zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

I LO: Warsztaty z kulturą żydowską

2009-03-23, Autor: 
Już po raz czwarty w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śl. odbyły się warsztaty humanistyczne, organizowane przez nauczycielki języka polskiego - Aleksandrę Kotas i Joannę Miksztę.

Reklama

Tematem przewodnim warsztatów były słowa Hanny Krall „bo dawno temu, w jakichś małych polskich miasteczkach, byli Żydzi...”. Uczniowie rybnickich szkół ponadgimnazjalnych mieli niepowtarzalną okazję bliżej zapoznać się z kulturą żydowską.

 

Wśród zaproszonych gości znalazł się dr Jacek Surzyn – filozof, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, zainteresowany tematyką syjonizmu. Surzyn wygłosił ciekawy wykład, omawiający problem tożsamości Żydów na przełomie stuleci. Ponadto dla szczególnie zainteresowanych przygotował dodatkowy moduł. Jego treścią była idea Boga w judaizmie. Szczegółowo poruszył zagadnienia filozoficzno – literackie oraz wyczerpująco odpowiedział na pytania uczniów. Pierwszy dzień warsztatów ubarwił program artystyczny przygotowany przez Aleksandrę Kotas i uczniów klas humanistycznych I LO.

 

Drugiego dnia uczestników warsztatów odwiedził Mirosław Ropiak z Klubu Filmu Niezależnego. Zaprezentował krótki wykład omawiający motywy żydowskie w światowej kinematografii. Po jego zakończeniu  młodzi humaniści mieli okazję zobaczyć współczesną produkcję pt. „Musimy sobie pomagać”, autorstwa czeskiego reżysera Jana Hřebejka, który potraktował problem żydowski w sposób nowatorski i nieco bardziej optymistyczny. Po projekcji nawiązała się interesująca dyskusja. Później animatorzy z Warszawy przygotowali projekt „Free2Choose”, który odnosił się do praw człowieka takich jak wolność słowa, wolność wyznania, prawo do prywatności, wolność prasy, prawo do demonstracji. Uczniowie oraz nauczyciele wymieniali się argumentami w czasie burzliwej dyskusji. Młodzi ludzie zastanawiali się nad kwestią antysemityzmu wśród społeczeństwa polskiego.

 

Rokrocznie organizatorzy ogłaszają konkurs literacki, którego temat nawiązuje do motywu przewodniego warsztatów. Tegoroczni laureaci to Dominika Kuśka, Agnieszka Pyszny oraz Wadim Filiks.

 

W czasie imprezy  uczestnicy mogli zapoznać się z krakowską wystawą pt. „Żydzi w Polsce – obcy czy swoi”. Przedstawiała ona kulturę żydowską i problem Holocaustu.

 

Tegoroczne warsztaty humanistyczne można uznać za wyjątkowo udane – młodzież zapoznała się z kulturą ludzi, kiedyś tak licznie zamieszkujących Polskę.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~BzK 2009-03-24
    08:02:04

    0 0

    Ciekawe czy poruszył problem żydów z ameryki opłacających wojnę w Iraku. Ciekawe czy poruszył problem bestialskiej napaści Izraela na Palestynę. Ciekawe czy poruszył sprawę żydów, którzy "sprzedawali" Polaków władzom Prus.... i tak można mnożyc. Dodam to co najważniejsze. NIE DLA IZRAELA! Państwo, którego być nie powinno! Zresztą za parę lat Żydzi wywołają kolejną wojnę bo to pazerny naród, im ciągle mało... a są tacy odważni tylko dlatego ze USA stoi za ich plecami z ich żydowskim rządem... tak by już dawno sąsiedzi pokazali im gdzie ich miejsce. Zapomniałem jeszcze o jednej kwestii. Powrotów Żydów do Polski teraz... ale po co ? Oczywiście, żeby odzyskać nieruchomości.... tylko dlatego próbują znów zdobyć obywatelstwo no i dlatego, że jak je mają to mogą swobodnie po europie śmigać, a tak mieli problemy. Odzyskiwanie ziem i próba zbicia kasy jeszcze na Polsce, która utrzymywała ich u siebie tyle lat to już bezczelność. To tak jakbyśmy dziś zaczęli wobec Litwy czy Ukrainy robić procesy o zwrot ziem z Wilna czy Kijowa....

  • ~sybin 2009-03-24
    20:31:51

    0 0

    Żydzi i Żydzi wielce pokrzywdzeni przez państwo polskie. Nie zapominajmy, że nie tylko oni byli krzywdzeni, ale sami krzywdzili Polaków. Zauważcie jak wielki odsetek osób pracujących w ub, sb itp było Żydami. Nie zapominajmy też, że był ktoś taki jak Salomon Morel - kapitan komunistycznego obozu pracy w Jaworznie. I to wszystko po latach w których mogli oni bezpiecznie przebywać w Polsce bo gdzie indziej byli prześladowani, po tym jak tysiące polskich rodzin nadstawiało głowe za nich, po tym jak powstała Żegota. Amerykanie robią film o Schindlerze, a nikt nie pamięta o Irenie Sendlerowej która uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci. Boli mnie to, że na świecie postrzegani jesteśmy jako antysemici, a pomagaliśmy jak najlepiej się dało. W zamian żydzi po wojnie z chęcią stają w szeregu razem z ZSRR... jest to dla mnie chore. Zauważmy, że Polska jest chyba jedynym krajem w Europie który nie ma problemu z imigrantami! Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania.... wszystkie kraje pozwalają sobie wejsć na głowe Turkom i innym muzułmanom. Wprowadza się w szkołach zakazy stawiania choinek na boże narodzenie, żeby broń boże nie urazić jakiegoś muzułmanina. Mam nadzieje, że nigdy nie zdarzy się tak, że nasze państwo ulegnie jakimś imigrantom i będziemy musieli się podporządkować ich religii i obyczajom. To jest nasza ziemia, a oni są gośćmi, więc ugośćmy ich jak najlepiej ale nie pozwalajmy wejść sobie na głowe.

  • ~keram 2009-03-24
    21:37:33

    0 0

    Oczywiście każdy ma prawo do własnej opinii, ale wydaje się, że właśnie takie komentarze jak poniżej sybin i bzk przyczyniają się do postrzegania Polaków jako antysemitów. Tym bardziej, że przy okazji manipulują faktami. Równie dobrze można zwrócić uwagę jaki był odsetek Polaków w SB, czy szerzej aparacie komunistycznym. O Irenie Sendlerowej tak samo nie pamiętają Polacy jak reszta świata. Zresztą podobnie jest z innymi bohaterami, którzy pomagali Żydom w czasie wojny, ale podkreślając zasługi nie można udawać, że nie było pogromów Żydów, antysemityzmu, czy w ogóle kanalii wśród Polaków. W drugą stronę też to działa - żaden naród nie jest święty (nawet wybrany). Co do kwestii imigrantów - to raczej oni nie są tacy chętni do przyjazdu do biednej Polski, a nie Polska tak dobrze sobie radzi z tym problemem. Zgodzę się za to, że poprawność polityczna na Zachodzie przekracza często granice zdrowego rozsądku. I jeszcze jedno - w Polsce nie ma religii państwowej i obowiązuje wolność wyznania, tak więc tak samo Polakiem może być muzułmanin, buddysta czy ateista. Jeszcze inną kwestią jest narodowość a obywatelstwo polskie - obywatelami Polski mogą równie dobrze być (i są) Niemcy, Żydzi, Arabowie i inni. Tak więc co to znaczy "nasza ziemia"? Moja ziemia nie jest czyjaś tylko moja. Jeżeli ziemia należy do państwa to już nie jest tak całkiem moja. Jeżeli mnie by ktoś wygnał lub z innych powodów opuściłbym mój dom to też chciałbym móc do niego wrócić - bo jest mój, moich rodziców itp.

  • ~keram 2009-03-24
    21:51:46

    0 0

    Trochę się rozpisałem, ale pozwolę sobie na jeszcze jedną uwagę - artykuł jest o warsztatach z kulturą żydowską, a nie polityce Państwa Izrael czy tematach pokrewnych - natomiast najwyraźniej jakiś kompleks czy poczucie winy w nas występuje bo zarówno na warsztatach jak i w komentarzach wątek antysemityzmu się wyraźnie przebija. Czy warsztaty np. na temat kinematografii belgijskiej wzbudziłyby dyskusje o niewolnictwie czy masakrach w Kongo?

  • ~sybin 2009-03-24
    22:36:10

    0 0

    Ja nie mam nic do żydów... i wcale to co napisałem nie ma nic wspólnego z antysemityzmem, jak jade do niemiec to nie wykrzykuje w każdym sklepie, że niemiec popatrzał się na mnie jakoś antypolsko. I nie mówie, że Polacy nie mordowali żydów, bo to robili, ale nie zmienia faktów, że wśród narodu żydowskiego też były świnie tak jak u Niemców czy Polaków czy w każdym innym narodzie. Niestety nikt tego głośno nie powie bo zostanie uznany właśnie za antysemite. A ja mówie głośno że oni też niebyli święci, bo świat uważa ich za najbardziej pokrzywdzoną narodowość na świecie i wspiera ich działania miliardami dolarów w ramach zadośćuczynienia.

  • ~Wisior 2009-03-24
    23:02:35

    0 0

    ~sybin ma rację. Zauważcie, że wszędzie na świecie jak się powie coś na czarnego/murzyna (nie wiem które jest "poprawnie politycznie") to jest się rasistą, jak coś się powie na Żyda to jest się antysemitą, jak coś się powie muzułmaninowi to też jest chaja, ale na chrześcijanina można pluć, obrażać i kopać... Czemu tak jest to naprawdę nie rozumiem... Może zostaliśmy za mało pokrzywdzeni przez los?

  • ~BzK 2009-03-26
    12:01:19

    0 0

    Dokładnie Wisior! A jak powiedzą, że Polak to złodziej czy pijak to jest ok. Jak osoba innego koloru skóry wyraźnie obrazi Polaka to nie jest rasizm. Niestety to po części też nasza wina! Przez lata książki z naszą historią były drukowane tylko po Polsku i to są efekty. Czesi drukowali po angielsku i na europę i teraz o ich spalonej 1 !!! wsi wie każdy inteligentny człowiek. W Polsce takich wsi były tysiące ale w Europe nikt o tym nie wie. Dlatego też później są na zachodzie teksty o Polskich obozach koncentracyjnych, o Polskich zdrajcach itp

    Nikt nie pamięta o tym co nam np kiedyś zrobili po wojnie ukraińcy. To oni wskazali profesorów we Kijowe (jak mylę się co do miasta to mnie naprostujcie), których później naziści zgładzili, to oni wyrżeneli bo tego się nie da inaczej powiedzieć setki tysięcy Polaków! Teraz mnie bawi wręcz stwierdzenie, że Polacy i Ukraincy to bratanki i dwaj najlepsi przyjaciele. Zobaczycie za parę lat się Litwa posypie i Wilno wróci do swojej matki, ale to już inna sprawa.

  • ~BzK 2009-03-26
    23:56:49

    0 0

    o Kijów mi chodzilo:)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.