zamknij

Biznes

Inwestycja elektrowni zagrożona?

2010-01-25, Autor: Patrycja Wróblewska
Grupa EDF planowała wydać 7 miliardów złotych na budowę nowego bloku energetycznego Elektrowni Rybnik. Jednak nie wiadomo czy tak się stanie. Okazuje się, że system podatkowy Rybnika nie jest zbyt atrakcyjny dla inwestora. Pieniądze EDF być może trafią do innego miasta.

Reklama

Nowy blok energetyczny miałby zastąpić cztery z ośmiu eksploatowanych obecnie bloków energetycznych, dla których ekonomiczny i techniczny okres użytkowania upłynie w 2020 r. Na realizację inwestycji Grupa EDF planowała wydać prawie 7 miliardów złotych.


Okazuje się, że Rybnik nie jest jedynym miastem starającym się o pieniądze inwestora. Jak zastrzega prezes EDF, pieniądze dostanie to miasto, które będzie miało najniższe podatki od nieruchomości. - Sytuacja w branży energetycznej nie jest sprzyjająca. Istnieje bardzo duża konkurencja wewnątrz Grupy EDF pomiędzy różnymi projektami inwestycyjnymi w zakresie ich aprobaty i gwarancji finansowania - pisze w swoim liście Philipe Castanet, prezes EDF Polska. - Ryzyko w podatku od nieruchomości jest dla inwestora jednym z kluczowych ryzyk. Pragniemy zauważyć, że stanowisko rybnickich władz lokalnych w tym zakresie należy do bardzo restrykcyjnych. Utrzymanie takie stanu w sposób zasadniczy ogranicza atrakcyjność ekonomiczną inwestycji w tej lokalizacji - pisze Castanet.

Podczas spotkań z dziennikarzami i przedsiębiorcami, prezydent Rybnika, Adam Fudali wielokrotnie podkreślał, że intencją miasta jest zrobić wszystko, aby EDF zainwestował właśnie w Rybniku. - Tak duża inwestycja byłaby ogromną szansą na rozwój Rybnika, dlatego musimy postarać się, aby pieniądze inwestora trafiły do Rybnika a nie np. do Gdańska - powiedział Adam Fudali. - Przy budowie nowego bloku energetycznego zatrudnienie znalazłoby około tysiąca osób, które należałoby gdzieś zakwaterować i wyżywić - podkreślał.

 

Pierwsze spotkanie przedstawicieli miasta i Grupy EDF odbyło się na początku grudnia. Obie strony zadeklarowały powołanie do 20 stycznia specjalnego zespołu roboczego, formalizującego współpracę obu stron. Mimo że zespół nadal nie powstał, prezes ER - Jerzy Chachuła jest optymistą. - Elektrownia podtrzymuje wolę i propozycję współpracy z miastem w kwestiach dotyczących przyszłych inwestycji, w tym utworzenia tzw. zespołu roboczego. W chwili obecnej trwa opracowywanie szczegółów przyszłej współpracy, co z uwagi na wielkość i wartość inwestycji wymaga dłuższego okresu czasu - poinformował.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (56):
 • ~charlie 2010-01-25
  14:44:44

  0 0

  No to pod przymusem, ale jak inaczej się nie da to tak będziemy obniżać podatki.

 • ~Wisior 2010-01-25
  16:57:44

  0 0

  A wg mnie elektrownia i tak powstanie w Rybniku. EDF chce po prostu wymusić specjalne obniżenie podatków dla siebie. Czemu sądze że powstanie w Rybniku? Po pierwsze to teren pod Elektrownią Rybnik jest już gotowy nic tylko burzyć starą i budować nową... (gdzie indziej trzeba by było już w to inwestować) Po drugie stacja Wielopole. Jest już gotowa i nie trzeba budować nowej infrastruktury energetycznej - w końcu energię z elektrowni trzeba jakoś wyprowadzić nie? Także wydaje mi się że i tak i tak EDF zainwestuję i nic tego nie zmieni:) Nie zamkną przecież od tak jednej z największych elektrowni systemowych w Polsce nie?

  Pozdro 8)

 • ~qwerty 2010-01-25
  17:44:47

  0 0

  oprocz watpliwosci opisanych w tym artykule slyszalem rowniez o potencjalnym innym problemie, nazwijmy go "technicznym". Tak bylo jakis czas temu. Byc moze ta presja podatkowa ma wlasnie na celu zniwelowanie zwiekszenia kosztow obslugi elektrowni (bo ten problem "techniczny" nie byl zwiazany z budowa, bardziej z obsluga) poprzez zmniejszenie obciazen podatkowych. Tak czy siak, tak jak wczesniej pisalem tu, czy na forum - ta inwestycja nie jest jeszcze na 100% zaklepana w Rybniku. Wisior - wcale nie musza budowac nowej elektrowni, moga zmodyfikowac jedna z tych, ktore EDF posiada. O wszystkim i tak zadecyduje KONCOWY WYNIK FINANSOWY INWESTYCJI.

 • ~nogluk 2010-01-25
  20:48:07

  0 0

  ~Wisior: To będzie całkowicie nowa Elektrownia, która będzie stała tuż obok starej. Będzie się znajdowała za obecna elektrownia w stronę Stodół, zaraz kolo obecnego nawęglania. Oferta już jest złożona przez dwie firmy. Wydaje mi się że to opóźnienie spowodowane jest tym, że inwestor stara się jak tylko może żeby wygrała francuska firma i gra na zwłokę żeby znaleźć jakieś punkty w ofercie których rywal (firma z Anglii) nie spełnia.

 • ~Fiodore 2010-01-25
  20:53:58

  0 0

  Alan a możesz podać jakieś szczegóły? Zawężenie problemu do spraw technicznych nie jest precyzyjne. Chodzi tu o technologię produkcji ee czy budowania samego bloku? Napisz coś więcej, bo z tego co mówi się na samym zakładzie, to inwestycja ta jest pewna. Nie wiadomo co z następnymi blokami i spinką, ale to już inny temat.

 • ~Wisior 2010-01-25
  22:27:02

  0 0

  Jak twierdzicie że to ma być całkowicie nowa elektrownia to wg mnie jest to dziwne posunięcie ? Już nie mówię o wyprowadzeniu mocy bo tam te 300m linii to pikuś ale co zrobić z terenem pod starą elektrownią Rybnik? Jak już tam wszystko gotowe - mam na myśli tu zarówno przygotowanie terenu pod sam budynek jak i choćby sprawa chłodni kominowych czy wymiany wody chłodzącej z zalewem? Ale też np co z całą instalacją odsiarczania nowo wybudowaną? ~nogluk widzę, że się orientujesz, to może nie wiesz gdzie znaleźć więcej informacji na temat tej elektrowni? Zakładam że będzie węglowa - trudno żeby inaczej, ale na jakie parametry, jakiej mocy etc.? Pozdro 8)

 • ~nogluk 2010-01-26
  09:46:42

  0 0

  Wbrew pozorom taniej jest wybudowac calkowicie nowy obiekt niż przebudowa starocia. Obecna instalacja IMOS jest uruchomiona dla drugiego etapu. Elektorownia bedzie mieć moc ok. 850-950MW. Chlodzenie prawdopodobnie nową chłodnią kominową, w. kam., parametry to przy obecnej technologii 670 st. C, wysokość ok. 140 m. Poczytaj sobie na www.cire.pl, i innych portalach branżowych. Kocioł przepływowy na par. nadkrytyczne.
  Jak jest napisane w artykule stara elektrownia (bloki 1-4) jest przewidziana do eksploatacji do lat 2020, a z tego co się orientuję nowa ma powstac do roku 2015- 2016. W tych latach powstanią niedaleko Rybnika 3 wielkie bloki- 2x~900MW w Opolu i jedna nowa w byłej kopalni Czeczot w Brzeszczach za Pszczyną- też jakieś ~900 MW. Do tego dochodzą jeszcze plany w Połańcu, Kozienicach, Ostrołęce.
  Dla zainteresowanych http://www.elb.pl/- w prawym górnym rogu webkamera z budowy bloku w El. Bełchatów

 • ~nogluk 2010-01-26
  09:48:56

  0 0

  ~Wisior: Na temat tej elektrowni nie znajdziesz jeszcze nic poza ogolnikami. wiecej dowiesz sie od ludzi którzy w tym siedzą.

 • ~mazi_rk 2010-01-26
  09:55:31

  0 0

  ~Wisior co z tego że na "starej elektrowni" już wszystko jest gotowe ?? i tak po 2020 roku zostanie to zamkniete i prawdopodobnie wyburzone, bo okres eksploatacji bloków minie i praktycznie będą robione od 0

 • ~green electricity 2010-01-26
  16:33:32

  0 0

  Prawdziwym problemem jest fakt, że w UM nie ma fachowców którzy mogliby brać udział w pracach zespołu po stronie miasta. Znani mi specjaliści raczej mają wspólne interesy z ERSĄ, stanąć po stronie miasta będzie im nie po drodze. Efekt może być taki, że EdF ogra wystraszony Rybnik na podatkach, a spinkę ciepłowniczą miasto grzecznie podprowadzi do ogrodzenia elektrowni. Chachuła utrzyma stołek za skuteczne negocjacje jeszcze parę dobrych lat. Natomiast gdański projekt faktycznie może być atrakcyjny dla EdF - lokalizacja w Porcie Północnym zapewnia dostęp do taniego węgla z importu.

 • ~qwerty 2010-01-26
  18:05:05

  0 0

  UM miasta nie ma fachowcow w zadnej dziedzinie. Tak samo jak sie dali wy...rolowac na postawieniu galerii w centrum bez uzyskania niczego w zamian, tak samo sprzedadza sie tanio w tym przypadku. Tak to juz niestety jest w naszym miescie.

 • ~ 2010-01-27
  09:02:17

  0 0

  nie siedze w temacie kwestii technicznych tego zadania, ale wiem, ze dobrze byłoby gdyby ten blok powstał, zawsze jest to krok milowy do przodu na rzecz Rybnika. może warto więc troche popuścic z podatkami na rzecz innych korzyści?

 • ~qwerty 2010-01-27
  10:02:20

  0 0

  rurek - a jakie sa te inne korzysci?

 • ~ravhousen 2010-01-27
  13:21:39

  0 0

  qwerty - piszesz ciągle o galeriach handlowych w centrum jako o błędzie i powtarzasz, że władze Rybnika powinny zażądać budowy wielkich parkingów. Już Ci to kiedyś tłumaczyłem, ale chyba nie zrozumiałeś, więc powiem raz jeszcze: działki, na których stoją Plaza i Focus są małe - myślę, że co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Skoro są małe to wszystko co na nich wzniesiono też jest małe - małe galerie i małe parkingi. Najzwyczajniej w świecie nie było miejsca, żeby zbudować coś dużego. Oczywistym jest, że właściciele Plazy i Focusa nie zgodziliby się na budowę parkingów na 2000 samochodów każdy kosztem radykalnego zmniejszenia powierzchni wynajmowalnej w swoich obiektach, nawet gdyby Fudali postawił sprawę na ostrzu noża i powiedział: "albo zbudujecie wielkie parkingi albo wynocha z Rybnika". Gdyby Fudali tak postąpił to teraz do Focusa jeździlibyśmy do Żor, a Plaza stałaby w Wodzisławiu. Rybnik nie jest pępkiem świata - w latach kiedy Parkridge i Plaza Centers rozpoczynały inwestycje w Rybniku, w naszym regionie mieli zerową konkurencję, zresztą taki stan utrzymuje się do chwili obecnej. Myślisz, że zrezygnowaliby w ogóle z kilkusettysięcznego rynku tylko dlatego, że Rybnik ich nie przyjął? Z całą pewnością nie i teraz byłyby wielkie narzekania, że nasze władze zamiast przyciągać inwestorów to ich odpychają.

 • ~ravhousen 2010-01-27
  13:22:58

  0 0

  Jak myślisz, dlaczego pierwszy sklep Auchan w regionie powstał w Żorach, a nie w Rybniku? Chyba nie sądzisz, że Żory wydawały się dla inwestora atrakcyjniejsze? Uważam, że bardzo dobrze się stało, że zbudowano galerie handlowe w ścisłym centrum Rybnika. Nie są one duże, ale na pewno ożywiły śródmieście i to jest niezaprzeczalny sukces. Miasto żyje zdecydowanie dłużej. Myślę, że doczekamy się też większej galerii handlowej w naszym mieście, ale już nie w ścisłym centrum. A korki? Korki w Rybniku były, są i będą, bo układ drogowy, póki co, mamy jaki mamy i nie zmieni się to diametralnie w ciągu roku czy dwóch i czy z Plazą i Focusem czy bez nich, korki będą się tworzyć.

 • ~qwerty 2010-01-27
  13:33:07

  0 0

  Uwazasz, ze zbudowanie dwoch parkingow o pojemnosci chyba 800 miejsc (ktore dodatkowo sa za male, zeby obsluzyc generowany przez galerie ruch) nie wplynelo na zwiekszenie ruchu w centrum? Uwazasz, ze za male parkingi w galeriach nie zmuszaja ich klientow do krazenia po miescie i szukania miejsc parkingowych dodatkowo zapychajac miasto podczas gdy parkingi w galeriach sa juz zamkniete z powodu braku wolnych miejsc? uwazasz, ze klienci, ktorym nie udalo sie zaparkowac w galeriach z powodu pelnych parkingow nie obciazaja dodatkowo i tak juz zapchanych rybnickich parkingow, bo ci lienci nie zrezygnuja z pojscia do galerii, po prostu zaparkuja gzdies w centrum? Czy w swietle informacji o tym ile podobne galerie byly w stanie zainwestowac w infrastrukture miejska np. w Gliwicach, uwazasz, ze w Rybniku udalo sie maksymalnie wykorzystac potencjal drzemiacy w dwoch dzialkach i miasto otrzymalo tyle ile powinno otrzymac w zamian za pozwolenie postawienia galerii w centrum?

 • ~ziupo 2010-01-27
  13:39:20

  0 0

  A propos korków, pamiętacie jakie one były po otwarciu Reala? A przecież wtedy dużo mniej osób/rodzin posiadało samochód niż dziś. Dobrze wiemy kto pozwolił na budowę takiego blaszaka w samym centrum największego osiedla miasta, ale pytanie w zamian za co?
  PS: A wiesz ile Parkridge zainwestował łącznie w Gliwice przy budowie forum, a obecnie Focusa? No właśnie... Tutaj porównywanie obu inwestycji jest dużo bardziej na miejscu, ponieważ mamy do czynienia z tym samym inwestorem i takimi samymi obiektami - GH, a nie hipermarkety.

 • ~Leoncio Almeida 2010-01-27
  14:53:21

  0 0

  ale głupoty ten Castanet opowiada. Elektrownie węglowa w Gdańsku chce budować..... tak to sie naprwdę opłaci zwłaszcza w okresie ciagle wzrastajacych kosztów transportu. tereny na których ma powstać ta inwestycjia i tak przeciez juz naleza do elktrowni i elektrownia juz za nie płaci podatki. A te podatki ( nwaet tak wysokie jak w Rybniku to jest pryszcza przy całych kosztach tej inwestycji. poza tym tak jak piszą przedmówcy cała infrastruktura jest juz gotowa. poza tym jakby co to nie mozna tej specjalnej strefy ekonomicznej przeciągnać na tereny gdzie ma powstać ta inwestycja? ( juz raz granice strefy były zmieniane )

 • ~ravhousen 2010-01-27
  16:35:48

  0 0

  qwerty - pewnie, że wybudowanie Plazy i Focusa w ścisłym centrum Rybnika wpłynęło na zwiększenie ruchu. Każdy obiekt, który jest zlokalizowany w śródmieściu (i nie tylko) generuje ruch: dworzec PKP, Urząd Miasta, biblioteka przy Szafranka czy nawet sklep Żabka na Raciborskiej - to jest oczywiste. Powiedz mi, co więcej Twoim zdaniem można było uzyskać od Plazy i Focusa? Większych parkingów w tych galeriach nie, bo wtedy inwestycje stałyby się nieopłacalne, a przecież ci inwestorzy nie zbudowaliby wielkich parkingów w zupełnie innych miejscach, z dala od swoich obiektów, bo niby z jakiej racji? Uciekliby za miedzę. Gdyby działki były tak duże jak ta pod budowę Focusa w Gliwicach to nie byłoby problemu - mielibyśmy i duże galerie i duże parkingi. Ale grunty nie są z gumy, mają określoną powierzchnię i tego obejść się nie da. Bo chyba nie uważasz, że właściwe byłoby zbudowanie trzech kondygnacji handlowych w Focusie, a nad tym dziesięciopiętrowego parkingu dla samochodów? Coś za coś - jeśli mieliśmy do wyboru albo wzmożony ruch i umocnienie pozycji Rybnika w regionie, dodanie miastu prestiżu i spowodowanie, że miasto żyje dłużej, albo przegonienie inwestorów do innych miast (co z pewnością byłoby uznane za porażkę Rybnika) i cieszenie się, że ruch się nie zwiększył to uważam, że dla każdego logicznie myślącego człowieka odpowiedź jest oczywista. Dla mnie przynajmniej jest.

 • ~qwerty 2010-01-27
  18:19:17

  0 0

  wlasnie tak - wybudowania parkingow, ktore przynajmniej potrafilyby obsluzyc maksymalna ilosc chetnych. zbudowano parkingi za male. koniec i kropka. jak nie wierzysz, to sobie sprawdz - w kazdy weekend w plazie stoi ochroniarz i nie wpuszcza na parking, a w focusie na wyswietlaczach same zera. a inwestorzy nie uciekliby za miedze, bo niby gdzie? wyobrazasz sobie, ze buduja galerie w Wodzislawiu lub Zorach zamiast w Rybniku? Prawda jest taka, ze nasz UM wlasnie myslal tak jak Ty i dal sie wyrolowac. A wybudowanie dodatkowego pietra (lub nawet dwoch) w budynku nie kosztowaloby tak wiele w porownaniu do 25-30 mln jakie takie galerie byly wstanie "wysypac" w Gliwicach.

 • ~qwerty 2010-01-27
  18:20:45

  0 0

  ziupo - to moze jak jestes taki madry to porownasz korki przy wybudowanym lata temu Realu (z trzema niezaleznymi wyjazdami) z korkami przy wybudowanym za czasow Twojego ulubionego prezydenta TEsco/Media/Praktiker ? i co powiesz na korki przy Tesco ?

 • ~ziupo 2010-01-27
  19:53:08

  0 0

  qwerty skończ już z tym opowiadaniem bajek o Gliwicach i ich sukcesach przy negocjowaniu z Parkridge. Tak, tylko oni postawili prawdziwe galerie handlowe, pozostała reszta to tylko centra handlowe, czyli hale marketowe z małymi galeriami. ?Popatrz jak ładnie zapchany jest parking np w Galerii Kazimierz w Krakowie m.in. w weekendy czy święta. I co, uważasz, że też mogliby dobudować ze 2 piętra? Może znowu nad dworcem PKP? Nie rozumiesz, ze w takim przypadku nie da się wybudować parkingów, które przynajmniej będą na styk, a nawet miałyby zbyt dużą ilość miejsc parkingowych? Zawsze będzie za mało. Tak, porównuje z otwarciem Reala, bo pamiętam jakie były korki i jeśli pomyślisz o ile mniej aut wtedy było w regionie, to jasno widać, że to adekwatny przykład. O wyjeździe z Tesco i Praktikera nie będę się wypowiadał, bo to oczywiste, że nie zadbano o odpowiedni dojazd. Jest szansa aby to się zmieniło po wybudowaniu drogi biegnącej za Praktikerem, ale kiedy to nastąpi, tego nie wiem.

 • ~Bialy Rekin_1 2010-01-27
  19:59:17

  0 0

  qwerty, piszesz że parkingi w Plazie i Focusie sa przepełnione w weekendy. Masz rację, ale i tak większość klientów czeka w kolejce a tylko niewielka część rezygnuję i odjeżdża. Poza tym zapominasz, że tydzień ma 7 dni a nie tylko sobotę i niedzielę. Nikt nie wyda kilkadziesiąt mln zł na ogromny parking, który przez większą część tygodnia będzie stał pusty lub będzie wykorzystywany nie przez klientów danego centrum handlowego, ale przez osoby przyjeżdżające do miasta w innym celu.

 • ~qwerty 2010-01-27
  20:02:11

  0 0

  typowe podejscie czlowieka, ktory nie ma samochodu. Wg Ciebie nie dalo sie zbudowac 2 pietere wiecej? niby dlaczego? Ja bywalem na 13 - pietrowych parkingach i jakos sie nie zawalaly, wiec dalo sie je zbudowac. Wg. Ciebie jesli inwestor nie potrafi zadbac o wystarczajaca ilosc miejsc to nalezy mu pozwolic na budowe za malego parkingu i skazac sie na wieczne problemy parkingowe w centrum? Gratuluje Ci podejscia. Ale przynajmniej nie obstajesz juz przy tym, ze te parkingi maja wystarczajaca wielkosc. Choc o tym tu napisalem w komentarzu do artykulu opisujacego otwarcie Focusa z koncertem Dody-elektrody w strugach deszczu. Tobie zrozumienie tego zajelo kilka lat. Za kilka tez lat dojdziesz do wniosku, ze firmy stawiajace takie galerie maja pieniadze na budowanie ekstra parkingow, tylko trzeba miec na tyle jaj, zeby umiec to od nich wyegzekwowac, a naszemu Prezydentowi tych jaj zabraklo. Co do drogi za Praktikerem to jest to tylko i wylacznie sciema Prezydenta, ktory probuje znalezc rozwiazanie problemu, ktory zafundowal nam zezwalajac na postawienie Tesco z jednym wyjazdem i ze skrzyzowaniem z sygnalizacja swietlna. Nie licz na to, ze te markety wybuduja Ci jakakolwiek droge, a ja nie uwazam, zebysmy my mieli wybudowac ta droge z kasy miejskiej. Ja znam rozwiazanie tego problemu, ale go Ci tutaj nie przedstawie, bo nie chce, zeby obecny Prezydent skorzystal z tej wiedzy i przekul to na "swoj sukces".

 • ~qwerty 2010-01-27
  20:04:15

  0 0

  Bialy rekin - a co mnie to obchodzi ???? jak ktos chce postawic w moim miescie w centrum galerie, to ja nie pozwalam na to, zeby taka galeria powodowala zakorkowanie. A jak sie nie podoba, to stawiajcie se galerie w polu. A to czy malo, czy duzo ludzi odjezdza z kolejki - mylissz sie moj drogi. Wiekszosc ludzi jak widzi kolejke zaczynajaca sie od ronda obok Plazy nawet do nie j nie staje, tylko jedzie parkowac gdzie indziej, bo wie, ze nie ma sensu czekac 30 minut na zajecie miejsca na parkingu.

 • ~Bialy Rekin_1 2010-01-27
  20:12:56

  0 0

  qwerty, sam piszesz że ci którym się nie chce stać jadą parkować gdzie indziej czyli nie odjeżdżają do domu tylko parkują na innym parkingu ale i tak przychodzą do galerii na zakupy. Inwestor o tym dobrze wie i dlatego buduje takie oszczędne parkingi. Nie opłaca mu się wydawać kasy na ogromny parking nawet za cenę utraty niewielkiej części klientów. Oni wybudowali już wiele takich obiektów i potrafią to dobrze skalkulować.

 • ~qwerty 2010-01-27
  20:20:52

  0 0

  tak - oni potrafia to skalkulowac, ale zadaniem UMK jest nie dac sie zrobic w jajo i nie spowodowac jeszcze wiekszego zapchania parkingow w centrum. Gwarantuje Ci, ze jakby miasto postawilo sprawe twardo i powiedzialo "nie chcecie wy wybudowac wiekszego parkingu, to moze Sfera* wybuduje (zamiast * wpisz jeszcze inne nazwy duzych sieci galerii handlowych)", to te parkingi by sie tam pojawily. Myslisz, zePlaza i Focus zrezygnowalyby z mozliwosci postawienia takich galerii w scislym centrum? To ze sa w stanie wydawac grube "ekstra" miliony na cos, co nie przynosi zysku mozesz zobaczyc w Gliwicach.

 • ~zwyklyobywatel 2010-01-27
  21:39:44

  0 0

  przeciez to jest juz z góry przyznane Gdańskowi - Rybnik odpadł w przedbiegach za ten numer który miasto zgotowało ER naliczając kilkumilionowy podatek za zbiorniki zalewu rybnickiego - pewnie pamiętacie tą batalię pół roku temu po której nasi włodarze z dumą oglosili zwycięstwo i napełnili sobie pustą miejską kasę, a teraz "robiąwszytko co mogą" GUZIK PRAWDA! ich ludzie nie interesują, bo ich interesuje tylko miejska kasa aby sie utrzymać i żyć godnie!

 • ~ravhousen 2010-01-27
  22:55:59

  0 0

  qwerty - ostatni raz Ci napiszę: tak, gdyby władze Rybnika zażądały wybudowania ogromnych parkingów przy galeriach handlowych na tych konkretnych działkach to galerie w ogóle nie powstałyby w Rybniku, tylko w sąsiednich miastach. I jeszcze raz pytam: dlaczego pierwszy market Auchan w naszym regionie powstał w Żorach, a nie w Rybniku? Właśnie dlatego, że władze Rybnika Auchana z Rybnika przegoniły. Dokładnie tak samo byłoby z Focusem czy Plazą, ale Ty masz problem, żeby to zrozumieć. Jasne, że pod względem technicznym nie jest żadnym problemem wybudowanie nawet 50-piętrowego parkingu przy galerii handlowej, tylko powiedz mi, jaki interes miałby inwestor w czymś takim? Otóż żaden. Pomyślałby w ten sposób:" nie chcą nas w Rybniku, więc wybudujmy galerię w Żorach albo Wodzisławiu - rzut beretem od największego miasta regionu, konkurencji brak, więc tak czy siak klienci będą walić do nas drzwiami i oknami." I teraz Focus stałby w Żorach, a Plaza w Wodzisławiu. Twoje porównanie do Gliwic trudno uznać za poważne - nikt tam nie buduje galerii 20m od Rynku tak jak u nas. Gdyby Plaza stała w szczerym polu to na pewno inwestorzy zadbaliby o dojazd do własnych obiektów, ale w naszej sytuacji niczego nadzwyczajnego ugrać po prostu się nie dało, zrozum to wreszcie.

 • ~~BG 2010-01-27
  23:33:22

  0 0

  ~ravhousen najpierw byl real w Rybniku a potem auchan w Żorach

 • ~nogluk 2010-01-28
  09:23:27

  0 0

  ~qwerty :
  Korzyści z tego tytułu są ogromne. 1. Pracę znajdzie kilkadziesiąt ludzi, którzy będą zarabiać naprawdę dobre pieniądze, które później będą wydawać w tych galeriach 2. Dodatkowe 900 MW w systemie energetycznym, 3. Dodatkowy podatek dla miasta itp.
  ~zwyklyobywatel: nie wiem skąd masz takie info? Skoro francuzi siędzą teraz u siebie we Francji i wertują te kilkaset stron ofert, które złożyły firmy. Poza tym terez pod nowy blok jest juz przygotowywany
  A tak poza tym co ma piernik (wywodzicie się na temat parkingów) do wiatraka. Ten artykuł jest o ogromnej inwestycji sięgającej kilkudziesięciu milionów Euro (~50-70), mającej znaczenie strategiczne dla Rybnika, ale i całej Polski.
  Za te pieniądze możnaby wybudować parking dla qwertego wielkości całej powierzchni Rybnika :)
  Poza tym qwerty może ryszyłbyś dupsko z samochodu i ruszył na miasto piechotą albo KM. czytając Twoje komantarze nie na temat mam wrażenie, że jesteś zakomleksionym grabasem siedzącym przy kompie i jedzącym chipsy, który tylko potrafi krytykować

 • ~qwerty 2010-01-28
  09:44:30

  0 0

  1. watpie, zeby ze wzgledu na wybudowanie tego bloku prace znalazla jakas wieksza ilosc ludzi. wyburzone zostana 4 bloki, wiec docelowo ER bedzie miala bardzo podobne zatrudnienie. Jak zobaczysz sobie na stronie ER strukture zatrudnienia, to zobaczysz, ze w przeciagu 20 lat wielu z pracownikow ER odejdzie na emeryture. Ta budowa pozwoli im na jakis czas (czas, w ktorym beda dzialaly stare i nowy blok) zatrudniac wiecej osob. Razem z wyburzeniem starych blokow czesc zalogi odejdzie na emeryture, wiec po calym procesie przejscia na nowy blok zatrudnienie zmniejszy sie niewiele. Faktem jest, ze przy budowie bedzie praca, ale raczej dla firm glownie spoza Rybnika. ravhosen - Ty masz problem zrozumiec, ze galerie wystrychnely nasz UM na dudka, bo nie zbudowaly odpowiednich parkingow, aby obsluzyc swoj ruch. i tyle w temacie. Ja nie porownuje infrastruktury, ktora wybudowano w Gliwicach, tylko ilosc kasy, ktora wlasciciel byl w stanie przeznaczyc na cos, co mu nie przynosi zysku, jakos nie umiesz tego prostego faktu zrozumiec. Moze przeczytaj co pisze kilka razy i zrozumiesz o co chodzi. chodzi tylko O PIENIADZE JAKIE WLASCICIEL JEST W STANIE WYDAC, JESLI SIE GO DO TEGO ZMUSI. Poza tym w Gliwicach nie tylko zbudowano dojazd do galerii, ale rowniez wiele rzeczy ekstra (Auchan nie ma interesu w zbudowaniu bezkolizyjnego skrzyzowania 500m od swojego budynku). Zrozum to wreszczie, ze UM dal d... przy negocjowaniu tych umow.

 • ~Fiodore 2010-01-28
  09:47:24

  0 0

  Alan - wez juz wyluzuj men. Ty masz obsjesje, myslisz, ze Fudali zaglada tutaj? No nie badz smieszny, podaj swoje rozwiazanie, chetnie sie posmiejemy :D hahaha :D A co do parkingow i GH w centrum to popatrz jak Kraków, Katowice czy B-B daly sie wyrolowac. Wg Twojej logiki ich prezydenci takze nie maja 'jaj'? A co powiesz o Wroclawiu, w ktorego centrum znajduje sie niejedna galeria, a zapewniam Cie, ze parkingi tez nie grzesza iloscia miejsc, praktycznie po poludniu juz nie ma miejsc wolnych, a w takim Rybniczku, jak sam zauwazyles, tylko w weekendy i swieta. A po otwarciu gliwickiego Focusa tez nie bedzie rozowo, zwlaszcza przy takim ukladzie drogowym, jaki jest, bo ani inwestor ani wladze miasta nie planuja duzych remontow w stylu wybudowania nowej drogi czy poszerzenia obecnych.

 • ~SR 2010-01-28
  10:24:49

  0 0

  Przy budowie będzie ponad 2500 pracowników, duża część tu przyjedzie z firmami, które wygrają przetargi. Ci pracownicy tu będą mieszkać, jeść itd. po prostu spędzać czas, a co za tym idzie wydawać pieniądze i to przez minimum 4-5 lat.
  Jak powstanie jeden blok to jest szansa, że może w zastępstwie starych będą budować nowe, a to znów następne lata rozwoju Rybnika, taki blok jeden to 7miliaddów zł. Z ekonomicznego punktu widzenia to super szansa dla Rybnika.
  Jeśli z ulg mogą korzystać markety i inne podmioty gospodarcze to czemu nie elektrownia. Jeśli EDF zrezygnuje z budowy bloku w Rybniku to za ok 15 lat elektrownie zamkną i koniec oni i tak już swoje zarobili potem resztę sprzedają, podzielą i 4000 ludzi zostanie bez pracy
  Tak 4000 ludzi! Bo na elektrowni pracuje 900, ale wszystkie firmy i firmy, które obsługują te firmy stracą dochód. I niech nikt pisze, że nie zamkną elektrowni, stoczniowcy też tak mówili i co.

 • ~mily pan 2010-01-28
  10:32:26

  0 0

  Zaklamane POkemony a jak Wy myslicie za inwestycja za 7 milardow zl to to samo co wybudowac kurnik Jeden telefon Tuska ktory jest z Gdanska to Sarkoziego i elektrownie zbuduja tam gdzie prezydent Francji czyli w Gdansku no ale wasze gluputkie mozdzki i tak tego niezrozumia.

 • ~beat__ 2010-01-28
  11:25:10

  0 0

  aktualnie jest restrukturyzacja w elektrowni i narazie reszta ich nie interesuje !!!

 • ~SR 2010-01-28
  11:30:41

  0 0

  bogdann55 a co ty PISiorek jesteś, wszędzie widzisz teorie spisku, każdy to oszust złodziej kombinator itd. Jak słyszę takie sranie to mnie na wymioty zbiera. Sam byś coś w życiu pożytecznego zrobił, a nie tylko narzekał.
  Przez takich jak ty jest tak jak jest . Wiecznie nie zadowoleni nieudacznicy życiowi, którym nic nie pasuje wszystko przeszkadza i są najmądrzejsi i super specjalistami w każdej dziedzinie życia mający super pomysły wszech wiedzący bożyszcze tego świata, tylko że nikt ich nie chce wysłuchać :((( no chyba że na antenie Radia M, ojca dyrektora :)))

 • ~SR 2010-01-28
  11:32:22

  0 0

  A restrukturyzacja jest do 2004 roku tak dla wyjaśnienia

 • ~beat__ 2010-01-28
  12:38:03

  0 0

  restrukturyzacja do 2004 roku ??W związku z przesłanym przez Pana zapytaniem dotyczącym możliwości zatrudnienia informuję, iż w chwili obecnej Elektrownia RYBNIK S.A. jest w trakcie restrukturyzacji i nie przewidujemy w najbliższym czasie przyjęć.
  Specjalista d/s Zarządzania Zasobami Ludzkimi
  TO SKAD TEN TEKST WIADOMOSCI KTORY DOSTALEM NA MAILA A MAMY ROK 2010 JAK SIE NIE MYLE!!!!!!!!TO WYJASNIJ TO!!!!

 • ~beat__ 2010-01-28
  12:39:19

  0 0

  MAILA DOSTALEM 25 STYCZNIA 2010 ROKU!!TAK DLA WYJASNIENIA !!!!!!!!!!!!!!

 • ~SR 2010-01-28
  13:11:09

  0 0

  Przepraszam za błąd od 2004 roku i to jest prawda przyjęć niema i nie będzie co nie oznacza, że ta inwestycja nie jest potrzebna w Rybniku. Elektrownia woli kupować usługi, które są bardziej opłacalne i mam na myśli firmy które się rozwijają i gdzie można szybciej znaleźć prace. Życzę powodzenia

 • ~beat__ 2010-01-28
  13:47:34

  0 0

  spoko

 • ~nogluk 2010-01-28
  17:47:32

  0 0

  druga sprawa ze zostanie tylko ruch.
  Reszta pójdzie do Krakowa:) czego im nie życzę

 • ~woytas 2010-01-28
  20:03:07

  0 0

  Jak nie ma przyjec od 2004 roku? Gdzies cos komus gralo ale niewiadomo w jakim kosciele...
  Wkrotce zacznie sie odlesianie terenu, w tej chwili trwa wybieranie skladowiska wegla - jego miejsce potrzebne jest w trakcie budowy.
  Trwa niestety projekt trefl -czyli utworzenie cuw - w Krakowie.
  Wstepne plany przewiduja po uruchomieniu nowej jednostki wytworczej powolne wygaszanie blokow starego etapu (1-4)- termin jest jeszcze nie do konca pewien (mowi sie o roku 2016) i na miejscu tych obiektow powstanie kolejnego nowego bloku.
  Ale jesli polityka naszego miasta bedzie taka jaka jest teraz Francuzi zwina zagle i poplyna np do danska...

 • ~RozeMari 2010-01-29
  23:18:46

  0 0

  nogluk - do Krakowa mało kto pójdzie bo nas tam po prostu nie chcą. Przecież tam mają już i księgowość i kadry - swoich ludzi, a w dobie komputerów... Byłam na spotkaniu informacyjnym w Warszawie i tam dali do zrozumienia jasno - Centrum Usług Wspólnych jest dla elity. Tam będą sami najlepsi! Pomijając to, że nie mogłabym skorzystać z ewentualnej oferty, myślisz, że taka "piszpanna" jak ja ma szansę?

 • ~TooSlow 2010-01-30
  13:08:15

  0 0

  Możecie mi coś wytłumaczyć? Otóż skoro do 2020 roku mają wyłączyć 4 bloki, to jeżeli nie postawią za to nowych bloków, to co się stanie? Mniej prądu będą produkować czy co? A jeżeli mniej to o ile?

 • ~woytas 2010-01-30
  13:28:29

  0 0

  nowa jednostka ma miec okolo 900 mw - stare bloki (1-4) maja troszke mniej wiec produkcja bedzie taka sama.

 • ~Wisior 2010-01-30
  14:34:54

  0 0

  każdy blok w ER po 230MW czyli x4 jest to równe 920 MW proste. Jeżeli do 2020 nie wybudują nowego bloku to pewnie będą starali się jak najdłużej eksploatować obecne... Prędzej czy później pójdą w odstawkę i skończy się :) Pozdrawiam

 • ~woytas 2010-01-30
  16:36:53

  0 0

  Wisior ktory blok w elektrownii ma 230 MW ?

 • ~Wisior 2010-01-30
  17:12:20

  0 0

  masz racje pierwsze 4 bloki maja po 225MW:) pozdro 8)

 • ~woytas 2010-01-30
  17:17:30

  0 0

  :)

 • ~TooSlow 2010-01-31
  02:05:02

  0 0

  To w takim razie chcecie mi powiedzieć, że za 10 lat przestaną produkować prąd? Innymi słowy stosują słabiutki szantaż na zasadzie "jak nie dacie taniej, to nie wybudujemy"?? To moja odpowiedź jest prosta - a nie budujcie urwa, wasza strata.
  Przecież nikt nie uwierzy, że elektrownię zamkną..

 • ~Wisior 2010-01-31
  07:53:22

  0 0

  Tylko, że wtedy bardziej opłacać może się kupno działki gdzie indziej i wybudowanie nowej. Ten teren zrównać z ziemią i sprzedać. Osobiście w to nie wierze bo ta inna lokalizacja musiałaby być zajebiście tania bo jak już wcześniej wspominał tutaj już są linie wysokiego napięcia do wyprowadzenia mocy (nawet jedna dwutorowa 400kV wymiany transgranicznej), a w nowym miejscu PSE musiałby po prostu te linie zbudować - ciekawe kto by za to zapłacił:> Pozdrawiam:)

 • ~nogluk 2010-01-31
  12:31:40

  0 0

  ~RozeMari: W Rybniku są również bardzo dobrzy fachowcy, którzy będą mieli możliwość przejścia, i pewnie z tego skorzystają.

 • ~dawidKobus 2010-01-31
  13:14:23

  0 0

  http://www.smolna.rybnik.pl/n/wodzislawska_remont_droga_wiadukt_kobus/563

 • ~in_persona 2010-02-01
  11:46:13

  0 0

  Polecam:) http://rybnik.eu/index.php?id=223&p=news,11,show,5131

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.