zamknij

Wiadomości

Homilia abp Wiktora Skworca w przeddzień Barbórki. Apelował o „nawrócenie ekologiczne”

2017-12-04, Autor: bf

To już kolejny tak mocny głos Kościoła ws smogu. Arcybiskup Wiktor Skworc w przeddzień Barbórki wrócił po raz kolejny do tematu zanieczyszczonego powietrza, modlił się do Ducha Świętego o „nawrócenie ekologiczne”. Zaapelował również do rządzących krajem, by ci obniżyli ceny węgla, gazu i oleju opałowego.

Reklama

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył wczoraj uroczystej Eucharystii w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach z okazji wspomnienia św,. Barbary, patronki górników.

Wspierając prospołeczne działania rządzących postulujemy obniżenie obciążeń cen węgla, gazu i oleju opałowego; oczekujemy wpisanej w prowadzenie proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej – mówił metropolita katowicki podczas Eucharystii w Gołkowicach.

Odwołując się do św. Barbary, patronki górników prosił by „wyjednała górnikom u Boga wszystko, co jest im potrzebne na dzisiaj; na jutro”. – Potrzebny jest w górnictwie i wokół tego przemysłu spokój i rozwaga; potrzebna jest stabilizacja otwierająca perspektywy i umacniająca poczucie sensu i celowości wykonywanej pracy; aby była ku pożytkowi człowieka i kraju – mówił metropolita katowicki.

Abp dziękował również za dar surowca jakim jest węgiel, który jest czystym źródłem energii o ile jest właściwie, we właściwych urządzeniach spalany. - Spalanie – zwłaszcza w paleniskach domowych – „nie węgla” – czegoś „węglo-podobnego” (odpadów węglowych; śmieci), o niewłaściwych parametrach energetycznych – wytwarza smog, źródło zanieczyszczenia powietrza i praprzyczynę chorób, zwłaszcza nowotworowych układu oddechowego i chorób sercowo-naczyniowych. W tej sytuacji potrzebne są realistyczne programy ograniczenia niskiej emisji – zauważył duchowny.

Zaapelował do rządzących, by eliminować przyczyny smogu – unikania konstruowania pułapek cenowych i zauważenia problemu energetycznego ubóstwa. - Czy ciepło to prawo człowieka? Czy na to dobro trzeba patrzeć w kategoriach luksusu? Wspierając prospołeczne działania rządzących postulujemy obniżenie obciążeń cen węgla, gazu i oleju opałowego; oczekujemy wpisanej w prowadzenie proekologicznej, stabilnej polityki taryfowej. Te i inne działania trzeba widzieć w perspektywie – zdrowia naszego społeczeństwa, na które bezpośredni wpływ ma jakość powietrza, wody i gleby – mówił abp Skworc.

Na sam koniec metropolita katowicki modlił się, by każdego z nas Duch Święty umocnił i uzdolnił do odnawiania oblicza ziemi. - Niech nas uzdolni do troski o „wspólny dom- ziemię; do „nawrócenia ekologicznego”, aby nie szkodzić; aby nie czynić ziemi poprzemysłowym śmietniskiem i ruiną – dodał.

Jak myślicie, czy słowa arcybiskupa Skworca przyniosą pozytywny skutek?

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~orient 2017-12-04 10:36:12

  Bardzo dobry apel o "nawrócenie ekologiczne" bo sporo ludzi zatraciło jakiś zdrowy rozsądek w tych sprawach. Po prostu trzeba spojrzeć nie tylko przez kieszeń ale przez interes społeczny i zdrowotny.

  38 27
 • ~pprywatne 2017-12-04 11:00:46

  Mógł się modlić prosto do Boga. Duch Święty to jakiś pośrednik, czy co?
  Zawsze mnie to dziwi, że w przykazaniach jest: nie będziesz miał bogów cudzych przede mną, czy jakoś tak. A katolicy modlą się do setek różnych świętych i matek boskich w niezliczonych wydaniach.
  Jak to jest?

  29 49
 • ~Andrzej Zielonka 2017-12-04 12:12:13

  Drogi @pprywatne jeśli chcesz zgłębić tajemnicę Trójcy Świętej i znaleźć odpowiedź na inne nurtujące cię pytania zapraszam do zainteresowania się kursem ALPHA. Właśnie startują zapisy w parafiach Boguszowice, Wielopole i Radoszowy. Szczegóły znajdziesz na f użytkownik WJM Rybnik

  34 20
 • ~Łukasz Cesarski 2017-12-04 12:15:57

  NIE WSZYSCY MAJA OPAŁ NIESTETY ILE KOSZTUJE DREWNO A WEGIEL NIESTETY CORAZ DROZSZY DROGI METROPOLITO KATOWICKI ABP WIKTOR SKWORC PROSZE POWIEDZIEC TO TYM CO MAJA RENTY BEZ GÓRNICZYCH I SŁABE WYNAGRODZENIA W DOMACH PRYWATNYCH JAK DACIE NA ZIME KURIA TO SIE ZGODZE !!!

  23 30
 • ~Łukasz Cesarski 2017-12-04 12:19:03

  APELUJE DO WSZYSTKICH ZEBY WSZYSTKIE URZEDY MIASTA I WSIACH DAWALI NA OPAŁ I PIEC EKOLOGICZNY TO WTEDY SIE ZGODZE Z ABP WIKTOREM SKWORCEM

  18 30
 • ~ 2017-12-04 12:32:01

  Nie mam zamiaru do końca życia być sponsorem barbórek , 13 stek, 14 stek , itp . w mojej ocenie węgiel nie jest wart tak wysokiej ceny a z roku na rok drożeć .Perspektyw na czyste i tanie ogrzewanie wciąż nie widzę.

  48 17
 • ~master4k 2017-12-04 13:18:49

  "Zaapelował również do rządzących krajem, by ci obniżyli ceny węgla, gazu i oleju opałowego."

  Wasza Ekscelencjo Księże Arcybiskupie. Zaiste apel piękny, ale równie skuteczny, co wołanie na puszczy. Gdyby rząd zaczął oszczędzać i sensowniej wydawać pieniądze zamiast np. kupować broń dla partyzantki za pół miliarda złotych, albo dawać na wirtualne geotermie, może dałoby się obniżyć podatki na paliwa. A tak? Płać i płacz.

  @ ogrodnik29

  Tak to jest, kiedy górnictwo jest jedną nogą w kapitalizmie, a drugą w głębokim PRL-u.

  33 10
 • ~ 2017-12-04 13:27:18

  jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają ci, którzy znają sprawę tylko teoretycznie, bo sami nie zajmują się ogrzewaniem, a ich tyłki ogrzewane są z pieniędzy parafian, bez względu na koszty
  a jakby włodarzom naprawdę zależało na jakości powietrza, dawno mielibyśmy konkretne rozwiązania i to na szczeblu krajowym: obniżki vatu i akcyzy na ekologiczne sposoby ogrzewania, zwolnienia z podatków za technologie eko, a mamy tylko czczą gadaninę na każdym szczeblu,
  ~ogrodnik29 nikt Ci nie każe sponsorować m.in. 13 stek zlikwidowanych na początku lat 90, a węgiel nigdy nie będzie tani, chociażby ze względu na różne "daniny" płacone państwu i gminom, oraz ze względu na lobby dojące kasę z górnictwa i dbającym o to by nie zmienić istniejącego stanu poprzez wprowadzone przepisy, a za wszystko płacimy niestety my

  ze

  21 11
 • ~ 2017-12-04 15:20:39

  Arcybiskup Wiktor Skworc
  jak zamykali duże zakłady pracy to rolą kościoła było protestować .
  Jak policja strzela do górników to należy protestować .
  80 % ludzi nie zarabia jak episkopat jest wysoce nie moralnie z strony kościoła mówienie przed Barbórką
  o nawróceniu ekologicznym .
  Nie znam nikogo co nie marzyłby o piecu samoobsługowym.
  Dziś przeczytałem że Tramp i Putin się dogadali w kwestii Ukrainy i Rosja dzierżawi zdobyte terytorium .
  W Lipcu już wiedziałem że mieliśmy węgiel kupować Amerykański z Donbasu .
  Gaz też będzie Amerykański tylko z głębokiej Rosji to jak takie towary mają być tanie .
  Kościół po 89 r tylko złodziejom błogosławi. Amen.

  20 14
 • ~pprywatne 2017-12-04 16:06:52

  Ważne że czapkę ma złotą - do dodaje mu przecież dostojności...

  19 16
 • ~spirit-of-the-town 2017-12-04 16:48:13

  A dlaczego np ksiądz biskup nie spowoduje aby stał się cud i gaz stanial o 90%? Jakie muszą zaistnieć warunki aby cud się zdarzył?

  13 13
 • ~pprywatne 2017-12-04 17:40:52

  ~spirit-of-the-town - Cudowne to są tylko zwidy czyt. objawienia.
  Czyli nic, co by się przydało. No ale zawsze możesz się pomodlić i czekać na cud...

  9 13
 • ~MTWWD 2017-12-04 18:19:43

  BÓG je wszechmocny i to łon ustalo cena wągla i wiela mo być smoga. Tsza ino rzykoć co by mu inne pomysły nie wlazły do głowy.

  13 13
 • ~MaciejK 2017-12-04 22:42:52

  No niestety drodzy katolicy, jakkolwiek próbujecie siebie i innych oszukiwać, to "nie zabijaj" ciagle obowiązuje...

  14 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za obowiązkowym szczepieniem przeciw Covid-19?
Oddanych głosów: 487