Stres i lęk obecne są w życiu każdego z nas. Ich występowanie nie jest więc niczym dziwnym czy niepokojącym, jednak tylko do pewnego momentu. Kiedy odczucia te zaczynają nad nami dominować i znacząco obniżać jakość naszego życia oraz zaburzać codzienne funkcjonowanie, to znak, że należy zacząć działać. Dowiedz się, jak zapanować nad stresem i lękiem?
Stres jest naturalną reakcją naszego organizmu, mającą zapewnić nam szybką i skuteczną reakcję w warunkach zagrożenia. Tysiące lat temu towarzyszące mu reakcje, np. rozszerzenie naczyń krwionośnych i wzrost napięcia mięśni mogły stanowić o przetrwaniu jednostki. Pod wpływem stresu spowodowanego zagrożeniem organizm mobilizowany był do trybu ucieczki bądź walki. Nieodłącznym towarzyszem tego zjawiska był również strach. Wbrew powszechnej opinii nie jest on jednak tym samym, co lęk. Pierwsza z emocji to odpowiedź na realne zagrożenie, w obliczu którego stoimy w danej chwili. Lęk z kolei wiąże się z poczuciem, że taka sytuacja nam się przytrafi. Może on być bardziej lub mniej racjonalny, czym innym jest bowiem dyskomfort nocą w słabo oświetlonym parku, a czym innym lęk przed wystąpieniem na spotkaniu pracowniczym, do którego długo się przygotowywaliśmy. Zarówno stres, jak i lęk mogą nam sprzyjać, jeśli jednak ich natężenie jest zbyt wysokie, przyczyny zupełnie nieracjonalne lub po prostu jesteśmy na nie narażeni zbyt długo (stają się przewlekłe), wpływają na nas demobilizująco, a nawet mogą być przyczyną problemów ze zdrowiem.
Pod wpływem stresu czy lęku nasz organizm produkuje hormony takie, jak kortyzol czy adrenalina, które pomagają we wspomnianej już mobilizacji ciała do większego wysiłku. Pojawiają się między innymi takie symptomy, jak:
To dlatego przed wygłoszeniem ważnej prezentacji oblewa cię zimny pot, boli cię brzuch i drżą ci ręce, a niekiedy nawet głos. W takiej sytuacji możesz wypróbować techniki awaryjne:
Warto również skoncentrować się na faktach i nie zakładać najgorszego możliwego scenariusza. Może to wymagać dłuższej praktyki, jednak z pewnością przyniesie ci większy spokój umysłu.
Poza sposobami doraźnymi, jak napary ziołowe czy głębokie wdechy, przy wysokim poziomie stresu i lęku warto również wypróbować techniki relaksacyjne wymagające dłuższej praktyki. Dobrym pomysłem będą między innymi joga, pilates czy tai-chi. Poza samymi ćwiczeniami fizycznymi pomagają zyskać uważność, wymagają pracy nad oddechem i mogą być swego rodzaju medytacją. Możesz też zdecydować się na inny sport, np. pływanie, jazdę na rowerze, biegu czy nordic walking. Niektórym pomaga również obcowanie z naturą. Pamiętaj również, jak istotna jest odpowiednia dieta. To dzięki niej będziesz mieć wystarczająco siły i energii, aby stawić czoła wyzwaniom dnia codziennego. Ważna będzie także praca nad pozytywnym, a jednocześnie realistycznym myśleniem. Musisz zrozumieć, że najczarniejsze scenariusze spełniają się bardzo rzadko, a ich analizowanie i nieustanne odtwarzanie w głowie jest jedynie stratą twojego czasu i nerwów. Poświęć je raczej na lepsze przygotowanie się do zadania.
Wspomniane wyżej metody wymagają praktyki i dłuższego stosowania, rezultaty powinny jednak pojawić się po maksymalnie kilku tygodniach. Jeśli jednak w dalszym ciągu ich nie widzisz, być może lepiej będzie skorzystać z pomocy specjalisty. Jest to również konieczne w przypadku postawionej już wcześniej przez specjalistę diagnozie o zaburzeniach psychicznych. Koniecznie zgłoś się po pomoc również wtedy, gdy:
Psychiatra w Warszawie czy innym większym mieście pomoże ci w uzyskaniu odpowiedniej diagnozy stanu twojej psychiki, a także ewentualnie skieruje również do innych specjalistów. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak fizyczne i dlatego musisz o nie odpowiednio zadbać.
Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice: górnicy są już na powierzchni
34676Media Markt do (czasowego) zamknięcia. Zwolnienia grupowe obejmą 21 osób
29827Przyjechał na egzamin w WORD Rybnik… swoim samochodem
29440Sztolniowa „na niebiesko” od policyjnych kogutów. Wy pytaliście, my mamy odpowiedź (wideo)
25219KWK Knurów-Szczygłowice: zmarł jeden z poparzonych górników. To był rybniczanin
19846„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+221 / -15„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+178 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+137 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+140 / -16Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu urzędnikowi. Zarzuca mu znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+107 / -6Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
24Związkowcy w Warszawie: „będziemy skansenem, a nie przemysłowym regionem” (zdjęcia, wideo)
23Episkopat Polski przeciwko jednej lekcji religii w szkołach. Rozporządzenie „jest aktem bezprawnym” (sonda)
19Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert