zamknij

Wiadomości

Fabryka metanu lekarstwem na zanieczyszczone powietrze. W jaki sposób miałaby działać?

2014-11-13, Autor: 
Podczas kończącej się już kampanii wyborczej mieliśmy szansę poznać kilka pomysłów na poprawę czystości powietrza w naszym mieście. Do dyskusji włączył się również Aleksander Larysz, który zaprosił wczoraj na spotkanie Józefa Drożyńskiego. Gość konferencji zaproponował by w Rybniku wybudować fabrykę metanu. W jaki sposób tego typu inwestycja ma nam pomóc?

Reklama

Wczoraj w auli Politechniki Śląskiej na ul. Kościuszki odbyła się konferencja wchodząca w projekt pilotażowy „Czyste niebo dla Rybnika”. Gospodarzem spotkania był Aleksander Larysz, który zaprosił przedstawicieli firm trudniących się np. w wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii czy przesyłu ciepła. Osobliwą koncepcję przedstawił Józef Drożyński – przedstawiciel niemieckiej firmy BudropolSolar Sp. z o.o. - Jesteśmy na etapie przygotowania inicjatywy dla Rybnika w sensie uzdrowienia powietrza o około 40 procent. Jeżeli uda nam się to zrobić, to będziemy pierwszym miastem nie w Polsce, ale w Europie, które osiągnie ten poziom – powiedział. Józef Drożyński myśli bowiem o budowie fabryki metanu.

Jak miał miałaby działać taka instalacja? – Chcielibyśmy w pewnej części odciążyć naszą ciepłownię, z której bezpośrednio możemy odbierać spaliny. Po odsiarczeniu i odpyleniu azot odprowadzimy do powietrza, ponieważ jest on neutralny. Zostanie nam wtedy dwutlenek węgla z tablicą Mendelejewa, która ma być zutylizowana – wyjaśnił Józef Drożyński.

Z fabryką współpracowałaby „farma fotowoltaikowa” usytuowana na obrzeżach miasta. Pochodząca stamtąd energia posłuży do rozszczepienia wody, w wyniku którego zostanie otrzymany wodór. – W połączeniu z dwutlenkiem węgla otrzymujemy czysty chemiczny metan. Mamy kilka pomysłów jak go wykorzystać: jeżeli miasto pomoże, to możemy go przenaczać jako paliwo do samochodów. Już mam wstępne rozmowy z potężnym koncernem, który zaoferował przerobienie praktycznie każdego samochodu. Jakie są plusy jeżdżenia na metanie? Około 50 procent zysku – wyjaśnił gość wczorajszego spotkania.

Metan mógłby być wykorzystywany również do ogrzewania budynków, do których nie może dotrzeć ciepłownia. - Stworzymy na obrzeżach miasta centrale, u których będzie można ładować butle gazowe. To byłaby kompletna zmiana technologii w Polsce – powiedział Józef Drożyński.

Jak podoba Wam się pomysł przedstawiciela BudropolSolar Sp. z o.o.? Czy tego typu pomysł ma szansę na realizację w naszym mieście?

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~rybnikus 2014-11-13
    16:49:49

    23 1

    O znowu cud! Gdzie to już na świecie działa?

  • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-11-13
    17:17:46

    0 2

    Czy Rybnik nie może być pierwszy ? Na taki projekt Unia daje kupę szmalu.

  • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-11-13
    17:23:44

    10 1

    Póki co nikt lepszego niż bicie piany o solarach czy piecach EKO nie zaproponował...może warto się nad tym pochylić!

  • ~jojo 2014-11-13
    17:46:03

    14 0

    Przecież łatwiej i taniej jest wykorzystać metan zalegający w złożach węgla. Kilkadziesiąt lat temu już miał być wydobywany metan z powierzchni i jakoś też nikt tego nie robi a już były robione odwierty.No ale przed wyborami wszystko można obiecać.

  • ~ 2014-11-13
    17:53:10

    18 0

    Kolejny nawiedzony w kampanii Larysza. Nie udało się niemieckiej firmie w całej Europie, to szukają pieniędzy i naiwnych w Rybniku.

  • ~ 2014-11-13
    18:17:42

    1 0

    jestem za

  • ~blablabla 2014-11-13
    18:30:09

    15 0

    Cytat "Jeżeli uda nam się to zrobić, to będziemy pierwszym miastem nie w Polsce, ale w Europie, które osiągnie ten poziom". To już nie lepiej napisać "pierwszym we wszechświecie" ? A dla dziennikarza piszącego ten artykuł mam pytanie czemu miał służyć ten tekst ? Co ja jako przeciętny obywatel mam z niego wynieść ? Co, mam sobie nastawiać butli na działce czy na dachu i ogrzewać nimi dom ? Czy to rozwiązanie gdzieś funkcjonuje ? Czy były już jakiekolwiek rozmowy z elektrociepłownią ? Jaki to potężny koncern zaoferował przerobienie samochodów i co na ten temat sądzą fachowcy od motoryzacji ? Jaka to dzielnica "na obrzeżach miasta" zostanie uszczęśliwiona budową „farmy fotowoltaikowej” ?

  • ~romcost 2014-11-13
    19:53:42

    8 0

    Spotkanie sponsorowane, p. Drożyński (reprezentujący firmę zajmująca się fotovoltaniką w Niemczech, częsty bywalec jak i współorganizator różnych "szkoleń" w zakresie PV) szuka nowych rynków zbytu, bo w Niemczech boom się już zakończył a jedyne inwestycje w tym zakresie to przede wszystkim naprawy istniejących instalacji i wymiana paneli, których sprawność już spadła poniżej opłacalności ich użytkowania. PV w Polsce na chwilę obecną (ceny) to przerost formy nad treścią, zobaczcie sobie mapki z emisją słoneczną, niestety Polska ma niekorzystne położenie geograficzne ...
    Ale wszelkie działania mające na celu poprawę jakości powietrza jak i proekologicznę są jak najbardziej potrzebne.
    Może po prostu wystarczy doprowadzić, aby ciepło wytwarzane w ilościach hurtowych z węgla wykopanego wręcz z pod elektrociepłowni było konkurencyjne cenowo względem indywidualnego ogrzewania węglowego i "mułowo - flotowego a zamiast dofinansowywać solary sfinansować mieszkańcom przede wszystkim "familoków" koszty podłączenia ich do C.O. ??

  • ~ 2014-11-13
    21:48:24

    2 0

    na temat metanu tego z kopalń ,były różne projekty i co tego z tego wyszło,stacje odmetanowania wypuszczają go w powietrze,a to przedstawił ten profesor to nie na naszą kieszeń,może by lepiej zajeli się węglem którego nam nie brakuje

  • ~p7258 2014-11-13
    21:52:54

    2 0

    przecież kopalnie produkuja tyle metanu a wlasciwie dla kopalni to jest produkt uboczny i na kwk jankowice jest nowa stacja odmetanowania, wiec po co tyle kombinowac ? a znajac polskie realia to zainwestuja mase pieniedzy a i tak z tego nic nie bedzie

  • ~roy 2014-11-13
    23:17:12

    3 0

    To bardzo nowatorskie i wizjonerskie ale czy to ma sens i ekonomicznie jest to opłacalne? Jaka musi być sprawność takich instalacji aby to było opłacalne generując czysty zysk bez dopłat? Nawet z słonej wody morskiej można uzyskać wodę pitną ale jakim kosztem... Może pomysł ma większą szansę na realizację, gdyż metan rozproszony w kopalni wymagał by obieg powietrza całej kopalni, aby ten przechodził przez punkt zbiorczy (co może być problemem, przetłoczyć taką masę powietrza) zaś ujście spalin w postaci komina tylko się prosi aby je przejąć tylko czy to będzie sensowne z punktu widzenia ekonomicznego, trzeba by zgromadzić dane ile jest tych spalin i jaka w nich energia jest zgromadzona, aby się później nie okazało że dla 100 L metanu trzeba wydać 100 000 tys. złoty ;) niech mądrzejsi się wypowiedzą w temacie czy to ma szanse na funkcjonowanie, jeżeli tak to dotacja z Unii (kiedyś się one skończą) i trzeba działać.

  • ~fknretards 2014-11-13
    23:36:14

    0 0

    Chyba ich wszystkich totalnie porabalo... Metan jest ponad 20 razy bardziej grozniejszy niz CO2, jasne zacznijmy spalac teraz metan i w rybniku sprawdzimy sobie jak bedzie wygladalo globalne ocieplenie po rozmozeniu sie wiecznej zmarzliny. Debilizm, glupota i chciwosc ludzka nie zna granic...

  • ~Jan R. 2014-11-14
    08:00:51

    6 0

    Proponuję prostszą i również pierwszą we wszechświecie instalację do pozyskiwania metanu. By nadać wymiar spektakularny temu przedsięwzięciu proponuję na początek wdrożyć go w salach obrad Sejmu i Senatu. Na czym to polega? Otóż w każdym fotelu Szanownego posła/posłanki, senatora/pani senator należy zainstalować urządzenie do przechwytywania bąków połączyć go ze zbiornikiem a następnie kierować do palnika/palników podgrzewających cokolwiek, albo do silnika albo turbiny co kto woli. W ten sposób nasz Parlament może robić coś pożytecznego.

  • ~Jan R. 2014-11-14
    08:20:58

    2 0

    A tak a propos pomysłu tego pana. On wcale nie jest głupi i w przyszłości na tego typu rozwiązania i tak będziemy skazani, ale póki co należy promować rozwiązania bazujące na efektywnym spalaniu paliw kopalnych.

  • ~tomek-79 2014-11-14
    10:24:45

    2 0

    za to zalew mamy juz podgrzewany moze zamiast zalewu domy?

  • ~beqson 2014-11-14
    12:24:22

    1 0

    Zamiast udawać ekspertów lepiej zacząć chodzić na konferencje gdzie takowi się wypowiadają(bo informacje podawane przez media wiadomo, że zawsze są tylko zarysem). Na tej konferencji o której jest artykuł i na poprzedniej byli eksperci i ludzie, którzy znają temat od podszewki. Ale zamiast ruszyć 4 litery to lepiej spekulować w komentarzach, bo wygodniej... ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4920