GK Viktoria: podwójny tytuł mistrza Polski w kolarstwie górskim Family Cup

2015-09-19, Autor:
Udane starty w Kielcach i Rabce zanotowali młodzi kolarze GK Viktoria Rybnik.

Grupa Kolarska Viktoria Rybnik wzięła udział w finale mistrzostw Polski w kolarstwie górskim Family Cup w Kielcach. Zawody finałowe rozpoczęły się o godz. 9:00 startami kolarzy w wieku 8-10 lat. Jako pierwsze na starcie ustawiły się dziewczyny, a zawodniczkami reprezentującymi rybnicki zespół były Zosia Bluszcz i Zosia Grycman. Obie dziewczynki spisały się świetnie, kończąc wyścig na wysokich miejscach. Pierwsza z nich była trzecia, druga zajęła szóstą pozycję, która w konsekwencji pozwoliła na zajęcie trzeciego miejsca w ogólnopolski finale.

Drużynę chłopców w tej samej kategorii reprezentowali Maksymilian Cisak, Bartosz Urbanek oraz Tadeusz Bluszcz. Pretendentem do mistrzowskiego tytułu był wracający po kontuzji Maksymilian, który ze zdobytym kompletem punków w wojewódzkich eliminacjach wystąpił w roli faworyta. Chłopcy, podobnie jak dziewczyny, zaliczyli udane przejazdy, kończąc zawody na wysokich miejscach. Wyścig finałowy wygrał Maksymilian Cisak i dzięki poprzednim wygranym zakończył zawody z tytułem mistrza Polski w kolarstwie górskim Family Cup. Natomiast Bartek i Tadzio przyjechali kolejno na siódmym i czwartym miejscu, co w klasyfikacji końcowej FMP Family Cup dało im ex aequo trzecie miejsce.

W kolejnym finałowym wyścigu wystartowali zawodnicy w wieku 11-12 lat. I tym razem na starcie stanęło trzech chłopaków z GK Viktoria: Jakub Grycman, Daniel Rojek oraz Szymon Smołka. Jakub, podobnie jak jego młodszy kolega, przyjechał z szansą na tytuł mistrzowski, jednak tak naprawdę wszystko zależało od wyniku osiągniętego w tych zawodach. A zadanie nie było łatwe. Na starcie stanęło wielu równie mocnych i dobrych kolarzy. Swój przejazd Jakub ukończył na piątym miejscu, Daniel był siódmy, a Szymon uplasował się w drugiej dziesiątce. Lokaty Jakuba i Daniela pozwoliły na zajęcie wysokich miejsc w klasyfikacji końcowej FMP Family Cup. Mistrzem Polski w kolarstwie górskim Family Cyp w kategorii chłopców 11-12 lat został Jakub Grycman, natomiast Daniel Rojek wywalczył brąz.

Dzień później w Rabce odbył się finał Pucharu Szlaku Solnego. Grupa Kolarska Viktoria Rybnik pojawiła się tam w dość licznym, bo 18 osobowym składzie. W tym dniu o tytuł mistrzowski całej edycji w kategorii chłopców 8-10 ponownie walczył Maksymilian Cisak. Cała edycja liczyła pięć wyścigów, z czego Maks przed startem finałowym zaliczył tylko trzy, co utrudniało zadanie do wykonania – zdobyć mistrzostwo.

Jego dwaj najwięksi rywale - Brajan Świder i Karol Zagata - a także inni zawodnicy, jeżdżący na tym samym poziomie, nie ułatwiali zadania. Z punktacji wynikało, że po czterech edycjach każdy z tych trzech chłopców może zdobyć puchar. Warunkiem była wygrana w tym konkretnym wyścigu. Punkt przewagi Maksa nad rywalami oraz strata jednego wyścigu nie stanowiło komfortowej sytuacji, ale nikt nie powiedział, że będzie łatwo.

Na minutę przed startem emocje sięgały zenitu, ale na twarzach trzech pretendentów do tytułu mistrza, rysowało się skupienie i maksymalna koncentracja. Zmotywowani mieli tylko jeden cel: wygrać ostanie zawody. Bardzo dobry start w wykonaniu Maksa pozwolił mu wysunąć się na prowadzenie przed pierwszym zakrętem, za którym stromy, długi podjazd wymagał sporo kolarskiego doświadczenia i siły w nogach. Karol i Brajan jechali tuż za Maksem, który na pierwszym kółku osiągnął dość sporą przewagę i jako pierwszy wjechał na drugie okrążenie. Ponowny podjazd, ponowna próba sił. Widać, że noga dobrze podaje zawodnikowi Viktorii, jednak konieczność dublowania wolniejszych wybiła go z rytmu i przewaga nad Karolem stopniała do około metra. Doping najbliższych i pozostałych członków drużyny zrobiły jednak swoje. Klika mocniejszych „depnięć” spowodowało, że Maks znowu odskoczył na bezpieczną odległość. Przedostatni, ciasny zakręt i znowu chwile trwogi. Kiedy rybnicki zawodnik został zablokowany przez dublowanych zawodników, Karol go doszedł i z prawej strony spróbował wyminąć „korek”. W tym samym czasie do akcji włączył się również Brajan, który dzięki zatorowi odrobił wcześniejsze straty. Ostatecznie Maksowi udało się wcisnąć pomiędzy dwóch zawodników i linię mety przekroczył jako pierwszy. Karol, przymknięty na wyjściu z zakrętu stracił drugą pozycję na rzecz Brajana.

Maks wygrywając ostatni wyścig zgromadził największą liczbę punków, zostając jednocześnie laureatem tegorocznej edycji Pucharu Szlaku Solnego. Drugie miejsce zajął Brajan Świder, trzecie Karol Zagata.

Pozostali zawodnicy również zanotowali dobre starty. Maciej Urbanek, najmłodszy reprezentant rybnickiego klubu, wywalczył w tym dniu ósme miejsce w kategorii do 7 lat. W kategorii dziewcząt 8-10 lat Zofia Bluszcz była czwarta, Zofia Grycman dziesiąta, Ala Cisak jedenasta. Chłopcy w kategorii 8-10 lat uplasowali się na pozycjach: Bartosz Urbanek – 7 miejsce, Tadeusz Bluszcz – 9 miejsce, Jeremiasz Syrek – 20 miejsce. Żaków zasilili Jakub Grycman, który wywalczył 12 miejsce, Daniel Rojek - 15, a Szymon Smołka - 26. Młodzicy – dziewczęta Wiktoria Ryszka uplasowała się na 8 miejscu, natomiast wśród chłopców Jakub Pogorzelczyk dojechał do mety na 15 miejscu, natomiast Paweł Piekorz zawodów nie ukończył.

Grupę masters I reprezentował Krzysztof Urbanek, który wywalczył 10 lokatę. W kategorii masters II wystartowali Tomasz Syrek - 5 miejsce, Arkadiusz Cisak – 8 miejsce.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0