zamknij

Wiadomości

Fiasko rozmów w PGG. Górnicy zapowiadają zaostrzenie akcji protestacyjnej

Spotkanie przedstawicieli związków zawodowych działających w Polskiej Grupie Górniczej z odpowiedzialnym za górnictwo wiceministrem aktywów państwowych Piotrem Pyzikiem nie przyniosło żadnych rozstrzygnięć. Okupacja siedziby spółki prowadzona od 11 lipca trwa nadal. Według zapowiedzi związkowców, niebawem protest może zostać rozszerzony.

Reklama

Pan minister wysłuchał naszych postulatów i w zasadzie tyle. Nie przedstawił żadnych propozycji, nie miał pełnomocnictw do podejmowania wiążących decyzji. Kontynuujemy okupację. Jeśli do niedzieli nadal nie będzie konkretów ze strony ministerstwa, od poniedziałku podejmiemy kolejne działania protestacyjne – powiedział Bogusław Hutek szef górniczej „Solidarności” oraz przewodniczący związku w PGG po spotkaniu z wiceministrem Pyzikiem i zarządem spółki.

Według zapowiedzi, dziś (czwartek 14 lipca) ma się odbyć spotkanie liderów central związkowych działających w PGG. W trakcie zebrania związkowcy zdecydują o formie ewentualnego rozszerzenia akcji protestacyjnej.

Protest okupacyjny w siedzibie największej polskiej spółki węglowej ma charakter rotacyjny. W budynku przez cały czas przebywa kilkudziesięciu górników. Uczestnicy akcji zmieniają się co 12-24 godziny.

Zobacz: Górnicy weszli do siedziby PGG. Chcą rozmawiać z Jackiem Sasinem

Przypomnijmy, 6 lipca przedstawiciele górniczych związków zawodowych skierowali do wicepremiera Sasina pismo z żądaniem natychmiastowego spotkania. Związkowcy domagają się rozmów o inwestycjach w nowe złoża w PGG. Podkreślają, że choć przedstawiciele rządu od wielu tygodni mówią o zwiększeniu wydobycia węgla, to jak dotąd nie podjęto żadnych decyzji o inwestycjach w kopalniach czy przyjęciu nowych pracowników. Wskazują również, że zwiększenie wydobycia wiąże się z koniecznością renegocjacji umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa.

Kolejnym tematem rozmów przedstawicieli strony społecznej z PGG z wicepremierem Sasinem ma być kwestia cen węgla opałowego i szczegóły przygotowanego przez rząd systemu rekompensat dla odbiorców indywidualnych. Liderzy górniczych central związkowych chcą też omówić z szefem MAP kwestię cen węgla sprzedawanego przez Polską Grupę Górniczą podmiotom gospodarczy, w szczególności spółkom energetycznym.

Związkowcy podkreślają, że cena węgla z PGG dla energetyki, która wynosi obecnie ok. 250 zł za tonę, jest kilkakrotnie niższa od ceny rynkowej. Tymczasem koszty wydobycia w największej polskiej spółce węglowej wzrosły w tym roku o 2,2 mld zł z uwagi na szybujące ceny energii i materiałów.

Gdybyśmy sprzedawali węgiel spółkom energetycznym po tyle, ile kosztuje on na rynku, w ciągu kilku miesięcy bez problemu zarobilibyśmy na inwestycje i podwyżki dla pracowników. Wystarczą dwie cyfry. Pierwsza to 13 mln ton węgla, które dostarczyliśmy do energetyki, ciepłownictwa i przemysłu, a druga cyfra to 1 tysiąc zł na każdej tonie, bo o tyle taniej od ceny rynkowej sprzedajemy ten węgiel. Razem to daje 13 mld zł – mówi Bogusław Hutek.

Związkowcy oczekują również rozmów dotyczących kwestii płacowych. Wskazują, że znacząca poprawa koniunktury na rynku węgla oraz presja na zwiększenie wydobycia w kopalniach powinna mieć przełożenie wynagrodzenia pracowników PGG.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 8

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,fiasko-rozmow-w-pgg-gornicy-zapowiadaja-zaostrzenie-akcji-protestacyjnej,wia5-1-6938.html?fbclid=IwAR0jB2p6yU3P8vUEh2lsfY4Af9jplAjc0_M6hP5k5wINXadkAYi2lPgLSSM

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~gorky 2022-07-14
  13:11:28

  78 50

  No i prawidłowo ! Teraz chcą realizować zyski, a kiedy węgiel szorował po dnie, żądali pomocy i osłon. Typowo rylskie podejście do sprawy. Dać, dawać, dawać, jeszcze więcej, od razu zaliczki na poczet Barbórki i wyrównanie wszystkich kosztów moralnych, społecznych, inflacyjnych !!! W związku z ceną węgla przywrócić im przywileje do tego samego poziomu, jak za Gierka, przecież węgiel to czarne złoto, a Polska może ponownie zostanie wiceliderem RWPG w wydobyciu węgla (po ZSRR oczywiście). Ja już to gdzieś widziałem....

 • ~takiuj 2022-07-14
  13:51:29

  35 77

  Tak Was załatwimy strajkiem że przez zimę będziecie przy świeczkach siedzieć. Tyle Wam powiem. Zadupczyliście polskie kopalnie to będziecie leżeć i kwiczeć.

 • ~skuty 2022-07-14
  14:14:10

  63 39

  @takiuj

  Jedynymi odpowiedzialnymi za aktualny stan polskich kopalni są.. ryle, kopalnie i wszelkiej maści związki.

  Od dziesiątek lat blokowaliście rozwój energetyczny w Polsce strajkując i szantażując Polaków, a rząd się przed tym uginał. W najlepszym okresie od 2010 roku mogło się wiele w tym zmienić i zostały poczynione poważne kroki, ale cóż.. w 2015 przyszedł PiS i znów wszystko zrujnował dając kopalniom grube miliardy, przez co po raz kolejny odejście od węgla zostało przesunięte w czasie na kolejne dziesiątki lat i teraz mamy tego efekty.

  Ale te wasze rylskie eldorado się w końcu skończy tak jak i wy skończycie z głodowymi emeryturami, ale jeszcze sobie z tego nie zdajecie sprawy.

 • ~waldus 2022-07-14
  15:10:43

  31 11

  ~takiuj:
  Wypada przyznac racje w kwestii niszczenia polskiego gornictwa. To robilo, SLD, PO no i za "dobrej zmiany", bez zmian.
  Z drugiej strony sami sobie jestescie winni, a raczej wasze zwiazki. Dogadali sie na jakies tam benefity i odprawy w zamian za likwidacje gornictwa.

  Ten myk powtarza sie w kolko od objecia wladzy przez demokratow, a ludzie ciagle sie na to lapia.
  Tak na przyklad wporwadzano limity na dorsza, a polskim rybakom dawali doplaty. W tym samym czasie kutry zachodnie juz zbieraly towar i rynek! Polskie peke-peke sie rozpadly, a rodzime rybolstwo praktycznie nie istnieje.
  Tak zlikwdowano caly post-perelowski przemysl. Zostalo troche gornictwa, troche rolnictwa, troche kolei, energetyka, Reszta polskiego przemyslu jest dead.

  Totalnie zalezni od innych czyli tzw. bantustan.

 • ~takiuj 2022-07-14
  15:37:34

  17 34

  Skuty, Ty se lepiej tam tuska poogladaj z jego 4 dniowym systemem pracy. To napewno przyspieszy budowe.

 • ~pawlmesten 2022-07-14
  16:24:25

  31 10

  Niektórzy jeszcze nie zauważyli, że pisowski domek z kart zaczyna się sypać. Jak braknie prądu, przestanie działać tvp i zmarznie d..a to wreszcie ludzie się przebudzą. Szkoda że tak późno i takim ogromnym kosztem.

 • ~adam_xion 2022-07-14
  16:37:32

  34 11

  Proponuję na początku spłacić zaległości odroczonego ZUS, następnie długi po KW wobec banków i zaległości jakie wygenerowała PGG w czasie COVID. Wtedy możemy pogadać o przyszłości.

 • ~Cieśla 2022-07-14
  18:40:39

  20 9

  Skąd to określenie: "strona społeczna"? "Przedstawiciele strony społecznej"? Po prostu przedstawicieli górników. "Strona społeczna" powinna być rozumiana jako ogół społeczeństwa, który np. w referendum decyduje czy chce jeszcze więcej dokładać (że swoich ciężko wypracowanych podatków) do tego biznesu. Marzenie ściętej głowy...

 • ~kosc88 2022-07-14
  20:47:10

  12 6

  Inwestycje w nowe złoża teraz oznaczałyby wzrost wydobycia najprędzej za kilka miesięcy a realnie to pewnie co najmniej rok. Pytanie czy do tego czasu utrzyma się embargo, czy znów będziecie blokować tory, bo ni ma miejsca na zwałach. Nie mówię nie, ale na pewno nie powierzałbym tego min. Sasinowi, patrząc na jego inne dokonania.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 551