zamknij

Wiadomości

Ilu nauczycieli nie wróciło dziś do pracy w szkołach?

2013-09-02, Autor: Dominika Kuśka
Z roku na rok rośnie liczba nauczycieli, którzy tracą pracę. Tylko w tym roku w Rybniku i w powiecie rybnickim zwolnionych zostało ponad 300 uczących w szkołach. Najwięcej bezrobotnych nauczycieli stanowią pedagodzy, angliści oraz wuefiści.

Reklama

Dziś rozpoczął się kolejny rok szkolny. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej 1 września pracę straci 6 800 nauczycieli. W te wyliczenia nie wierzą jednak związki zawodowe. – Strona rządowa zaniża statystyki, nie ujmując m.in. nauczycieli, którym kończą się umowy na czas określony. Z naszych informacji wynika, że w całym kraju z pracą pożegna się 12 tysięcy nauczycieli, a w samym województwie śląskim około tysiąca – mówi Lesław Ordon, szef Regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ Solidarność. – Już w ubiegłym roku na Śląsku zwolnienia objęły 1,3 tys. nauczycieli – dodaje.

W Rybniku i w powiecie rybnickim w szkolnych murach zabraknie miejsca dla 334 nauczycieli i pedagogów z Rybnika i powiatu rybnickiego. – Kwestia redukcji liczby etatów nauczycieli dotyka oczywiście również rybnickie placówki. Jest to głównie związane z niżem demograficznym oraz ze zmianami w ramowych planach nauczania – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku, największą grupę wśród bezrobotnych nauczycieli w Rybniku i w powiecie rybnickim stanowią pedagodzy (103 osoby). Pracy poszukują też nauczyciele języka angielskiego (38 osób), wychowania fizycznego (27 osób), języka polskiego (17 osób) i przedszkolanki (17 osób). – Właściwie na chwilę obecną poszukiwani są jedynie nauczyciele przedmiotów zawodowych – komentuje Lucyna Tyl.

 

Czy nauczyciele mają szanse na powrót do pracy w szkołach? – Problemy z zatrudnianiem nauczycieli będą również miały miejsce w kolejnych latach, szacunkowo od 5 do 7 lat – podsumowuje Lucyna Tyl.

Tak pesymistyczne prognozy powodują, że nauczyciele są zmuszeni szukać pracy w innych branżach. - Czuję się oszukana przez system. Kończyłam studia filologiczne po to, aby uczyć w szkole. Kto teraz zatrudni polonistkę z 10-letnim stażem? Na ten moment z moimi kwalifikacjami co najwyżej mogę szukać pracy na kasie w markecie - żali się jedna ze zwolnionych w naszym regionie polonistek.

Fakt, że sytuacja zwalnianych nauczycieli jest trudna potwierdza Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj. – Inaczej będą szukać pracy nauczyciele akademiccy, inaczej licealni i gimnazjalni, a w zupełnie inny sposób nauczyciele nauczania podstawowego i początkowego. Część zawodów będzie jednak wymagała odbycia dodatkowego kursu, szkolenia lub zdobycia dokumentu poświadczającego umiejętności w danej dziedzinie – tłumaczy specjalistka doradztwa personalnego.


Nauczyciele przedmiotów ścisłych według Elżbiety Flasińskiej mogą szukać pracy w komercyjnych firmach, przykładowo w działach finansowych czy księgowych. – Z kolei fizyk, chemik lub biolog znajdzie zatrudnienie w przemyśle, firmach kosmetycznych, FMCG lub w ośrodkach badawczych. Polonista może  spróbować sił jako redaktor tekstów, korektor lub copywriter. Jeśli natomiast ktoś odkryje w sobie żyłkę handlowca – liczba ofert do wyboru rośnie. Wiele przedsiębiorstw szuka do działów sprzedaży lub jako przedstawicieli handlowych osób ze specjalizacją w konkretnym obszarze, łatwością nawiązywania kontaktów i komunikatywnością. Nauczyciele języków obcych mogą podjąć pracę jako tłumacze lub spróbować znaleźć zatrudnienie w centrach usług wspólnych, które poszukują osób z biegłą znajomością języków obcych – wymienia przedstawicielka Grupy Pracuj. – Ciekawą opcją jest również praca w szkołach dla dorosłych – dodaje.


Aktualnie w serwisie Pracuj.pl jest zamieszczonych ponad 460 ofert pracy w kategorii Edukacja/Szkolenia, w tym ponad 150 propozycji pracy w szkolnictwie oraz prawie 60 ofert związanych z nauczaniem języków obcych.

wszyscy zatrudnieni nauczyciele

560 tys. osób

zwolnienia w Polsce

7 tys. osób

zwolnienia w województwie śląskim

1 tys. osób

zwolnienia w Rybniku i w powiecie  rybnickim

334 osób

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~PPHU-MATBEX 2013-09-02 08:14:19

  cyt.Nauczyciele przedmiotów ścisłych według Elżbiety Flasińskiej mogą szukać pracy w komercyjnych firmach, przykładowo w działach finansowych czy księgowych. – Z kolei fizyk, chemik lub biolog znajdzie zatrudnienie w przemyśle, firmach kosmetycznych, FMCG lub w ośrodkach badawczych. Polonista może spróbować sił jako redaktor tekstów, korektor lub copywriter. Jeśli natomiast ktoś odkryje w sobie żyłkę handlowca – liczba ofert do wyboru rośnie.

  Pani sobie chyba żartuje , wręcz śmiem twierdzić że jest Pani oderwana od rzeczywistości. Pani Elżbieto.....Pani pewnie sama nie wierzy w to co mówi.....

  24 0
 • ~Tomek_81 2013-09-02 08:40:58

  Ci co znajdą inne zajęcie będą mogli docenić to co mieli i pracę na którą wiecznie narzekali.

  16 0
 • ~Flat 2013-09-02 09:22:37

  Zgadzam się z przedmówcą, że może docenią swoja pracę. Jednak uczciwie trzeba zaznaczyć, że nauczyciele zostali oszukani przez moim zdaniem „najsłabszego” premiera J. Buzka, któremu to przypominam w połowie roku zabrakło pieniędzy w budżecie. Przecież nauczyciele musieli się dokształcać kończyć studia mało kończyć dodatkowe fakultety, które były fikcją i nic nie warte (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi) na każdym z nich wykładali ci sami wykładowcy, wykładali to samo tylko pod innymi nazwami. Nauczyciele z własnych kieszeni musieli płacić za te studia marnować swój osobisty czas. Teraz zostali na lodzie i nikt im pieniędzy nie zwróci. Kto doprowadził do tego by powstało tyle prywatnych pseudo studiów mnożących pedagogów? Wszystko się zgadzało dopóki ściągało się z tych ludzi pieniądze. PS nie jestem nauczycielem:)

  16 0
 • ~Flat 2013-09-02 09:27:20

  Jeszcze jedno gdzie są związki zawodowe, które za ministra Giertycha potrafiły organizować strajki o przysłowiową pietruszkę (mundurki, porządek szkolny itp.). Teraz gdy mają oprotestować poważne sprawy czyli byt swoich ludzi to siedzą cicho jak myszy pod miotłą czyżby obawy o własne posady???

  27 0
 • ~patka 2013-09-02 11:54:13

  A co, to jest jakieś wielkie HALO że nauczyciel musi się przebranżowić?? Niestety takie czasy, trzeba być elastycznym na rynku pracy. Ilu jest studentów, którzy nie pracują w swoim kierunku? Tylko nauczyciele biedni zawsze narzekają, bo przecież nie po to studiowali filologię 5 lat żeby teraz stać na kasie w sklepie ! Ruszać dupy do roboty, a nie narzekać. Tysiące osób tracą pracę a muszę się jakoś przystosować.

  0 6
 • ~Arteks 2013-09-02 12:09:11

  Gdyby nie Karta Nauczyciela i niesamowite wywindowanie zarobków i przywilejów nauczycielskich - wcale nie musiałoby dochodzić do takich drastycznych cięć w etatach. ZNP i inne związki tak naprawdę same zgotowały taki los wielu nauczycielom, którym rzeczywiście można tylko współczuć. Możnaby zmniejszać ilość uczniów w klasach ale problem w tym, że to nie jest do udźwignięcia przez samorządy. Karta Nauczyciela miała chronić uposażenie nauczycieli, a tak naprawdę powoduje zwalnianie nauczycieli na bruk...

  0 0
 • ~ 2013-09-02 13:22:05

  Hm...choć to specyficzna grupa społeczna i zawodowa, to szczerze współczuję! W skórcie: oto nowoczesna Polska! Większość nauczycieli tzw. szkolnictwa niższego to zwykle "wolny" elektorat obecnej ekipy. No i kółko się kiedyś zacięło...A swoją drogą przedmówcy mają rację. Jest to, oprócz górników i mundurowych, jedna z najbardziej narzekających, stale nienasyconych, pracowitych (w ocenie własnej) ,a jednocześnie wieloaspektowo uprzywilejowanych grup zawodowych w naszym "bogatym" kraju...Hm...

  0 2
 • ~tropiciel_debili 2013-09-02 14:28:31

  Pani Dominika Kuska pisze: "Tylko w tym roku w Rybniku i w powiecie rybnickim zwolnionych zostało ponad 300 uczących w szkołach."

  Mam pytanie do Pani Dominiki czy aby na pewno wierzy w to co napisala?

  5 0
 • ~ 2013-09-02 15:03:24

  Nauczyciele nie martwcie się:) minister Szumilas już przygotowała projekt ustawy zakładający, że 4 latki mają iść do szkół, a pół roczne dzieci będą odbierane matką i przewożone do żłobków a następnie przedszkoli. Tak więc USZY DO GÓRY, PRACA BĘDZIE:)

  10 0
 • ~korin 2013-09-02 17:04:57

  Rybnik i powiat to jakieś 250.000 mieszkańców. W województwie śląskim jest 4,6 miliona. I w naszej okolicy ma być zwolnionych 33% wszystkich nauczycieli z całego województwa (334 z tysiąca)? Fudali chyba bardzo nie lubi nauczycieli. Albo aż tak szuka oszczędności że tnie wydatki na nasze dzieci.

  4 0
 • ~minowa 2013-09-02 18:40:58

  334 na 1000 w całym województwie ? Pismak coś pokręcił.

  2 0
 • ~tropiciel_debili 2013-09-02 19:07:28

  Najprawdopodobniej te 334 osoby to wszyscy nauczyciele zarejestrowani w rybnickim posredniaku. Ale dla autorki artykulu to pewnie bez znaczenia kto kiedy i czemu. Wazne ze jest jakas liczba i cos trzeba do niej przypasowac. No i efekt widzimy.

  4 0
 • ~jolaw2 2013-09-03 09:00:18

  codziennie tysiące ludzi traci pracę i cisza , jakoś nikomu nie chce się o tym gadać ale gdy tracą uprzywilejowani to wielka dyskusja nie mało tego , ze maja przywileje z czasów późnego Gomułki to jeszcze teraz wszyscy się nad nimi rozczulają jakby reszta świata nie istniała...tak tak górnicy i nauczyciele są najważniejsi..

  3 0
 • ~amik 2013-09-03 10:03:49

  jolaw2 chyba się jednak mylisz z tymi przywilejami. Jestem z pokolenia, które obecnie zmierza do 40. Za moich czasów nauczyciel był nauczycielem. Nierzadko z wykształceniem średnim, bez tego śmiesznego pedagogicznego, ale mimo to potrafiący przekazać wiedzę. Dziś przeraża mnie to, że ważniejsze od czytania Pana Tadeusza, Konrada Wallenroda i innych dzieł wybitnych Polaków, jest religia. Zamiast dobrze wyłożonej matematyki - życie seksualne, itp. Jednym słowem przy rosnących przywilejach, nauczyciel przestał być mentorem a stał się osobą, która przyczynia się do wstecznego analfabetyzmu. Tym nauczycielom, którzy jednak nadal starają się uczyć należą się podziękowania za trudy ich pracy. I właśnie podejrzewam te osoby najczęściej pozbawiane są posady

  4 0
 • ~jolaw2 2013-09-03 12:16:19

  amik chciałabym się mylić... ale ja jestem z pokolenia po 50-tce mój ojciec był nauczycielem , który pracował także w soboty ( KN wtedy jeszcze nie było ) i wiem jak wyglądała jego praca i wiem jak wygląda dziś .. a moje rozgoryczenie tez jest uzasadnione sama mając 35 lat straciłam wieloletnia pracę bo wiadomo w Rybniku wszystko " padło " wiec musiałam się przekwalifikować uzupełnić wykształcenie płacić za nie samodzielnie i szukać pracy.. powiedz to nauczycielowi znam już parę emerytowanych nauczycielek moich rówieśniczek a nawet młodszych które jęczą na brak kasy skądinąd nieuzasadniony ale gdy jej się powie więc idź dorobić wiele emerytów dorabia.. co się okazuje , ze ona po 1 :nic nie umie , po 2 : nie zgodzi się na warunki oferowane przez prywaciarza tj wynagrodzenie , czas pracy etc, etc.....ot :)

  1 0
 • ~mpaproc 2016-01-15 05:50:44

  Ehh nauczyciele nie mają co tak biadolić może i etaty stracą w szkołach ale rynek prywatnych korepetycji jest teraz na topie, jest wiele portali edukacyjnych jak Preply które oferują praca dla nauczycieli języka angielskiego http://preply.com/pl/skype/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-angielskiego

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 237