zamknij

Wiadomości

Jak będzie ogrzewany Rybnik? PGE zabiera głos!

2019-07-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mamy oficjalny komunikat Polskiej Grupy Energetycznej nt. źródła ciepła dla Rybnika. Polska spółka pisze wprost - inwestycja w elektrociepłownię Chwałowice to najbardziej efektywne i optymalne kosztowo rozwiązanie. Czego się jeszcze dowiadujemy?

Reklama

Ciąg dalszy tematu dotyczącego ciepła dla Rybnika po 2022 roku. Po burzy, jaką sprezentowali nam politycy Prawa i Sprawiedliwości wszyscy czekali na komunikat PGE – właściciela elektrowni w Rybniku.

Nasza redakcja uzyskała ten komunikat. Jak na samym wstępie zaznacza Maciej Szczepaniuk, rzecznik PGE - Rybnik ma zagwarantowane ciepło po 2022 roku, a odbiorcy przyłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej w Rybniku będą mieli zapewnione nieprzerwane dostawy ciepła.

Potwierdza też to, o czym mówili przedstawiciele PiS. - Przeprowadzone analizy wykazały, że najkorzystniejszym sposobem na zrealizowanie tego celu jest zmodernizowanie istniejących źródeł wytwórczych elektrociepłowni „Chwałowice” i wybudowanie w tej lokalizacji nowego, wysokosprawnego źródła kogeneracyjnego o mocy około 20- MW – dowiadujemy się.

Inwestycję zrealizuje PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa we współpracy z Polską Grupą Górniczą oraz PGE Energia Ciepła. - Taki model realizacji projektu zapewni najniższy poziom cen ciepła dla mieszkańców Rybnika spośród innych rozważanych wcześniej wariantów, w tym uciepłownienia dwóch bloków w Elektrowni Rybnik – dodaje.

Jak zauważa Maciej Szczepaniuk, mimo tego, że 18 grudnia 2017 roku podpisano 4-stronnicowe porozumienie dotyczące współpracy, analizy techniczne i ekonomiczne wykazały, że najefektywniejszym wariantem realizacji projektu, z perspektywy inwestora jak i mieszkańców Rybnika, jest rozbudowa istniejącej elektrociepłowni Chwałowice. o kogeneracyjny układ gazowy. Do tego chodzi modernizacja i dostosowanie istniejących kotłów węglowych do unijnych standardów emisyjnych dla źródeł średniej wielkości, czyli tzw. dyrektywy MCP.

- Zrealizowane przez sygnatariuszy porozumienia analizy wykazały, że zagwarantowanie stabilnych i nieprzerwanych dostaw ciepła dla Rybnika poprzez uciepłownienie dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Rybnik wiązałoby się z istotnymi podwyżkami opłat za ciepło dla odbiorców końcowych. Do wyprowadzenia ciepła z elektrowni niezbędne byłoby bowiem wybudowanie przez właściciela sieci, czyli PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, magistrali o długości ok. 3 km. Koszt takiej inwestycji wyniósłby ok. 50 mln zł i przekładałby się na wzrost rachunków za ciepło – wyjaśnia rzecznik PGE.

PGE przekonuje, że inwestycja w elektrociepłowni Chwałowice, która będzie się opierać na produkcji ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli w kogeneracji, to najbardziej efektywne i optymalne kosztowo rozwiązanie, również z punktu widzenia odbiorcy końcowego.

- Kogeneracja jest także kluczowym narzędziem do walki z niską emisją, będącą głównym źródłem smogu w wielu miastach. Dodatkowo PGE prowadzi analizy dotyczące potencjalnej budowy w Elektrowni Rybnik nowego bloku energetycznego, który zapewni wydłużenie okresu eksploatacji elektrowni nawet do roku 2050 – kończy Maciej Szczepaniuk.

Komunikat Polskiej Grupy Energetycznej potwierdza to, o czym mówili we wtorek poseł Grzegorz Janik i senator Wojciech Piecha >>Ciepło dla Rybnika nie popłynie z elektrowni, a z Chwałowic!<<

Oceń publikację: + 1 + 59 - 1 - 64

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Ajteks 2019-07-18 14:43:37

  Czyli Rybnik będzie miał ciepło w racjonalnej cenie. Cały szum pana Kuczery 0,49 na tle politycznym.

 • ~sympatykrybnika 2019-07-18 14:55:45

  Jeżeli dla nas rybniczan to rozwiązanie będzie finansowo korzystniejsze (niższy rachunek za ogrzewanie mieszkania) to jestem za tak. Myślę, że elektrociepłownia Chwałowice, która będzie się opierać na produkcji ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną, czyli w kogeneracji będzie miała dłuższy żywot niż nasza ER, gdzie pisze się że będzie żyła tylko do 2050 roku.

  80 26
 • ~lukson997 2019-07-18 15:19:54

  Ale najlepiej narobić larma jaki to PiS jest zły.

  92 87
 • ~pprywatne 2019-07-18 15:22:09

  Na PISowskich analizach zawsze się kończy, ale zawsze znajdą się tacy co jeszcze wierzą.

  74 64
 • ~sympatykrybnika 2019-07-18 15:28:57

  Powyżej byłem za tym co mieszkańcowi jak niektórzy mówią „króliczoka” jest bardzo ważne czyli jak najmniejszy rachunek za centralne ogrzewanie. Ale, z kolei w czwartek 18 lipca o przyszłości Rybnika wypowiedział się Adam Gawęda z Ministerstwa Energii, który stwierdził: „Ta informacja, która została przekazana przez parlamentarzystów, to jest ich INFORMACJA POLITYCZNA, oczywiście ona bardzo mocno uwzględnia wszystkie te potrzeby, głównie skierowane dla mieszkańców Rybnika, jednak trwa dyskusja i nanaliza. To są informacje, których ja nawet nie byłem w stanie wszystkich sprawdzić, zweryfikować, w związku z tym na tę ostateczną decyzję trzeba jeszcze po prostu poczekać. Na pewno zarówno ja, jak i Pan minister Krzysztof Tchórzewski zakomunikujemy, kiedy będzie już ostateczna decyzja co do systemu ogrzewania Rybnika”. Ostateczna decyzja w sprawie zmiany planu zaopatrzenia w ciepło miasta Rybnika powinna zostać podjęta w ciągu miesiąca. Na oficjalne stanowisko trzeba będzie zatem jeszcze poczekać.

  43 2
 • ~sympatykrybnika 2019-07-18 15:35:13

  ~pprywatne – ~sympatykrybnika nie jest takim co wierzył, tylko takim który by chciał aby było lepiej. A. Gawęda z Ministerstwa Energii stwierdził, że informacja rybnickich posłów PIS jest ich INFORMACJĄ POLITYCZNĄ.

  34 1
 • ~Jan R. 2019-07-18 15:51:45

  Gwoli ścisłości. Plan zaopatrzenia w ciepło miasta Rybnika, w którym jako głównego dostawcę ciepła wpisano Elektrownię "Rybnik" to nie jest dwulatek, który niedawno przestał raczkować. Dokument ten został wprowadzony ładnych parę lat temu, kiedy prezydentem był śp. Adam Fudali. Tamto postępowanie, kiedy nie było decyzji EDF-u o przebudowie elektrowni i wyposażenie jej w blok 900 MW, można było przyrównać do dzielenia skóry na niedźwiedziu. Zero pragmatyzmu. To ostatnie zwodzenie można zaś skonstatować przysłowiem "lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu".

  18 22
 • ~MatiW 2019-07-18 17:28:38

  Oooo widzę, że przed wyborami pojawili się nowi komentatorzy. Witam i na przyszłość życzę więcej obiektywizmy w wychwalaniu rządu PiS.

  43 37
 • ~znawca 2019-07-18 17:50:13

  Wybory na jesieni to PiS obieca każdemu co się da. Pożyjemy zobaczymy.

  56 35
 • ~Józef Bąk 2019-07-18 18:00:10

  Tylko i wylacznie ogrzewanie GAZEM ew. ELEKTRYCZNIE .oczyscic Rybnik ze smogu. A jak kogos niestac to ma pecha. Gdzie sa krzykacze co w prywatnych domach chcieli decydowac czym ogrzewac? Gdzie ten MILICJANT co walczy ze smogiem? Rezygnacja z elektrocieplowni ogrzewanej tym zlym WĘGLEM najlepszym rozwiazaniem.

  32 28
 • ~hub381 2019-07-18 22:00:37

  Dawno przestałem wierzyć co podają PiS0wskie władze.
  Oni mają Sląsk w"perdele". Śląsk wycyckany do cna,jeszcze pozostała JSW,tam są jeszcze pieniądze a więc potrzebne do rozbudowy el.Ostrołęka a SMRÓD pozostanie w Rybniku....

  46 27
 • ~Jacek Rączka 2019-07-19 19:28:53

  "Tylko i wylacznie ogrzewanie GAZEM ew. ELEKTRYCZNIE .oczyscic Rybnik ze smogu. A jak kogos niestac to ma pecha. Gdzie sa krzykacze co w prywatnych domach chcieli decydowac czym ogrzewac? Gdzie ten MILICJANT co walczy ze smogiem? Rezygnacja z elektrocieplowni ogrzewanej tym zlym WĘGLEM najlepszym rozwiazaniem."
  To wystartuj do Czechów, bo to oni właśnie nas najbardziej tróją z kominów swojej elektrowni za granicą. Problemem Rybnika paradoksalnie nie jest elektrownia, a jego, niefortunne położenie geograficzne i układ urbanistyczny. Do puki Rybnik nie zostanie przebudowany, pod kątem ruchu samochodowego, czyli nie przestanie być miastem jednokierunkowych ulic, ze smogiem nikt niczego nie zrobi. No ale wsi dumni radni, wybudowali wam parking w środku miasta, do którego aby dojechać, trzeba te miasto okrążyć. Geniusz walki ze smogiem w Rybniku, jest akurat godny odnotowania w jakiś annałach historycznych.

  7 9
 • ~Jacek Kamiński 2019-07-20 16:05:54

  Do Jacek Raczka;
  Dziwne , że smog w sezonie grzewczym tylko. Czyżby czeska elektrownia, która nas rzekomo truje, działała tylko w tym okresie.

  4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 315