zamknij

Wiadomości

Gastronomia, hotele, wesela, maseczki – Niedzielski mówi o maju

2021-04-22, Autor: tora

Niewykluczone, że zamknięte dotąd branże jak gastronomia, hotelarstwo czy branża weselna zostaną przynajmniej częściowo odmrożone jeszcze w maju. Wspomniał o tym wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski. Wypowiedział się też na temat zniesienia obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz.

Reklama

Wczorajsza konferencja prasowa ministra zdrowia poświęcona była w głównej mierze zmianom w obostrzeniach na najbliższy tydzień. Wiadomo m.in., że w woj. śląskim, podobnie jak w czterech innych województwach nic się przez tydzień nie zmieni.

Jednak Adam Niedzielski zasygnalizował też, po części po pytaniach dziennikarzy, czego możemy się spodziewać w maju w gospodarce.

Środa 28 kwietnia - termin nowych decyzji o odmrażaniu gospodarki

Powiedział, że szczegółowy plan przedstawi za tydzień w środę. Jednak już teraz zasygnalizował możliwość odmrożenia częściowego niektórych branż.

- W przyszłym tygodniu przedstawimy bardziej szczegółowy plan na maj, m.in. dla branż gastronomicznej i hotelarskiej. Odniesiemy się też do komunii, wesel i uroczystości. Przewidujemy, że sytuacja będzie się poprawiała. Zgodnie z tym duchem, który już częściowo mamy, jeśli chodzi o ten limit uprawiania sportu, który już zastosowaliśmy w wysokości 25 osób, więc od takiego limitu na pewno będziemy zaczynali - powiedział.

Koniec maseczek na zewnątrz? Decyzja w środę 28 kwietnia

Za tydzień powinniśmy też poznać decyzje dotyczące przywracania instytucji kultury. Minister zapytany był również o ewentualne zniesienie zakazu zasłaniania ust i nosa na terenach otwartych. Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że decyzje w sprawie noszenia maseczek na świeżym powietrzu są rozpatrywane.

- Prawdopodobnie decyzja w tej sprawie będzie podjęta za tydzień – zapowiedział.

Minister powiedział, że znane są mu wyniki nowych badań, z których wynika, że transmisja wirusa na świeżym powietrzu jest znacznie mniejsza, niż w przestrzeniach zamkniętych. Dodał, przy tym, że znów trzeba mieć na uwadze, że czymś innym jest otwarta przestrzeń w zatłoczonych centrach miast, a czym innym na pustych ulicach.

- Na zewnątrz mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Mamy sytuację spaceru po pustych ulicach, ale to jedocześnie może być sytuacja, że poruszamy się w mieście, gdzie jest bardzo dużo ludzi i jest tłok – wskazał.

Obecnie zniesienie obowiązku maseczek to nieakceptowalne ryzyko

Zdaniem ministra zdrowia na ten moment obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu nie może być zniesiony.

- Będziemy czekali aż częstotliwość obecności wirusa mierzona liczbą nowych zakażeń będzie na tyle niska, że to ryzyko będzie akceptowalne. Na dziś, z mojego punktu widzenia, zniesienie maseczek na powietrzu jest ryzkiem nieakceptowalnym - powiedział Niedzielski.

Zaznaczył, że i tak o ewentualnych zmianach w obowiązku noszenia masek kluczowym czynnikiem będzie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Dodatkowo będą brane również pod uwagę aspekty związane z łatwością egzekucji prawa.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 12

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,gastronomia-hotele-wesela-maseczki-niedzielski-mowi-o-maju,wia5-1-4645.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Maksymilian Popeć 2021-04-22 09:14:06

  Ciągłe traktowanie ludzie jako bezmyślne bydło (bez obrazy dla bydła) Zamiast zdać się na rozsądek ludzi i poprosić (a nie wprowadzać niezgodne z prawem nakazy zakazy) o zakładanie masek tak gdzie jest duże zagęszczenie osób. Głupcy zawsze będą myśleli że wokół nich żyją sami głupcy...

  26 18
 • ~Barra_cuda 2021-04-22 09:37:27

  O czym ty Maksiu piszesz? Ludzie nawet do zakazów i nakazów się nie stosują a ty sugerujesz żeby prosić i sugerować? Społeczeństwo zachowuje się jak bydło to, dla własnego dobra jest tak traktowane. Inaczej wylazłoby na tory i patrzyło na zbliżające się światełko. Im więcej i im głośniej antykowidowe szury będą krzyczały tym nakazy i zakazy będą musiały być ostrzejsze. W przeciwnym wypadku przeciążymy całkowicie służbę zdrowia i ludzie zwyczajnie będą umierać w domach bez jakiejkolwiek pomocy i w cierpieniach. Wtedy wszyscy będą znowu krzyczeć "czemu rząd nic nie robi"?

  25 19
 • ~Franek7 2021-04-22 10:11:02

  Branża gastronomiczna została kompletnie zniszczona przez rząd. Ludzie stracili dorobek życia. Nikt przy zdrowych zmysłach nie zainwestuje w ten biznes wiedząc, że któregoś pięknego dnia może wyjść minister i powiedzieć „zamykamy” bo coś tam...

  Idiotyzmem było tak surowe potraktowanie tych kilku branż jak gastronomia, turystyka czy handel albo fitness w sytuacji kiedy 95% gospodarki i zakładów pracy normalnie działało ( fabryki, transport publiczny, małe i duże zakłady pracy) i wiara, że zamknięcie i zniszczenie tych 5% pomoże w walce z wirusem kiedy reszta normalnie działa. To tak jakby w wiadrze w którym jest 20 dziur zatkać dwie dziury i liczyć na to, że woda przestanie cieknąć. No idiotyzm kompletny. Nie miało to kompletnie żadnego wpływu na ograniczenie wirusa. Zupełnie bezsensu zniszczono tysiące ludzi i wpędzono ich w kłopoty finansowe do końca ich życia. Ci idioci z PiSu musza za to kiedyś odpowiedzieć... Tak jak ci wszyscy milicjanci Kaczyńskiego i urzędnicy Sanepidu, którzy bezprawnie terroryzowali ludzi. Tego się nie da zapomnieć.

  30 18
 • ~Franek7 2021-04-22 10:15:06

  Kolego Barra-cuda, wolny człowiek ma prawo wyjść na tory obostrzeń na zniżające się światło choć jak wiemy tłumów na torach nie ma. Rząd PiSu zupełnie świadomie łamał prawa obywatelskie co potwierdzają Sądy w imię ponoć naszego dobra. Ja bardzo dziękuje za takich ludzi u władzy. Nadają się do stalinowskiej Rosji a nie do cywilizowanych krajów. Banda oszołomów...

  15 16
 • ~zak 2021-04-22 10:44:07

  @Franek - ty jesteś jednym z tych oszołomów którzy nie stosują się do żadnych nakazów , zakazów , próśb, czy grózb. I żeby nie być samotnym , kuszą do tego innych Ty jesteś jednym z tych , co, to by na to światełko w tunelu patrzyli , bo rząd im tego zakazuje.
  No , ale jak się ma za idola takiego Kropiwnickiego , to czemu się dziwić ? ciekawe czy pan Kropiwnicki podda się też sprawdzeniu swojego majątku przez CBA jak pan Obajtek ? czy to tylko w jedną stronę działa

  13 20
 • ~Longina b 2021-04-22 11:38:35

  zak - Jak zdejmiesz te ciemne okulary to też zobaczysz światełko w tunelu.PiSuarskie CBA ObaJtkowi nic nie zrobi bo to swój koleś.Ciekawe tylko że nie mogą dobrać się do tyłka Kropiwnickiemu.NIC na niego nie mają!

  7 13
 • ~Longina b 2021-04-22 12:07:44

  Co do Obajtka,jest tak samo kryształowo czysty,jak "żelazny Marian Banaś"

  6 8
 • ~artefaks 2021-04-22 12:42:19

  Na miekiszona szczepionka na fałdki może już nie podziałać z racji tego że podłoże już jest za miękkie....

  5 8
 • ~zak 2021-04-22 14:48:04

  @Longina , artefaks - lepiej powiedzcie , że wam wstyd za Kropiwnickiego , nie brońcie go , bo to nie do obrony . A wy w zaparte idziecie , jesteście tacy jak on i wy chcecie do władzy ? żeby było jak dawniej ? to se uż ne wrti:)

  5 7
 • ~Franek7 2021-04-22 16:39:29

  zak 2021-04-22 10:44:07
  @Franek - ty jesteś jednym z tych oszołomów którzy nie stosują się do żadnych nakazów , zakazów , próśb, czy grózb. I żeby nie być samotnym , kuszą do tego innych„

  Zak znowu się z tobą zgadzam. I jeszcze ci powiem dlaczego. Dlatego, że mam swoj rozum. A rząd nie jest po to aby myśleć za mnie tylko żeby mi się dobrze żyło. A jest na odwrót...

  5 6
 • ~Franek7 2021-04-22 17:02:22

  Patologia władzy:

  Dariusz Jakóbik, dyrektor XXXIV Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi zasłynął wprowadzeniem regulaminu, który zabraniał uczniom między innymi wykorzystywania błyskawic ze Strajku Kobiet. Przez władze Łodzi został zawieszony w pełnieniu funkcji za naruszanie praw i dóbr uczniów. Jednak teraz został odznaczony przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Za "szczególne zasługi dla oświaty i wychowania" otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej.

  4 5
 • ~Franek7 2021-04-22 17:22:40

  To, co państwo pisowskie wyczynia w pragnieniu skrzywdzenia sędziego Tulei, jest czystym bezprawiem.

  Nikt, kto nie jest pisowskim wasalem lub kto przynajmniej nie jest obojętny na pisowskie niszczenie Polski, nie może czuć się bezpieczny.

  Pozwolą ci tu spokojnie żyć pod warunkiem, że na czarne będziesz mówił białe lub na białe czarne; w zależności od tego, co PiSowi w danym momencie potrzebne.

  6 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Kto w głównej mierze ponosi odpowiedzialność za złą sytuację rybnickiego szpitala?


Oddanych głosów: 1630