zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

J. Kluzik-Rostkowska w Leszczynach: do 2017 roku wszystkie podręczniki darmowe

2014-09-01, Autor: Wacław Wrana
Wyjątkową rangę miało dziś rozpoczęcie roku szkolnego w Zespole Szkół w Leszczynach. Pierwszaków na uczniów pasowała minister edukacji – Joanna Kluzik-Rostkowska. Przy okazji minister opowiedziała jakie zmiany czekają oświatę w najbliższych latach.

Reklama

Oczywiście najważniejszym tematem o który dziennikarze pytali minister, było wdrożenie bezpłatnego elementarza dla pierwszoklasistów. - To chyba najbardziej dogłębnie konsultowany podręcznik w Polsce. Wierzę, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele będą z niego zadowoleni – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

 

Szefowa resortu edukacji zapowiedziała, że do 2017 roku bezpłatne podręczniki obowiązywać będą we wszystkich klasach szkół podstawowych.

 

Joannę Kluzik-Rostkowską spytaliśmy jak skomentuje wzrost cen podręczników dla starszych klas, o czym pisaliśmy Wam w miniony piątek - zobacz .

- Sprawę bada już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ma wyjaśnić czy doszło do zmowy cenowej wydawców. Nie możemy zapominać, że ceny podręczników rosły z roku na rok od wielu lat. Generalnie te podwyżki są dla mnie kolejnym argumentem za tym, aby dla wszystkich klas wprowadzić darmowe pomoce naukowe – mówiła minister.

 

Minister przypomniała, że darmowy podręcznik to nie jedyna zmiana, jak zaszła w szkołach 1 września. Większą swobodę w prowadzeniu lekcji mają mieć nauczyciele nauczania początkowego. - Chodzi o to, aby aklimatyzacja najmłodszych uczniów w szkole trwała tak długo jak potrzeba. W związku z tym lekcje nie muszą trwać 45 minut, ale tyle ile nauczycielowi „w duszy zagra”. Kompetencje dzieci oceniane będą dopiero po 3. klasie – tłumaczyła Joanna Kluzik-Rostkowska.

> Joanna Kluzik-Rostkowska w Leszczynach - zobacz więcej zdjęć

 

Minister edukacji jest kolejnym członkiem rządu, który przyjechał do naszego regionu wesprzeć kandydującego na senatora Marka Krzakąłę z Platformy Obywatelskiej. Poseł Krząkała ufundował dziś dla pierwszaków z Leszczyn tradycyjne „tyty” ze słodyczami.

 

Nie spodobało się to posłowi Piotrowi Chmielowskiemu z SLD, który tuż po wystąpieniu minister Kluzik-Rostkowskiej wygłosił przemówienie. - Jestem oburzony faktem, że na dzisiejszą uroczystość jedynym zaproszonym posłem był Marek Krząkała. Przyzwyczailiśmy się, że PiS prowadzi agitację wyborczą z ambon, a PSL poprzez straże pożarne. Platforma Obywatelska po raz pierwszy przeniosła walkę polityczną do szkół – powiedział oburzony poseł.

 

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~tomaszwyka 2014-09-01 14:35:12

  jak można dawać tak beznadziejne i puste obietnice !!! Czemu każdy polityk obiecuje???? Niech ktoś nas zaskoczy czymś !!! Ludzie jesteście tak prości na tych stołkach jak Wasze obietnice !

  11 0
 • ~siarzewski 2014-09-01 14:44:24

  Ciekawe czy Pani minister zwróciła uwagę na dziesiątki krzyży i setki podobizn JP2 na szkolnych korytarzach w tej placówce. Jest to najbardziej wyznaniowa szkoła w okolicy, gdzie regularnie uczniowie są zmuszani w ramach zajęć lekcyjnych do udziału w mszach i nabożeństwach, nie mówiąc już o religijnej oprawie wszelkich uroczystości szkolnych.

  Do kompletu absurdu jeszcze tylko pomnika JP2 brakuje przed tą szkołą.... Dąb papieski i obelisk już tam są....

  I gdzie tu poszanowanie dla 25 art. konstytucji RP......

  2 0
 • ~meinland 2014-09-01 15:05:07

  @siarzewski - dla sprawiedliwości można jednak dodać, że miejscowy proboszcz za darmo udostępnił salki katechetyczne pod sale lekcyjne podczas remontu najstarszej części tej szkoły. Inna sprawa, że "odbiło" mu się to pewnie w dziesiątkach wypłaconych pensji za nauczanie religii...

  1 0
 • ~siarzewski 2014-09-01 15:13:10

  ~meinland - nie zapominaj że przy okazji jeszcze ufundowano Fulkowi w ramach podziękowania nową drogę do parafii. Kosz z budżetu miasta - jeśli mnie pamięć nie myli - kilkaset tysięcy zł.

  0 8
 • ~krytykrytyk 2014-09-01 15:14:01

  Bezpłatne podręczniki?! Ona ze swojej kieszeni za nie zapłaci? Za wszystko zapłacimy MY z naszych podatków!! Ludzie nie łudzicie sie że coś jest za darmo! osobiście wole żeby nie zabierano mi podatku i mogłabym m.in. kupić dziecku za te pieniądze wartościowe podręczniki i mam pewność że nie będą propagandą genderowską itd.

  18 0
 • ~meinland 2014-09-01 15:22:04

  @krytykrytyk - szkoda, że myślisz tylko o sobie, a nie o np. ludziach, których nie stać na kupienie dzieciom podręczników.

  0 4
 • ~kw3dad 2014-09-01 15:29:34

  Finansowanie podręczników z budżetu państwa, to nic innego jak dokładanie kolejnego "pośrednika" w procesie zakupu. Zamiast z naszych podatków "dotować" zakup podręczników, powinno się znieść np. podatek VAT od pomocy naukowych, w tym podręczników, co na wstępie zmniejszyło by ich cenę o 5% (tyle obecnie wynosi wartość podatku), bez potrzeby ingerencji państwa w cały proces. Gdyby podatki generalnie były mniejsze, ludziom więcej zostawało by w portfelach i nie byłoby konieczności socjalnego wsparcia. A tak w wyniku wprowadzonej reformy, wydawcy rekompensują sobie straty poniesione przy podręcznikach z I klasy, w cenach podręczników klas kolejnych... WSZĘDZIE GDZIE PAŃSTWO WKRACZA W WOLNY RYNEK ZACZYNA PANOWAĆ CHAOS I NIERYNKOWE CENY.

  16 0
 • ~Radegast 2014-09-01 15:57:36

  ~siarzewski może i ufundowano drogę, ale nie farorzowi a parafianom i odwiedzającym miejscowy cmentarz. Do fary droga jest od lat ta sama i księdzu nowa droga była po nic, bo i tak nią nie jeździ. W niedzielę i święta przy kościele rozgrywał się istny samochodowy horror a i przy okazji na Pojdy tworzyły się zatory. Bezpieczeństwo i płynność ruchu wymagały, by jakoś ten problem rozwiązać. Oczywiście, należy stawiać pytanie, czy i w jakim zakresie miasto powinno finansować takowy projekt.

  11 0
 • ~krytykrytyk 2014-09-01 17:31:17

  ~ meinland, uwierz że jeśli państwo nie zabierałoby połowy pieniędzy a rzecz podatków znalazło by sie mnóstwo ludzi którzy by pomagali takim dzieciom! a teraz? każdy traci swoją empatie zasłaniając się argumentem "Państwo nich im da". W tym kraju słowo za darmo oznacza że właśnie zapłaciłeś a dano Ci coś w okrojonej formie i każą Ci sie cieszyć. Kw3dad oczywiście też ma racje!

  7 0
 • ~Piachu74 2014-09-01 18:47:47

  ~siarzewski Faktycznie dziwne, że w szkole imienia JPII są jego podobizny na korytarzach... Obelisk nie jest poświęcony patronowi, a do kościoła nikt nikogo nie zmusza. Nawet Kluzik przyjechała w czasie mszy rozpoczynającej rok szkolny, przez co nie wszystkie dzieci mogły pójść do kościoła.

  3 0
 • ~truman20 2014-09-01 19:06:15

  Szkoda mi tych dzieci. Biedne nie mają pojęcia jak bardzo są oszukiwane przez ludzi, którzy na powyższych zdjęciach fałszywie się do nich uśmiechają, mając zamiast źrenic symbole dolara... Przekazując podręcznik dziecku, mówią oczami - "proszę, wręczam ci ten darmowy podręcznik dla twojego dobra", w podświadomości mając myśl - "darmowy, ale żeby ci go wręczyć musieliśmy pod przymusem zabrać twojemu ojcu i twojej mamie równowartość kilku takich podręczników, bo przecież z własnej kieszeni na niego nie wyłożymy a my i stado naszych kolegów z ministerstwa musimy za coś kupować drogie wino do obiadu, obiadu, na którego równowartość twoi rodzice muszą pracować cały miesiąc".

  13 0
 • ~mamborambo 2014-09-01 20:28:32

  Jak te dzieci dorosną to jeszcze będą spłacać długi zaciągnięte przez naszych obecnych rządzących. Między innymi na "darmowe" podręczniki.

  12 0
 • ~waldus 2014-09-01 20:37:49

  pani kluzikowa-rostakowska to zapomniala ze nic nie jest za darmo. z jednej kluzikowa daje podreczniki z drugiej panstwo zabierze wiecej w podatkach. generalnie wlolwylol.

  6 0
 • ~Jan R. 2014-09-01 21:13:50

  Kluzik nie lubię ale jeszcze bardziej nie lubię lewactwa w postaci P. Chmielowskiego (nie mylić z bratem Albertem). Dziwi mnie to, że obietnice w Polsce rzucane są na wiatr. W tym wypadku chodzi mi o obietnicę z lat 80-tych cyt.: "i nadejdzie taka wiosna, że na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści". Jeżeli tej zarazy skutecznie się nie usunie to w Polsce nigdy nie będzie dobrze.

  4 0
 • ~siarzewski 2014-09-01 22:54:52

  ~Jan R - Poseł Chmielowski był tam tylko po to, aby powiedzieć głośno to co wszyscy inni mówią po cichu. Przyjechał aby wyrazić sprzeciw wobec prowadzenia quasi kampanii wyborczej na terenie szkół. I co do tej kwestii w pełni się z nim zgadzam. Zmieniając temat - o ile się orientuję z PZPR nigdy nie miał nic wspólnego. Do sejmu dostał się z ramienia TR. Dosyć szybko potem przeszedł do SLD. Wcześniej z polityką nie miał nic wspólnego.

  2 0
 • ~Mark44 2014-09-01 22:55:46

  NIe ma darmowych obiadów to i darmowych TYT nie bedzie, albo słono zapłaca rodzice, albo mamy do czynienie z kupowaniem głosów?!!!
  Skandal, czy to polityczna korupcja ? juz zaczynamy ? "wczoraj" PiS zatrówa mózgi przedszkolakom dziś PO w podstawówce... gdzie my zyjemy?

  3 0
 • ~efin87 2014-09-02 12:43:35

  Czemu nie dał kazdej szkole gratis tyty !!

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1252