IKE to jeden z elementów trzeciego filaru planu emerytalnego, który może zapewnić nam większą stabilność finansową w czasie emerytury. Chociaż podstawowe założenia tej możliwości lokowania kapitału są dosyć proste i klarowne, jak to zwykle bywa z przepisami prawa, istnieje w nich wiele niuansów, na które musimy zwrócić uwagę przed otwarciem rachunku IKE. Właśnie dlatego dzisiaj postanowiliśmy zebrać kilka najczęściej zadawanych pytań odnośnie konta IKE i odpowiednio je wyjaśnić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie Indywidualnego Konta Emerytalnego – zapraszamy do czytania!
Żeby dobrze odpowiedzieć na pytanie, czym jest IKE, przyjrzyjmy się przez moment sytuacji emerytów w naszym kraju. Raczej każdy z nas wie, że nie mają oni najłatwiejszego życia, jednak żeby uświadomić sobie, jak może wyglądać życie każdego z nas po przejściu na świadczenia emerytalne, warto zerknąć na statystyki.
W Polsce istnieje minimalna kwota emerytury, która wynosi około 1300 złotych brutto. Już sam ten fakt nie napawa optymizmem, gdyż jest to suma pieniędzy, która z całą pewnością nie wystarczy do utrzymania naszej stopy życia na takim samym poziomie, co w trakcie aktywnej pracy zawodowej. Co więcej, najniższa emerytura może się okazać niewystarczająca nawet do zaspokojenia naszych podstawowych potrzeb, takich jak zakup produktów spożywczych, lub opłacenie rachunków za mieszkanie.
Mówiąc o minimalnej kwocie emerytury, warto pamiętać jeszcze o tym, że nie będzie ona przysługiwała każdemu, gdyż istnieją określone warunki, jakie trzeba uzyskać, by móc nabyć prawa do tego świadczenia. Podstawowym z nich jest przepracowanie odpowiedniej ilości lat. W przypadku mężczyzn prawo do pobierania z ZUS najniższej emerytury przysługuje po przepracowaniu 25 lat, natomiast kobiety muszą pracować o pięć lat krócej, żeby uzyskać możliwość skorzystania z tego świadczenia.
Jeśli więc nie będziemy mogli wykazać się odpowiednim stażem pracy, nasza emerytura może być nawet jeszcze niższa, niż minimalna. Będzie ona wówczas zależała od sumy składek, jakie w trakcie wykonywania naszej pracy udało nam się zgromadzić na naszym kocie emerytalnym.
Jak więc widać, sytuacja emerytów w Polsce nie przedstawia się niestety w zbyt pozytywnym świetle. Naszym celem nie jest tutaj straszenie nikogo, jednak świadomość odnośnie emerytur z całą pewnością może zachęcić nas do zatroszczenia się o naszą finansową przyszłość na własną rękę. Jedną z opcji, by móc to zrobić, jest rachunek IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne. Co warto o nim wiedzieć?
Indywidualne Konto Emerytalne, w skrócie IKE, to element trzeciego filaru planu emerytalnego, który wraz z takimi możliwościami jak chociażby Pracownicze Plany Kapitałowe, pozwala nam samodzielnie zatroszczyć się o naszą przyszłość na emeryturze. To specjalne konto, na którym każdego roku możemy umieścić określoną sumę pieniędzy i wypłacić je po przejściu na emeryturę.
Podstawową korzyścią wynikającą z konta IKE jest oczywiście możliwość zgromadzenia odpowiedniej ilości kapitału na przyszłość, żebyśmy nie musieli martwić się o stan naszych finansów podczas emerytury. IKE ma jednak znacznie więcej zalet, do których można zaliczyć chociażby możliwość skorzystania z ulgi podatkowej przy wypłacie środków. To opcja, na którą nie można liczyć właściwie przy żadnym innym sposobie inwestowania pieniędzy.
Chociaż założenia programu IKE są niezwykle proste, jak to zwykle bywa, istnieje wiele różnych niuansów, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na otwarcie tego rachunku. Jakie są najczęściej zadawane pytania odnośnie IKE i jak można na nie odpowiedzieć?
Podstawową kwestią, którą warto wyjaśnić, jest zwrócenie uwagi na to, kto z nas może zdecydować się na otwarcie rachunku IKE. W tym wypadku nie spotkamy się ze zbyt dużą liczbą obostrzeń – IKE może założyć każdy obywatel Polski, który ukończył 16. rok życia. Warto jednak zauważyć, że kiedy będzie on chciał ulokować na swoim koncie pierwsze środki, będą one musiały pochodzić z tytułu umowy o pracę. W tym kontekście warto przypomnieć także o tym, że każdy z nas może mieć tylko jedno konto IKE.
Chociaż najczęściej mówi się o IKE w ujęciu zbiorczym, nie oznacza to, że jest to jedna konkretna opcja finansowa. W rzeczywistości IKE może przyjmować różne formy, które wybieramy w zależności od naszych preferencji i akceptowalnego ryzyka. Najczęściej wybierane opcje to lokaty bankowe i fundusze emerytalne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na przykład otworzyć swoje konto IKE w formie rachunku maklerskiego, który będziemy prowadzić w pełni samodzielnie.
IKE to stosunkowo dowolna forma inwestowania kapitału, jednak nie oznacza to, że jest ona pozbawiona jakichkolwiek limitów. Podstawowym jest tutaj wysokość kwoty, którą każdego roku możemy umieścić na naszym rachunku. Nie jest ona stała, gdyż ustawodawca, tworząc koncept rachunku IKE, powiązał ją z kwotą średnich zarobków w naszym kraju. Mówiąc konkretnie, limit wpłat na IKE wynosi trzykrotność średniej pensji w Polsce, czyli na obecny moment 17 766 złotych w skali roku.
Chociaż IKE generuje wiele korzyści dla swojego właściciela, chociażby zwolnienie z podatku Belki przy wypłacie środków, nie możemy odpisać kwot umieszczanych na tym rachunku od naszych przychodów w rocznym zeznaniu podatkowym. Taką możliwość daje nam jednak IKZE, czyli opcja pokrewna do IKE, która świetnie się z nim uzupełnia.
Ustawodawca przewidział jedynie górny limit wpłat na IKE, więc teoretycznie możemy tam umieścić nawet najmniejsze kwoty. Dlaczego teoretycznie? Wiele będzie zależało od konkretnej instytucji finansowej, w której otworzymy nasz rachunek IKE. Jeśli będzie ona korzystała z dolnej granicy wpłaty, będziemy musieli się do tego dostosować.
Tagi: IKE
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
48892Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
30067Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
26723Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
24395W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22179„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+210 / -33Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+128 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+95 / -3Zapomnieli o swoich kolegach na dachu? Spędzili na nim prawie całą noc. Byli pijani
+86 / -4„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1688