zamknij

Wiadomości

Hala w Boguszowicach: przyszedł czas rozliczeń

2012-02-29, Autor: Beata Matuszek
O tym, że zmodernizowana boguszowicka hala się podoba, nie trzeba nikogo przekonywać: w ubiegłym roku zajęła drugie miejsce w głosowaniu internautów w prestiżowym konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Po dwóch latach od zakończenia inwestycji miastu przyszło się jednak rozliczyć z unijnych pieniędzy.

Reklama

Cała inwestycja kosztowała 13, 5 mln złotych. Sporą część tych środków miasto otrzymało z unijnych pieniędzy. Przeprowadzona na zakończenie projektu kontrola wykazała jednak kilka uchybień, które skutkować będą obowiązkiem zwrotu części pieniędzy.

Uchybienia, które wskazali kontrolerzy z Urzędu Marszałkowskiego to przede wszystkim przedłużanie terminów składania ofert bez podania tej informacji w Biuletynie Zamówień Publicznych. – Brak zmiany ogłoszenia w sytuacji przedłużenia terminu składania ofert narusza ogólne zasady wynikające z Traktatu WE – zasadę przejrzystości i równego traktowania – informują kontrolerzy z Urzędu Marszałkowskiego.

 

Do większych uchybień należy też zlecenie wykonania dodatkowych robót budowlanych przy remoncie sanitariatów na obiekcie za przeszło 20 tys. zł z wolnej ręki, firmie, która wygrała przetarg na większość robót. Udzielenie zamówienia bez udokumentowania konkurencyjności wybranej oferty skutkuje obowiązkiem zwrotu 25 tys. 135 zł.

 

Przy wyborze wykonawcy na remont sanitariatów wątpliwości kontrolerów wzbudziły też niejednoznaczne warunki zamówień i niespójne informacje w ogłoszeniach o zamówieniu.Mogło wprowadzać to w błąd potencjalnych wykonawców, ubiegających się o udzielenie zamówienia w zakresie możliwości technicznych prawidłowego wykonania zamówienia – informują pracownicy Urzędu Marszałkowskiego w piśmie pokontrolnym.

 

Kwota, która będzie musiała wrócić do unijnej kasy ze względu na wykryte przy postępowaniach uchybienia to przeszło 530 tys. złotych.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~qwerty 2012-02-29 00:42:36

  I kolejny raz to samo. Ja sie pytam - czy przy poprzednich problemach z rozliczaniem dotowanych inwestycji (a inwestycji z problemami bylo kilka, zdaje sie Orlik czy boisko na Rudzie i kilka innych) osoby odpowiedzialne za te problemy zostaly ukarane za niedopelnienie obowiazkow i czy zostaly odsuniete od przeprowadzania dotowanych projektow? Rozumiem - jedna wpadka, ale nei co chwile jakis problem. A placimy za to my. Najpierw Fudali chwali sie iloscia pozyskanych dotacji, a przy zakonczeniu projektow okazuje sie, ze czesc funduszy musimy zwracac. Ciekawe co powiedza na to forumowe klakierki Fudalego.

  0 0
 • ~werkk 2012-02-29 07:51:45

  Uważam że UM powinien się wytłumaczyć w mediach dlaczego tak się stało, było by to uczciwe w stosunku do podatnika.

  0 0
 • ~elazar77 2012-02-29 07:59:39

  Za uchybienia trzeba oddać tyle kasy? Ciekaw jestem kto i jakie konsekwencje za to poniesie.Za parę tygodni wszyscy o tym zapomną i znów sobie przyznają premie .A tak po za tym co byście zrobili bez tych pieniędzy unijnych ? Nic nie potraficie bez nich zrobić jesteście daremni.Nawet jak wam dają to nie umiecie ich wykorzystać i płacicie kary żenada ,

  0 0
 • ~Cwilin 2012-02-29 08:07:12

  Ta hala to jedna wielka porażka, wszystko się w niej sypie!

  0 0
 • ~ 2012-02-29 08:29:49

  nie mozecie dac jakiejsc mapki ? gdzie sa te boguszowice ?

  0 0
 • ~Afordancja 2012-02-29 09:44:09

  @jan karolewski, a ty znów problem z lokalizacją dzielnicy?
  Na stałe mapki z boku pewnie nie będzie bo i po co, inny by chciał z boku liste tego inny tamgego i wszystko z boku.
  Podpowiem, może na to nie wpadłeś(chociaż sposobów jest wiele).
  Nastepnym razem jak się pojawi jakiś artykuł o jakiejś dzielnicy Rybnika, klikasz na głownej stronie->plan miasta
  odpowiednio zoomujesz i masz. Oczywiście możesz też wpisać w polu do wyszukiwania i wpisac np. Boguszowice i voila !

  Mam nadzeiję, że kolejny raz z następną dzielnicą sobie poradzisz :P

  0 0
 • ~liesel 2012-02-29 10:59:22

  Cwilin a co się sypie? Chodzę tam na baseny,saune,aerobik, hale sportową i nie zauważyłam żeby coś się sypało. Jest tanio, ciepło i czysto. Nie korzystaj jak nie pasuje.

  0 0
 • ~ 2012-02-29 11:03:02

  Afordancja :) mogłbym wpisac do www ale mi sie nie chce, po to maja plan miasta zeby bylo, a tam nie ma boguszowic .
  mnie mozesz miec w dupie, ale np. wielki inwestor jak zobaczy taki plan to sie zwinie. bo to zwykła mapka gogla. albo jakis zabłakany turysta.....

  zresztą olac :) pozdro

  0 0
 • ~Cwilin 2012-02-29 11:23:49

  liesel jak sie z ziemianki wyjdzie to hala ok.a jak mi sie np. rzadzacy krajem nie podoba to co..
  mam kraj zmienic.nie pisz bzdur

  0 0
 • ~ 2012-02-29 12:29:52

  karolek odbierz i nie graj głupka http://www.rybnik.com.pl/plan-miasta,pms6-scp-x=50.0632191+y=18.6014688+z=15.html

  0 0
 • ~adamb 2012-02-29 16:01:46

  Następna w kolejce inwestycja, przy rozliczeniu której będzie trzeba zwrócić kasę to obwiednia (Góreckiego) tam też były dziwne zamówienia z wolnej ręki !

  Czy Prezydent wyciągnie wkońcu jakieś konsekwencje w stosunku do osób odpowiedzialnych za pozyskiwanie funduszy UE i ich rozliczanie ?

  0 0
 • ~karolszmid 2012-03-03 07:09:33

  Jeżeli ta hala ma służyć także robieniu koncertów itp. to zapomniano o budowie rampy załadunkowo-rozładunkowej dla ekip nagłaśniających. Całość sprzętu trzeba wnosić po schodach- konstrukcje, nagłośnienie, oświetlenie. To jest jakiś koszmar i totalna fuszerka.
  Muszę także wspomnieć o tym, że hala nie ma na wyposażeniu żadnej wykładziny, którą można przykryć parkiet- organizator musi zawsze sam o to zadbać.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 821