zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Gimnazjum w Jankowicach: spotkanie z arcybiskupem

2014-04-13, Autor: ad
Arcybiskup Damian Zimoń odwiedził Gimnazjum im. Księdza Walentego w Jankowicach.

Reklama

„Bardzo dziękuję za ciekawe spotkanie w Szkole im. Ks. Walentego. Gratuluję dobrych pomysłów wychowawczych w waszej Szkole. Życzę dobrych rezultatów. Niech Bóg Wam błogosławi. Z nadzieją patrzę na integralny rozwój Jankowic. Szczęść Boże. + Damian z ziemi rybnickiej” – taki wpis widnieje w kronice „Galerii ludzi z pasją” po kolejnym spotkaniu, którego tym razem bohaterem był ksiądz arcybiskup Damian Zimoń. Gościowi towarzyszyli ksiądz dziekan Tadeusz Stachoń oraz sekretarz arcybiskupa ksiądz Bartłomiej Kuźnik.

W laudacji wygłoszonej przez dyrektora szkoły wskazano na ogromne zasługi księdza arcybiskupa w czasie Jego długoletniej posługi Metropolity Katowickiego. Zwrócono uwagę na wielorakie kontakty z Jankowicami, zwłaszcza w czasie corocznych pielgrzymek do Studzienki. Ksiądz arcybiskup to wybitny kapłan wyróżniający się wielkim zaangażowaniem we wszystkich swoich dokonaniach. Podczas niezwykłego spotkania w murach jankowickiego gimnazjum wspominał o pasjach swojej młodości a zwłaszcza o przeczytanych książkach, których tytuły pamięta do dzisiaj. Ksiądz arcybiskup odpowiedział na liczne pytania uczniów, na przykład o  kontakty z papieżem Janem Pawłem II i cechach charakteru wielkiego Polaka. Podkreślał również, jak ważna jest wiara w swoje umiejętności i sukces. Zwrócił także uwagę na warunki, które stworzono w Polsce i w szkole pozwalające na naukę i wszechstronny rozwój młodego człowieka. Namawiał do aktywności i wytężonej pracy - sposobów na osiągnięcie sukcesu i rozwoju życiowych pasji.

Spotkanie zakończyła prezentacja osiągnięć Koła Caritas kierowanego przez siostrę Elżbietę Sienkiewicz, a następnie błogosławieństwo arcybiskupa dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. – Ksiądz arcybiskup okazał się osobą niezwykle miłą, towarzyską i kochającą młodzież. Także po zakończeniu oficjalnej części spotkania nasz gość snuł rozmowy z uczniami i nauczycielami, podziwiał piękno szkolnego budynku, a nawet kibicował w czasie meczu piłki siatkowej. Dlatego nie dziwi fakt, że z żalem pożegnaliśmy naszego gościa. Spotkanie z księdzem arcybiskupem Damianem Zimoniem na zawsze pozostanie w naszej pamięci – powiedzieli organizatorzy spotkania.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2014-04-13 08:58:51

  Jankowickie Gimnazjum...dziwię się, że nikt nie zajął się sprawą tej placówki. Szkoły państwowe powinny być świeckie, natomiast proszę zapoznać się ze stroną tego gimnazjum lub fan page-m na FB. Absolutnie katolicka szkoła, współczuję dzieciom innych wyznań oraz młodzieży innych przekonań.

  0 3
 • ~roxi 2014-04-13 09:07:36

  Bardzo fajnie spotkanie z Arcybiskupem jako osobą z pasją .Jedyne dziecko które nie uczestniczy w naukach z religii został wyproszony do biblioteki i wielkie mi spotkanie z osobą z pasją przecież nie była to msza tylko rozmowa.Nikt się nawet nie zapytał czy chciał by uczestniczyć w spotkaniu a może zadać nawet pytania.Co by zrobiła szkoła gdyby kto inny przyjechał Dalajlama to wszystkich uczniów by pozamykali w klasach a osobę nie wierzącą zaprosili na rozmowę.Bardzo ładnie naprawdę co by mu przeszkadzało gdyby miał styczność z właśnie z jedyną osobą niewierzącą Bardzo dziękuje Panu Arcybiskupowi moje dziecko zostało w ten sposób pominięte .

  0 0
 • ~Fiodore 2014-04-13 13:50:16

  Może dlatego, że to Gimnazjum im. Księdza Walentego? Gdyby nosiło imię Mamona, to pewnie uczyliby czegoś zgoła innego :)
  roxi proponuję wpierw zapytać syna dlaczego sam nie chciał pójść na to spotkanie, to odwracanie kota ogonem.

  1 0
 • ~roxi 2014-04-13 16:42:46

  Fiodore-nikt się go nie pytał ani nikt go nie poinformował musiał iść do biblioteki i tam siedzieć.Więc czytaj uważniej bo pisałam że nikt go się nie pytał i o niczym nie wiedział.A normom się to stało że odprawiają msze w szkole to nie szkoła katolicka.To nie pierwszy raz było spotkanie z występami a ku mojemu zdziwieniu msza o której też nic nie wiedziałam, na msze chodzi się do kościołów a nie w szkole w szkole się uczy . Po to są kościoły a nie szkoły.

  0 1
 • ~orient 2014-04-13 17:15:07

  Zastanawiam się nad treścią tej laudacji. Jakie to niezwykłe zasługi dla Jankowic miał biskup Zimoń? Poświęcił część skarbów kościoła dla Jankowic? Nakarmił jakieś głodne dzieci? Pomógł niepełnosprawnym z Jankowic? Dzisiaj dużo jest zasłużonych ale nikt nie wie z jakiego powodu...

  0 3
 • ~grass 2014-04-14 19:46:06

  No faktycznie fakt godny odnotowania. Cóż takiego zrobił arcybiskup dla szkoły i środowiska? To jedyne osiągniecie szkoły, że aż do mediów trzeba pisać??? Nie ma się już czym chwalić? Żałosne...

  0 1
 • ~Robert - Meksyk 2014-04-15 14:15:49

  Gratuluję kolejnego ciekawego przedsięwzięcia! Pomysł na "Galerię ludzi z pasją" jest "strzałem w dziesiątkę"! Był już w szkole m. in. ekstraligowy siatkarz - absolwent jankowickiego gimnazjum czy członek "Kabaretu Młodych Panów". Tym razem przyszedł czas na Abp Zimonia, który jest postacią znaną w naszym regionie, a więc nie widzę problemu.
  Z tego co obserwuję w okolicznych mediach to w jankowickim gimnazjum dzieje się wiele interesujących rzeczy. Wystarczy więc życzyć całej szkolnej społeczności, aby nie tracono zapału po kilku negatywnych komentarzach. "Jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził" - tak a propos!

  Ku refleksji polecam komentarz prof. Zimbardo, który kilka dni temu powiedział: "Przyjeżdżając do Polski, mam czasem wrażenie, że trafiłem do szpitala psychiatrycznego. U Was nikt się nie uśmiecha...". Coś w tym jest! Krytykantów Ci u nas dostatek!

  Uczniom, ich rodzicom, a także nauczycielom i dyrekcji Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach życzę wszystkiego dobrego! Oby tak dalej!!!

  0 2
 • ~Floid 2014-04-16 14:20:06

  Prawdziwy człowiek z pasją !!! Jak nic nie robić a zarobić !!! Jak dla mnie wzór myślę że dla dzieci też .

  2 0
 • ~Robert - Meksyk 2014-04-16 15:11:19

  Abp Damian Zimoń jest laureatem wielu wyróżnień, wśród których warto wspomnieć choćby nagrodę im. Wojciecha Korfantego. Jest ona przyznawana za promowanie wartości związanych z "małą Ojczyzną". W tym roku podobne wyróżnienie otrzymał m. in. Abp Wiktor Skworc... Z czego to wynika? Pomysłodawcy nagrody (np. Związek Górnoślązaków) twierdzą, że z życiem społecznym na Górnym Śląsku związane jest przywiązanie mieszkańców do wiary. W takim kontekście znalezienie się duchownego w jankowickiej "Galerii ludzi z pasją" jest jak najbardziej uzasadnione...

  0 2
 • ~Floid 2014-04-17 16:50:54

  ~Robert - Meksyk-"Abp Damian Zimoń jest laureatem wielu wyróżnień" A który Arcybiskup nie jest laureatem żadnych wyróżnień bo nie znam takiego ??? Po co to pisać jak coś jest oczywiste. Masz stanowisko dostajesz wyróżnienia tak to działa.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 617