali,
  01 04 80* – Odpady z flotacyjnego wzbogacania węgla zawierające substancje
  niebezpieczne.

  0 9
 • ~ 2015-11-29 18:55:15

  ~ęxx po co mają robić taką stronę skoro już taka istnieje. Wystarczy zrobić linka do strony czysteogrzewanie.pl na stronie urzędu miasta i promować to w jakiś sposób

  0 0
 • ~antyfudali 2015-11-29 19:05:36

  @Arteks - tradycyjnie odpowiadasz nie na temat. Nikogo nie dzielę, chcę konkretów i w pełni wiarygodnych danych. Przetestowanych,dokładnych,niepodważalnych. Bez tego nie ma sensu zaczynać jakichkolwiek programów dofinansowywania wymian kotłów czy wykluczania opałów itp. Jeżeli w temacie sposobu palenia nawet eksperci się sprzeczają,to coś jest nie tak. To,że komuś się coś wydaje,że coś jest ekologiczne,a coś nie,to za mało. Skoro celem jest poprawa powietrza,to podanie dokładnych danych,co w jakim stopniu może pomóc, powinno być punktem od którego należy zacząć,a nie stawiać bezsensowne billbordy i zlecać drogie badania o znikomej wartości np. źródła informacji o Rybniku.

  3 0
 • ~ 2015-11-29 19:06:21

  minowa, w koszu na śmieci pewnie, ale po co to napisałeś (łąś) ?

  0 0
 • ~Arteks 2015-11-29 19:34:05

  @anty.fudali - tradycyjnie wykorzystujesz każdy temat aby się pokłócić... A dane związane z zanieczyszczeniem powietrza na Śląsku i w Małopolskie to dosadne argumenty aby podjąć rewolucję w temacie niskiej emisji i smogu bo nie ma na co dłużej czekać...

  0 5
 • ~romcost 2015-11-29 19:36:39

  Jest metoda raz na zawsze rozwiązać problem smogu z budynków jednorodzinnych, ale kosztowna dla miasta (może miasto by otrzymało dodatkowe fundusze z UE na taką inwestycję). Wystarczy wprowadzić dofinansowanie w 95% do termomodernizacji budynków, ale uwarunkowane dofinansowanym w 95% montażem pieca gazowego (lub podłączenia się do sieci miejskiej). Każdy by z tego dofinansowania skorzystał a po dobrej termomodernizacji nikt by nie mówił, że go na gaz nie stać, skoro koszty miał by na poziomie grzania odpadami węglowymi a komfort nieporównywalny. Wszyscy by skorzystali z tego rozwiązania a stawiam na to, że przy dobrze napisanym i uargumentowanym projekcie, dofinansowanie z funduszy unijnych by się znalazło. Żeby wyeliminować spryciarzy, którzy chcieli by dalej palić "po staremu" ukarać poprzez zwrot dofinansowania ...

  1 0
 • ~antyfudali 2015-11-29 19:53:52

  Nikt Ci nie kazał do mnie pisać,więc kto się chce kłócić? Skoro tak lubisz rewolucje tylko po to,by robić rewolucje,to może by tak ... zaorać kilka dzielnic Rybnika,posadzić tam las to się powietrze poprawi. Głupie? No przecież twierdzisz,że powietrze jest najważniejsze i coś trzeba zrobić. Ja proponuję działać z głową,wybrać rozwiązanie o najlepszym stosunku efektywności do kosztów. Już kiedyś dotowano kolektory słoneczne,choć ich użyteczność w naszym klimacie jest marna. Mamy znów mieć "powtórkę z rozrywki" czyli ileś milionów wydane na dotacje,poprawa jakości powietrza poniżej błędy pomiarowego?

  3 0
 • ~grzmal 2015-11-29 19:54:25

  romcost....a dokąd to sięgają "macki'"gazociągu? Do Zamysłowa? Do Ochojca? Do kKokocina?....Czy może "aż" obejmuje to Sródmieście? Napisz, bo ja nie wiem i nie sądzę abym był jedynym, który tego nie wie...

  3 0
 • ~Lateks 2015-11-29 20:03:39

  ~lidka1310 i co ma kaloryczność paliwa do ilości substancji smolistych w dymie? Olej napędowy jest bardziej kaloryczny od Benzyny a jednak diesle bardziej kopcą niż benzyniaki, co więcej LPG jest jeszcze bardziej mniej kaloryczne, a spaliny mniej toksyczne niż z Oleju.
  Arteks i co z tego że flot jest odpadem? a to jak drewno się nie nadaje do obróbki to również nie wolno jego wykorzystywać do palenia w kominku czy ognisku, albo wędzenia?
  ~romcost ogrzewanie domu gazem kiedy musimy go sprowadzać z Rosji i kiedy śpimy na węglu jest kretynizmem niczym zaproszenie terrorystów do Niemiec przez Angelę. Sprzedaliśmy elektrownię francuzom i możemy popatrzeć jak ciepło z ER jest wlewane do zalewu, a można nim ogrzać połowę Rybnika.
  Najważniejsze żeby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza to palić od góry, do tego nie trzeba nikomu niczego zakazywać, nie trzeba wywalać grubych pieniędzy na dofinansowania czy inwestycje które nigdy się nie zwrócą. I jednocześnie nie musimy rezygnować z bezpiecznego źródła energii.

  5 0
 • ~Lateks 2015-11-29 20:07:42

  p.s. ~romcost a UE i zarządzający budżetem kraju mają taką maszynkę do produkcji pieniędzy, i mogą jej naprodukować i dać każdemu kto będzie chciał mieszkać w nowoczesnym domu...

  1 0
 • ~ 2015-11-29 20:22:01

  ~AntyFudali Skoro chcesz niepodważalnych dowodów musisz przekonać się sam, czyli posiąść odpowiednią wiedzę zdobyć laboratorium przeprowadzić badania wszystko zapisać i udokumentować następnie wyciągnąć z tego wnioski i wszystko opublikować. A wtedy ktoś powie że te badania są niewiarygodne i nic nie warte bo on uważa inaczej. Natomiast jeżeli potrafisz myśleć samodzielnie to musisz przyznać że z 5-ciu ton węgla będzie mniej popiołu dymu dwutlenku i wszelakich innych substancji mogących być efektem spalania niż z 8 czy 10 ton. Paląc od góry bez żadnych dodatkowych opisów mogę cię zapewnić że są spore oszczędności w spalanym paliwie dochodzące w niektórych przypadkach nawet 50 % potwierdzi to każdy kto zaczął palić od góry. Jeżeli nie uznajesz tych argumentów to ja już nic więcej nie jestem w stanie zrobić w kwestii przekonania cię o naszych racjach. które pewnie i tak cię nie interesują bo najważniejsze to jako zawodowy malkontent zawsze powiedzieć że na pewno tak nie jest i mi się nie podoba.

  0 2
 • ~romcost 2015-11-29 20:27:29

  ~stworek, gazem też jest Propan-Butan ;) W przypadku dzielnic gdzie gaz (ziemny GZ-50) nie dociera to zostaje Propan - Butan lub ekologiczny piec węglowy (lub peletowy) ale taki bez awaryjnego paleniska ...

  1 0
 • ~imrahil 2015-11-29 20:31:09

  potwierdzam skuteczność palenia od góry - jest taniej i wygodniej, a przy okazji mniej dymu. chyba nowym sąsiadom zaniosę ulotki w tej sprawie. co do zmiany źródła ogrzewania po modernizacji - pewnie najlepiej jakiś mały kocioł. niektórzy nie zdają sobie sprawy z koszt ciepła z rury czy z gazu. jak nie ma rury czy gazu, a chcemy zmienić źródło grzania, to jest jeszcze pompa ciepła czy klimatyzator. grzanie wyjdzie pewnie taniej niż węglem.

  0 0
 • ~romcost 2015-11-29 20:33:51

  ~Lateks na ochronę środowiska są duże fundusze, tylko trzeba o nie się ubiegać. Przeciętny kowalski nie ma na to szans, ale już samorząd ma większą siłę przebicia. Część funduszy unijnych jest niewykorzystywana ze wzgl. np. na zawiłe procedury lub ze względów na ich nieopłacalność (np. dofinansowania do pasywnych budynków). Ponadto po przedstawieniu raportów z jakością powietrza dla naszego miasta myślę, że mamy szanse. Chyba nigdzie w Europie takiego powietrza nie wdychają ...

  2 0
 • ~grzmal 2015-11-29 20:49:08

  romcost....a próbowałes to policzyć? Bardzo łatwo jest pierdnąć......ale proponowane przez was rozwiązania pseudoekologiczne i nieżyciowe nijak maja się do zdecydowanej większości domów i w życiu lobby węglowe nie pozwoli na takie wygłupy....a walczyc to trzeba z tymi co palą wszelkiej maści śmieci!!!

  0 0
 • ~Arteks 2015-11-29 20:54:17

  @romcost - miasto nie może wziąść na siebie inwestycji w termomodernizację prywatnych budynków bo całkowicie zatkałoby się finansowo... No dobra, ja rozumiem że ktoś mieszka w mniej cywilizowanych dzielnicach gdzie nie ma gazu i ciepłociągu. Ok, musi ogrzewać dom węglem i niech to sobie robi! Sam węgiel nie jest aż tak uciążliwy. Problem z przestarzałymi piecami i z tym że ludzie palą mułem, flotą, jakimiś liśćmi i odpadami z ogrodów czy nawet śmieciami... U mnie ze śmietnika osiedlowego zawsze znikają w nocy meble - nie sądzę aby ktoś brał do swojego domu stare meble, raczej tylko jako opał. Zauważcie że w dzielnicach Smolna, Nowiny-Maroko, Śródmieście jest zarówno gaz, jak i ciepłociąg, a większość chatek i kamienic i tak jest opalanych czym popadnie. Więc jaka pewność, że gdyby miasto zainwestowało w ciepłociągi czy gazociągi - zacofani ludzie się do tego podłączą? Może trzeba zmiany pokoleń żeby ludzie zrozumieli, że ciepło z ciepłociągu może jest droższe ale jak bardzo życie staje się wygodniejsze. A może potrzebne są przepisy nakazowe tak jak w przypadku kanalizacji, że tam gdzie w promieniu 50 m jest ciepłociąg - podłączenie do niego byłoby obowiązkowe.

  2 0
 • ~ 2015-11-29 20:56:46

  Ludzie jeszcze się zima nie zaczęła dopiero jak będzie -15 to będzie smog

  2 0
 • ~antyfudali 2015-11-29 20:56:59

  Czy ja w którymkolwiek miejscu skrytykowałem palenie od góry? Nie moja działka to się nie wypowiadam. Krytykował na przykład wspomniany wyżej prof. Andrzej Szlęk, jego przekonajcie. Po to właśnie proponuję,żeby takie badanie było przeprowadzone przez ekspertów,by było wiarygodne i by jego wynikom nie dało się zaprzeczyć.

  1 0
 • ~morfeus12 2015-11-29 21:05:39

  ZERO DOPŁAT DO TERMOMODERNIZACJI, ZERO DO NOWYCH PIECÓW. EDUKOWAĆ I ZAKAZYWAĆ SPALANIA ŚMIECI, MUŁU, MIAŁU, FLOTÓW I ZAKAZ DLA PIECÓW Z DMUCHAWAMI!!!!! DMUCHAWY POWODUJĄ, ŻE WIĘKSZOŚĆ PYŁU UCIEKA DO LUFTU. NIECH KTOŚ ZACZNIE O TYM MÓWIĆ. ILE OSÓB W OSTATNICH LATACH WYMIENIŁO SWOJE PIECE NA NOWE, WŁAŚNIE Z DMUCHAWĄ I SMRODZĄ 5 RAZY BARDZIEJ NIŻ WCZEŚNIEJ...

  2 0
 • ~romcost 2015-11-29 21:19:23

  ~stworek właśnie Twoja wypowiedź to lobby węgla ... Nie ma gazu ziemnego to trzeba flotem i mułem palić ?? A co byś Ty chciał liczyć koszty życia ludzkiego czy leczenia nowotrwora dróg oddechowych ? Ja swego czasu liczyłem koszty eksploatacji jak w moim domu (kostka lata 70-te) wybierałem źródło ogrzewanie podczas remontu. Budynek mam nieocielony więc na ogrzanie go gazem mnie nie stać (jak większości mieszkańców), więc zdecydowałem się na kocioł ekologiczny bo z matematycznego punktu widzenia powinno wyjść taniej, niż stosowanie kotła zasypowego i grzanie najtańszym opałem (nie brałem pod uwagę odpadów kopalnianych, bo nie jestem mordercą ani terrorystą), ale jak by było dofinansowanie do termomodernizacji na normalnych zasadach (nie w formie dofinansowania do kredytu bankowego obciążonego standardowymi kosztami bankowymi i w oparciu o audyt energetyczny przed, po i projekt) oraz w większej kwocie to bym się nie zastanawiał co wybrać podobnie jak chyba większość ludzi... Chyba, że ktoś jest 40-letnim emerytem i z przyjemnością co 3 godziny biega do kotłowni bo tam może sobie co nieco cyknąć bo żona nie widzi ...

  5 0
 • ~nokia6510 2015-11-29 21:49:22

  Popieram władze Jejkowic, jeżeli wykład będzie dotyczył poprawnego spalania węgla, a nawet miałów w piecach które już mamy. W skrócie: droga redakcjo i czytelnicy, w zależności od tego kto ma jaki piec ( górnego lub dolnego spalania) oraz uszczelnienie dopływów powietrza np. sznurem szklanym na furtkach oraz w przewodach odprowadzania spalin, możliwe jest spalanie ( w moim przypadku węgla orzech II) praktycznie bez dymu. Łatwiej w piecu dolnego spalania , bo tylko dokładamy paliwo po rozpaleniu i możemy praktycznie tylko raz na sezon rozpalać ( przy rozpaleniu trochę dymi, ale krótko), trudniej w górnego spalania, bo cały wkład paliwa musi się wypalić. W internecie chętni znajdą ciekawe artykuły o tym jak nawet stare piece przywrócić do łask. Mówcie o tym głośno, bo wtedy nie będzie dymu, a górnicy sprzedają nam swój węgiel. Nie trzeba wymieniać kotłów na te z podajnikiem, przecie to kotły górnego spalania , nie potrzebna jest elektronika, tylko miarkownik ciągu. Walczmy o swoje, nie dajmy się zwariować ludziom, którzy na "dymie" i źle rozumianej ekologii chcą coś dla siebie ugrać. Wiedza i dobra wola może nas uchronić od duszącego dymu, trzeba tylko trochę chcieć.

  6 0
 • ~ 2015-11-29 22:27:42

  ~romcost powiadasz że grzejesz dom kotłem ekologicznym. A zastanowiłeś się kiedyś dlaczego ten twój kocioł jest niby taki ekologiczny? I po czym stwierdzasz że tak rzeczywiście jest. Podpowiem ci... Po tym że twój komin nie kopci jak Titanic i nie zatruwa życia Tobie i ludziom w twoim otoczeniu. Teraz dalsza wiedza. A czym ten twój piec różni się od takiego zasypowego? Tym że palisz w nim ekogroszkiem? Ja ci zapalę tak ekogroszkiem że powiesz że palę oponami. Na tym filmie spalamy właśnie ekogroszek z Chwałowic: https://www.youtube.com/watch?v=mttzqLWD90M. Jak to jest ze w tym samym pudle pali się na dwa różne sposoby? Ale dobra możecie nam nie wierzyć w to co mówimy. A producenci kotłów też oszukują? Np taki Klimosz: https://www.youtube.com/watch?v=6bEHXY0C1gE albo np Pereko: https://www.youtube.com/watch?v=tLmsxPrurPQ . Co prawda z dmuchawą ale już lepiej niż z dmuchawą od dołu :). Wszyscy oszukują? Co do tych co nas tu za portfele łapią. Rybnik Bez Dymu działa non profit i za naszą działalność nie pobieramy żadnej zapłaty. Poświęcamy czas i pieniądze na to żeby poprawić choć trochę sytuację w mieście. Wykład w Jejkowicach organizuje Rada Gminy i to oni do nas zadzwonili i zaproponowali nam żeby taki wykład tam się odbył. W Orzepowicach wykład zorganizowała miłą Pani Zosia którą pozdrawiamy. Jak widzimy na naszym FB zaprasza nas już do siebie miejscowość Skałą w Małopolsce i tam też prawdopodobnie pojedziemy. To tyle na ten temat.

  0 0
 • ~Dador 2015-11-29 22:50:30

  W zeszłym roku pojawił się plan podłączenia do sieci c.o. dzielnicy Północ. Dokładnie chodzi o kwartał Gliwicka-Żużlowa-Mikołowska-Wyzwolenia. Z tego co wiem, zainteresowanie było wyjątkowo małe. Bodajże tylko co 10 gospodarstwo wyraziło chęć zmiany sposobu ogrzewania. Projekt, choć śmiały i bardzo potrzebny, chyba upadł śmiercią naturalną. Niestety sam się po trosze nie dziwię mieszkańcom. Alternatywa od PECu wychodziła dużo drożej niż ogrzewanie tradycyjne. Dopóki to się nie zmieni, dopóty ludzie będą wybierać najtańszy sposób, czyli węgiel i pochodne. W tym roku za to udało się podłączyć pod sieć osiedle na ul. Zgrzebnioka, Cierpioła i Komuny Paryskiej. Choć to kropla w morzu, zawsze lepiej jak blisko centrum znikną dziesiątki trucicieli. Co do Jejkowic, to powinni mieszkańców uświadomić jeszcze, żeby szambo wywozić a nie "plumpać na zegródka".

  3 0
 • ~Valjean 2015-11-30 08:14:15

  Panie Olewicz pisze Pan tak: " Po czwarte prof. Andrzej Szlęk w życiu obok kotła nie stał, łopatę zna tylko z teorii więc jego wypowiedzi na temat bezdymnego spalania są tak na miejscu jak komentarze ministra kultury o porno w teatrze." Jak ktoś taki jak Pan całe życie mieszkał w betonowej dżungli na Nowinach, to na pewno Pan stał przy łopacie. Od kilku lat mieszka Pan w domku i ekspert od palenia w piecu.

  2 0
 • ~kred 2015-11-30 08:37:36

  Kilka lat temu też dostaliśmy ulotkę z PECu z przybliżonym oszacowaniem kosztów ogrzewania. Jeśli w zgrubnym porównaniu wychodzi koszt 'miejskiego' ogrzewania przynajmniej dwukrotnie większy od ogrzewania węglem dobrej jakości to nie ma chyba to za bardzo sensu. Już lepiej grzać gazem, przynajmniej można podpiąć kuchenkę...
  Od tego sezonu palę od góry. Musiałem dać kilka cegieł szamotowych żeby się nie dymiło. Na razie nie wiem czy wychodzi mniej węgla, ale zdecydowanie jest mniej żółtego dymu. Mam nowy piec z dmuchawą...

  2 0
 • ~ 2015-11-30 08:43:40

  ~ValJean fakt mieszkam od 5lat w domku w Gotartowicach i po czterech latach stwierdziłem że o węglu paleniu w kotle wiem prawie wszystko. Po roku odkryłem co robić aby palić bez dymu i bardzo ekonomicznie ponieważ czułem się odpowiedzialny za to co wyrzucam kominem. Więc śmiało mogę powiedzieć że po czterech latach jestem fachowcem ponieważ przez ten czas cały czas rozwijałem i dalej rozwijam swoje umiejętności i wiedzę w tym temacie pomimo że od tego sezonu dom ogrzewam pompą ciepła którą sam odkupiłem naprawiłem i zamontowałem za nie wielkie pieniądze. Dodam jeszcze że prawidłowa obsługa kotła nie jest niczym skomplikowanym, a rezultaty dobrego spalania obserwujemy właśnie patrząc na komin.

  3 0
 • ~goliat 2015-11-30 10:34:21

  Po piąte to niczego nie odkryłeś, tylko wykorzystałeś teorię i wprowadziłeś w życie,przed Tobą było wielu takich tylko tego tak nie rozdmuchiwali, ot to.

  0 0
 • ~JTKirk 2015-11-30 12:25:33

  @Arteks - ja nie mam złudzeń, że miasto wprowadzi jakieś ulgi dla tych co ogrzewają ekologicznie. Na początku roku, napisałem list do prezydenta, jednym z pomysłów było właśnie wprowadzenie wprowadzenie takiej ulgi (oprócz wielu innych)
  W odpowiedzi na list, dostałem zaproszenie na debatę nt niskiej emisji w UM na której byłem. Wiesz co najbardziej z niech pamiętam? nie Słowa prezydenta, nie pamiętam dokładnie coś w stylu że ma nadzieję że problem niskiej emisji nie będzie poruszany tylko w okresie grzewczym, gdy problem narasta, a także poza nim. Wspomniał także, że chciałby, żeby takie spotkania były cykliczne.
  Tymczasem minęło prawie 9 miesięcy od tej debaty, a efekty - jak dla mnie - zerowe. Bo dla mnie osobiście te "Wyjście smoga" to jakaś kompletna porażka i nieporozumienie...i chyba nie tylko dla mnie. Nikt tego w UM nie zauważa?

  agatamiliard12 napisała o kwestii którą także ktoś już wcześniej na tej debacie poruszył - są dotacje do wymiany do domów co najmniej pięcioletnich , do nowego domu nie ma nic. Czyli strzał w stopę, miasto wręcz zachęca, żeby smieciucha postawić, przez 5 lat się przemęczyć, potem może uda się załapać na dotację.
  Dopóki nie będzie jakichś konkretów (w tym finansowych!) to niestety, ale nic się nie zmieni.
  moim zdaniem prezydent zasłużył na żółtą kartkę w tej konkretniej kwestii. Nawet jeśli coś robi, to w ogóle nie widać efektów(pomijając tę marna propagandę zatytułowaną wyjście smoga)

  3 0
 • ~leon32 2015-11-30 12:47:18

  ja palę od góry 3 sezon w Zębcu SWK, po drobnych przeróbkach i nie wyobrażam sobie innej metody, 2 rozpalenia na dobę w największe mrozy, w zależności od temperatury dopasowuję ilość zasypu i tyle. Różnica w tonach ? Przy paleniu "normalnym", czyli według instrukcji ok 9 ton, 6 flotu i 3węgla, przy paleniu "od góry" pierwszej zimy ok 4,5 tony węgla, następnej ok 4 tony węgla, a w zasadzie groszku z Chwałowic. Śmieszą mnie osoby, które nie próbowały tej metody ale są pierwsze do krytyki i wyśmiewania, a już najbardziej mnie rozwala stwierdzenie, że kłęby dymu wylatujące z komina są zdrowsze od lekkiego dymku, nie jestem chemikiem, ale gołym okiem widać co jest zdrowsze. Panie i panowie, jeśli posiadacie kociołek górnego spalania i macie możliwość doprowadzenie w nim powietrze od góry spróbujcie tej metody, poczytajcie troszkę informacji o swoich kotłach, http://czysteogrzewanie.pl/technika/ekonomiczne-spalanie-wegla-spis-tresci/. Pozdrawiam

  2 0
 • ~Misza_ 2015-11-30 12:54:09

  "Wykład w Jejkowicach organizuje Rada Gminy i to oni do nas zadzwonili i zaproponowali nam żeby taki wykład tam się odbył."
  Bliższe prawdy jest stwierdzenie, że Rada Gminy firmuje to spotkanie ;) W samej Radzie entuzjazm był dość przeciętny, ale dzięki mojemu uporowi i determinacji małżonki-Radnej udało się! Akcja informacyjna na temat tego wykładu jest dość szeroko zakrojona. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu.

  4 0
 • ~ 2015-11-30 13:16:18

  Myślę że będzie ostro. W Orzepowicach było już dosyć ostro a ja mam to do siebie że wykładam na tacę prawdę taką jaka jest a nie pokolorowaną. Nie przemawia do mnie że ktoś jest w stanie zapłacić więcej za ogrzewanie paląc jakimś mułem czy flotem i trując wszystkich do okoła na rzecz tańszej i wielokrotnie czystszej metody. Fakty są widoczne. Dostajemy maile od zadowolonych ludzi którzy zmienili sposób palenia o ich osiagąch jeżeli chodzi o zużycie i o komfort nie tyrania co 3-4 h do piwnicy. Pan ostatnio napisał że zszedł z 6 ton węgla na 4,5 tony i właśnie montuje kierownicę powietrza wtórnego. Dzięki niej podejrzewam ze ugra kolejne 0,5 tony. Czy 1200 zł mniej na opał każdej zimy to mało? To jest 2 tony mniej syfu wyrzuconego przez komin. Metoda jest tak samo bezpieczna jak rozpalanie tradycyjne a nawet jest bezpieczniejsza. Mamy na ten temat opinię szeczeblu doktorskiego jednak nieoficjalną dlatego nie do publikacji. Nikt nie chce się na ten temat za bardzo wychylić bo mogą głowy polecieć. Ot taka prawda

  0 0
 • ~imrahil 2015-11-30 17:43:48

  taka mentalność. nie spróbuje, nie ma argumentów, ale najważniejsze to się nie zgodzić.

  1 0
 • ~grzmal 2015-11-30 20:12:47

  60 lat temu palono weglem i flotem-smogu nie było, 40 lat temu palono węglem i flotem-smogu nie było, 20 lat temu palono węglem i flotem-smogu nie było.....teraz mamy coraz więcej wypasionych domów z wypasionymi piecami, czy innymi wypasionymi urządzeniami grzewczymi i........... smog jest???

  0 0
 • ~ 2015-11-30 20:43:32

  ~stworek Nie wiem ile masz lat. Ja mam 38 jak byłem mały to w TVP Katowice w latach 80-tych i do połowy 90-tych również. Codziennie podawano stan przekroczenia norm powietrza i smog był, tylko wtedy się o tym nie mówiło. Wtedy o wielu rzeczach nie można było mówić co nie znaczy że nie istniały. Z tego co rozumiem że chcesz powiedzieć to problem smogu nie istnieje. Czyli to siwe coś co śmierdzi że oddychać nie idzie to wg ciebie co mgła ??

  0 2
 • ~ 2015-11-30 22:56:57

  Ja tam pamiętam że za bajtla (lat mam 34 jeszcze) śnieg w zimie był czorny - dosłownie takie czorne płaty na niego spadały. Smrodem się jakoś nie przejmowało bo to chyba było normalne. W tym roku byłem w Rudach na kolejce wąskotorowej i szczerze - to nie jest dla mnie atrakcja. Tam to w komin tej ciuchci to leci dosłownie miał węglowy - tyle tego niespalonego węgla tam wylatuje. O cichciach można poczytać tutaj: http://czysteogrzewanie.pl/2014/04/wegiel-i-para-na-kolei-bylo-ale-czy-minelo/ . Tam dobitnie czuć co to jest smród z źle spalonego węgla zwłaszcza jak pojedzie się tam latem

  0 2
 • ~grzmal 2015-12-01 05:20:17

  czy ta "mgła"-jak jeden z przedmówców był to raczył określić występuje w Ochojcu, Zamysłowie, Popielowie, Kłokocinie, czy innych? Nie! Nie!! NIE!!! I nawet nie starajcie się mi wmówić, że dym z kominów z tych miejscowości specjalnie kieruje się nad śródmiescie Rybnika

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3265