zamknij

Biznes

Firmy skarżą się, że śmieci w Rybniku jest za dużo. Będzie nowy przetarg?

2014-07-10, Autor: 
Od wprowadzenia nowych zasad gospodarki odpadami minął rok. Zwycięskie w przetargu firmy odbierające śmieci z naszych posesji – Transgór i Eko mają jednak zastrzeżenia. Zamiast zarabiać – ponoszą spore koszty. Dlaczego? Produkujemy za dużo odpadów, których często nie segregujemy. Miasto rozważa uruchomienie nowego przetargu, co może się wiązać z wyższymi opłatami.

Reklama

Jak zdradził nam Janusz Koper - pełnomocnik ds. dróg i gospodarki komunalnej, w rybnickim magistracie toczą się rozmowy na temat tego, że firmy Transgór i Eko chcą zrezygnować ze świadczenia usług tj. odbierania śmieci z posesji na terenie naszego miasta. - Skarżą się, że ilość odpadów jest za duża, przy czym ponoszą spore koszty na np. zakup nowego sprzętu. Uważają, że stawka za tonę jest zbyt niska w stosunku do kosztów, które muszą ponosić. Bardzo możliwe, że będziemy musieli ogłosić nowy przetarg. Oczywiście nie wyobrażam sobie, by miasto zostało pozbawione możliwości odbierania odpadów. Co najwyżej ogłosimy nowy konkurs, który określi nowe stawki dla przewoźników – powiedział Janusz Koper.

Problem tkwi w tym, że wraz z przetargiem może iść w parze podniesienie opłat za obiór i zagospodarowanie odpadów. - W kilku okolicznych gminach odbyły się nowe przetargi, tam stawki za odbiór jednej tony są drastycznie wyższe niż w Rybniku. Mamy nadzieję, że firmy wytrzymają ten narzucony reżim – dodał pełnomocnik prezydenta.

Leszek Kania - dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Przedsiębiorstwa Transportowo-Spedycyjnego Transgór przyznał, że nikt w firmie nie spodziewał się tak dużej ilości odpadów. - Liczyliśmy, że będzie ich więcej, ale nie do takiego stopnia. [..] Przy zbiórce selektywnej musieliśmy wyposażyć się w trzykrotnie więcej sprzętu niż przewidywaliśmy – zdradził. Transgór nie zamierza jednak podejmować radykalnych decyzji. - Na razie wiąże nas umowa, ale rozmawiamy z miastem i prosimy urzędników o pomoc by ten kłopot rozwiązać – dodał Leszek Kania.


Całą rozmowę z dyrektorem ds. sprzedaży i marketingu znajdziecie TUTAJ.

W nieco innym tonie wypowiedział się Jarosław Konsek – współwłaściciel Eko Sp. J. - Układ przetargowy był taki: miało być więcej selektywnej zbiórki, mniej odpadów zmieszanych. Układ się zmienił pomimo tego, że wystawiliśmy około 600 pojemników – wyjaśnił nasz rozmówca.

Eko było zaskoczone przede wszystkim ilością odpadów zaliczanych do zielonych. – W skali roku wyszło od 3 do 3,5 tysiąca ton. Tego nikt nie przewidział. Podobnie jest z odpadami wielkogabarytowymi. Kiedyś było ich w granicach 300 – 400 ton, a w tym roku - około 3,5 tysiąca ton. Mało tego, zmniejszyła się jakość sortowanych śmieci – powiedział Jarosław Konsek.

Problem tkwi właśnie w segregacji odpadów prowadzonej przez rybniczan, poprzez którą firmy miały pozyskiwać surowce wtórne. - Każdy z nas kalkulował, że będziemy mieli z tego przychód. W rzeczywistości segregacja jest o wiele mniejsza, w przeciwieństwie do wydatków związanych z wywozem i zagospodarowaniem odpadów zmieszanych – wyjaśnił przedstawiciel Eko.

Firma zamierza jednak startować do następnego przetargu i liczy, że warunki tego konkursu będą dostosowane do obecnych warunków. - Wszyscy się przecież uczymy – zaczynając od ministerstwa poprzez gminy na wykonawcach kończąc – wyjaśnił Jarosław Konsek.


Czy tzw. „rewolucja śmieciowa” przyjęła się w naszym mieście? Segregujecie odpady?

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~farelek1 2014-07-10
  16:38:53

  102 0

  To jest SKANDAL i ROZBÓJ!!! Przez lata za kubeł śmieci płaciłem kilka razy mniej niż po wprowadzeniu nowej ustawy i wtedy wszystkim firmom opłacało się!!! Teraz wprowadzono o kilkaset procent wyższe opłaty (dla mnie jest to ukryty w śmieciach podatek nałożony na Polaków) i się nie opłaca??? Przecież nie produkuję wcale więcej śmieci niż przez ostatnie lata!!! Gdzie idą te pieniądze?????? Ludzie co się dzieje??? Dlaczego dajemy sobie wmówić takie bzdury!!! Mam rodzinę na wykarmieniu a nie bandę złodziei!!! Ile można gnębić społeczeństwo?!!!

 • ~hans dunderschtytz 2014-07-10
  17:20:32

  43 0

  farelek1 zgadzam się z Tobą, a pieniądze idą na utrzymanie urzędników i nowego budynku przy Rzecznej. Pytanie brzmi ile z tej puli dostają firmy, pewnie za mało i w tym problem

 • ~se60 2014-07-10
  17:36:52

  8 0

  farelek1 -Ja mieszkam w domu jednorodzinny w 4 osoby miałem 2 kubły w lecie i 4 zimą po 17 zł za kubeł ,średnio 3 miesięcznie razy 17 zł.=51zł.Do tego średnio 3 worki plastików i jeden szkło po 2zł za worek ,to razem 59 zł. Teraz płace 40 zł miesięcznie i odbierają mi więcej bo np. odpady zielone musiałem kompostować. Worek kosztuje 60 groszy nawet jak użyje ich 10 miesięcznie to i tak płace mniej niż po staremu ,dlatego nie rozumie tego że ty teraz płacisz kilkaset procent więcej chyba że miałeś jeden kubeł a reszta do lasu.Jeśli możesz to podaj swoje wyliczenia to ci uwierzę.

 • ~jojo 2014-07-10
  18:26:50

  49 0

  A najlepsze jest to,że jeszcze nie poczuliśmy obniżki o złotówkę a już szykują podwyżkę.

 • ~Grisza 2014-07-10
  18:48:46

  22 0

  se60 - pozwól, że Ci wyjaśnię, płacisz mniej, bo mieszkasz w domu jednorodzinnym. Więcej płacą mieszkańcy osiedli mieszkaniowych wielorodzinnych. Na moim przykładzie po rewolucji śmieciowej nic się nie zmieniło w wywozie śmieci poza wzrostem opłat. Moje "gniazdo" z pojemnikami na odpadki przy moim bloku posiadało 3 kontenery do segregacji przed rewolucją i dokładnie te same kontenery stoją dziś. Natomiast koszt wywozu śmieci przed rewolucją śmieciową wyniósł dla 4-osobowej rodziny 4x6,09zł=24,36 zł/miesiąc, natomiast po rewolucji śmieciowej 4x10zł+3,02zł za utrzymanie śmietników=43,02 zł/miesiąc. W moim wypadku opłata za śmieci wzrosła o blisko 77%, co daje rocznie około 224 zł więcej opłat dla mojej rodziny. Pozdrawiam :)

 • ~pilak34 2014-07-10
  20:52:16

  8 0

  Grisza ,przecież wszyscy płacimy tyle samo czy na bloku czy na jednorodzinnym i wszystkim nam wzrosło o dużo dużo

 • ~Max 2014-07-10
  21:32:59

  0 3

  Uważam, że stawki za śmieci powinny byc takie same w domu jednorodzinnym i w bloku!!! Takie same śmieci produkujemy, a na osiedlu się nie segreguje!!! Jeśli firmy wywożące śmieci potwierdzają zwiększoną ilość odpadów to teoretycznie mniej śmieci ląduje w LASACH!!!!! Można by opłatę za śmieci wliczyć w cenę żywności;np. napojów w plastikach lub w szklanych opakowaniach.....ale zaraz NARÓD wzniesie rwetes e żywność zdrożała!!!! Oj PLAKU!!! Opamiętaj się!! Musimy płacić za wywóz śmieci!!! Pa

 • ~MonikaRybnik 2014-07-10
  21:35:21

  22 0

  Co za bzdury! Oczywiście, że segregujemy! W zeszłym roku jak worki z posegregowanymi workami zalegały, bo firmy wywożące śmieci nie wyrabiały się, to było źle, że niby firmy nie były przygotowane na tak rzetelną segregację odpadów i tłumaczyły się, że to dlatego zalega w tych workach nam przed posesją, bo za dużo. Teraz czytam, że im się nie opłaca, bo ludzie nie segregują! No masakra, jedno przeczy drugiemu. Wystarczy przejechać przez Orzepowice, Zebrzydowice, Chwałęcice itd. w dniu kiedy wystawiane są worki posegregowane, wtedy widać jak ich jest dużo... przecież na tym firmy zarabiają. Jak jest na osiedlach? Tego nie wiem, może tam ludziom nie chce się segregować i walą do kubła wszystko jak leci? Jak się komuś nie chce segregować, to niech płaci za nieposegregowane, ale z tego co wiem, wszyscy płacą jednakowo, czy segregują czy nie segregują, i tu jest absurd i niesprawiedliwość. Wszystko mamy na miejscu, wysypisko, miejsce do segregowania odpadów, a firmom nie opłaca się???? Jak to jest, że w Polsce nikomu nic się nie opłaca???? I dowalają z opłatami przeciętnemu człowiekowi...

 • ~Max 2014-07-10
  21:44:03

  31 0

  ~MonikaRybnik- przyjda firmy z Czech lub Niemiec......Im się opłaca.....Niemcy budują kopalnie w Orzeszu...Normalne to jest????Pa

 • ~xd123456 2014-07-10
  22:08:41

  19 0

  zgadza się jak Polak nie zarobi 500 % to nie jest biznes i jeszcze jedno wywoz smieci wielkogabarytowych odbywa się 2xdo roku z domów,natomiast mieszkancy króliczoków wywalą kiedy im się to podoba i jest ok

 • ~lukrecja50 2014-07-11
  00:04:37

  37 0

  Owszem rozumiem,że śmieci jest coraz więcej. Rozpakowując codzienne zakupy zaraz mamy sporo śmieci. Producenci czegokolwiek obdarzają nas coraz to większą porcją śmieci zwaną opakowaniem. Kartonik, celofanik, folia,trujące plastyki. Nie dość,że to śmieci to jeszcze trujące i niszczące nasze zdrowie plastyki.Kiedyś były szklane butelki na mleko,śmietanę, wymyło się i zabierało do sklepu na kolejne zakupy na wymianę. Kiełbasa rzeźnik zapakował w papier a nie jak dziś w tony folii jakieś zgrzewki. Jesteśmy w Unii więc dlaczego w takich Czechach, Niemczech potrafią w każdym sklepie odbierać plastykowe i szklane butelki po napojach???? Dlaczego u nas tego nie ma? Tam nawet mały sklep skupuje butelki, nie ważne ,że sprzeda 100 piw, a ludzie przyniosą do sklepu 200 butelek.U nas trzeba mieć paragon by puste butelki odebrano. Paranoja. Dlaczego za produkcję śmieci nie są obciążane zakłady wytwarzające te śmieci. Dany producent daje na rynek np. napoje w plastykowych butelkach niech wić skupuje puste butelki w takiej ilości w jakiej je wyprodukował. Kiedyś były skupy opakowań szklanych, skupowano butelki, słoiki i się wszystkim opłacało.

 • ~Visenna 2014-07-11
  07:44:06

  21 0

  Chcę dodać, że poza Rybnikiem worki na śmieci dostają mieszkańcy za darmo u nas, zaś trzeba za nie płacić.

 • ~ 2014-07-11
  07:54:52

  0 16

  @Visenna a w imię czego miasto ma sponsorować mieszańcom worki? Jakiś nowy socjalizm?

 • ~ 2014-07-11
  08:01:59

  14 0

  (dom) wygląda na to segregacja i cala akcja jest sukcesem, 90% trafia do śmieci a nie do pieców

  a co do wielkogabarytowych : byly dwa wywozy, ludzie wyczyścili piwnice, strychy, szopki, - moim zdaniem tego bedzie mniej

 • ~jojo 2014-07-11
  08:47:04

  13 0

  orient to nie miasto ma dawać worki do segregacji ale firmy,którym my przeprowadzamy wstępną segregację przez co oni ponoszą mniejsze koszty chociażby firma Sego,o której pewnymi czasami było głośno nawet na forum Rybnika.A poza tym miasto jeżeli by dostarczało worki to przecież i tak za nasze pieniądze.orient mi się wydaje czy pracujesz w UM ? jeżeli tak to oświeć nas jakie koszty generuje nowy wydział śmieciowy UM.

 • ~Hans Klos 2014-07-11
  09:41:10

  12 0

  Wydaje mi się że to jest próba wywarcia presji na rządzących aby podnieśli cenę za wywóz śmieci. Jeśli chodzi o odpady plastikowe jest to w większości odpad do ponownego przetworu. Wiem że polskie firmy kupują takie odpady posegregowane już np: korki plastikowe, opakowania po szamponach, folie itd w Niemczech i nie tylko. A to dla mnie jest dziwne że komuś opłaca się płacić za tira który jedzie 700 km z odpadami. Albo po prostu nasze sortownie źle funkcjonują albo żądają za tonę ceny zaporowe i niby dla tego nie opłaca się. Albo po prostu komuś i tak to się opłaca tylko chce więcej kasy.

 • ~sianio 2014-07-11
  10:57:09

  13 0

  Jak im się nie opłaca to zróbmy nowy przetarg i wygra firma której się opłaca.Widocznie po roku działalności prezes Transgóru nie umiał sobie zafundować nowego Volvo i zaczyna wymyślać bzdety.Przed rewolucją śmieciową w moim przypadku śmieci odbierał ode mnie Remondis i przez 6 lat współpracy jeden raz podnieśli tylko cenę.I nie musiałem zbierać osobno szkła,butelek,kartonów itp.Zresztą przejedzcie się na wysypisko śmieci w Boguszowicach (wycieczka rowerowa w niedzielę) i zobaczcie że to co my segregujemy oni i tak składują na jednej kupie a potem mieszają.Nowy przetarg rozwiązał by problem kolesiostwa Rybnickiego a my jako mieszkańcy płacilibyśmy na pewno mniej za wywóz odpadów.

 • ~sianio 2014-07-11
  10:59:13

  12 0

  A zapomniałem dodać że za dużo śmieci dla firm to znaczy że tych śmieci jest mniej w lasach.

 • ~ 2014-07-11
  12:34:00

  13 0

  Ludzie co te firmy piszą. Są zaskoczeni, że mają za dużo śmieci? No to chyba dobrze, bo większość nie ląduje w lasach i rowach. To po co startowali do przetargów jeśli nie są w stanie się z nich wywiązać? No, ale jak tu ktoś napisał. Jeśli niema 500% zysku to się nie opłaca. Ciekawe jak zareaguje miasto, które potwierdziło zniżkę o 1 zł? Odnośnie płatności za worki? To oni łaskę robią (firmy, miasto) że powinny być za darmo?( tak jak w niektórych miastach )

 • ~tatamatika 2014-07-11
  19:27:02

  9 0

  Tak jak SIANIO napisał-zrobić przetarg z tymi samymi warunkami które były poprzednio, wygra firma której sie te warunki będą opłacał, a wtedy zobaczymy co się stanie z firmami EKO i TRANSGÓR, prawdopodobnie będą zwolnienia z powodu cieżkiej sytuacji finansowej firm.
  moim zdaniem próba windowania cen kontraktu.

 • ~THE Bill 2014-07-12
  08:45:16

  1 0

  @ lukrecja50 poruszyłaś bardzo ważny temat. Zgadzam się z Tobą całkowicie. A co do śmieci, chciałbym zauważyć, że mieszkańcy bloków mają duzo mniej mniejsca na segregację, czy tez pozbywanie się starych mebli. Zakładam, ze mieszkając w domku mogę starocie przechować kilka miesięcy czekając na wywóz. W bloku gdzie mam je upchać?

 • ~adiqq 2014-07-12
  09:00:14

  2 0

  muszę się zgodzić z tym co napisał se60 - odnosnie domów jednorodzinnych.Płacę tyle samo, albo wręcz mniej (wcześniej wywóz kubła 220l co 2 tygodnie, do tego worki do segregacji z wywozem) - teraz za taką samą ilośc osób, mimo że kupuję sam worki płacę mniej.
  Zwiększenie opłat mogą mieć chyba tylko te osoby które część śmieci spalały w piecu lub wyrzucały do lasu.

  Co do bloków - Grisza, doskonale wiem jak to wyglądało na osiedlach jeszcze niedawno. Już w połowie miesiąca te kontenery do segregacji są pełne i wszędzie leży pełno tych śmieci które powinny być w kontenerach. Nie wiem jak to wygląda dokładnie teraz.
  Wiem że te kontenery sa, ale są zbyt rzadko wywożone - i jeszcze jest inna kwestia - nie ma możliwości żeby zmusić wszystkich do segregacji, takiej jak w przypadku domów jednorodzinnych

  Podejrzewam, że zwiększenie opłat dla mieszkanców bloków wynika z prostego faktu - wcześniej ceny były niższe, bo spółdzielnia potrafiła wynegocjować niższą cenę za hurtowy wywóz śmieci - a teraz jest odgórnie narzucona kwota która jest wyższa.

 • ~adiqq 2014-07-12
  10:30:59

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~pako 2014-07-15
  11:05:47

  3 0

  do SE60 A w moim domu mieszkają 3 osoby, i przed ustawą wystawiałem jeden duży kubeł na 3 miesiące za 35 zł (niesortowane), czyli 11,66/m-c . Teraz za mc płacimy 45 zł. Ja zakupy robię na targu i pakuję do swojej torby. Odpady organiczne kompostuję w ogródku. Więc te kubły u mnie raczej stoją puste. Dopiero jak przychodzi termin odbioru odpadów robię akcję szukania po strychach i piwnicach co by tu jeszcze wyrzucić, bo przecież nie będę płacić za darmo, ale coraz trudniej coś znaleźć. A do lasu głównie wywożą firmy. Jeżeli chodzi o sortowanie to uciążliwość tej operacji nie jest dla mnie warta tych 6 zł/mc. Każda osoba u mnie ma swój lokal i swoja umowę. Musiałaby mieć swój kubeł i swoje worki do sortowania. To ja by mieszkał jak na śmietnisku otoczony taką ilością kubłów i worków. Jestem za sortowaniem ale inaczej zorganizowanym. U mnie więc również wychodzi kilkaset procent drożej jak u farelka.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5257