zamknij

Wiadomości

Fatum nad Ignacym. Wizja muzeum górnictwa oddala się

2012-08-24, Autor: 
Nie tak dawno pisaliśmy o planach stworzenia w budynkach po dawnej kopalni „Ignacy” muzeum górnictwa z prawdziwego zdarzenia. Tymczasem okazuje się, że ostatnie nawałnice mocno zabytkowi dały się we znaki. Zniszczony dach przecieka, a stowarzyszenie działające przy kopalni musiało się natychmiastowo wyprowadzić z budynku ze swoją galerią.

Reklama

- Dostaliśmy wypowiedzenie umowy, bo po wichurze z początku miesiąca poważnie uszkodził się dach i budynek, gdzie znajdowała się wystawa i gdzie organizowane były imprezy, mógłby zagrażać bezpieczeństwu – mówi Katarzyna Buchalik ze Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy.

Czy uszkodzony budynek zostanie wyburzony, nie wiadomo. Jest pod ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Ostateczną decyzję w sprawie tego budynku będzie można podjąć, jak tylko stwierdzony zostanie szczegółowo jego stan techniczny. Póki co nie przewiduje się korzystania z niego przez turystów – mówi Krzysztof Jaroch, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji UM.

 

 – Wisi tu nad nami chyba jakieś fatum. Ale nie poddajemy się. Wystawę przenosimy do naszych pomieszczeń biurowych i liczymy na rychły remont budynku maszyny wyciągowej, gdzie finalnie miałoby się mieścić muzeum – mówi Katarzyna Buchalik.

 

Czy jest szansa na to, że dzięki temu uda się przyspieszyć remont pomieszczenia zabytkowej maszyny? Decyzje podjęte zostaną najwcześniej w przyszłym roku. - W tym roku na zlecenie miasta zostanie wykonane opracowanie mające na celu ocenę stanu technicznego oraz inwentaryzację budynku maszyny wyciągowej. Wstępne założono, że budynek mógłby zostać wyremontowany i zabezpieczony na oddziaływanie szkód górniczych. Ostateczna decyzja w sprawie losów budynku zostanie jednak podjęta dopiero po analizie tego opracowania - najwcześniej w przyszłym roku – mówi Krzysztof Jaroch.

 

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~ 2012-08-24
    10:32:44

    0 0

    No i tu niestety mamy przykład na to, że miasto zamiast pomagać bogatemu kościołowi w przypadku remontu bazyliki i innych kościelnych obiektów które nie były w złym stanie - miało remontować obiekty indutrialne które się sypią, a które nie mają żadnej szansy na remont z innych środków. Kościołowi który jest bardzo bogaty się pomaga a zapomina się o ważnych dla miasta obiektach innego rodzaju. Jest to oburzające.

  • ~minges 2012-08-24
    10:50:34

    0 0

    ~orient doprawdy straszne to jest. Idąc twoim tokiem myślenia - czy nie łatwiej byłoby tereny kopalni Ignacy wraz z zabudowaniami sprzedać kościołowi, by ten potem za swoje - jak piszesz - bogactwa i uzyskaną bezproblemowo pomocą z UM obiekty te wyremontował (niekoniecznie z przeznaczeniem na obiekt sakralny - wręcz przeciwnie). No oczywiście, że nie, bo wtedy by pojawiły się głosy, że kościół znów się bogaci, że majątek powiększa i takie tam bla bla bla. Owszem miasto daje d..y w tej kwestii ale tak samo władze wojewódzkie i ci wszyscy, których ta sprawa powinna interesować. Widać kościół jakoś potrafi sobie radzić w takich sytuacjach, a jeśli chodzi o tereny poprzemysłowe... często ich właścicielom nie zależy na remoncie/odnowieniu tylko na sprzedaniu wszystkiego lub wyburzeniu i jak najszybszym/największym na tym zaorbku. Smutne to jest i kościół nie ma tu nic do rzeczy.

  • ~green electricity 2012-08-24
    13:53:53

    0 0

    W imię czego miasto ma pakować kasę w stare hale które pies z kulawą nogą nie przyjdzie obejrzeć ? Kopalnia jeśli ma przyciągnąć turystów musi być czynna tak jak Guido w Zabrzu, albo przynajmniej tak jak kopalnia ćwiczebna "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej. Tą ostatnią mimo udostępnienia podziemnych wyrobisk i autentycznych eksponatów z początków górnictwa w Zagłębiu odwiedziło w roku 2011 niecałe 2 t. turystów. (Dla porównania Guido ok. 120 t. turystów).
    Wolałbym żeby miasto kupiło od EDF-u ośrodek w Stodołach.

  • ~KSnake 2012-08-24
    23:15:32

    0 0

    Cena, patrząc na SIWZ, jest zaniżona i tylko cud może sprawić, że nie będzie kolejnej klapy. Jeżeli oferent nie ma gotowego rozwiązania modułowego do drobnych poprawek, to nie zbuduje całości w tej cenie od zera.

  • ~matcar 2012-08-25
    23:39:07

    0 0

    ~green electricity po to żeby mogły się w takich miejscach odbywać imprezy kulturalne typu koncerty, wernisaże sztuki. W Krakowie i Katowicach działa odpowiednio stara hala na terenie cynkowni i galeria Szybu Wilson na zupełnych przedmieściach a ludzie ciągną tam tłumami na eventy

  • ~Lateks 2012-08-26
    09:39:08

    0 0

    A ja się zastanawiam komu najbardziej zależy żeby to upadło, ludzie nie maja zasięgu tel. kom bo zdjęto anteny GSM z komina, a to na dobry początek jest kilka tys. zł miesięcznie tak naprawdę to miasto musi chcieć żeby to żyło... bo widać że ludziom zależy...
    Inna sprawa to zjazdy na dół, jeśli tego tam nie będzie to niestety ale moim zdaniem nie ma sensu tego utrzymywać

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5270