zamknij

Wiadomości

J. Kaczyński mówił w Rybniku o śląskich patologiach

2014-09-01, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Co miał na myśli prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówiąc o patologii na Śląsku? Po co nam w ogóle Senat? Czy w razie wygranej PiS-u w wyborach parlamentarnych ministrem zdrowia zostanie Bolesław Piecha? Udało nam się w minioną sobotę porozmawiać z przedstawicielem największej partii opozycyjnej w polskim Sejmie. Zobaczcie, co powiedział nam Jarosław Kaczyński.

Reklama

Po co w Polsce nam Senat? Może lepiej byłoby zlikwidować tę instytucję lub ograniczyć liczbę senatorów?

Prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński: Zacznę może w sposób zaskakujący. Jak rozpoczynają się obrady Izby Gmin to najpierw mamy taką uroczystość z udziałem grupy ubranej w stroje, potem jest modlitwa w tym najbardziej zlaicyzowanym kraju w Europie. Dlaczego? Ponieważ oni szanują tradycję, wiedzą jak ona jest ważna. Otóż Senat jest instytucją tradycyjną – związaną z polskością. Ma przeszło 500 lat, a może historia sięga i wcześniejszych czasów.

Jest też druga przesłanka – w Senacie, poprawia się prawo. Tworzenie ustaw to bardzo skomplikowana i bardzo obciążona różnego rodzaju niedogodnościami procedura. Jeżeli od razu posłowie dawaliby prezydentowi ustawy do podpisu, to musiałby w gruncie rzeczy być tą drugą izbą parlamentu. To nie miałoby sensu i zapewne nie dałby sobie rady.

Wychodzi jednak na to, że praktycznie co roku mamy wybory uzupełniające do Senatu – z różnych przyczyn. Ale to są koszty, może lepiej by było w dobie oszczędności te pieniądze w lepszy sposób spożytkować?

Zmiana tych ludzi, których można było usłyszeć dzięki nagraniom u „Sowy i przyjaciół”, w ciągu jednego dnia pokryłaby koszty funkcjonowania Senatu. Ilu tego rodzaju ludzi czyni szkody w polskim życiu gospodarczym i społecznym? Także nie mówmy o tym, bo demokracja ma swoje koszty i mimo wszystko jest najlepszym ustrojem na świecie.

Panie prezesie, pojawia się zarzut, że duże partie: PO i PiS wystawiają do Senatu posłów tym samym podważając decyzję wyborców, którzy ich wybrali. To jedna sprawa, a druga: ta ławka kadrowa jest tak krótka, że nie ma innych ludzi mogących zasiadać w Senacie?

Panie redaktorze, przecież wybory do Senatu są stosunkowo ostrą weryfikacją poglądu wyborców. Dlatego też uważam, że zarzut jest zupełnie nietrafiony. Wybiera się tych, którzy są najlepsi. Senat to była kiedyś izba wyższa, chociaż Jaruzelski wprowadził taki zwyczaj, by mówić „posłowie i senatorowie”. Wiadomo – wtedy senat był „solidarnościowy”, a Sejm tylko po części.

Wracając do tematu, bierzemy po prostu osoby, które mają sprawdzone kwalifikacje parlamentarne. Bierzemy też osoby, które są także znane. W wyborach jednomandatowych również jest to istotne.

W swoich wystąpieniach, Pan i parlamentarzyści PiS, mówią o konieczności zmian na Śląsku? Jakie zmiany są potrzebne? W jakim stopniu Wasze postulaty dotyczą samego Rybnika?

Rybnik to miejsce, które się dobrze prezentuje. Bywam tu od czasu do czasu nie bez pewnej satysfakcji, ale to zasługa prezydenta Fudalego i samych rybniczan. Jednakże tutaj trzeba zrobić to, co się wręcz narzuca jeżeli chodzi o cały Śląsk. Tu kiedyś był większy przemysł, tu jest potencjał, który jest niewykorzystany, tu się zmniejsza ludność – trzeba te procesy zatrzymać i odwrócić.

To może być przeprowadzone w ramach wielkiego, zaplanowanego programu inwestycyjnego który znajduje się w programie Prawa i Sprawiedliwości. Mowa o 1 bilionie, 400 miliardów złotych – po części są to środki europejskie, ale to jest mniejszość. Większość stanowią środki polskie i w większej mierze będą skierowane na Śląsk. Chodzi o to, by powrócił on do swojej tradycyjnej roli i tutaj nie chodzi o standardowy przemysł, ale przede wszystkim o wielkie zasoby Śląska, tzn. wielopokoleniową tradycję pracy w przemyśle, która jest bardzo ważna.

To, że tu istnieje spore zaplecze intelektualne w sferze techniki czy nauk ścisłych, może być wykorzystane do tworzenia przemysłu, który nie będzie tylko dodatkiem, ale będzie tworzył produkty finalne, tworzył polskie marki i zapewniał oczywiście Polakom dobrobyt. My takiego innego okręgu przemysłowego w Polsce po prostu nie mamy – nie ma konkurencji. Śląsk jest jedyny.

PiS poparł pana Adama Fudalego na prezydenta Rybnika. Skąd taka decyzja?

Pan Fudali jak wielu samorządowców, miał skomplikowaną drogę polityczną. Jego związki z nami zaczęły się jeszcze w czasach Porozumienia Centrum – i nie ma w tym poparciu nic szczególnego.

Za każdym Pana przyjazdem na Śląsk jest Pan pytany o stosunek do idei autonomii Śląska. Teraz na tapecie jest temat wpisania przez Sejm Ślązaków na listę mniejszości narodowej. Jakie stanowisko w tej sprawie zajmą parlamentarzyści PiS?

Nasze stanowisko jest znane. Śląsk to bardzo ważny i bardzo wzbogacający naszą kulturę region Polski. Ja bardzo lubię jak moja koleżanka Izabela Kloc mówi po śląsku, a potrafi to świetnie robić. Pierwszy raz usłyszałem ją w Czerwionce na odpuście jak rozmawia z paniami, które sprzedawały na straganie jakieś łakocie. Bardzo lubię słuchać tej gwary.

W żadnym razie nie należy przeciwstawiać „Śląskości” do „Polskości”. To jest błąd w sferze faktograficznej, historycznej i politycznej. Uważam, że ta śląskość może dobrze rozwijać się w ramach państwa polskiego.

Proszę wybaczyć, ale co wybory Pan „podpada” Ślązakom. Wcześniej była mowa o „zakamuflowanej opcji niemieckiej” teraz te „patologie”…

Mówiłem o patologii władzy. Sprawna władza nie doprowadziłaby m.in. do tych kryzysów w funkcjonowaniu Kolei Śląskich. To jest patologia – tak nasilona i ciągła niesprawności władzy.

Czy jeśli w 2015 roku, lub wcześniej, stanie Pan na czele rządu, „ściągnie” Pan na stanowisko ministra zdrowia rybniczanina Bolesława Piechę?

Jest na pewno brany pod uwagę.

Dziękuję za rozmowę.

Z Jarosławem Kaczyńskim rozmawiał Bartłomiej Furmanowicz

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~meinland 2014-09-01 16:09:08

  "Chodzi o to, by powrócił on do swojej tradycyjnej roli i tutaj nie chodzi o standardowy przemysł, ale przede wszystkim o wielkie zasoby Śląska, tzn. wielopokoleniową tradycję pracy w przemyśle, która jest bardzo ważna."
  Przekładając na normalny język: Ślązacy mają wrócić do bycia robolami mieszkającymi pod kopalnią i umierającymi z powodu trujących wyziewów z przemysłu ciężkiego w wieku 40 lat.

  47 1
 • ~bolo 2014-09-01 17:20:15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~daro 2014-09-01 18:09:54

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  31 0
 • ~dadon 2014-09-01 18:53:31

  no pogratulować redakcji, tylko dlaczego nie ma u góry napisu artykuł sponsorowany ? zgrabne słówka i brak konkretnych odpowiedzi na pytania ( choćby o stosunek do autonomii ) - widać , że portal na usługach władz miasta i pośrednio PIS'u

  25 0
 • ~Jan R. 2014-09-01 21:20:46

  Ten wywiad wcale nie jest taki zły. Utwierdził mnie w przekonaniu, że na socjalistyczny PiS nie wolno głosować, bo będę miał grzech.

  38 0
 • ~Mark44 2014-09-01 22:45:33

  Aż wstyd, że taki człowiek ma prawo głosu, polityczny bełkot i zakłamanie.

  29 0
 • ~brendonx 2014-09-01 23:18:06

  sam jest patologia chłop bez baby

  24 0
 • ~ 2014-09-01 23:33:10

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 3
 • ~ 2014-09-02 01:43:52

  Droga Redkacjo, jak to się dzieje, że na liczniku jest zero, klikam łapkę w górę i nagle z tego zera robi się 10??? Albo na liczniku widzę 5 na plusie, a nagle robi się 22? Sztucznie nabijacie sobie odsłony czy jak?

  11 0
 • ~ 2014-09-02 06:54:43

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 0
 • ~mariusz64 2014-09-02 07:36:39

  ksenofob - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

  9 0
 • ~ 2014-09-02 10:51:00

  Cenzura dotarła do Rybnik.com? Gratuluję stronniczości.

  4 0
 • ~Mark44 2014-09-02 20:11:10

  Piecha na premiera, na MInistra Zdrowia, na Prezydenta, na Prezesa, a potem juz za Glińskiego, Piecha do wszystkiego i do d...y.
  żal chłoba , że warszawka tak sobie nim pomiata... w końcu to nasz...

  3 0
 • ~Jan R. 2018-04-16 09:24:29

  Kleine Entestein - unsere ungluck.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 531