zamknij

Biznes

Europoseł ogłasza metanowy sukces Polski. Jest kompromis: kluczowe dla śląskiego górnictwa zapisy zostają

2023-11-16, Autor: 

Unijne negocjacje nad tzw. rozporządzeniem metanowym zostały zakończone - poinformował w środę europoseł z Rybnika Łukasz Kohut. Jak się dowiadujemy, kluczowe dla śląskiego górnictwa zapisy zostały utrzymane, a finalne głosowanie w tej sprawie odbędzie się prawdopodobnie w lutym przyszłego roku.

Reklama

Przypomnijmy: w grudniu 2021 roku Bruksela przedstawiła projekt rozporządzenia metanowego, które w pierwotnej wersji było śmiertelnym zagrożeniem dla śląskiego przemysłu wydobywczego.

Przepisy w proponowanym kształcie miały wprowadzić normę 5 t metanu na 1000 t wydobytego węgla w 2027, a w 2031 to 3 t metanu na 1000 t węgla. Polskie kopalnie emitują więcej - średnio od 8 do 14 t metanu na 1000 t wydobytego węgla, zostaną więc obłożone karami za przekroczenie norm.

- W ciągu najbliższych ośmiu lat Polska Grupa Górnicza będzie musiała zamknąć 9 z 12 swoich kopalń, jeśli wejdzie w życie projektowane prawo unijne dotyczące ograniczania emisji metanu - pisaliśmy w lutym. 

Rozporządzenie uderzyłoby też w kopalnie produkujące węgiel koksujący, który jest strategicznym surowcem UE, służącym do produkcji stali. <<PGG będzie musiała zamknąć szybko 9 kopalń. To skutki nowego prawa unijnego>>

Kohut: udało się uniknąć metanowej katastrofy

Na skutek nieudolności rządu Morawieckiego aż 130 tysięcy miejsc pracy było zagrożonych! Wynikało to z faktu, że planowany poziom dopuszczalnych emisji metanu był kompletnie niedopasowany do warunków na śląskich kopalniach - podnosi europoseł z Rybnika, Łukasz Kohut.

Podkreśla, że w - konsekwencji - złamanie tych przepisów wiązałoby się z horrendalnymi kosztami związanymi z inwestycjami w instalacje odmetanowujące, albo z wysokimi karami.

- Etap początkowych prac w Unii jest bardzo ważny. To był najlepszy moment na zmianę szkodliwych zapisów, który rząd PiS przespał. Gdy projekt trafił do Europarlamentu sytuacja była już bardzo trudna. Przedstawiciele PiS byli bezradni, a wicepremier Jacek Sasin napisał do polskich europosłów apel w tej sprawie wiele miesięcy po terminie na składanie poprawek - tłumaczy europoseł.

Teraz okazuje się, że "udało się uniknąć katastrofy, czyli zmienić szkodliwe zapisy dzięki zaangażowaniu europosłów z polskich sił demokratycznych, a także dzięki ich konstruktywnej współpracy z partnerami zagranicznymi i z polskimi związkami zawodowymi".

Koalicja sił demokratycznych od dawna skutecznie działa w polityce europejskiej. Między innymi wspólnie z premierem Jerzym Buzkiem i europosłem Adamem Jarubasem przekonaliśmy europejskich polityków do zmiany szkodliwych zapisów. Transformacja energetyczna tak, ale nie kosztem ludzi! - mówi Łukasz Kohut.

Jak się dowiadujemy, w negocjacjach zostały utrzymane następujące zapisy, o które zabiegali europosłowie z Polski:

 1. Podniesienie limitu emisji z planowanego pierwotnie 0,5 do 5 ton metanu na tysiąc ton wydobytego węgla kamiennego od 2027 roku.
 2. Powyższy limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczego zakładu, co było zakładane początkowo.
 3. Zamianę kar na opłaty, które w postaci inwestycji środowiskowych będą mogły wrócić do kopalń.
 4. Wyłączenie węgla koksującego, który został uprzednio wpisany na listę surowców krytycznych UE.

J. Buzek: Dobry poranek dla klimatu, ale i sprawiedliwej transformacji

Do sprawy odniósł się też na platformie X eurodeputowany, b. premier, Jerzy Buzek.

Dobry poranek dla klimatu, ale i sprawiedliwej transformacji np. Śląska: mamy kompromis między PE i Radą ws. regulacji metanowej. Udało się obronić korzystne zapisy z PE - m. in. możliwość przeznaczania przez Polskę opłat za emisję metanu na inwestycje w jej ograniczanie. Róbmy to! - napisał.

Teraz wynik negocjacji między instytucjami UE musi zostać potwierdzony przez Radę i Komisję, a następnie odbędzie się finalne głosowanie w Europarlamencie. Najprawdopodobniej będzie miało miejsce w lutym przyszłego roku.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~MArudzia 2023-11-16
  11:23:52

  46 21

  Łukaszu, czy mógłbyś sobie przypomnieć ilu górników za rządu J.Buzka straciło pracę, gdy ten likwidował m.inn kopalnie

 • ~Arteks 2023-11-16
  12:52:41

  31 31

  @MArudzia - łatwiej sobie przypomnąć jak pisowski rząd Szydło zupełnie niepotrzebnie likwidował kopalnie Makoszowy czy Krupiński. W obydwu przypadkach złoża do wydobycia nie zostały wyczerpane. Nie było powodów do likwidacji tych kopalń.

 • ~Franek 7 2023-11-16
  13:03:24

  23 22

  Jakie to ma znaczenie kiedy PiS zamknął połowę ( 14 ) kopalń i węgiel musimy sprowadzać z Kolumbii?

 • ~WebAdmin 2023-11-16
  13:22:16

  35 15

  Wszyscy widza, ze ten "sukces" jest w interesie Niemiec, metanowego potentata i najwiekszego utylizatora i to najnizszej jakosci wegla brunatnego w UE.
  Gdyby czerwoni z SPD postawili na czysty atom, to "waszego sukcesu" by nie bylo jak i przedluzenia istnienia polskich kopalni.

 • ~rzyt 2023-11-16
  15:11:51

  23 11

  Czyli europoseł Kohut przyczynia się do niszczenia klimatu. A po drugie; jak jest coś "strategiczne" dla UE to może być? Chyba czas bym zostal politykiem; dla logicznie myślących nie ma miejsca.

 • ~Francik049 2023-11-16
  17:11:30

  26 13

  Franek nr 7 z Twoich wpisów można dowiedzieć wielu nowych rzeczy, dlatego wymień chociaż połowę ( nie 14 a 7) kopalń które rzekomo zamknął PiS co w wyniku czego był konieczny import węgla, lub po prostu pomyliło Ci się z bajwiększym deformatorem polskiego górnictwa, honorowym obywatelem Rybnika europosłem Buzkiem z ramienia PO, za czasów którego pozamykano szereg przyszłościowych i doinwestowanych kopalni, w wyniku czego stał się konieczny import węgla energetycznego który trwa do dzisiaj

 • ~Francik049 2023-11-16
  17:18:07

  25 10

  Jakie to proste podłączyć się pod skutki działania lobby niemieckiego działającego we własnym interesie i głośno krzyczeć "oni to zawalili ale keby nie jo, bo jo to załatwił"
  ciężkie jest życie europosła

 • ~Franek 7 2023-11-16
  18:14:45

  12 21

  Kolego Francik- gdybyś oglądał niezależne media i czytał niezależną prasę zamiast TVP i gazet z grupy Orlen to byś się dowiedział. A tak, to żyjesz w bańce jak prezes Kaczyński oszukiwany i uspokajany przez propagandę PiSu.

  Lista kopalń, które zostały zlikwidowane lub planowane do likwidacji przez rząd PiS, obejmuje następujące zakłady:

  1. KWK „Brzeszcze Wschód”
  2. KWK „Mysłowice”
  3. KWK „Wieczorek I”
  4. KWK „Boże Dary”
  5. KWK „Centrum”
  6. KWK „Jas Mos”
  7. KWK „Krupiński”
  8. KWK „Makoszowy”
  9. KWK „Mysłowice – Wesoła I”
  10. KWK „Piekary I”
  11. KWK „Pokój I”
  12. KWK „Rydułtowy I”
  13. KWK „Śląsk”
  14. KWK „Wieczorek II” [oai_citation:1,Czternaście kopalń idzie pod nóż. Trzy z nich zostaną zamknięte w trybie ekspresowym](https://bizblog.spidersweb.pl/kopalnie-lista-do-zamkniecia) [oai_citation:2,SRK przedstawiło listę 14 kopalń do likwidacji do 2023 roku • www.slaskibiznes.pl](https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,srk-przedstawilo-liste-14-kopaln-do-likwidacji-do-2023-roku,wia5-1-2401.html#:~:text=S%C4%85%20to%20,2020)

  Dodatkowo, w ramach projektu nowej "umowy społecznej" rząd planował likwidację kolejnych kopalń:

  1. Sobieski
  2. Janina
  3. Brzeszcze (należące do Tauronu)
  4. Bolesław Śmiały
  5. Sośnica
  6. Piast-Ziemowit
  7. Ruda
  8. ROW
  9. Mysłowice-Wesoła
  10. Wujek
  11. Murcki-Staszic+Wujek (należące do PGG)
  12. Bogdanka
  13. Bobrek-Piekary (należąca do Węglokoksu) [oai_citation:3,13 kopalń do likwidacji. Projekt nowej "umowy społecznej"](https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/13-kopaln-do-likwidacji-projekt-nowej-umowy-spolecznej/e9k5q69#:~:text=,Piekary%20nale%C5%BC%C4%85ca%20do%20W%C4%99glokoksu).

 • ~Franek 7 2023-11-16
  18:16:17

  8 15

  Francik jeśli masz jeszcze jakieś pytania o szkody wyrządzone przez PiS naszej gospodarce to wal śmiało ;)

 • ~Francik049 2023-11-16
  18:59:39

  18 9

  brawo Franek nr 7 pokazałeś tylko jak łatwo dajesz sobą manipulować, wymienione przez ciebie kopalnie to nieczynne ruchy z powodu wyeksploatowania złóż ( może z wyjątkiem kontrowersyjnego Krupińskiego, ale i tu zdania wśród fachowców są podzielone), z których i tak by nie było by już wydobycia, jest nawet o tym mowa w artykule do którego podałeś linka, ale go widać nie przeczytałeś ( przynajmniej nie ze zrozumieniem skoro się na niego powołujesz), procedura jest ta sama od lat, wyeksploatowane ruchy przechodzą w struktury SRK która dokonuje ich likwidacji, nie ma w tym żadnej sensacji, także proponuję więcej pokory i mniej GW i TVNu, bo butą i krzykami nie nadrobisz braków w wiedzy które pokazujesz, ale takiej wiedzy nie nabędziesz w "niezależnych" mainstreamowych mediach którymi dajesz się manipulować

 • ~Francik049 2023-11-16
  19:05:17

  16 8

  a druga część o której piszesz to przecież reszta kopalń która miała być zlikwidowana zgodnie z pomysłem unijnych ekologów do 2049 roku ( też jest o tym mowa w artykule ), dlatego jeżeli taka unijna narracja się utrzyma, to zgodnie z wytycznymi z Brukseli kopalnie te i tak zostaną zamknięte, a kto będzie przy steru w kraju nie będzie miało większego znaczenia, czyli podsumowując kolejna próba prymitywnej manipulacji z twojej strony

 • ~Arteks 2023-11-16
  19:20:55

  13 17

  @Francik049 - podobnie jak ty nie ceniłem rządu Buzka uważając go za najgorszy po 1989 ale nie sądziłem, że przyjdą jeszcze gorsze szkodniki czyli rządy Szydło i Morawieckiego...

  Podałem dwa przykłady kopalń które miały ogromne zasoby do wydobycia i mimo tego, zostały zamknięte: Makoszowy i Krupiński. Wydano na to... kilkaset milionów złotych, zlikwidowano kilka tysięcy miejsc pracy i... bezpowrotnie uniemożliwiono wydobycie w miejscach które nie byłyby problematyczne dla mieszkańców i infrastruktury. W Suszcu kopalnia była tak dobrze umiejscowiona, że w ogóle nie niszczyła okolicznych zabudowań. Wydobycie koncentrowało się na niezamieszkanym terenie leśnym. Gdyby PiSowcy nie zamknęli tych kopalń - Zabrze, Suszec i ogólnie nasze państwo mogłoby w przyszłości zamknąć je... z pieniędzy unijnych i jeszcze zgarnąć kasę na transformację. Myślę, że to marnotrawstwo godne trybunału - zresztą niejedyne!

  W czasach Buzka likwidowano kopalnie bo... zwyczajnie spadał popyt na węgiel. W czasach rządów PiS węgla brakowało i sprowadzano go w dużych ilościach z Rosji. Ty też paląc węglem w piecu - możliwe, że wspierałeś oligarchów...

 • ~Franek 7 2023-11-16
  19:26:55

  11 15

  Franciku- teraz to już wiem, że nie jesteś ofiarą propagandy tylko oszustem. No to sprawdźmy jakie złoża miały niektóre ze zlikwidowanych przez PiS kopalń w chwili likwidacji:

  W chwili likwidacji, kopalnia węgla kamiennego Janina miała szacowane zasoby węgla na poziomie 841 009 tysięcy ton. Na podstawie danych z 2003 roku, przewidywany czas eksploatacji tych zasobów wynosił 204 lata [oai_citation:1,Kopalnia Węgla Kamiennego Janina – Wikipedia, wolna encyklopedia](https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_W%C4%99gla_Kamiennego_Janina#:~:text=Z%C5%82o%C5%BCa%20kopalni%20%E2%80%9EJanina%E2%80%9D%20szacowane%20s%C4%85,12%5D%E3%80%91).

  W momencie likwidacji, operatywne zasoby węgla w kopalni Lubelski Węgiel „Bogdanka” wynosiły około 235 milionów ton. Kopalnia posiadała koncesje na eksploatację trzech złóż węgla: Bogdanka, K-3 i Ostrów, z głębokością eksploatacji od 860 do 1100 metrów i obejmowała obszar górniczy o powierzchni 73,3 km² [oai_citation:1,Lubelski Węgiel „Bogdanka” – Wikipedia, wolna encyklopedia](https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubelski_W%C4%99giel_%E2%80%9EBogdanka%E2%80%9D#:~:text=Operatywne%20%E3%80%90119%E2%80%A0zasoby%E3%80%91%20%E3%80%90120%E2%80%A0w%C4%99gla%E3%80%91%20wynosz%C4%85%20ok,o%20powierzchni%2073%2C3%20km%C2%B2).

  Zadna ze zlikwidowanych kopalń nie została zlikwidowana z powodu wyeksploatowaniu złoża. Najmniejsze złoże miała KWK Wujek i przewidziany okres eksploatacji był do 2026 czyli jeszcze trzy kata od dziś.

  I tak to właśnie PiSowcy wciskają kit ludziom, którzy nie specjalnie znają szczegóły i, którym nie chce się zagłębiać w temat. Ale na szczęście macie mnie ;)

 • ~Franek 7 2023-11-16
  19:41:36

  8 14

  Franciku drogi- czynorzez ostatnie 8 lat w polski rząd składał się z unijnych ekologów. Jak to narracja unijna i unijni ekologowie mają większy wpływ na to co zlikwidować a co nie w Polsce? Z tego co mówisz to nie Tusk jest Niemcem tylko Kaczyński i jego ministrowie. Tak?
  No bo taki jest logiczny wniosek tych twoich wypocin.

  Prawdziwą przyczyną likwidacji tych kopalń były zobowiązania unijne wynikające z polityki klimatycznej na która zgodził się rząd Morawieckiego choć nie musiał. No i tyle w temacie.

 • ~Franek 7 2023-11-17
  06:03:28

  7 13

  Kolega Francik zamilkł ;) jak pani Witek kiedy jej nie wybrano na wicemarszałka sejmu. Pewnie jest zdziwiony bo zorientował się, że przez 8 lat był okłamywanych przez rzekomo jedynie słuszną partie.

  Ale cieszę się Franciku, że już wiesz, że PiS zaorał przemysł wydobywczy choć nie musiał. Jednym ze skutków odczuwalnych w Rybniku była likwidacja RYFAMY, która przestała mieć racje bytu kiedy likwidowano kopalnie. Kilkaset miejsc pracy zostało zlikwidowanych. Część pewnie pojechała na szparagi do Niemiec ;)

 • ~WebAdmin 2023-11-17
  07:59:06

  7 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1648