zamknij

Wiadomości

Jak ogrzewacie swoje domy? Sprawdzą kominiarze

2020-02-06, Autor: 

Miasto chce przeprowadzić inwentaryzację urządzeń grzewczych na terenie Rybnika. Pomogą mu w tym kominiarze. To efekt porozumienia pomiędzy województwem śląskim, Korporacją Mistrzów Kominiarskich naszego województwa oraz Beskidzkim Cechem Kominiarzy.

Reklama

Jak podkreśla Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu, prowadzona inwentaryzacja ma charakter uzupełniający do danych zbieranych przez Miasto i ma na celu uzyskanie jak najszerszej informacji na temat rodzaju i ilości instalacji służących do ogrzewania budynków.

- Inwentaryzacja odbywa się metodą wywiadu bezpośredniego poprzez wypełnienie Formularza inwentaryzacji urządzeń grzewczych o mocy poniżej 1 MW w województwie śląskim – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Kominiarze powinni posiadać identyfikator umieszczony w widocznym miejscu oraz kserokopię zawartego porozumienia o współpracy partnerskiej. Ponadto można sprawdzić, czy kominiarze posiadają certyfikaty i uprawnienia oraz, czy są związani członkostwem z organizacją kominiarską potwierdzającą ich kompetencje do realizacji zadania.

Porozumienie o współpracy partnerskiej pomiędzy województwem śląskim, Korporacją Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz Beskidzkim Cechem Kominiarzy zawarte zostało 26 września 2019 r. w Rybniku w celu realizacji działań na rzecz poprawy jakości powietrza w województwie śląskim.

Karny Kopiuch dla trucicieli

Przypominamy o trwającej ogólnopolskiej akcji społecznej Karny Kopciuch. Karny Kopciuch ma na celu pomoc obywatelom zatruwanym przez sąsiadów, którzy używają starych, nieekologicznych kotłów lub spalają śmieci. Organizatorzy w „trzech krokach” mobilizują trucicieli do zmiany postępowania i wymiany źródła ciepła. Dodatkowo, rozdawane są nieodpłatnie naklejki „Karny Kopciuch za trucie sąsiada”.

W ramach akcji organizatorzy poprzez kancelarią adwokacką wysyłają zgłoszonym trucicielom listy. Stanowczo żądają w nich zaprzestania zanieczyszczenia środowiska przez uciążliwe kopcenie z komina. Ale przede wszystkim edukują.

> 8 tygodni akcji Karny Kopciuch. Jakie efekty?

- W wysyłanych listach tłumaczymy dlaczego smog jest szkodliwy, jakie są jego skutki na stan naszego zdrowia, zwłaszcza dzieci. Trucicielom wskazujemy też możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę źródła ciepła – tłumaczy Wacław Wrana z grupy medialnej tuPolska, która zainicjowała Karnego Kopciucha.

Więcej informacji o akcji na: www.karnykopciuch.pl

Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje!

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Zapraszamy do współpracy instytucje, firmy i media! Piszcie do nas na adres [email protected]

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 129

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (43):
  • ~Specc 2020-02-06
    11:07:14

    68 45

    Ja w ogóle nie ogrzewam domu bo jestem EKO. A w sylwestra nie strzelam bo boją się zwierzęta haha :D

  • ~jojo 2020-02-06
    11:25:38

    Po co liczyć jak ostatnio pisaliście że w Rybniku jest 14 tys. "kopciuchów".

  • ~Karolina# 2020-02-06
    11:45:19

    czy to żart? Niewiedza? ale Kogo i o co chodzi? Zamiast wydawać na to pieniądze, wystarczyło wezwać kominiarzy do okazania odpowiednich ewidencji, przecież oni są m. in. podatnikami podatku VAT. Kto za to zapłaci i z czego? Po czyszczeniu komina, który WIDNIEJE w ewidencji kominiarza z danego regionu, MUSI wydać płacącemu paragon lub ew. fakturę VAT. Czyżby znowu nowa metoda, by z naszych podatków, opłat wydać kasę na "badanie" które jest bez sensu?

  • ~extraliga_2 2020-02-06
    11:47:07

    93 12

    Od tego trzeba było zacząć a dopiero potem podejmować decyzje i uchwały. Niedawno pisali o pieniądzach na wymianę piecy w 400 mieszkaniach. Wszystko w porządku tylko podano termin zakończenia na 2025. A tymczasem od reszty wymaga się wymiany ogrzewania do 20121. Chyba coś jest nie tak z równym traktowaniem.

  • ~Majster Awes 2020-02-06
    12:57:24

    69 18

    haha
    kominiarz już ogląda moje ładne drzwi jak przychodzi po kase haha :D

  • ~exx 2020-02-06
    13:14:22

    77 15

    Zaczynają sie podchody.
    Dajcie 50% dotacji dla wszystkich na wymiane źródła ciepła i wymiany ruszą. A nie dla tych których nie stać na dom dajecie 80%.

  • ~sympatykrybnika 2020-02-06
    14:04:10

    27 9

    Pani Agnieszko Skupień proszę o szersze wyjaśnienie – czy przeprowadzana przez miasto inwentaryzację urządzeń grzewczych na terenie Rybnika, to coś innego niż:
    powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), w której będą informacje nt. rodzaju ogrzewania budynków. Ma to zachęcić gminy do udziału w programie "Stop Smog". Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Propozycję nowych przepisów przygotowali: resort rozwoju oraz pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste Powietrze". Celem nowelizacji jest stworzenie Centralnej Emisyjności Budynków (CEEB) oraz upowszechnienie programu termomodernizacyjnego "Stop Smog" wśród gmin. W CEEB mają być gromadzone dane i informacje na temat źródeł ciepła, jakimi są ogrzewane lokale i budynki w Polsce; czy są one np. podłączone do sieci ciepłowniczej, czy opalane kopciuchami. Zewidencjonowane mają być źródła ciepła do 1 MW????

  • ~ 2020-02-06
    14:10:13

    31 83

    Witam

    Tak jak tu pisano, taka inwentaryzacja powinna była być zrobiona już jakiś czas temu. Kluczową rzeczą w tej inwentaryzacji jest sprawdzenie daty produkcji kotła, tak aby było wiadomo który kocioł do kiedy należy wymienić, tak aby można było w łatwy sposób zweryfikować to.

    Panie ~exx co to za nowa moda, żeby wymagać tego aby społeczeństwo przez podatki dopłacało do Pana i Pana Sebastiana R. nieruchomości? Przez wiele lat można było palić co się chciało i jak się chciało. Te lata się skończyły i należy się dostosować.

    Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~ 2020-02-06
    15:49:20

    28 7

    ~jojojakie 14 tyś ? wszechwiedzący pierwszy komentator ogłosil autorytatywnie, że jest ich 18 tys, dziwię się, że włodzarze nie skorzystali z tej wiedzy

  • ~ 2020-02-06
    15:55:14

    41 9

    "Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:
    (...)
    499.pl
    (...)
    to ci, którzy sprzedają m.in. kotły węglowe
    widać kasa ze spalania węgla nie śmierdzi i jest ekologiczna

  • ~Mael 2020-02-06
    16:35:50

    85 13

    W 2009 roku kupiłem z dotacją miasta za duże pieniądze ekologiczny piec żeliwny na koks Producent gwarantował sprawność na co najmniej 100 lat. Więc planuję wymianę kotła w 2109 roku i ani rok wcześniej. Miasto zaakceptowało ten rodzaj kotła dało dotację więc prawo nie może działać wstecz. W przypadku naciągania mnie na kolejne koszty sprawę skieruję do sądu.

  • ~lok 2020-02-06
    17:19:06

    34 5

    Ale co to da? Jest Uchwała antysmogowa jaka jest taka jest lepszej chyba nie wymyślą i zarówno mieszkańcy -(wymiana kotłów) jak i włodarze - (odpowiednie kontrole i restrykcje) mają się do niej stosować. Przychodzi mi na myśl stare powiedzenie "Jak nie wiadomo o co chodzi to..."

  • ~Arteks 2020-02-06
    17:30:45

    18 67

    @ursus - zamiast ciągle marudzić na portalu, załóż wreszcie te "Stowarzyszenie dziadów węglowych", może wybiorą cię na prezesa. Zaczniesz reprezentować interesy węglarzy i policzycie dokładnie ilu was jest i ilu nie chce postępu. Na tym portalu pojawiały się dane o 18000 kopcących kominów (jeśli dobrze pamiętam senator Piecha przekazywał takie informacje). Niedawno Urząd Miasta podawał liczbę 14500. W każdym z przypadków, jest ich za dużo przynajmniej o jedno zero na końcu. Bo według danych związanych z biedą, tylko 2% mieszkańców naszego miasta to ludzie biedni i w ich przypadku posiadanie pieca jest usprawiedliwione. W innych przypadkach mamy do czynienia albo z niewiedzą, albo sknerstwem albo zwyczajnym świadomym zacofaniem cywilizacyjnym.

  • ~ 2020-02-06
    18:00:27

    48 15

    ~Arteks 2020-02-06 17:30:45
    @ursus - zamiast ciągle marudzić na portalu, załóż wreszcie te "Stowarzyszenie dziadów węglowych", może wybiorą cię na prezesa.
    nudny już jesteś, ze swoimi prymitywnymi atakami w moim kierunku daleko mi do użytkowników retro kotła który grzeje m.in. twój "nowoczesny" i miastotwórczy króliczok i do którego się zaliczasz, a którego tak zaciekle bronisz, czy mieszkańców centrum, którzy noszą węgiel w wiaderkach z piwnicy do swoich mieszkań i odprawiają codzienny rytuał podtrzymywania domowego ogniska, a wszystko dzieje się w"miastotwórczym" budownictwie wielorodzinnym zaledwie 500 m od Rynku,
    jednak jeżeli stawiasz w jednym szeregu garażowe wynalazki i nowoczesne zautomatyzowane kotły, jakakolwiek rozmowa z tobą nie ma najmniejszego sensu, bo na sama myśl dom jednorodzinny i węgiel (nieważne jak spalany) dostajesz szału przed klawiaturą, domagając się by kazdy zrezygnowal z węgla już i natychmiast, bo jeżeli nie, to jest zaraz "prymitywem", "dziadem" (tutaj jeszcze mógłbym długo wymieniać twoja twórczość), do tego wznosząc się na wyżyny obłędu, odkryłeś swoje nowe powolanie - wynajdowanie teorii spiskowych i podwójnych (a może potrójnych i poczwórnych) nicków, wprawiając tym czytających w dobry humor
    już ci kiedyś napisałem, że wymienię we właściwym czasie, swój węglowy kocioł na inne źródło ciepła, ale własne wewnętrzne zacietrzewienie pod moim adresem nakazuje ci kontynuowanie prymitywnych ataków personalnych skierowanych w moim kierunku, dlatego nie traktuję twoich przesiąkniętych jadem "mądrości" poważnie

  • ~Arteks 2020-02-06
    18:25:20

    16 51

    @ursus - traktujesz baaardzo poważnie, o czym świadczą twoje przesadnie długie odpowiedzi. :D Twoje wyrzuty sumienia są widoczne w twoich wypowiedziach i ja to dostrzegam, a nawet doceniam. Szkoda tylko, że nie masz jeszcze na tyle honoru aby po prostu przyznać się do błędów inwestycyjnych. Natomiast ciężko zrozumieć, że świadomie lub nie - stajesz się powoli głównym orędownikiem obrony węglowego smrodu.

  • ~lary3333 2020-02-06
    18:27:12

    34 16

    Zmienię sobie piec na piec ekologiczny 5 klasy ale nie z podajnikiem, lecz tradycyjny zasypowy. Koszt około 6 tyś. Dalej będę sobie kłaść w piecyku.

  • ~lok 2020-02-06
    18:53:49

    18 15

    lary3333 idziesz z duchem czasu... nie ma co, gratuluje...

  • ~ 2020-02-06
    18:56:11

    38 6

    ~Arteks
    ale wzruszył mnie twój wpis, aż uroniłem kilka łez ze wzruszenia :)
    o mój honor się nie martw, a pisanie to przez osobę, dla której jest to rzecz obca, zakrawa na ironię
    napisz coś jeszcze o rzekomym podwójnym nicku
    o jakim błędzie inwestycyjnym piszesz? bo ja wybrałem to, co wtedy było najlepsze, ze świadomością, że za jakiś czas być może dokonam zmiany na coś innego
    to raczej ty, światły i nowoczesny, wpełni świadomie i z premedytacją, przy dostepności nowoczesnych mieszkań w atrakcyjnych lokalizacjach, wybrałeś mieszkanie w nienowym już bloku, na betonowym osiedlu, do tego ogrzewane z przestarzałego źródła ciepła, a teraz, w ramach leczenia własnych kompleksów, skupiając się na prymitywnych atakach i zaczepkach, wmawiając innym swoje urojenia

  • ~ 2020-02-06
    20:11:23

    49 7

    Pani Agnieszko Skupień proszę o podstawy prawne na podstawie których muszę się poddać inwentaryzacji bezpośredniej???? Bo w tej chwili nie mam obowiązku nawet wpuszczać kominiarza do budynku. A wy dziennikarzyny z tego portalu nie straszcie mieszkańców- karnymi kopciuchami , a teraz kominiarzami. To kiedyś dzieci się straszyło, czarnym ludem, teraz nawet dzieci się nie boją!!!

  • ~Piotr Czaja 2020-02-06
    20:34:20

    35 8

    Kominiarz powinien iść na dach i czyścić komin.Nie łazić po domu /mieszkaniu/ w garniturze i mądrować.Ostatnio takiego wyprosiłem z domu i powiedziałem mu,pisz co chcesz mnie to nie interesuje.Jak wyczyścisz komin to pogadamy.

  • ~sympatykrybnika 2020-02-06
    20:44:33

    13 19

    ~Mael wymienisz przed 2109 rokiem, gdyż nie będzie koksu. Koks zostanie zastąpiony w metalurgii wodorem. Nikt specjalnie dla Ciebie nie będzie produkował koksu.

  • ~Mael 2020-02-06
    20:52:31

    28 11

    ~sympatykrybnika
    Jak braknie koksu za 25 lat (kupuje w Republice Czeskiej za 68% ceny koksu polskiego) to przejdę na suche drewno ale pieca ekologicznego dotowanego i zaakceptowanego przez urzędników miasta Rybnika nie wymienię.

  • ~sympatykrybnika 2020-02-06
    21:01:49

    9 18

    ~Mael uparty jesteś!!!

  • ~dr_Moriarty 2020-02-06
    21:23:02

    13 32

    Sporo za późno, ale dobre i to. Tylko tak, żeby kominiarze tym, którzy ich nie wpuszczą, od razu wpisywali do dokumentów "kopciuch". Na początku 2022 będą pierwsi do kontroli, kar pieniężnych, spraw sądowych i pewnie niejednej kary więzienia. Innego wyjścia po prostu nie ma.

  • ~ 2020-02-06
    21:27:58

    15 33

    Panie Mael, nie znajomość prawa nie oznacza, że nie trzeba go przestrzegać. Przypomnę:

    Harmonogram wymiany kotłów oparty jest o wiek kotła w momencie wejścia w życie uchwały czyli 1.09.2017:

    - do końca 2021 roku należy wymienić kotły niespełniające żadnych norm emisji ponad 10-letnie lub bez tabliczek znamionowych,
    - do końca 2023 roku należy wymienić kotły niespełniające żadnych norm emisji 5-10 letnie,
    - do końca 2025 roku do wymiany idą kotły niespełniające żadnych norm emisji młodsze niż 5-letnie,
    - kotły 3. i 4. klasy mogą być eksploatowane do końca 2027 roku,
    - kominki niespełniające wymogów ekoprojektu mogą pracować do końca 2022 roku, chyba że osiągają sprawność min. 80% lub zostaną doposażone w urządzenia pozwalające zredukować emisję pyłów do standardów ekoprojektu.

    Pana kocioł w 2017 roku miał 8 lat i maksymalnie spełniał 3 klasę, czyli albo do końca 2023 albo do końca 2027 musi Pan wymienić kocioł. KOlejne 100lat może Pan go używać w innym województwie, które na to zezwala. Proszę takiego poszukać i udać się tam ze swoim kotłem i swoimi przyzwyczajeniami.

  • ~ 2020-02-06
    21:36:32

    14 35

    Za każdym razem gdy odzywają się chórem "Obrońcy Dymu i Smrodu" zastanawia mnie kim na prawdę są ci ludzie. Bronią archaicznego, brudnego, trującego i co gorsza drogiego sposobu ogrzewania i jeszcze są z tego dumni. Zapewne tak jak to już tu pisałem, nadmiar sadzy czy też pyłu węglowego osiadł im na oczach i przesłania rzeczywistość.

    Najgorsi są Ci z pod znaku "Dej Bo Mie Sie Należy" uważający, że całe społeczeństwo ma się im zrzucić na poprawę ich bytu i uwolnienie od archaicznego sposobu ogrzewania jakim jest spalanie węgla. Ja od siebie mam inny postulat, niech na węgiel dla odbiorców indywidualnych zostanie nałożony specjalny podatek(aktualny rząd w nakładaniu podatków jest bardzo dobry). Podatek niech wyniesie 100%, czyli niech tona węgla jest dwa razy droższa i niech całość tego podatku idzie na dotacje do wymiany źródeł ciepła. Tego właśnie chcecie drodzy "Obrońcy Dymu i Smrodu", prawda ?

    Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

  • ~rybnikus 2020-02-06
    22:21:44

    16 6

    ~piotr.kowalski. Wprowadzimy niski podatek liniowy czyli słynny 3x15% VAT, PIT i CIT, zniesiemy abonament, KRUS, podatek Belki, służbę zdrowia podniesiemy do poziomu europejskiego, Polacy powrócą ze zmywaków do kraju gdzie zapewnimy im godziwą i dobrze opłacaną pracę, żelazem wypalimy korupcję ....

  • ~Andrzej Kuśka 2020-02-06
    22:27:23

    29 9

    piotr kowalski- Ciekawy jestem w jakim biznesie siedzisz,ale widząc z jaką zaciętością atakujesz węgiel ,to myślę że sprzedajesz albo pompy ciepła,fotowoltaikę czy też ogrzewanie gazowe.Nowoczesne piece 5 klasy spełniają wszelkie warunki obecnie wymagane,więc jeśli nie wiadomo o co chodzi to tylko o kasę.A może Ty wcale takiego pieca nie widziałeś jeszcze?

  • ~ 2020-02-06
    22:29:21

    17 17

    Niestety duzo tych smrodziarzy. Znam bardzo wielu. Kilku chce cos zmienic. Jefna osoba bardzo biedna. A reszta- setki doslownie - to prymitywne kopciuchy, zacofane dziady (Arteks mnie czasem denerwuje, ale w tym trudno mu nie przyznac racji), cwaniaki, chamy. Niestety, taki jest profil przecietnego smrodziarza

  • ~Arteks 2020-02-06
    22:46:25

    14 26

    Jakiś program dzisiaj leciał o smogu wieczorem na TVN i pokazano kilka miast w tym Kraków i Rybnik. Z naszego wypowiedź, prezydenta, jakichś ludzi w maskach na Rynku. O ile widoczek na Rynek, Urząd Miasta, a nawet panorama szpitala psychiatrycznego z drona była reprezentacyjna to potem nagle pokazano jakąś strasznie dymiącą, zaniedbaną chałupę koło bloków - chyba na Wyzwolenia. I każdemu rybniczaninowi który to oglądał z pewnością zrobiło się od razu wstyd. Kopcące chałupy to w naszym mieście nie tylko symbol dziadowania - ale też psucie dobrego wizerunku miasta. Ludzie, zróbcie coś z tym. Poprawicie sobie poziom życia, a jednocześnie byłaby szansa na poprawę estetyki miasta. Nie mówię, że zawsze tak jest ale przeważnie kopcące budynki - są bardzo zaniedbane.

  • ~Arteks 2020-02-06
    23:34:22

    10 25

    @dr_Moriarty - mam tylko jedną prośbę do ciebie. Bywaj tu częściej, a przynajmniej w tematyce smogowej. Należysz do nielicznych osób, które potrafią napisać coś odkrywczego i naprawdę bardzo rozsądnego. Mimo, że obrońców smrodu trochę ubyło - to jednak nadal warto aby udzielały się rozsądne osoby. Wspólną edukacją da się podziałać na niektóre osoby. Zresztą to widać po reakcji niektórych, że warto to robić. :) Też mam nadzieję, że jak ktoś nie ma tabliczki znamionowej na "januszowych" piecach - uznane to będzie jako piec powyżej 10 lat i do wymiany w pierwszej kolejności do 2021.

  • ~Lateks 2020-02-07
    00:52:16

    17 4

    ~sympatykrybnika stali, żeliwa i kilku innych stopów nie zrobisz z użyciem wodoru więc pisanie że koksu nie będzie to jeszcze daleka droga....

  • ~ 2020-02-07
    02:44:27

    9 21

    Panie Andrzeju Kuśka, nie zawsze stosując swoje standardy do innych osób trafiamy w sedno. Ja nie wątpię, po Pana wypowiedzi, że wszystko co Pan robi, robi Pan dla branży w której Pan pracuje i zarabia i wszelka agitacja i obrona węgla jest po to, aby miał się Pan lepiej. Nie mniej jednak, są osoby, które nie dla własnego materialnego zysku próbują coś zrobić. Branża w której pracuję absolutnie w żadnym stopniu nie jest powiązana z budownictwem czy ciepłownictwem w domach jednorodzinnych.

    Gdyby Pan czytał to forum częściej wiedziałby Pan, że mam pewne pojęcie o branży kotlarskiej w Polsce. Co do norm pisałem tu już, że pod względem emisji pyłów nawet kocioł węglowy 5 klasy z ecodesign jest ponad TYSIĄC krotnie gorszy od byle jakiego kotła gazowego. Co więcej również tutaj dzieliłem się swoimi obawami, że łatwość demontażu zawirowywaczy ciągu z powyższych kotłów spowoduje, że normy i tak za wysokie, będą spełnione tylko na papierze. Jak Pan nie wierzy, zapraszam na forum ogrzewanie info, tam znajdzie Pan potwierdzenie moich słów o zawirowywaczach w "nowoczesnych" kotłach węglowych.

  • ~ 2020-02-07
    02:53:03

    9 19

    Osoby broniące "nowoczesnych" kotłów węglowych proszę o podanie mi przykładu kotłów, które same się ładują paliwem, czyszczą i opróżniają z popiołu. Ja znam tylko jeden kocioł, który częściowo realizuje te funkcje, jest to SEKO Maxx i jego klon Bawaria K5. I jedyna automatyka czyszczenia to ślimak przesuwający popiół do worka. Zauważcie w końcu, że gaz jest tańszy w użytkowaniu i bezobsługowy. Pompa ciepła jest może droższa w instalacji, ale odpowiednio dobrana i np. wsparta panelami słonecznymi tańsza w utrzymaniu. Co więcej są już w Polsce, a nawet w naszej okolicy firmy oferujące powietrzne pompy ciepła o mocy 10kW za ok 10000PLN czyli tyle co za powyższe kotły. Nazw firm nie zdradzę, bo zostanę oskarżony o to, że na tym zarabiam. Da się jedną z tych firm znaleźć w popularnym serwisie z filmami szukając taniej pompy ciepła.

  • ~ 2020-02-07
    02:58:25

    9 19

    Panie Lateks, proszę mi napisać, gdzie można w Rybniku kupić ropę naftową ? Ale taką ropę prosto z pod ziemi a nie olej napędowy na stacji benzynowej, czyli produkt rafinacji owej ropy. Podobnie będzie z węglem, oczywiście będzie on dostępny bardzo długo, ale nie dla indywidualnych prywatnych odbiorców, a tylko dla firm z odpowiednimi certyfikatami. Przykładów na tego typu ograniczenia już działające można mnożyć, choćby gazy techniczne, freony (tzw. f-gazy chłodnicze/klimatyzacyjne). Jeżeli nie ma Pan firmy klimatyzacyjnej, to nie jest dla Pana kluczowe, czy czynnik r410a jest dostępny w hurtowni obok dla każdego. Tak samo węgiel zniknie z rynku odbiorców indywidualnych.

  • ~ 2020-02-07
    03:02:07

    10 22

    Panie Lary, polecam doczytać dokładnie jak sprawa wygląda z zasypowymi kotłami spełniającymi 5 klasę. Bez bufora ciepła nie jest to możliwe, czyli oprócz kotła, musi Pan zainwestować w bufor i automatykę sterującą jego ładowaniem. To na prawdę nie jest takie tanie jak się Panu wydaje. Poza tym przypomnę, że niedawno, pół roku przed wejściem uchwały antysmogowej kupił Pan bezklasowego kopciucha. Skąd to umiłowanie do kopcenia ?

  • ~sympatykrybnika 2020-02-07
    09:05:15

    4 9

    ~Lateks: „pisanie że koksu nie będzie to jeszcze daleka droga....”
    A jak się okazuje, że jest to droga nie aż tak daleka.
    Szwecja bardzo mocno rozwija swoją energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii. Swoje cele OZE zaplanowany na 2030 zrealizuje najprawdopodobniej jeszcze przed końcem obecnego roku. Jednocześnie, Szwecja jest jednym z największych w Europie eksporterów rud żelaza oraz producentem stali. W tej sytuacji łatwo zrozumieć, że opracowanie metody „czystego” jej wytopu jest ważnym punktem w ich transformacji energetycznej. Szacuje się, że otrzymanie każdej tony stali wiąże się z emisją dwóch ton CO2 do atmosfery. Z tego powodu w miejscowości Lulea powstaje pierwsza na świecie huta, która nie będzie wykorzystywała węgla do redukcji żelaza. Zakład ten został nazwany HYBRIT. Inwestycją zainteresowały się szwedzkie koncerny metalurgiczne SSAB oraz LKAB. Co ciekawe, uczestniczy w niej również tamtejszy koncern energetyczny Vattenfall oraz Swedish Energy Agency. Łączna kwota wsparcia, jaką przeznaczyły one na inwestycje przekroczyła 1,4 miliarda koron szwedzkich.

  • ~sympatykrybnika 2020-02-07
    09:20:21

    5 5

    ~Lateks
    SLASKIBIZNES.PL w dniu 2020-01-30 w artykule: „Szwedzi będą produkować stal bez emisji CO2. Koks zastąpi wodór” podał, stwierdził:
    „Rezygnacja z węgla koksującego i koksu w produkcji stali przez światowych gracza to bez wątpienia zła informacja dla spółek wytwarzających te paliwa, jak Jastrzębska Spółka Węglowa. Podejrzewamy, że hutnictwo szerzej interesuje się wodorem, ponieważ produkcja stali z jego użyciem jest tańsza - firmy nie muszą bowiem płacić opłat za emisję CO2.”

  • ~Majster Awes 2020-02-07
    09:32:17

    15 9

    panie piotr.kowalski, troche mnie pan zagrzewasz stwierdzaniem i wrzucaniem do wora z trucicielami dlatego proszę o zdefiniowanie mojej osoby.
    spalam sezonowo ok 2 - 2.5tony węgla. pale od góry, 19 letni piec żeliwny. sam pan wiesz jaki jest "dym" z takiego palenia i ile trwa w ciągu doby. tym, którzy nie wiedzą. uwaga 30min przy rozpalaniu, jeszcze jest ciemno. reszta dnia, zero dymu. do pieca chodzę tylko rano i ogrzanie domu zajmuje mi 8minut dziennie. szczerze? nie zamierzam wymieniać bo nie syfie jak inni. i tak też mi przeszkadzają dymiarze, bo myśleć nie potrafią.
    czy jestem trucicielem wg pana? czy należy mi się karny kopciuch?

    kominiarza nie wpuszcze do domu, z prostego powodu. nie musze.

  • ~ 2020-02-07
    11:17:56

    8 18

    Panie Majster, zgodnie z uchwałą antysmogową Pana kocioł należy wymienić do końca 2021 roku. Mam nadzieję, że do tego czas dojrzeje Pan do decyzji aby odejść od węgla jako nośnika energii.

    Tak jak Pan sam napisał, Pana kocioł dymi dziennie przez 30 minut, jeżeli by Pan mieszkał sam na odludziu, to nikomu to by nie przeszkadzało. Natomiast jeżeli znajdzie się 48 osób takich jak Pan mieszkających w jednej okolicy, które tylko przez pół godziny dymią to mamy zadymienie przez 24 godziny. Tu jest problem, mieszkamy w gęsto zaludnionym terenie i każde "puszczenie dymka" jest odczuwalne, bo to nie jeden dom a kilkanaście tysięcy lekko licząc.

    Z pytaniem czy zasługuje Pan na Karnego Kopciucha proszę się udać do najbliższych sąsiadów, ja nie wiem gdzie Pan mieszka i nie wiem jak jest Pan uciążliwy dla najbliższego otoczenia. Jeżeli bardzo zależy Panu na moim zdaniu proszę podać adres postaram się podjechać.

    Cieszy mnie bardzo, że dostrzega Pan problem u innych, którzy to Panu dymią w okna, to duży krok do przodu. Spalanie ok 2,5ton węgla na sezon to bardzo mało. Biorąc pod uwagę, że "żeliwniaki" zazwyczaj mają mały wymiennik(czy to może Camino?) z uwagi na to jak są skonstruowane ich sprawność nigdy nie była wysoka. Dlatego też dobrym wyborem dla Pana będzie przejście na gaz, zapłaci Pan mniej niż do tej pory, że o wygodzie nie wspomnę. Jeżeli nie ma Pan gazu w budynku to polecam powietrzną pompę ciepła.

  • ~artefaks 2020-02-07
    21:41:10

    13 5

    ,,Natomiast ciężko zrozumieć, że świadomie lub nie - stajesz się powoli głównym orędownikiem obrony węglowego smrodu."
    Arteks nie bądź taki skromny. Głównym utrwalaczem smrodu i zacofania jesteś przyjacielu ty sam.Ogrzewasz się z 80 letnich pozaklasowych Borsigów. I niestety dalsze twoje rokowania na poprawę są nad wyraz kiepskie. Amen

  • ~kuratorka 2020-04-15
    23:41:33

    1 3

    Sporo ludzi jednak ciągle obstawia kapciuchy. Dramat w sumie że w XXI wieku mimo tej całej swiadomosci społecznej wielu ludzi pali w piecach kaflowych Bóg wie czym! Ludzie są przeciez dofinsowanowania, mozna sie postarac. Zreszta nawet nic zbytnio nie trzeba robić - goście z Levady praktycznie wyreczaja klientów ze wszystkiego. Kwestia po prostu ogarniecia sie raz na zawsze z tematem

  • ~obserwathor 2020-04-15
    23:56:39

    2 0

    w końcu jakaś odmiana, zamiast obrzucających się politycznym błotem troli, zwyczajny spamer

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5300