zamknij

Wiadomości

Inwestor z Żor kupił teren w Rybniku. Czym będzie się zajmował?

2022-06-23, Autor: wk

W specjalnej strefie ekonomicznej pojawił się nowy inwestor – firma Extral z Żor, która kupiła tam jak dotąd od miasta największy teren inwestycyjny. Cena sprzedanych nieruchomości gminnych wyniosła 3 081 150,00 zł brutto. Kiedy rozpocznie się budowa zakładu?

Reklama

Jesteśmy już po podpisaniu aktu notarialnego. Spółka Extral nabyła nieruchomości nie tylko od Miasta Rybnika, ale także od Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Łącznie o powierzchni ponad 6,5 ha – mówi nam Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

Akt notarialny sprzedaży nieruchomości położonych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w Rybniku został podpisany 21 czerwca. To efekt rozstrzygniętego 27 maja przetargu nieograniczonego, który odbył się w siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A., w wyniku zawartego porozumienia pomiędzy Miastem Rybnik i KSSE. Akt notarialny podpisali: Prezes Zarządu Extral Sp. z o.o., Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Wiceprezes Zarządu KSSE Andrzej Zabiegliński oraz przedstawiciele Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej.

Cena sprzedanych nieruchomości gminnych (nie wliczając w to nieruchomości RSP) wyniosła 3 081 150,00 zł brutto. Do budżetu Miasta będą dodatkowo wpływać m.in. dochody z tytułu podatku od nieruchomości, a w przyszłości – także z udziału w podatku dochodowym CIT (ich wysokość będzie zależna od harmonogramu budowy zakładu produkcyjnego oraz ostatecznej skali prowadzonej działalności).

Spółka Extral to solidna, intensywnie rozwijająca się firma, dlatego jestem zadowolony, że zdecydowała się skorzystać z oferty, jaką przygotowaliśmy wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Dla Miasta to kolejny duży inwestor pozyskany w tym roku – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Firma Extral, której zakład produkcyjny powstanie na terenie specjalnej strefy ekonomicznej przy ul. Ekonomicznej i Strefowej, zajmuje się produkcją profili aluminiowych i komponentów dostarczanych klientom w całej Europie.

Extral pochodzi z Żor. Skąd pomysł, by zainwestować właśnie w Rybniku?

W Żorach nie jesteśmy w stanie się już rozwijać. Naszą firmą otaczają stawy rybne, a potrzebny jest nam nowy teren, by rozszerzyć produkcję. Dlatego otwieramy się na Rybnik - mówi nam Marta Ludwikowska, dyrektor handlowy Extral.

Firma na razie nie jest w stanie określić rozpoczęcia inwestycji w naszym mieście.

Jesteśmy w trakcie uzyskania pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Nie wiemy, kiedy dokładnie się ona rozpocznie - dowiadujemy się.

---

W strefie swoją działalność prowadzą już Eloros Sp. z o.o. (Grupa Messer), Doosan Babcock Energy Polska S.A., Zakład Produkcyjny Chemii Budowlanej PIOTROWICE Sp. z o.o., a w bezpośrednim sąsiedztwie strefy zlokalizowany jest m.in. Park Biznesu Ballyvesey.

Oceń publikację: + 1 + 87 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~Marian MrOzek 2022-06-23
  21:15:49

  24 37

  TY TAKI JEDEN!!! KOMENTUJ!!! Firma nie SR kupiła teren w Rybniku! Co będzie??? ROW z stolicą na zadupiu.

 • ~Karolina# 2022-06-24
  07:34:25

  24 4

  właścicielem spółki był: "PRUSZYŃSKI" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ, obecnie wspólnikiem i prezesem jest Pan Andrzej Pruszyński, kiedyś z siedzibą woj. MAZOWIECKIE, powiat PRUSZKOWSKI, gmina MICHAŁOWICE, miejsc. SOKOŁÓW, obecnie Żory, REGON: 141217747, NIP: 5342375148, KRS: 0000294931.
  Nie rozumiem, dlaczego redakcja nie przedstawia spółki i jej prezesa. To chyba nie jest tajemnica, Dane jawne, a w artykule niepodane.

 • ~rzyt 2022-06-24
  09:18:46

  36 10

  Z wypowiedzi pani dyrektor wynika, że Rybnik dostał szansę bo w Żorach jest full. Niezbyt to chlubne dla Rybnika-miasta z ikrą i ambicjami.

 • ~Arteks 2022-06-24
  10:01:03

  7 53

  @rzyt - no to sam powiedz jak to jest. Niby full w Żorach - a jednocześnie nie mają ani jednego reprezentacyjnego czy strategicznego zakładu pracy... U nas taki nowy zakład to tylko kolejny klocek w układance bogatego i zdywersyfikowanego rynku pracy. To już trzeci teren sprzedany w tym roku + zapowiedź czwartego inwestora w postaci Solorza z Polsatu. Niezły rok dla Rybnika i Kuczery. Inwestycje miejskie też ciekawe, deweloperskich też co raz więcej. :)

 • ~polk 2022-06-24
  10:33:28

  49 2

  Arteks tlTu to jednak chorągiewka jesteś, że aż brak słów. Niedawno w temacie o Silesi pisałeś jak to tam na zachodzie poradzili sobie bez przemysłu, bo przecież są usługi, IT, i różni inni spamerzy i nam to niepotrzebne. Teraz cieszysz się na zakład przemysłowy, który dotychczas był dla Ciebie montownią. Nie raz pisałeś, że w Żorach na strefach są same montownie, teraz przeżywasz wielkie orgazmy radości w stacyjkowie, bo przyszła do nas firma z Żor.

 • ~Arteks 2022-06-24
  10:53:55

  4 52

  @polk - brak słów na to jak można bez powodu atakować kogoś tylko dlatego, że mamy inne poglądy na temat motoryzacji i zatrzymania jej dominacji. Jaki orgazm radości skoro jestem od lat zadowolony z rybnickiego rynku pracy? To prawda, że pisałem, że w Żorach są tylko montownie, a w Rybniku mamy świetnie rozwinięty przemysł, administrację, co raz lepiej funkcjonujące usługi. Przepaść między naszymi rynkami pracy jest ogromna. Ale gdzie ty widzisz jakiś "orgazm radości" kiedy dość sucho podsumowałem, że to tylko "kolejny klocek w układance bogatego i zdywersyfikowanego rynku pracy"?

 • ~polk 2022-06-24
  11:09:01

  52 4

  Arteks ja Cię nie atakuję, tylko obnażam Twoją dwulicowość. Nie moja wina, że odbierasz to jak atak na Twoją osobę. Extral w Żorach to była wg Ciebie montownia i pojęcia o nim nie miałeś. Za to Extral w Rybniku, oooo to już jest ciekawy inwestor.

 • ~Arteks 2022-06-24
  11:48:24

  5 48

  @polk - nadal ciągniesz coś co jest z twojej strony wyjątkowo niefortunne... Bo ani nie było z mojej strony orgazmu radości, ani nie uważam tego za ciekawego inwestora. Więc albo to z twojej strony nadinterpretacja albo przypisywanie komuś czegoś czego nie powiedział i... budowanie na tym personalnych utarczek. A to trochę chore...

 • ~Lokalny 2022-06-24
  14:26:37

  33 5

  Czyli firma z Żor kupiła teren bo się po prostu już nie mieściła w Żorach. No super sukces. Do tego podatek CIT będzie płaciła w Żorach, a nie w Rybniku. Najlepsze jest to, że miasto chwali się tym jakby to była inwestycja na poziomie Apple, czy Tesli. Nie wiadomo kiedy coś tam powstanie, ani ile planuje zatrudnić ludzi. Po prostu kupili sobie działeczkę za tanie pieniądze. Nasi włodarze ogłaszają to jako sukces. Normalnie szaleństwo :) Takie miasto muzeum.
  PS
  Ciekawe jak to sobie Arteks wytłumaczy ;)

 • ~Arteks 2022-06-24
  14:37:47

  3 39

  @lokalny - a ja wręcz przeciwnie byłem ciekaw jak krytyk muzeów zareaguje na kolejny zakład w Rybniku i zareagował zgodnie z moimi oczekiwaniami. Wcale nie satysfakcją i zadowoleniem tylko jak zawsze krytyką i marudzeniem... Bo dla krytyka politycznego - każdy ruch Kuczery zawsze będzie zły. :) Sprzedaż działki na peryferiach za 3 mln to świetny interes dla miejskiej kasy. :)

 • ~mui 2022-06-24
  14:55:43

  33 8

  Podejrzewam, że administracja i produkcja w Żorach a u nas kolejne hale magazynowe.
  Największe "inwestcje" i efekty pracy Pana Kuczery, które są dramatem dla tego miasta, to: familok szpecący centrum miasta. Od zaplecza czerniony, za miliony zł oraz wybryk architektoniczny na Hallera, w którym nikt nie chce nawet za półdarmo mieszkać. Polegający na dostosowaniu kształtem i projektem do dwóch starych ruder z cegły, które powinny być wyburzone lata temu.

 • ~Lokalny 2022-06-24
  15:15:20

  32 4

  @Arteks obstawiam, że główna,produkcja,zostanie w Żorach, a nas postawią jakąś halę z magazynami czy coś w tym stylu. Obym się mylił. Poczekamy, zobaczymy. Tak samo mieliśmy mieć centrum biznesowe wokół K1, a podstawili baniaki z gazem. Rybnik biznesowo leży i kwiczy. Ludzie do pracy jeżdżą do ościennych miast. No może oprócz urzędników i kustoszy,

 • ~Arteks 2022-06-24
  15:41:57

  6 38

  @mui - nahejtowałeś się, ale nic przez to się przecież nie zmieni. Twój PiS obiecał budowę nowych mieszkań, a ich nie wybudował. Kuczera z PO nie obiecywał, a je buduje. :D Należy mu sie za to szacunek. Tym bardziej, że zanim rozpoczął budowę ogłosił konkurs przez co budynek może stać się architektoniczną ikoną. :D @lokalny - odnośnie dojazdów nie ma obecnie takiej potrzeby. A jeśli są tacy, to skąd wiesz czy nie dojeżdżają bo... lubią posiedzieć za kierownicą albo pocztytać książkę w pociągu w trakcie podróży? Natomiast do nas się masowo dojeżdża - co niestety widać na drogach w godzinach szczytu. A wiesz dlaczego? Bo żadne okoliczne miasto nie oferuje czegoś czego nie miałby Rybnik. Za to Rybnik oferuje miejsca pracy w takich dziedzinach - jakich nie ma okolicznych miastach. Piszesz te bzdety tylko przez to, że nie lubisz Kuczery... Ile to tych miejsc w administracji w małej firmie? Prezes, sekretarka, kilku kierowników... Jeśli już chcesz mówić o miejscach pracy w administracji to najwięcej jest ich w Rybniku. ZUS, KAS, Sąd Okręgowy, Sanepid, Okręgowy Urząd Górniczy to masz przykłady instytucji nadzorczych które w całości oferują poważną pracę administracyjną w prestiżowych instytucjach jakich... nie ma w okolicznych mieścinach.

 • ~rzyt 2022-06-24
  18:14:46

  26 3

  ~polk, logika i cytowanie postów do niektórych nie dociera. Często dyskutując z kimś zauważasz, że on nie słucha tylko czeka by móc znów swoje gadać. Odpuść więc Twoją słuszną logikę, bo to za trudne ... wiem, że trudno wytrzymać obserwując takie argumentacje.

  ~mui za swoje wpisy został hejterem; chyba tylko z powodu braku argumentów...eksperta od wszystkiego

  Ten bogaty, zdywersyfikowany rynek pracy, a ja mam problem z dekarzem, stolarzem, malarzem, hydraulikiem, murarzem-tynkarzem, kafelkarzem...
  Jak czyjaś wiedza oparta jest na doświadczeniu wynikającym z temperowania ołówka i parzenia herbaty, co poznać po postach, to miastu nic dobrego nie wróżę.

  Za to wiodące specjalizacje w "mieście" i RM to historycy, politolodzy, socjologowie i marketingowcy...Czego od nich wymagać? Zmian w ruchu drogowym, budownictwie?

 • ~truman20 2022-06-26
  07:27:44

  24 2

  Arteks - "ZUS, KAS, Sąd Okręgowy, Sanepid, Okręgowy Urząd Górniczy" , poprzednim komentatorom chodziło raczej o poważne firmy, które wnoszą coś do gospodarki kraju i miasta. Instytucje, które wymieniłeś działają zupełnie odwrotnie - raczej "wynoszą" z gospodarki niż cokolwiek do niej wnoszą. Gospodarka umiera przez nadmierną administrację a ty zachwycasz się, że Rybnik "państwówką" stoi...

 • ~artefaks 2022-06-26
  15:38:42

  18 2

  Arteks muszę Cię srogo zmartwić. Nawet wydawanie dyspozycji budowanym w ścisłym sercu Rybnika gazowym pokrakom będzie wydawane w Żorach. Jak tam samopoczucie przed zimą w stacyjkowie i szuflandii ?

 • ~kurier 2022-06-26
  17:14:02

  7 2

  Potencjał gospodarczy Rybnika co raz większy. A kto wie co buduje się nowego koło Makro?

 • ~rzyt 2022-06-26
  23:56:07

  7 0

  ~kurier, buduje się nowa Toyota zamiast starej Toyoty czyli status quo.

 • ~Arteks 2022-06-27
  11:29:25

  1 16

  @truman20 - nie wiadomo o co chodzi tym wiecznym defetystom bo przecież akurat na terenie Rybnika mamy arcyważne firmy w strukturze bezpieczeństwa energetycznego, mamy też producenta gazów medycznych i tlenu którymi ratowano chorych pod respiratorami w czasie pandemii. Czego więcej można chcieć? A odnośnie tych ważnych i prestiżowych urzędów - wolałbyś aby ich nie było lub tylko aby Warszawa żyła urzędami? Ja wręcz przeciwnie. Jeśli wszyscy je utrzymujemy to cieszy mnie, że przynajmniej są w Rybniku i dają dobrą pracę inteligencji co stanowi równowagę w strukturze rynku pracy. @rzyt - to, że masz problem z pracownikami, świadczy tylko o tym, że rybniczanie mają w czym wybierać. Pewnie jakbyś miał firmę w Pszczynie albo Sanoku - mógłbyś sobie wybierać. U nas fachowiec wybiera. @artefaks - jak ci się znudzi Stacyjkowo, poszukaj sobie Misia Uszatka, Krecika albo Żwirka i Muchomorka - tam bohaterzy zbierali i palili chrust. W przyszłym sezonie grzewczym chrust może być takim hitem w chałupach jak do niedawna muł. ;)

 • ~artefaks 2022-06-27
  12:51:16

  13 1

  Przychodzi zima. W bloku wyłączają ogrzewanie, ciepłą wodę, często i światło. Towarzysz Winnicki namawia lokatorów, by trzymać się solidarnie, razem, po czym przenosi się do willi byłej żony. Pozostali mieszkańcy nie załamują rąk. Manc znajduje na wysypisku starą lokomotywę kolejki wąskotorowej, Kotek dźwigiem przenosi ją pod blok.
  Wypisz wymaluj.Po staraniach Stacyjkowego eksperta Arteksa w Rybnickim centrum inwestycyjnym mimo braku zapewnienia dostaw paliwa stawiane są gazowe pokraki. Teraz tylko wyskoczy wesoły Romek i w programie artystycznym wyśpiewa że ma na przedmieściu domek a w nim światło gaz...... A ciebie Arteksie czekają ograniczenia w dostawach na podstawie wytycznych sztabu kryzysowego.Ale nie będzie tak złe bo tłumy zziebnietych blokersów dowiedzą dzięki komu wygaszono ciepłownie Chwałowice.I mogą zostawiać podziękowania na wycieraczce.Widze Przyjacielu że dalej masz problemy z ogarnięciem sprawy swoim mózgiem w formacie H zero....

 • ~Arteks 2022-06-27
  13:20:41

  0 11

  @artefaks - idź nazbieraj chrustu dla siebie i sąsiadów póki jeszcze jest... zamiast martwić się o tych o których nie trzeba.

 • ~artefaks 2022-06-27
  13:59:11

  11 0

  Arteks ,ty wiesz że masz rację?nie musisz się martwić o ograniczenie dostawy ciepła.Bo za ciebie martwi się prawo energetyczne które mówi ,,odbiorca może pobierać moc nie powodująca zagrożenia bezpieczeństwa osób ,oraz mienia".Czyli lopatologicznie .Zmniejszy się podawane temperatury i czasookresy .Wyznaczy się kategorie dla dostaw.Najpierw szpitale .przedszkola żłobki.Poczytaj jak było w Rumuni.Woda leciała z kranów tylko parę godzin A ogrzewanie było włączane co 2 dni dla numerów parzystych i nieparzystych.Zainwestuj w podwójne kalesony ,jak można je jeszcze kupic

 • ~rzyt 2022-06-29
  15:24:34

  9 0

  ~Arteks, skąd wziąłeś wiedzę, że ja potrzebuję takich pracowników? Ja chciałem zrobić tylko remont domu.

  W sprawie ciepła nurtuje mnie myśl, czy łatwiej na zimę do ogrzewania pozyskać gaz, węgiel czy prąd? Towarzysz "dobra rada" chyba już wie?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 356