Polska Grupa Górnicza udostępniła mieszkańcom województwa śląskiego na swojej stronie internetowej mapę wstrząsów wywoływanych eksploatacją górniczą swoich kopalń. Dotąd dane o wstrząsach górniczych znane były głównie specjalistom kopalnianych stacji i sieci sejsmologicznych.
- PGG S.A. tworząc mapę kierowała się potrzebą zachowania maksymalnej przejrzystości. Aby nie zaciemniać obrazu na mapie, pokazano wstrząsy o energii równej i większej od 1x10 do potęgi 6 dżula, czyli tzw. „szóstki” i „siódemki”, które wystąpiły w ciągu ostatniego miesiąca. Reprezentują je okręgi o proporcjonalnej wielkości z informacją o dacie i godzinie rejestracji drgań- mówi Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
Mapę o aktywności sejsmicznej kopalń znajdziemy w „Strefie korporacyjnej” portalu pgg.pl pod zakładką „Pozostała działalność” – „Likwidacja szkód górniczych”. Niebawem można będzie wydrukować raport o każdym ze wstrząsów w pliku PDF.
- W menu mapy po prawej stronie użytkownik może wybrać własne ustawienia i wyświetlić nie tylko granice obszarów górniczych kopalń, ale też np. granice złóż węgla, a nawet obrys działek z ewidencji gruntów, lokalizację i charakterystykę pomiarowych stanowisk akcelorometrycznych kopalń jak i stanowisk prędkościowych i przyspieszeniowych Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach - mówi Tomasz Głogowski.
Obok wizualizacji wstrząsów na mapie, w zakładce "Pozostała działalność - Likwidacja szkód górniczych" zamieszczono też wiele pożytecznych informacji, np. instrukcje prawne i praktyczne w przypadku wystąpienia szkód górniczych czy formularze wniosków o naprawienie takich szkód (do pobrania). Zadbano też o przystępne kompendium wiedzy sejsmologicznej, które pomoże zrozumieć, czym różni się wstrząs górniczy od trzęsienia ziemi, czym jest energia, a czym siła lub intensywność wstrząsu, jakimi jednostkami należy je opisywać, w jaki sposób dokonuje się ich pomiarów.
- Drgania powierzchni ziemi są nieodłącznym skutkiem eksploatacji górniczej. Każdego tygodnia odnotowuje się tysiące wstrząsów pod ziemią, choć większość jest nieodczuwalna. W skrajnych przypadkach tzw. wysokoenergetyczne zdarzenia sejsmiczne wzbudzają niepokój mieszkańców i zainteresowanie mediów, niektóre mogą doprowadzić do szkód w zabudowie na powierzchni terenu. Ich naprawienie jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy górniczego, a Polska Grupa Górnicza S.A. w poczuciu odpowiedzialności społecznej chce wyjść naprzeciw wszelkim obawom i transparentnie traktuje problemy sejsmiczności górniczej - zapewnia rzecznik PGG.
Projekt jest prowadzony przez Biuro Gospodarki Złożem i Ekologii, Biuro Zagrożeń Naturalnych oraz Zakład Informatyki i Telekomunikacji PGG S.A.
Jak podaje cire.pl obecnie na Górnym Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych rejestrowane jest w obszarze wzdłuż uskoku kłodnickiego, rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza po Knurów, w rejonie niecki bytomskiej (obszar Bytomia), w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów) oraz w obszarze kopalń nadwiślańskich, gdzie miał miejsce ostatni zarejestrowany silny wstrząs w 2010 r.
W 2019 r. w kopalniach węgla kamiennego zaistniało 1295 wstrząsów zaliczonych do kategorii wysokoenergetycznych wobec 1509 rok wcześniej. W kopalniach rud miedzi silnych wstrząsów było w minionym roku 486 wobec 507 w 2018 r.
Przeważająca część wstrząsów, nawet jeżeli są odczuwalne na powierzchni, nie wywołuje negatywnych skutków. Te, które powodują uszkodzenia w infrastrukturze pod ziemią lub na powierzchni, nazywane są tąpnięciami. W latach 2015-2019 w górnictwie węgla kamiennego takich tąpnięć było 12 (z czego cztery w 2019 r.), a w górnictwie miedziowym 11 (w tym dwa w ub. roku).
Ogółem w latach 2015-2019 w polskim górnictwie podziemnym miały miejsce 23 tąpnięcia związane z występowaniem wstrząsów górotworu. W wyniku tych zdarzeń doszło do 24 wypadków śmiertelnych (w tym 14 w kopalniach węgla), trzech wypadków ciężkich (z czego dwa w kwk) i 124 wypadków lekkich (w tym 40 w górnictwie węgla).
Według ekspertów, mniejsza liczba wstrząsów w ostatnich latach to efekt zmniejszenia wydobycia węgla, bardziej racjonalnej gospodarki złożami, skuteczniejszej profilaktyki górniczej oraz nowoczesnej rejestracji wstrząsów przez kopalniane stacje sejsmologiczne.
Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest odprężenie górotworu wskutek eksploatacji węgla, co skutkuje uwolnieniem skumulowanej w górotworze energii. Ze względu na różne warunki geologiczne niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Większość z nich nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla górników i mieszkańców terenów górniczych. Obok wybuchów metanu i pyłu węglowego, tąpnięcia są najczęstszymi przyczynami górniczych wypadków.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,pgg-udostepnila-mape-wstrzasow-gorniczych,wia5-4-4343-4.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
52248Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23849Zderzenie pojazdów na ul. Raciborskiej. Ciężarna trafiła do szpitala
15497Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
13560Radni przypatrzyli się komunikacji miejskiej. Na co narzekają pasażerowie? Wnioski i wyniki ankiet dają do myślenia
13086Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+364 / -65Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+241 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+152 / -5Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13To tor dla rolkarzy czy spacerowiczów? „Grożono mi pobiciem”
+85 / -14Tu miał być 4-gwiazdkowy hotel. Radna mówi o „miejskim śmietnisku” (zdjęcia)
24Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Komunikacja miejska w Rybniku może być bezbiletowa? Radny mówi: zróbmy to. Prezydent: komu zabierzemy?
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Adson 2021-02-23
09:05:13
Kopalnie już dawno powinny zostać zamknięte. A rylom powinno się odliczać od wypłaty lub emerytury 10% na fundusz pokrywania szkód które przez lata wyrządzili.
~ 2021-02-23
10:03:35
Ciebie powinni zamknąć, na gliwickiej. Chwyć się roboty a nie z samego rana się tutaj udzielasz. W domu babie się wypłacz.
~Adson 2021-02-23
14:09:01
Właśnie tacy ludzie jak Ty pracują na kopalni. Typowy ryl bez kultury.
~prs 2021-02-23
21:13:16
Ciekawa inicjatywa, niestety na razie brak raportów z poszczególnych czujników. "Szczęść Boże"