zamknij

Wiadomości

Godzina policyjna w Czechach, rząd wprowadza też dalsze ograniczenia w gospodarce

2020-10-28, Autor: tora

Od dziś, 28 października w Czechach obowiązuje godzina policyjna nocna. Zakazana będzie sprzedaż w niedzielę, a sklepy będą działać do godz. 20.00. Te i inne zaostrzenia środków zapowiedział rząd Andreja Babiša.

Reklama

Czesi obecnie przegrywają walkę z koronawirusem, a rząd przyznaje, że zastosowane dotąd środki ostrożności nie sprawdzają się. Dlatego też rząd w Pradze przyjął kolejny pakiet środków kryzysowych.

Godzina policyjna nocna od środy w Czechach

Podcząwszy od środy 28 października od godz. 21.00 do 5.00 rano następnego dnia ludzie będą mogli wyjść na ulice tylko wtedy, gdy idą do pracy, prowadzą interesy lub wykonują tylko swoją pracę.

Ponadto będą mogli wyjść tylko w nagłych przypadkach, na przykład w celu ochrony zdrowia, mienia lub życia, lub gdy idą na spacer z psem. W takim przypadku jednak będą mogli przejść pieszo zaledwie 500 metrów od miejsca zamieszkania.

Nakaz telepracy

Rząd nakazał również pracodawcom korzystanie z telepracy, jeśli pracownicy mogą to robić w miejscu zamieszkania, biorąc pod uwagę charakter pracy i warunki pracy.

Rząd dokonał również częściowych korekt w przypadku zakazu sprzedaży detalicznej i usług. Otóż zakazał sprzedaży mebli, dywanów i wykładzin podłogowych, ograniczył sprzedaż na targowiskach. Nie będą mogły działać też biura bukmacherskie.

Zakazy handlu

Wszystkie sklepy, z wyjątkiem stacji benzynowych, aptek, sklepów na lotniskach, dworcach i szpitalach oraz placówek gastronomicznych będą musiały być zamknięte w niedziele, a w dni powszednie od godz. 20:00 do 5:00.

Nowe ograniczenie dotknie również uzdrowisk, które będą mogły opiekować się tylko klientami, których opieka uzdrowiskowa jest przynajmniej częściowo objęta publicznym ubezpieczeniem zdrowotnym.

Zakaz podróży turystycznych do Czech

Dodajmy, że od ubiegłego tygodnia w związku z zakazem swobodnego poruszania się poza gospodarstwem domowym i zakazem gromadzenia więcej niż dwóch osób w przestrzeni publicznej do odwołania nie można przyjeżdżać do Republiki Czeskiej w celach turystycznych lub w celu odwiedzin u przyjaciół. Bez przeszkód można natomiast wjeżdżać do Czech do pracy.

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~goliat 2020-10-28 10:01:39

  Oby i u nas wprowadzili .

  19 56
 • ~Arteks 2020-10-28 11:00:12

  @goliat - zamykanie sklepów w nocy to totalny absurd. Skrócony czas pracy handlu oznacza zwiększone kolejki do kas i tłok między półkami... Nie rozumiem co czeski rząd chce tym osiągnąć. No ale rządzący w obliczu tej pandemii się pogubili, nie tylko w Polsce.

  43 20
 • ~Kurt_Wallander 2020-10-28 13:14:14

  Tak jakby u nas w nocy jakieś sklepy były pootwierane :) Zostały zamknięte małe sklepy i večerki, prowadzone przez skośnookich ;) Zawsze masz jeszcze stacje benzynowe a w dobie pandemii nie potrzebujesz chyba nowych mebli czy dywanu - Ty chyba arteks sam wyśmiewałeś ludzi, którzy wiosną stali w długich kolejkach do marketów budowlanych czy Ikei.

  Owszem - żaden rząd nie wie, jak ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Zamknięcie określonej grupy miejsc to jedna z prób sprawdzenia, gdzie wirus ma "transmisję". Czeskie ministerstwo zdrowia podało, że najczęściej u nich do zarażeń dochodzi w miejscach pracy i tzw. nieokreślonych (chorzy nie potrafili określić, gdzie się zakazili), potem były miejsca handlu. Szkoły i żłobki a także fitka i siłki były na szarym końcu.

  14 6
 • ~zak 2020-10-28 13:39:52

  Teraz u nas to obecni na demonstracjach ludzie stali się roznosicielami
  covida. Oczywiście wszystko to wina PISu , jak powie Arteks , ale to ludzie będą chorować a nie PIS. Za chwile będzie płacz i zgrzytanie zębów.

  22 14
 • ~auralfloat 2020-10-28 20:03:45

  Absurd. W jaki sposób ma to pomóc w zatrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa? Wśród ludzi tłoczących się przy kasach, z racji tego, że sklepy są krócej otwarte? ~zak właśnie PISowi o to chodziło, żebyś tak myślał, że to właśnie demonstrujący ludzie byli źródłem roznoszenia się wirusa. Idealnie im się to udało, natrafili na podatny grunt, czego ty jesteś przykładem.

  4 6
 • ~Arteks 2020-10-28 21:40:05

  @Kurt - nie zrozumiałeś. Zamykanie sklepów w nocy nie ma żadnego sensu. Po pierwsze nie ma w nich wtedy tłoku. Po drugie mogą rozładowywać tłok z dnia. Przed Wielkanocą jak Biedronki były całodobowe, kilka osób powiedziało mi, że pojechali zrobić zakupy w środku nocy. I wcale mnie to nie zdziwiło. Kolejki przed sklepami były gigantyczne. Więc czy ma sens coś co może spowodować zamieszanie, a wcale nie chroni ludzi? @zak - może tak być, że te demonstracje jeszcze pogorszą sytuację. Odpowiedzialność leży na Kaczyńskim który odpowiada za termin w którym wypowiedział się TK.

  8 5
 • ~goliat 2020-10-29 09:08:05

  Arteks, wspomnij sobie słowa lewicy przed wyborami, nie ruszać się z chałup, wybory rozprzestrzenią Covida. I co? , był dystans, była dezynfekcja, i było Ok. Teraz ta sama lewica nawołuje ludzi aby wychodzić i się gromadzić. Mnie jest nie po drodze ani z jedna ani z druga opcją. Ale aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego g....a trzeba jak to nasz niepanujacy powiedział, siedźIeć na żici.
  Jak ten tłum to ma ogarnąć jak to dzieci są.
  Godzina policyjna po to aby rozbijać grupki i tyle. Ja wiem , Wy na tych blokach macie ciężko, zero swojego ogrodu, nie ma gdzie wyjść, potem od.........a.
  Trudno.....

  5 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2624