zamknij

Wiadomości

Gigantyczne kotły gazowe stanęły przy rondzie Chwałowickim. Tu pojawi się ciepłownia (zdjęcia)

Bartłomiej Furmanowicz 2022-06-13, Autor: 

W ubiegłym tygodniu przy rondzie Chwałowickim pojawił się dźwig. Pomógł on w przeniesieniu ogromnych i ciężkich kotłów gazowych. To właśnie tu zacznie działać jedna z sześciu ciepłowni, które w niedalekiej przyszłości mają ogrzewać mieszkania rybniczan.

Reklama

Sporo dzieje się ostatnimi czasy przed biurowcem K1. Od kilku tygodni krzątają się tam budowlańcy, a część wolnej przestrzeni została ogrodzona. Z tablicy informacyjnej dowiedzieliśmy się, że to właśnie w tym miejscu ma powstać ciepłownia gazowa. Na potwierdzenie tego w ubiegłym tygodniu na miejsce przyjechał ciężki sprzęt w postaci dźwigu. Podniósł on dwie ogromne i ciężkie „beczki” oklejone folią. Jak się okazało – są to kotły gazowe, co potwierdza Paweł Jamrozik z PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa.

Kotły gazowe zostaną zabudowane zarówno w pobliżu ronda Chwałowickiego, jak i szpitala w Rybniku. Zamierzamy w nowym roku dostarczać gaz dla tego miasta – mówi.

Przypomnijmy, od 2023 roku ciepłownia Chwałowice kończy swoją działalność. Pałeczkę od Polskiej Grupy Górniczej przejmuje PGNiG, która rozpoczęła inwestycję. Jak dowiadujemy się w spółce, model techniczny projektu zakłada budowę rozproszonych ciepłowni gazowych w 6 różnych lokalizacjach.

Każda z nich będzie odrębnym, samodzielnym obiektem energetycznego spalania paliw, który współpracować będzie z pozostałymi, ale pod każdym innym względem będzie niezależnym ruchowo obiektem – dodaje, Katarzyna Trzaskalik, PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa, kierownik projektu.

Kotłownie gazowe powstaną w 4 lokalizacjach Rybnika:

- przy ul. Kopalnianej – ciepłownia gazowa o mocy cieplnej co najmniej 5,5 MWt, wraz z centrum sterowania dla całego systemu źródeł rozproszonych;

- na terenie wydzielonym z terenu Ciepłowni Chwałowice – ciepłownia 18 Mwt;

- przy ul. Przewozowej – ciepłownia o mocy co najmniej 18 Mwt;

- przy ul. Chwałowickiej – ciepłownia o mocy co najmniej 5,5 MWt.

Zgodnie z zawartymi umowami wybuduje je Doosan Babcock Energy Polska SA z Rybnika (termin realizacji 31.12.2022 r).

Pozostałe dwie lokalizacje położone są w centralnej części miasta. Urządzenia i obiekty towarzyszące będą tam budowane w wersji mobilnej (kontenerowej):

- przy Rondzie Chwałowickim – ciepłownia gazowa o mocy co najmniej 18 Mwt;

- przy ul. Energetyków – ciepłownia o mocy co najmniej 18 MWt.

Zgodnie z zawartymi umowami,  cześć inwestycji wykona ENVIROTECH Sp. z o.o. z Poznania (termin realizacji 31.12.2022 r).

Jak dodaje Katarzyna Trzaskalik, kolejną składową projektu jest budowa instalacji kogeneracyjnych na bazie silników gazowych przeznaczonych do współpracy z kotłowniami gazowymi oraz wspólnie z nimi z istniejącą siecią ciepłowniczą.

Silniki gazowe sumarycznie nie będą przekraczać wartości 13,7 MW maksymalnej mocy cieplnej wprowadzonej w paliwie (wartość sumaryczna dla dwóch silników w każdej lokalizacji oddzielnie). Będą pracować w podstawie ciepłowniczej, natomiast dla uzyskania wyższych parametrów w szczycie sezonu grzewczego będą współpracować z kotłowniami gazowymi. Zadanie wykona firma ELEMONT SA z Opola – wyjaśnia.

Będziemy przyglądać się inwestycjom.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 64

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
  • ~Longina b 2022-06-13
    17:15:03

    55 20

    Szkoda ciepłowni Cwałowice.Do tej pory dobrze działa.Zobaczymy co będzie z ogrzewaniem gazowym.

  • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-06-13
    19:01:55

    78 13

    Ale jakim gazem ,skąd i za jakie pieniądze ?

  • ~piotruos 2022-06-13
    19:08:36

    89 48

    Polska na węglu leży a my będziemy zasilać ciepłownie gazem od pośrednika a kto za to zapłaci ??? No oczywiście ze mieszkańcy!!! A kto na tym zarobi no oczywiście że Niemcy którzy nam ten gaz sprzedają:) I tak wszyscy będą zadowoleni !!!

  • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-06-13
    19:10:06

    56 24

    Postawią,bo były zamówione jak był gaz,a teraz będą pomnikami,tego co zaszłe,może po totalnej zagładzie jakieś istoty w przyszłości odkryją te kotły w zgliszczach i popiele,jak obecni archeolodzy odkrywają skorupy garnków po stuleciach i stwierdzą,że naszą cywilizację przytłoczył nadmiar kotłów gazowych ?

  • ~artefaks 2022-06-13
    20:20:55

    36 10

    A gdzie się podział ekspert ze stacyjkowa ? któremu ciepłownia Chwałowice to głównie zawdzięcza odstawienie ?

  • ~Arteks 2022-06-13
    21:21:10

    20 68

    No proszę - rybnicka firma buduje ciepłownie. Taaakie firmy specjalistyczne mamy w naszym mieście. :D @artefaks - a jak tam twoje fusowe wróżby? Bo jakoś blokersi nie muszą się martwić o ciepło i zawsze ktoś za nich się zrobi. A chałupowcy warują przed monitorem z powodu zbyt małej ilości "Karlika" lub ustawiają się przed kopalniami w komitetach kolejkowych. No i nie przewidziałeś, że chrust stanie się na nowo (chyba po raz pierwszy od dekady powojennej) pełnoprawnym źródłem opału dla... biednych posiadaczy pieców. ;)

  • ~waldus 2022-06-13
    21:44:41

    54 7

    Znowu wydymani?


    "W ramach pakietu Fit for 55, który ma realizować cele unijnej polityki klimatycznej, Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz montowania w nowych budynkach nie tylko pieców węglowych czy olejowych, ale także gazowych. Tymczasem w Polsce ponad 40 proc. mieszkańców dużych aglomeracji używa gazu do ogrzewania domów. Co więcej, wielu z nich, w ramach programu "Czyste Powietrze", wymieniło swój stary piec tzw. kopciuch. "

  • ~ 2022-06-13
    22:12:33

    61 35

    Spokojnie, wkrótce Dupiarz dojdzie do władzy i wtedy będziemy ogrzewać domy energią z poniemieckich wiatraków, które odkupimy za pół ceny. "Węgla nie" (pod warunkiem, że nie jest spalany w niemieckiej elektrowni i wydobywany w niemieckich kopalniach odkrywkowych) "atomu nie", bo moglibyśmy być konkurencyjni dla unijnej (czyli niemieckiej) gospodarki. "Gazu nie"... Zamarznijmy ku chwale ogłupienia klimatycznego.

  • ~deuter 2022-06-13
    22:51:44

    51 3

    Tak się zastanawiam kto wpadł na fantastyczny pomysł żeby ciepłownię budować w takim miejscu?

  • ~Gibon 2022-06-13
    23:28:32

    44 5

    I to jest dramat tego miasta niestety. Jak w takim miejscu można było coś takiego postawić? Zamiast zagospodarowac to otoczenie w jakiś sposób przyjazny dla ludzi stawiają tam kotłownię?? :(

  • ~abcdef 2022-06-14
    08:01:08

    28 3

    ~Arteks- Rybnicka firma buduje ciepłownię? Co najwyżej jest podwykonawcą.

  • ~Karolina# 2022-06-14
    09:57:25

    10 1

    Firma z Rybnika, fakt PRZEKSZTAŁCENIE DOOSAN BABCOCK ENERGY POLSKA SPÓŁKA Z
    OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W DOOSAN BABCOCK ENERGY POLSKA
    SPÓŁKA AKCYJNA NA ZASADZIE ART.551 KSH I NAST.
    27.04.2016 R. - UCHWAŁA NR 1/2016 O PRZEKSZTAŁCENIU PODJĘTA PRZEZ
    ZGROMADZENIE WSPÓLNIKÓW DOOSAN BABCOCK ENERGY POLSKA SPÓŁKA Z
    OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ -
    Przed przekształceniem spółki znani byli właściciele, teraz właścicielami są akcjonariusze, i kto to jest, wiedzą nieliczni. Jedynie na pocieszenie można dodać, że ma kapitał.

  • ~Lokalny 2022-06-14
    10:24:05

    17 4

    Budujesz sobie biurowiec, nawet dwa. Miasto obiecuje w tym miejscu zrobić strefą biznesową z zielenią, parkingami i kolejnymi biurowcami (wizualizacje świetne). Inwestujesz więc dalej. Niestety miasto zgadza się na powstanie naprzeciwko gigantycznych kotłów.
    I teraz zgadnij - wartość Twojej inwestycji wzrośnie czy spadnie?
    Ktoś inny obok zdecyduje się postawić kolejny biurowiec?
    Ze strefy biznesu hucznie ogłaszanej na konferencji prasowej przez prezydenta znów zostaną tylko slajdy w power poincie. Tak to miasto niestety się zwija. Każdy urzędnik oczywiście jest niewinny i powie, że nie dało się inaczej. Rybnik - miasto muzeum.

  • ~silberpunkt 2022-06-15
    07:33:51

    3 1

    W którym miejscu te kotły są gigantyczne?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5318