zamknij

Ekologia

Jak Czesi walczą ze smogiem?

2017-03-01, Autor: 

Mamy za sobą pionierskie przedsięwzięcie – pomiary stężenia pyłu zawieszonego PM10 w każdej gminie powiatu rybnickiego. Przypomnijmy tylko, że smog był wszędzie. Dla pełnego obrazu sytuacji wybraliśmy się jeszcze do przygranicznego miasta Stonava, leżącego około 12 km od gminy Godów. Po pierwsze, żeby dowiedzieć się, na ile smog dokuczał mieszkańcom czeskiego pogranicza. I po drugie, by dowiedzieć się, jak w Republice Czeskiej rozwiązany jest temat walki ze smogiem.

Reklama

Naszym rozmówcą był Tomáš Bařák, ekonomista, radny przygranicznej Stonavy, partnerskiego miasta gminy Marklowice, posługujący się piękną polszczyzną. Jak mówi problem smogu w Republice Czeskiej istnieje, i jest poważny. Jednak poważny w innej skali. O ile w styczniu i lutym notowaliśmy w wybrane dni w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku stężenie pyłu zawieszonego przekraczające 1000 µg/m sześc., co oznaczało ponad 2000 procent normy, to w przygranicznych rejonach Czech stężenie osiągało maksymalnie 300-400 µg/m sześc. Jak mówi Tomáš Bařák stężenie wg czeskich przepisów było już tak wielkie, że fabryki musiały zawiesić produkcję.

Zamknięte szkoły

Nikt z czeskich włodarzy, jak np. prezydent Rybnika Piotr Kuczera, nie wydawał decyzji o zawieszeniu zajęć w szkołach, natomiast mieli taką możliwość dyrektorzy poszczególnych placówek oświatowych. - Pamiętam, jak dwa, albo trzy lata temu szkoła w Stonavie była zamknięta na kilka dni z powodu smogu. Tym razem tak się złożyło, że panowała u nas w czasie największego smogu epidemia grypy i szkoła była zamknięta z tego powodu przez tydzień – mówi czeski radny.

Decyzja rządu

Kilka lat temu smog był znacznie większym problemem w Republice Czeskiej. Jak do walki z nim zabrali się nasi południowi sąsiedzi? W Czechach walka ze smogiem od początku była tematem rządu i parlamentu. To Praga wprowadziła około 10 lat temu zakaz palenia odpadami, do których zaliczyła też muły i floty. To Praga wprowadziła też rządowe programy dopłat do wymiany źródeł ciepła na ekologiczne, do których to programów mogą się dokładać samorządy. 

Wysokie dopłaty

Czech chcący wymienić piec na ekologiczny węglowy dostaje z państwa 70 proc. dofinansowania. W przypadku wymiany pieca na gazowy dofinansowanie sięga 75 proc., a do pompy ciepła 80 proc. Dodatkowo regiony najbardziej dotknięte smogiem, np. sąsiadujące z pow. wodzisławskim województwo morawsko-śląskie dokłada 5 proc., a dodatkowo niektóre gminy, np. Karwina, dokładają jeszcze 5 proc. Jak łatwo policzyć mieszkaniec Karwiny chcący zainwestować w pompę ciepła dostaje nawet 90 proc. dofinansowania. Do kosztów może sobie np. doliczyć wydatki na audyt energetyczny, czy uszczelnienie okien. Maksymalna kwota dotacji wynosi 150 tys. koron czeskich, czyli około 23 tys. zł. 

Tańszy prąd

Mankamentem na pewno jest fakt, że są to pieniądze wyłącznie na wymianę. Ktoś stawiający nowy dom nie dostanie dotacji do kupowanego pieca. Natomiast niezależnie od tego, czy ktoś wymienia źródło ciepła, czy kupuje nowe, ma prawo do tańszego prądu. - Ja akurat niedawno postawiłem dom i mam pompę ciepła, także dofinansowania nie dostałem. Ale korzystam z najtańszej taryfy za energię elektryczną i rachunki za prąd spadły mi o połowę w stosunku do tego, ile płaciłem mieszkając jeszcze w bloku. Obliczyłem sobie, że na samej różnicy w opłatach za prąd inwestycja w pompę ciepła spłaci mi się po 7 – 8 latach. A pompa ciepła spisywała się idealnie. Nawet w największe mrozy miałem 25 stopni C, bo lubię ciepło – opowiada Tomáš Bařák.

Całą rozmowę z czeskim radnym przeczytacie w całości na tuWodzislaw.pl. Tomáš Bařák mówi m.in. o pompach z Polski, chętnych do dopłat, normach dla aut czy kontrowersjach związanych z kontrolami domów.

Oceń publikację: + 1 + 55 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
  • ~Foxy_02 2017-03-01
    13:28:42

    57 15

    Czesi to o wiele mądrzejszy naród. Nie kierują się miłością chrześcijańską do bliźniego (z opłakanymi u nas jak widać skutkami), tylko zdrowym rozsądkiem i pragmatyzm. Już dawno zakazali grzania wynalazkami flotowymi i nakazali wymianę pieców. Po prostu nie chcą się nawzajem wytruć, jak to my mamy w zwyczaju.

  • ~ 2017-03-01
    13:29:15

    24 12

    jak nie w Polsce to Republice Czeskiej szukacie smogu .
    Praga :
    PM 2.5 słupki na czerwono
    PM 2.5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.
    A Rybnik dalej bawi się sadzą PM10

  • ~master4k 2017-03-01
    13:40:27

    47 8

    Czesi zawsze radzili sobie lepiej z perspektywicznym myśleniem niż my.
    Nie dość, że u nich jest czystsze powietrze, to jeszcze mają najlepsze piwo na świecie, Pata i Mata, przesympatyczne holki i piłkę nożną na rowerach. Słowem: raj na ziemi :). Jakby tego brakowało mają również nadwyżkę budżetową, czyli coś o czym my możemy jedynie pomarzyć. Chyba jednak skorzystam z sugestii Hanysa z Rybnika i się przeprowadzę...

  • ~minges 2017-03-01
    13:40:41

    39 3

    Dofinansowanie na poziomie (co najmniej) 70% z wliczeniem audytu energetycznego i doszczelnieniem okien? Tańszy prąd? Zakaz palenia flotu i mułu? U nas to - póki co - raczej pobożne życzenia. Tym bardziej, że wszystko może pójść w stronę TYLKO nakazów i zakazów, kontroli i mandatów itd. w myśl zasady: jest przepis - to się dostosuj, a jak Cię nie stać - to masz problem. Ciekawe jak na Śląsku zostanie potraktowana kwestia dopłat do wymiany źródeł ciepła (pod kątem opłacalności oczywiście). Możemy uczyć się od sąsiadów... ale co tam... Polak wie lepiej.

  • ~ 2017-03-01
    13:48:41

    26 1

    Foxy_02
    dowali : przemysł pełną parą , Huty topią stal na czołgi :
    T-72M4CZ
    Według Banku Światowego Czechy należą do 31 najbogatszych krajów świata pod względem dochodów per capita (PKB).
    Procent mieszkańców Czech żyjących poniżej progu ubóstwa jest znikomy.

  • ~Damian Kossakowski 2017-03-01
    14:21:52

    48 7

    Czesi są krajem ateistycznym więc maja
    kasę na duże dopłaty.

  • ~ 2017-03-01
    14:58:39

    33 1

    Tak tylko Czesi to inna mentalność ludzi u nas jest to nierealne przez najbliższe 20-30 lat...

  • ~Maalibu 2017-03-01
    15:31:01

    9 16

    Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.

  • ~siarzewski 2017-03-01
    15:41:42

    35 9

    Czyli w skrócie - mniej kasy na kościoły, więcej na pompy ciepła. Widzicie radni jak się to robi !

  • ~kierowca bombowca 2017-03-01
    19:31:37

    23 9

    @~Damian Kossakowski

    Totalne bzdury piszesz, Czesi nie zrobili grubej kreski i dokonali dekomunizacji którą u nas napadając na rząd Olszewskiego zablokowali cwaniaczki Wałęsa Tuskaszenko i kumple

  • ~ 2017-03-01
    19:48:17

    17 1

    kierowca bombowca
    Pamiętamy historię :)
    ( 90 r ) Ja pamiętam nawet jak Lechu krzyczał mamy Huty Stocznie Kopalnie przewrócimy całą Europe :)

  • ~Genowefa50 2017-03-01
    20:39:17

    8 6

    Jeszcze trupa z szafy wyciagcie

  • ~tomkat 2017-03-02
    16:21:49

    12 1

    Czesi mają widocznie bardziej rozwiniętych polityków, na wyższym stopniu rozwoju ;-) dbają o obywateli, mają skądś pieniądze (skąd? może po prostu nie "kombinują" tylko przeznaczają na obywateli...). Aby w warunkach rynkowych kogoś przekonać do zmian, stosują nie tylko zakazy ale i dopłaty, tak krytykowane tutaj. I bardzo dobrze! Same zakazy, nakazy, mandaty i kontrole na nic, jeśli w ślad za tym nie idzie konkretne działanie. Reasumując, Czechy to państwo prawdziwie obywatelskie, w przeciwieństwie do zaściankowej Polski, która staje się orydnarną republiką bananową, stasującą zasadę kija - już nawet bez marchewki. A jednak można inaczej. Tylko trzeba być Czechem...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4927