Jesteśmy pewni, że niemal każdy z naszych czytelników, nawet jeśli nigdy wcześniej nie uczył żadnego języka obcego, często zastanawiał się, jak długo, tak naprawdę, mogłaby potrwać jego przygoda z językiem angielskim, hiszpańskim, chińskim lub jakimkolwiek innym.
Postanowiliśmy przybliżyć temat i - powołując się na ekspertów - określić w przybliżeniu, ile może potrwać opanowanie języka obcego. Jeśli jednak zależy ci na szczegółach dotyczących np. nauki języka hiszpańskiego, dokładne informacje znajdują się pod linkiem https://livexp.com/pl/blog/jak-dlugo-zajmuje-nauka-hiszpanskiego/. Na LiveXP znajdziesz także nauczycieli z całego świata, którzy dopasują zajęcia do twoich potrzeb i poziomu wiedzy. Na platformie używana jest technologia o nazwie Ścieżka Edukacyjna, która skróci czas opanowania poszczególnych poziomów języka obcego nawet o dziesięć procent.
Zastanówmy się nad pytaniem: „Jak długo trwa nauka języka obcego? Czy wystarczy miesiąc, tydzień, a nawet dzień?”. Odpowiedź brzmi: nie. To raczej mało prawdopodobne, aby tak szybko zrobić znaczące postępy. Wiele osób może oferować “cudowne” metody, triki i techniki, ale ich skuteczność jest wysoce wątpliwa. Tego typu metody pozwolą jedynie na naukę podstawowego słownictwa i ogólne, pobieżne rozumienie języka.
Gdy szybkie rozwiązania nie są tak skuteczne, jak oczekujesz, może to być na tyle frustrujące, że skutecznie zniechęci cię do nauki języka obcego. A tak być nie powinno!
Wiedza zdobyta w trybie przyspieszonym nie jest przechowywana w pamięci długotrwałej: to, co przychodzi szybko, szybko odchodzi. Bez względu na to, jak nudne mogą ci się wydawać lekcje w szkole, metoda powolnej nauki ma swoje zalety. A co jeszcze może wpłynąć na czas opanowania języka obcego? Oto kilka kluczowych czynników:
Eksperci Cambridge określili precyzyjnie czas, wymagany do nauki z nauczycielem każdego poziomu języka angielskiego (ale też i każdego innego). Po każdej godzinie zajęć powinna następować co najmniej jedna godzina samodzielnej pracy w domu, i od jednej do półtorej godziny biernego zanurzenia się w języku poprzez filmy, książki, podcasty lub rozmowy. Zgodnie z ich obliczeniami, program nauczania na każdym poziomie kształtuje się następująco:
Rzetelne, sprawdzone podręczniki gwarantują, że informacje są nie tylko aktualne, ale mają też wymiar edukacyjny. Nie ma sensu uczyć się gramatyki ze starych podręczników, ponieważ język jest dynamicznym, ciągle zmieniającym się systemem.
Ponadto, w nowoczesnych materiałach do nauki języków obcych, słownictwo i interpunkcja są prezentowane równomiernie w blokach tematycznych: podróże, rodzina, zakupy i wiele innych. W ten sposób nauka staje się o wiele bardziej interesująca, niż zwykłe zapamiętywanie czasowników frazowych i zwrotów w mowie.
To, który podręcznik wybierze uczeń lub nauczyciel, nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Najważniejsze, by na okładce znajdowało się oznaczenie „Oxford University Press”. To wydanie prezentuje najbardziej wiarygodne i aktualne informacje. Książki Oxford University Press zwracają również uwagę na wszystkie bloki: gramatykę, słuchanie, pisanie i mówienie.
Oprócz literatury akademickiej, zaleca się również studiowanie literatury pięknej. W księgarniach można znaleźć specjalne wydania literackie, przystosowane do nauki języka obcego. Dzieła są często sortowane według poziomu: od A1 do C2. Można w nich znaleźć ciekawe i nietypowe słowa, które wzbogacą zasób słownictwa.
Słuchanie obcej mowy jest niezbędne do późniejszego prowadzenia pełnoprawnego dialogu z native speakerem. Na przykład, w brytyjskim i amerykańskim angielskim występuje charakterystyczny akcent, z powodu którego nie jest łatwo rozróżnić słowa podczas dialogu. Dlatego zaleca się słuchanie specjalnych materiałów audio, które często są dostarczane wraz z podręcznikiem.
Przydatną rozrywką w nauce będzie słuchanie w obcym języku piosenek, podcastów czy seriali telewizyjnych i próba ich tłumaczenia.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
82150Rybnickie nutrie mogą być karmą dla innych zwierząt. RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i ich uśmiercenie
53000„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44003Śmiertelne potrącenie na torach w Suminie. Nie żyje kobieta (aktualizacja)
30187Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
28402Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+338 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+271 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+87 / -0Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+75 / -12Chwałowice: ksiądz "tancerz" zastąpił księdza "Tik-Tokera" (zdjęcia)
+64 / -7Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o „bełkocie”
33W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Za czym tak długa kolejka przed Sądem Okręgowym w Rybniku? Ludzie stoją w niej godzinami!
16Tajne ustalenia pomiędzy urzędnikami ws. rybnickich nutrii. Znamy kilka nieoficjalnych konkretów
14Ceny paliw w Rybniku już poniżej „szóstki”. Będzie jeszcze taniej?
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 175