Medyczna marihuana może być legalnie kupiona w aptece. Niezbędna jednak do tego jest wystawiona przez lekarza recepta typu RPW. Decydując się na terapię marihuaną medyczną, należy mieć na uwadze, że nie podlega ona refundacji, czyli koszty terapii należy pokryć samodzielnie. O jakich kosztach leczenia mowa w tym przypadku?
Mówiąc o marihuanie, nie zawsze ma się na myśli nielegalny susz, który sprzedawany jest na czarnym rynku. Mowa może być również o leczniczej marihuanie, która stosowana jest w terapii wielu różnorodnych schorzeń. Lecznicza marihuana jest nie tylko legalna, ale nawet można kupić ją w aptece i korzystać z niej bez obaw o konsekwencje prawne. Jej zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie i każdorazowo to lekarz podejmuje decyzję o tym, czy dany pacjent kwalifikuje się do leczenia konopiami.
Medyczna marihuana w aptekach dostępna jest dla pacjentów, którzy kwalifikują się do terapii z jej wykorzystaniem i posiadają ważną receptę wystawioną przez uprawnionego lekarza. Taką e-receptę otrzymać można od specjalisty stacjonarnie lub zdalnie, czego przykładem jest medyczna marihuana na stronie Centrum Marihuany. Nie należy jej mylić z konopią dostępną na czarnym rynku, ponieważ różnica na linii „marihuana medyczna a zwykła” jest bardzo duża. Pacjentów, którzy kwalifikują się do terapii interesuje nie tylko to, jak wygląda medyczna marihuana, ale również, ile ona kosztuje. Fakt ten nie dziwi, ponieważ produkt ten w Polsce nie podlega refundacji.
Wspomniano już o aptekach, gdzie legalna marihuana medyczna czeka na pacjentów, którzy pomyślnie przejdą proces kwalifikacji do terapii oraz otrzymają e-receptę od lekarza. Co jednak z kosztami leczenia w tym przypadku? W Polsce konopie nie podlegają refundacji, co oznacza, że pacjent pokrywa całość kwoty produktu z własnej kieszeni. Cena marihuany leczniczej to około 65 zł za 1 g suszu, przy czym zazwyczaj sprzedaje się susz w opakowaniach po 5 g lub 10 g.
Jak można się domyślić, ostateczna cena leczenia zależna jest od tego, jaką dawkę lekarz pacjentowi przepisał. To znów związane jest z rodzajem leczonego schorzenia i stopniem nasilenia dolegliwości, w związku z którymi to leczenie jest wdrażane. Pacjenci, którzy wymagają wysokich dawek konopi, muszą się liczyć z wyższymi kosztami leczenia. Na samym suszu jednak koszty terapii się nie kończą – dochodzą do tego wydatki dodatkowe, z którymi należy się liczyć.
Decydując się na leczenie medyczną marihuaną, należy wiedzieć o kosztach dodatkowych, które niektórzy pacjenci muszą ponieść. Podstawową kwestią jest odpowiednie przygotowanie się do leczenia, a to znów wiąże się z koniecznością zakupu odpowiednich do terapii akcesoriów. Najdroższy z nich jest waporyzator, ponadto doliczyć należy też wagę i inne drobne akcesoria, które mogą być potrzebne.
Jeśli pacjent decyduje się na prywatny kontakt z lekarzem, który będzie prowadzić jego terapię konopną, będzie musiał liczyć się z koniecznością opłacenia konsultacji z własnej kieszeni. Takie konsultacje odbywają się m.in. przed wystawieniem nowej e-recepty na susz. O ile za samą e-receptę się nie płaci, ponieważ ta zawsze jest darmowa, to już za prywatną wizytę (czy też e-wizytę) zapłacić trzeba będzie. Online może być to nieco mniej kosztowne niż stacjonarnie.
Tagi: Medyczna marihuana
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
48886Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30067Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26723Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24395W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22179„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3Zapomnieli o swoich kolegach na dachu? Spędzili na nim prawie całą noc. Byli pijani
+86 / -4„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1687