zamknij

Wiadomości

Gmina Świerklany chce mieć nowy urząd. Ile to będzie kosztować?

2013-12-27, Autor: 
Zbyt mało miejsca oraz zły stan techniczny budynku to główne powody, dla których władze Świerklan chcą zainwestować w nowy urząd gminy.

Reklama

Urząd Gminy Świerklany obecnie mieści się w Jankowicach. Ma się to jednak zmienić w 2016 roku. Władze gminy wyszły z inicjatywą wybudowania nowego obiektu. – Obecny budynek jest za ciasny, a poza tym jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Musielibyśmy włożyć bardzo dużo pieniędzy w remont – tłumaczy Antoni Mrowiec, wójt Świerklan.

Nowy urząd powstanie na działkach należących do gminy, w rejonie skrzyżowania ulicy Kościelnej i Kościuszki w Świerklanach. – Będzie to nowoczesny obiekt, w którym miejsce znajdą wszystkie jednostki organizacyjne gminy, pogotowie z ośrodkiem zdrowia, poczta oraz bank – wymienia wójt.

Projekt inwestycji jest już prawie gotowy. Za jego przygotowanie gmina Świerklany zapłaciła 165 tys. złotych. – W styczniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę urzędu. Na tę inwestycję zarezerwowaliśmy prawie 14,2 mln złotych – mówi Antoni Mrowiec.

Prace mają ruszyć na wiosnę 2014 roku i będą trwać 2 lata.


Obecny budynek urzędu, po przeprowadzce urzędników ma zaadaptować Galeria „Jan”.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Arteks 2013-12-27
  10:02:27

  14 0

  Wójt nie ma skrupułów aby wydać 14 milionów na nową siedzibę gminy, za to szkoda mu parę groszy aby swoi mieszkańcy mieli wygodny dojazd miejskimi autobusami do miasta... Wójt zasługuje na miano najgorszych włodarzy w naszym subregionie.

 • ~Niepokorny_88 2013-12-27
  10:39:29

  7 0

  Arteks, rzadko się z Tobą zgadzam. Jednak Wójt Mrowiec to kawał gbura. Nie chodzi tutaj tylko decyzje, ale o ogólna aparycje... 14 mln to niezła sumka, za która można było by stworzyć niewątpliwie godny dojazd do Rybnika ... Do czasu kiedy ten Pan będzie sprawował rządy to Świerklany będą swoistą dziurą zabitą dechami... Wypada teraz wygłosić hasło Wójta "By żyło się lepiej" ...

 • ~Jan R. 2013-12-27
  18:54:08

  0 2

  Arteks ty wszystko wiesz, przypomnij mi z łaski swojej kto w Jankowicach zaprojektował nowy, niebieski budynek gimnazjum. Masz odwagę to powiedzieć?

 • ~Jan R. 2013-12-27
  19:06:14

  2 0

  Jeszcze jedno czekam na odpowiedź Arteksa do jutra do 8.14 po tym czasie powiem, jaka firma i kto z imienia i nazwiska zaprojektował ten budynek.

 • ~Arteks 2013-12-27
  21:43:01

  5 0

  @Jan R. - a co ja jestem darmowa przypominajka!? Na pewno musiał to być mądry człowiek bo architektem byle kto nie może zostać. W internecie każda nawet średnio inteligentna osoba jest w stanie sobie znaleźć kto co projektował. Tylko na co to komu w kontekście wyrzucania w błoto 14 milionów złotych? Po co takiej małej i biednej gminie jak Świerklany nowy Urząd Gminy skoro i tak większość spraw załatwia się w powiecie, a w urzędzie gminy siedzi się i pierdzi. Swoją drogą przy inwestycji w poprawę estetyki Rybnika napisałeś, że władze miasta wyrzucają pieniądze w błoto mimo że społeczeństwo Rybnika domagało się przez lata właśnie tej inwestycji. Co ciekawe tutaj nie kole cię w oczy bezczelność władz Świerklan które tak naprawdę w ogóle nie potrzebują nowego budynku gminy tylko chcą utrzeć nosa Jankowicom zabierając im urząd który mieści się właśnie tam. Czy tu się ktoś w ogóle pytał mieszkańców co o tym sądzą? Nawet w skali Rybnika 14 milionów to niemała kasa. A w przypadku Świerklan to kasa gigantyczna. Zapewne się będą musieli zapożyczyć na lata żeby spłacać fanaberie chwilowego wójta.

 • ~Jan R. 2013-12-28
  08:35:24

  0 3

  Słusznie Arteks powiedziałeś, że dla Rybnika 14 mln to też duża kwota, dlatego Sobieskiego-Powstańców w Rybniku powinna być wyremontowana za góra 5 mln zł. Ale kto bogatemu AFowi zabroni, nie jego kasa. Dziwi mnie postawa tzw. opozycji, czyli radnych rady miasta Rybnika z PO, którzy się na te fanaberie godzą. Jak można było poprzeć Fudalemu budżet na rok przyszły? Powiem tylko, że szkołę w Jankowicach w gminie Świerklany zaprojektowała ta sama firma, która sporządziła koncepcję rewitalizacji deptaka w Rybniku, czyli topPROJECT, http://toprojekt.com/?p#/pl/project,1311234579. Widzisz Arteks jeszcze robię reklamę firmie za darmo.

 • ~ 2013-12-29
  14:52:20

  3 0

  "Będzie to nowoczesny obiekt, w którym miejsce znajdą .... pogotowie z ośrodkiem zdrowia."
  Ośrodek zdrowia wybudowany jest obok, na ul.Kościelnej 79- stosunkowo nowy budynek- ale "panisko" ma gest.

 • ~Arteks 2013-12-29
  15:09:24

  2 0

  @Jan R. - dzięki za reklamę dobrej rybnickiej firmy, której projekty można znaleźć w całej Polsce a nie tylko w Rybniku czy Jankowicach :) Dziwi cię to, że cała opozycja chce piękniejszego Rybnika? To dopiero zdziwią cię inne rzeczy którymi Rybnik zaskoczy w przyszłości. A różnica między możliwościami Świerklan a Rybnika jest taka, że w Rybniku dochody do budżetu za zeszły rok to ok. 600 milionów, a Świerklan ok. 38. A mimo to Fudali nie wpadł na pomysł aby wybudować nowy Urząd Miasta za 14 milionów, mimo że rybnicki urząd pęka w szwach. W Rybniku w urzędzie załatwisz każdą sprawę łącznie z tymi które miasto wykonuje na zasadzie powiatu grodzkiego np. rejestracje auta, a za gminę Świerklany większość spraw wykonuje Starostwo Powiatowe i urząd gminy pełni w zasadzie rolę prawie symboliczną. Drogi Janie R. nasz sąsiedzie - nieco więcej życzliwości dla Rybnika który ma świetną sytuację finansową, a zarazem roztropne władze miasta, które nie wyrzucają pieniędzy w błoto tak jak nasi sąsiedzi (Jastrzębie - rondo i droga do nikąd, Żory - miasteczko westernowe które przyniosło za zeszły rok 6 mln zł strat, muzeum-krematorium ;) czy Świerklany - urząd gminy w którym prawie niczego nie da się załatwić za 14 mln zł...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5197