Gwiazdy na scenie, moc muzycznych wrażeń i wiosenna energia! Nadchodzi II edycja imprezy pod hasłem „Maj, bzy, Rybnik i Ty”. Długi majowy weekend w Rybniku zapowiada się bardzo interesująco, gwarantując rozrywkę na wysokim poziomie. Na rynku pojawi się m.in. O.S.T.R., Urszula Dudziak, Pink Freud, Julia Pietrucha i inni.
Pięć dni wypełnionych przede wszystkim bardzo atrakcyjną ofertę muzyczną – to propozycja Rybnika na tegoroczną majówkę, która rozpocznie się już 29 kwietnia. Wydarzenie jest kontynuacją ubiegłorocznej imprezy pod hasłem „Maj, bzy, Rybnik i Ty”, która pozostawiła po sobie wiele pozytywnych wrażeń, zarówno wśród rybniczan, jak i licznych przybyłych do miasta gości.
– W 2016 roku Miasto zaprosiło mieszkańców na świetną zabawę z muzyką elektroniczną, dobrym jazzem, filmowym leżakowaniem i chwilą historycznej zadumy. Kilkudniowe wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem stąd też decyzja o kontynuacji przedsięwzięcia. Siłą ubiegłorocznej edycji byli artyści z wysokiej półki – m.in. Mieczysław Szcześniak, Kuba Badach, Wojtek Mazolewski, Smolik. Nie inaczej będzie w tym roku – Rybnik ponownie stawia na muzyczną wysoką jakość – zaznacza Piotr Masłowski, zastępca prezydenta Rybnika.
Rekomendacją dla rybnickiej majówki jest bardzo dobry odbiór wydarzenia przez artystów. – Dostaliśmy ogromną ilość pozytywnych komentarzy na temat rybnickiej majówki, nie tylko od mieszkańców miasta czy gości Rybnika, ale też ze strony środowiska muzycznego. Co więcej, cenieni na rynku muzycznym artyści za pośrednictwem Wojtka Mazolewskiego, wyrażali chęć zagrania w Rybniku podczas kolejnej edycji. Zachwycił ich wysoki poziom wydarzenia, ciekawa formuła i wyjątkowa atmosfera, jaka towarzyszyła przedsięwzięciu – wyjaśnia Elżbieta Wolny-Luks, kierownik Biura Kultury Urzędu Miasta Rybnika.
Jakie atrakcje czekają podczas drugiej edycji „Maj, bzy, Rybnik i Ty”?
To między innymi koncert jednego z czołowych polskich zespołów nowoczesnej sceny muzycznej – wrocławskiego Mikromusic, słynącego z umiejętnego łączenia wielu gatunków muzycznych, zwłaszcza trip hopu, jazzu, funky, rocka i muzyki ludowej. To także koncert Doroty Miśkiewicz, wokalistki, kompozytorki i skrzypaczki, nagrywającej z najwybitniejszymi muzykami. Artystka wystąpi w programie „Piano.pl”, stanowiącym swego rodzaju hołd złożony polskiej pianistyce, zwłaszcza jazzowej. Towarzyszyć jej będą równie uzdolnieni muzycy, m.in. Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia czy Henryk Miśkiewicz.
Na rybnickiej majówce zobaczymy także świetnego polskiego gitarzystę i kompozytora Marka Napiórkowskiego z projektem WAW-NYC, w którym – jak czytamy w opisie tgo artystycznego przedsięwzięcia – „za pośrednictwem muzyki dynamicznie rozwijająca się Warszawa spotyka się z tętniącą życiem stolicą jazzu i współczesnej sztuki – Nowym Jorkiem”. W mieście wystąpi też Miuosh – pochodzący z Katowic raper i producent muzyczny, współpracujący z czołowymi polskimi artystami. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków przełamujący schematy myślenia o hip-hopie i umiejętnie łączący go z innymi gatunkami. Podczas imprezy „Maj, bzy, Rybnik i Ty” pojawi się ponadto O.S.T.R., niezwykle popularny raper, freestyle'owiec, muzyk, kompozytor i inżynier dźwięku, laureat dwóch Fryderyków. Jego ostatni album „Życie po śmierci” został bardzo dobre przyjęty przez publiczność, kilkakrotnie uzyskując status platynowej płyty.
W finale wydarzenia z koncertami wystąpią: Mika Urbaniak & Victor Davies. Mika Urbaniak, córka legend światowego jazzu – Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka – to artystka o unikalnym głosie, eksperymentująca z różnymi stylami, oscylująca zwłaszcza wokół popu, jazzu, hip-hopu, RnB i bluesa. Koncertowała na całym świecie, grając z wieloma uznanymi artystami. Jej współpraca ze znakomitym brytyjskim wokalistą i gitarzystą Victorem Davies’em zaowocowała ciekawym połączeniem swingu oraz jazzu i niezwykle energetycznymi koncertami.
Absolutną „wisienką na torcie” będzie wieńczący rybnicką majówkę 2017 koncert Urszuli Dudziak – wybitnej wokalistki jazzowej i kompozytorki, która współpracowała z największymi artystami światowego formatu. „Królowa jazzu”, mająca opinię artystki oryginalnej i perfekcyjnej, zachwyci publiczność swoim głosem, techniką wokalną i niezwykłą energią, która stanowi jej znak rozpoznawczy na scenie.
Tak przygotowana propozycja na długi majowy weekend w Rybniku to okazja do promocji miasta w regionie. - Wydarzenie odbije się szerokim echem w województwie – celujemy w promocję w regionie, zapraszając do udziału w organizowanych imprezach przede wszystkim rybniczan, ale taż mieszkańców innych śląskich miast. Myślę, że śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że rybnicka majówka będzie najlepszą tego typu propozycją w województwie. Ta świetnie przygotowana pod względem programowym impreza potwierdza pozycję Rybnika jako wiodącego w regionie ośrodka kulturalnego – podkreśla Robert Cebula, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Rybnika.
Szacunkowy koszt tegorocznej imprezy "Maj, bzy, Rybnik i Ty" wynosi około 400 tys. złotych.
Szczegółowy program rybnickiej majówki poniżej:
Rynek:
29.04, sobota
16.00 Edyta Górecka
17.00 Julia Pietrucha
19.00 Bovska
21.00 Mikromusic
30.04, niedziela – Światowy Dzień Jazzu
14.30 Bit Mad Project
16.00 Krzysztof Popek Fresh Air Project
17.30 Pink Freud Plays Autechre
19.00 Koncert Doroty Miśkiewicz pt. Piano.pl z towarzyszeniem Andrzeja Jagodzińskiego, Bogdana Hołowni, Piotra Orzechowskiego, Henryka Miśkiewicza, Bartosz Dworak Quartet
21.00 Marek Napiórkowski WAW-NYC
01.05, poniedziałek
10.00 Rynek Basket – uliczny turniej koszykówki
17.30 Metrowy & Fankatak
19.00 Miuosh
20.30 O.S.T.R.
02.05, wtorek
19.00 Swingowi Excentrycy – koncert muzyki filmowej (dyrygent: Wiesław Pieregorólka z Big Collective Band)
03.05, środa
18.00 Mika Urbaniak & Victor Davies
19.30 Urszula Dudziak
Plac Jana Pawła II
29.04-02.05 Food Fest! Rybnik – zlot foodtrucków oraz wytwórców piwa i wina rzemieślniczego.
Jak podoba Wam się program tegorocznej imprezy "Maj, bzy, Rybnik i Ty"?
Oddanych głosów: 671
Tagi: maj, bzy, Rybnik i Ty, Majówka, koncerty w Rybniku, majowy weekend w Rybniku, Mikromusic, Julia Pietrucha, Dorota Miśkiewicz, Pink Freud, Bovska, Urszula Dudziak, O.S.T.R.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25432Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
25124Brat pobił swoją siostrę, kobieta zmarła. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie
21595Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
20970Prosto przez rondo i w płot. Młody kierowca zrobił zamieszanie na obwiedni (wideo)
15657Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+239 / -23Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+190 / -34Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+148 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+307 / -165Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
20Akcja #STOPLidl w Rybniku. "Nie pozwolimy na zniszczenie świętego miejsca" (zdjęcia)
20Grzegorz J.: "komuś zależy na zniszczeniu mojej osoby". Ruszyło postępowanie odwoławcze byłego posła PiS
18Poseł, były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś znacznie przekroczył prędkość. Został zatrzymany do kontroli
18Szpital w Żorach zamyka porodówkę i nie tylko! Przyszłe mamy będą jeździły m.in. do Rybnika
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~ 2017-03-29
14:35:00
czyli znowu lipa ciekawe ile to wszystko będzie nas kosztowało
~awaks 2017-03-29
14:46:37
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony rybnicką majówką. Gratulacje dla organizatorów. Dla każdego coś miłego się znajdzie. Do zobaczenia!
~marys76 2017-03-29
16:33:38
Same smuty !!! Fatalny zestaw wykonawców na majówkę! Większość smętnych wykonawców, tylko w poniedziałek będzie trochę mocniej. Czy na rockowe kapele nie stać miasta? Bo na Zenka Martyniuka to na pewno nie stać.
~Arteks 2017-03-29
19:25:50
Urszula Dudziak to chyba jedna z nielicznych polskich artystek która często występuje w USA, a jej utwór Papaya jest rozpoznawalny na całym kontynencie. Poza tym to osoba z tak niezwykłym poczuciem humoru, że pomiędzy utworami z jej genialnym głosem, często jest bardzo wesoło. OSTR - to poza Grubsonem najbardziej znany raper w Polsce. Julia Pietrucha - wystąpi na Opener, co mówi samo za siebie, poza tym świetni artyści jazzowi, dla melomanów Pieregorólka. Jednym słowem znakomitości. Jestem pozytywnie zaskoczony bo obawiałem się, że zaproszą typowo festynowe gwiazdeczki, a tu miła niespodzianka i chyba każdy znajdzie coś dla siebie. @przekliniak - lichutki jest twój trolling... Jeśli ktoś określa taki repertuar lipą, to znaczy, że sam jest mchem. ;)
~moratorek 2017-04-27
10:12:27
Dla mnie Mikromusic. Dziękuję!