zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Górnicze święto w P14

2010-12-10, Autor: dk
Jak co roku, z okazji barbórki, górnicy z KWK „Chwałowice” gościli w Przedszkolu nr 14 im. J. Korczaka. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne, a górnicy opowiedzieli maluchom o swojej pracy.

Reklama

Po występach przedszkolaków górnicy opowiedzieli o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni. Zaprezentowali też symbole i rekwizyty bardzo ważne w górnictwie. Dzieci dowiedziały się, że „czako” to górnicza czapka galowa, na której znajduje się wizerunek „perlika” (młota) oraz „żelazka” (kilofa), czyli podstawowych narzędzi górniczych. Pokazali też przedmioty niezbędne do pracy pod ziemią: hełm, maskę oddechową i lampkę górniczą

Przedszkolaki miały też okazję zobaczyć z bliska „kordzik”, czyli honorowy sztylet ozdobny, który za wybitne osiągnięcia w pracy otrzymuje kadra inżynieryjno-techniczna kopalni. Górnicy pochwalili się także odznaczeniami i medalami, przyznawanymi m.in. za zasługi dla kopalni.

 

Goście wyjaśnili również, co oznaczają barwy zieleni i czerni, znajdujące się na fladze górniczej: czerń oznacza ciemności podziemia, a zieleń symbolizuje nadzieję na bezpieczny wyjazd z kopalni (możliwości zobaczenia trawy, drzew itd.).

 

Maluchy z zaciekawieniem słuchały opowieści górników, którzy mówili gwarą śląską.

 

Na zakończenie wychowankowie przedszkola wręczyli górnikom własnoręcznie wykonane upominki.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~roger 2010-12-11
  18:38:16

  0 0

  "górnicy opowiedzieli o ciężkiej i niebezpiecznej pracy w kopalni" ha ha ha ha ani ona ciężka ani niebezpieczna to tylko bajki opowiadane, które wpoił jeszcze towarzysz Edward.

 • ~obserwathor 2010-12-11
  19:46:14

  0 0

  to zjedź na dół i popracuj,a dopiero później się wypowiedz
  pozdrawiam Górników

 • ~melody6 2010-12-12
  01:12:26

  0 0

  hmmm.... u mnie w szkole też odbył się Dzień Górnika. Zaprezentowały się wszystkie klasy. Zaproszeni zostali górnicy oraz rodziny dzieci, sala gimnastyczna była pełna, uczniowie śpiewali, tańczyli, odgrywali scenki..... Po raz drugi pytam czy Przedszkole nr 14 jest jedyną placówką w Rybniku??? Czy może ktoś z przedszkola ma jakieś znajomości w redakcji.... a może autor artykułu dk jest rodzicem, któregoś z wychowanków? To już trzeci tekst dotyczący P14 w ostatnich tygodniach i naprawdę ucieszyłabym się gdybym mogła dowiedzieć się co dzieje się w innych szkołach, przedszkolach regionu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2217