zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Integrowali rodziny niepełnosprawnych

2009-12-11, Autor: 
Środowiskowy Dom Samopomocy „Cogito Noster” w Rybniku -Niedobczycach zrealizował projekt pt. „Jesienne warsztaty rodzinne – W drodze do Świąt”. Na jego zakończenie wczoraj na choince przed ośrodkiem zapłonęły świąteczne lampki.

Reklama

„Jesienne warsztaty rodzinne – W drodze do Świąt” to projekt, który otrzymał dotację w wysokości 16 tysięcy złotych w ramach otwartego konkursu ofert na finansowe wsparcie projektów w zakresie organizacji funkcjonowania sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W projekcie wzięło udział 20 uczestników – osoby z zaburzeniami psychicznymi i członkowie ich rodzin. Celem była ich integracja i aktywizacja społeczna poprzez udział w warsztatach terapeutycznych, realizowanych od września do grudnia br.

Projekt obejmował trzy etapy. Etap wspierająco - integracyjny miał na celu poprawę komunikacji wewnątrz rodzin chorych, naukę radzenia sobie ze stresem oraz psychoedukację o chorobie psychicznej. Drugi etap obejmował integrację rodzin poprzez sztukę. Beneficjenci wykonywali ozdoby w pracowniach: arteterapii i ceramicznej oraz przygotowywali świąteczne pierniki w pracowni kulinarnej.

 

Końcowym etapem projektu była w miniony czwartek uroczysta prezentacja drzewka bożonarodzeniowego.

 

> Otwracie Środowiskowego Domu Samopomocy „Cogito Noster” 

 

Środowiskowy Dom Samopomocy „Cogito Noster” w Rybniku–Niedobczycach jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Z usług Domu może skorzystać 36 osób mających problemy ze zdrowiem psychicznym. W ramach ośrodka działa również hostel zapewniający całodobową opiekę dla 6 osób będących w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Barbara_ja 2016-10-30
    16:52:58

    1 0

    Uczestnictwo w zajęciach w tym ośrodku pomaga jedynie osobom bardzo chorym, wręcz nieświadomym tego co się dzieje. Dla osób, które chcą jakoś żyć, iść do przodu ośrodek ten jest tylko stratą czasu. Zajęcia stale się powtarzają, stają się monotonne, a ich poziom jest dostosowany dla ludzi - przepraszam, że to powiem - ale mających bardzo niski iloraz inteligencji. Jest to dziecinada. Nie wiem, dlaczego osoby mające jakieś problemy lub choroby psychiczne wsadza się do jednego wora z tymi mniej inteligentnymi. Ja w przeszłości byłam ćpana i krótko po tych zdarzeniach zachorowałam na schizofrenię. Dam się założyć nawet o zgwałcenie mnie, że zachorowałam z powodu odurzenia mnie narkotykami. Byłam też gwałcona i z tego powodu mam straszną depresję. Jeśli zrani się psychikę, to już potem za żadne skarby nie da się jej naprawić. Skończyłam dwoje studiów. Czułam, że terapeuci traktują mnie jako osobę niższą. Przede wszystkim mówienie na "ty" uważam, że jest nie na miejscu. Terapeutka Anna Grudzińska zażyczyła sobie, aby mówić jej przez "pani" i naprawdę czułam się zgorszona jak mówiła mi ciągle na "ty". Różnica wiekowa między nami wynosi jedynie kilka lat. Mój kolega jest od niej starszy i proszę sobie wyobrazić, że ona bezczelnie mówi mu na "ty", a on jej przez "pani". Za każdym razem widziałam jak mu wtedy mina rzedła. Inni terapeuci też mówili mi na "ty", ale rzadziej. Podsumowując mogę dojść do wniosku, że już bardziej ambitne, inteligentne i pożyteczne jest oglądanie "Kubusia Puchatka". Mało tego - można z tego coś wynieść.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5281