Przedsiębiorstwa, które w pracy wykorzystują substancje bądź też materiały łatwopalne, zobowiązane są do opracowania dokumentu zabezpieczenia przed wybuchem. Jakie informacje zawarte są w dokumencie? Jak go opracować? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Dokument zabezpieczania przed wybuchem (DZPW) to opracowanie, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące zagrożenia wybuchem w miejscu pracy. Tego typu dokument stanowi potwierdzenie, że miejsce pracy jest w pełni bezpieczne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 roku taki dokument muszą przygotować wszyscy przedsiębiorcy, którzy mają do czynienia w pracy z materiałami lub substancjami łatwopalnymi.
Jakie jeszcze informacje znajdują się w tym opracowaniu? Dokument powinien nie tylko zawierać informacje o ryzyku wybuchu, ale również opisywać środki ochrony przed skutkami wybuchu, które zostały zastosowane w danym miejscu. Aby poznać więcej szczegółów, zajrzyj do Dziennika Ustaw 2010 nr 138 poz. 931.
Pracodawca ma za zadanie przygotować ocenę ryzyka i sprawozdań składających się na zawartość dokumentacji. Osoba, która będzie odpowiedzialna za sporządzenie dokumentu, musi pamiętać o tym, aby przygotować takową dokumentację przed rozpoczęciem pracy. W sytuacji, w której planujesz zmienić organizację pracy, sprzęt bądź miejsce, skontaktuj się ze specjalistami, aby poddać dokument przeglądowi.
Pamiętaj, że dokument zabezpieczenia przed wybuchem powinien być opracowany zgodnie z polskim prawem oraz dyrektywami ATEX. Aby mieć pewność, że DZPW zostanie prawidłowo przygotowany, udaj się do specjalistów po pomoc.
Jeśli nie masz doświadczenia bądź nie wiesz, jak opracować dokument zabezpieczenia przed wybuchem, zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalistów. Na rynku znajdziesz wiele firm oferujących specjalistyczną pomoc w tym temacie.
Dlaczego warto zostawić ten aspekt fachowcom? Wybierając profesjonalną firmę, zyskujesz pewność, że dokument zostanie prawidłowo opracowany zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Firmą, która zagwarantuje Ci wysoką jakość usług, jest IBT Ex Solution.
W jaki sposób opracowuje się DZPW? Pierwszym krokiem jest analiza miejsca pracy oraz występujących w nim instalacji. Następnie firma odpowiedzialna za przygotowanie dokumentu zaznacza strefy objęte ryzykiem wybuchu. Kolejny krok polega na przygotowaniu indywidualnej oceny ryzyka. Na końcu zostaje opracowany projekt zapobiegawczy, a w nim znajdują się informacje dotyczące rozwiązań ochronnych oraz przebiegu wprowadzenia procedur technicznych w sytuacji ryzyka.
ZUS: zmieniają się terminy trzynastej emerytury
69452Skandal w szpitalu. 246 osób z rodzin lekarzy i pielęgniarek zaszczepionych poza kolejką!
29687Trumna w sanepidzie. Policja ostro potraktowała mężczyznę na oczach dziecka
28344Ordynator pediatrii też z wypowiedzeniem. „Oddział przestanie funkcjonować”
28055Mandat za spacer z psem? Tak, i to niemały
27252Mandat za spacer z psem? Tak, i to niemały
+170 / -35Jak działa ogrzewanie na podczerwień i gdzie warto je zastosować?
+155 / -48Będzie kaucja za butelki szklane i PET
+110 / -6Ordynator pediatrii też z wypowiedzeniem. „Oddział przestanie funkcjonować”
+104 / -24Nowe obostrzenia: abp Skworc wydał zarządzenie na Wielki Tydzień i święta
+115 / -38Rok temu otwarto Drogę R-P do Żor. A co z odcinkiem do Niewiadomia?
67Trumna w sanepidzie. Policja ostro potraktowała mężczyznę na oczach dziecka
43Skandal w szpitalu. 246 osób z rodzin lekarzy i pielęgniarek zaszczepionych poza kolejką!
38Ewa Fica: szpital musiał się zadłużyć. Straty za poprzednie lata to ponad 171 mln zł!
36Dziecko LGBT na bilbordzie w Rybniku: „kochajcie mnie mamo i tato”
36Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert