Energetyk ROW: krótka przygoda z Pucharem Polski

2012-07-18, Autor:
Już w rundzie przedwstępnej piłkarze ROW-u pożegnali się z rozgrywkami Pucharu Polski. Na boisku w Zdzieszowicach rybniczanie przegrali z miejscowym Ruchem 0:2.

– W porównaniu do poprzedniego sezonu nasza drużyna jest zupełnie inna. Z nowym trenerem pojawiła się spora grupa nowych piłkarzy. Oni potrzebują czasu na zgranie. Coś czuję, że na razie będą chłopcami do bicia – powiedział przed meczem z ROW-em jeden z kibiców Ruchu Zdzieszowice. Czas pokazał, że nie do końca miał on rację.

Warto przypomnieć, że to właśnie ze Zdzieszowic przyszli do Rybnika Roland Buchała i Tomasz Kasprzyk. Sporo innych piłkarzy także opuściło Ruch. Jako jeden z niewielu pozostał dobrze znany rybnickim kibicom Paweł Krzysztoporski. Jak się okazało, to on w znaczący sposób przyczynił się do zwycięstwa swojej drużyny w meczu Pucharu Polski z ROW-em. Po bezbarwnej pierwszej połowie w 54. minucie to właśnie Krzysztoporski ruszył z obrony z akcją ofensywną. Wydawało się, że jej finałem będzie przegrany pojedynek Krzysztofa Hałgasa z bramkarzem ROW-u, Danielem Kajzerem. Ostatecznie jednak piłka ponownie znalazła się pod nogami Hałgasa, a ten podał do lepiej ustawionego Krzysztoporskiego, który bez problemów zdobył gola. – Nie ukrywam, że był to dla mnie mecz szczególny. Łezka się w oku zakręciła, gdyż wychowałem się i mieszkam w Rybniku. Jednak życie sportowca pisze różne scenariusze. Dostałem szansę w Zdzieszowicach i dziękuję za to władzom klubu – powiedział obrońca Ruchu.

Po stracie gola trener Ryszard Wieczorek zdecydował się postawić na drugiego napastnika. Razem z Markiem Gładkowskim na boisku pojawił się także Tomasz Gródek. Spora grupa kibiców ROW-u, która wybrała się do Zdzieszowic, wierzyła w wyrównanie. Szczególnie po tym, jak w 67. minucie czerwoną kartkę ujrzał piłkarz gospodarzy. Pomimo gry w osłabieniu to jednak Ruch zadał decydujący cios. W 74. minucie na 2:0 podwyższył Leszek Juszczak. Rybniczanie próbowali zagrozić bramce Tomasza Kasprzika, ale brakowało im skuteczności. Na dodatek w 82. minucie czerwoną kartkę ujrzał Marcin Grolik. Ostatecznie wynik nie uległ już zmianie i z awansu do rundy wstępnej Pucharu Polski mogli cieszyć się piłkarze Ruchu. Ich kolejnym rywalem będzie Tur Turek, który w dzisiejszym meczu dopiero po rzutach karnych uporał się z MKS-em Kluczbork (0:0, karne 4:3).

Z porażki w Zdzieszowicach tragedii nie robił trener Wieczorek: – Nie przygotowywaliśmy się jakoś specjalnie do tego meczu. Najważniejsza jest liga i na nią musimy być gotowi – powiedział opiekun rybniczan, który zwrócił jednak uwagę na to, że mecz z Ruchem był najsłabszym spotkaniem ROW-u w okresie przygotowawczym: – Było widać, że zawodnicy są bezpośrednio po obozie. To nie może być jednak usprawiedliwieniem. Zawodnicy muszą umieć sobie radzić ze zmęczeniem – dodał trener rybnickich piłkarzy.

W meczu z Ruchem z powodu choroby nie mógł zagrać najlepszy zawodnik ROW-u w poprzednim sezonie, Jarosław Wieczorek.

Ruch Zdzieszowice - Energetyk ROW Rybnik 2:0 (0:0)

1:0 - Krzysztoporski (54), 2:0 - Juszczak (74)

Energetyk ROW: Kajzer - Kachel, Szary, Grolik, Janik (78. Steuer), Szatkowski (64. Gładkowski), Jary (64. Gródek), Krotofil, Kasprzyk, Kostecki, Buchała.

Ruch: Kasprzik - Bobiński, Polak, Bachor, Krzysztoporski, Rychlewicz, Juszczak (83. Sendecki), Kapłon (90. Kempa), Szyndzielorz, Hałgas (71. Ściański), Kiliński