zamknij

Biznes

Elektrownia Rybnik: rosyjski gaz zamiast polskiego węgla?

2019-05-14, Autor: 

Zgodnie z rządowym Programem dla Śląska Rybnik miał być jednym z wiodących ośrodków rozwoju nowoczesnej energetyki węglowej. Jednak nowy blok w rybnickiej elektrowni ma być zasilany importowanym gazem, a nie polskim węglem. Minister energii Krzysztof Tchórzewski nie dostrzega w tym żadnej sprzeczności.

Reklama

W 2017 roku m.in. dzięki staraniom śląsko-dąbrowskiej Solidarności elektrownia w Rybniku należąca wcześniej do francuskiego koncernu EDF wróciła w polskie ręce. Nowym właścicielem tego zakładu oraz pozostałych aktywów EDF w Polsce została Polska Grupa Energetyczna. W tym samym czasie finalizowane były prace nad rządowym Programem dla Śląska, którego pomysłodawcą i inicjatorem również była śląsko-dąbrowska Solidarność.

Obie te sprawy są ze sobą ściśle powiązane. Jednym z filarów Programu dla Śląska obok budowy w naszym regionie nowych gałęzi przemysłu, jest rozwój nowoczesnej energetyki opartej na węglu wydobywanym ze śląskich kopalń. Repolonizacja elektrowni w Rybniku miała służyć przede wszystkim realizacji tego celu.

Wszystko wskazuje jednak na to, że stanie się zupełnie inaczej. W marcu PGE poinformowała o planie budowy w Rybniku nowego bloku energetycznego o mocy 700 MW, który jednak nie będzie opalany polskim węglem, ale importowanym gazem. Warto tutaj zaznaczyć, że trzy czwarte tego surowca sprowadzanego do Polski pochodzi z Federacji Rosyjskiej.

W reakcji na zapowiedzi PGE Zarząd Regionu Solidarności przyjął stanowisko, w którym zwrócił uwagę, że nowy blok gazowy w Rybniku oznacza w praktyce rezygnację z budowy wysokosprawnego bloku węglowego o podobnych parametrach, co stoi w sprzeczności z rządowym Programem dla Śląska. Członkowie władz śląsko-dąbrowskiej Solidarności ocenili plany PGE jako kolejny przejaw antywęglowej polityki prowadzonej przez spółki energetyczne nadzorowane przez Ministerstwo Energii.

30. kwietnia szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski odpowiedział na związkowe stanowisko. W piśmie przesłanym do Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność minister wyliczył, że plany inwestycyjne PGE w Rybniku opiewają na blisko 200 mln zł. Ta kwota rzeczywiście robi wrażenie. Szkoda tylko, że pieniądze pochodzące ze spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa zostaną przeznaczone de facto na wsparcie importowanego – głównie z Rosji gazu – kosztem polskiego węgla.

Minister Tchórzewski nie dostrzega też sprzeczności planów inwestycyjnych PGE z Programem dla Śląska. W piśmie zaadresowanym do przewodniczącego śląsko-dąbrowskiej „S” Dominika Kolorza szef resortu energii nie zgadza się z tezą, że nadzorowany przez niego koncern energetyczny prowadzi antywęglową politykę. Wskazuje, że PGE buduje 2 nowe bloki węglowe w Opolu. Jaki związek ma rozpoczęta w czasach poprzedniej ekipy rządzącej inwestycja w Opolu z elektrownią w Rybniku czy też z Programem dla Śląska, minister niestety nie wyjaśnia.

W piśmie sygnowanym przez Krzysztofa Tchórzewskiego znalazła się jeszcze jedna niepokojąca informacja. Minister uzasadnia plany budowy bloku gazowego m.in. koniecznością wyłączenia w bliskiej przyszłości działających w Rybniku bloków 200 MW. To kolejna sprzeczność z Programem dla Śląska. Jednym z jego kluczowych przedsięwzięć jest rewitalizacja bloków energetycznych tej klasy. W naszym regionie funkcjonuje 18 „dwusetek”, z czego 8 właśnie w Rybniku.

Zgodnie z PdŚ to właśnie Ministerstwo Energii jest odpowiedzialne za rewitalizację bloków 200 MW. Pierwsza taka inwestycja o charakterze pilotażowym miała być przeprowadzona w Elektrowni Łaziska, jednak do tej pory istnieje ona wyłącznie na papierze. Z pisma ministra Tchórzewskiego wynika, że przyszłość „dwusetek” w Rybniku również jest już raczej przesądzona. Wbrew interesowi gospodarczemu naszego regionu i wbrew Programowi dla Śląska.

Oceń publikację: + 1 + 66 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-14
  15:28:21

  72 65

  w pisie to same takie kazie.. pisza bzdury.. mowia bzdury.. robia bzdury.. a glupiemu elektoratowi radosc :)

  Na Wiosne Biedronia bylo plucie, ze chce zlikwidowac kopalnie.,

  ciekawe co gornicy na to :)

  pewnie teraz bedzie grube glowkowanie co by tu wymyslec.. juz raz kaczynski naplul na slask nazywajac nad zakamuflowana opcja niemiecka.. ale posmarowal pozniej gornikom i gornicy stwierdzili, ze kaczynski na plul na ras :)))))

  ciekawe co teraz beda mowic :)

 • ~Abisall 2019-05-14
  15:40:56

  54 17

  @~PogromcaSzkodnikow Zablokują środki na walkę z niską emisją i da się trochę kasy na przeje... dzenie przez kopalnie, błyskotliwy związkowiec rzeknie że to dla dobra górników i będzie ok

 • ~loox 2019-05-14
  15:44:13

  59 3

  Mnie akurat bardziej interesuje czy przez ten gaz będzie lepsze powietrze. Niestety z tego artykułu się nie dowiem.

  Jak tak to ok. Jak nie to nie ok...

  ps. Ktoś wie w jakim % elektrownia teraz używa polskiego węgla ?

 • ~frbro 2019-05-14
  15:59:00

  50 5

  @loox smogu nie będzie przez to mniej, bo elektrownia z racji na filtry nie jest źródłem problemu niskiej emisji. Zdaje mi się jednak, że gaz ma mniejszą emisyjność CO2 niż węgiel, więc to jest profit środowiskowy z tej inwestycji.

 • ~ 2019-05-14
  15:59:46

  68 7

  Ta wiadomość, to stek bzdur i niedokładności. Polska sprowadza już mniej niż 50% gazu rosyjskiego, zaprzestanie go w ogóle importować za dwa lata jak wygaśnie umowa. Za 200 mln zł, to można wybudować sobie małą ciepłownię. Koszt takiego bloku energetycznego szacować należy na ok. 1 mld zł, a gdzie rura z gazem? A cykl budowy od decyzji administracyjnej, to ok. 7 lat. Tak że spoko.

 • ~Wojciech Kiljańczyk 2019-05-15
  08:51:59

  36 21

  Tytuł artykułu jak i część danych zawartych w nim, mają charakter propagandowy. Polski węgiel? Sprowadzamy 20 mln ton węgla z kierunku wschodniego. Gaz podlega już w chwili obecnej dywersyfikacji pod kątem dostaw. Jednocześnie należy wspierać budowę bloku opartego o gaz, a plany dotyczące odnowy bloków węglowych jak i wydobycia złoża "Paruszowiec", trzeba traktować jako niepoważne. Szczególnie w kontekście polityki całej UE, jak i w odniesieniu do logiki konkurencyjnych rynków. Nowe technologie są coraz sprawniejsze i tańsze. O dziedzictwu węglowym należy pamiętać, lecz w obecnych czasach trzeba rozwijać kolejne kierunki wsparcia energetyki i przemysłu!

 • ~kokomati 2019-05-16
  08:40:08

  25 15

  "POgromco to za czasów POPSLU POdpisano SKRAJNIE niekorzystną umowe na 30lat z Ruskimi.Zapytaj się Pawlaka czy wiedział co podpisuje?i za ile?
  Rybnickim węglem w woekszości NIE jest opalana ER awęglem z kwk.Bogdanka .Umowa z 2010r
  Premier Kaczyński "drugim sortem"nazwal ZDRAJCÓW,ZAPRZAŃCÓW i innych sprzedawczyków.(POgromco sam się okreslasz kim Ty jesteś )
  A jako "opcję niemiecką"określił RAŚ ,KOALICJANTA chyba przez cały okres rzadów PO.
  Więc "koalicjancie"i "opcjo "niemiecka lub ruska" może czas paść na kolana lub chociaż uderzyć sie w pierś."

  Mogę wiedzieć o co ci chodzi? Wszyscy rodowici rybniczanie mieli przed powstaniami pochodzenie niemieckie. Ciśnij na Niemców w gorollandzie, abo kajś na gorolskim osiedlu, ale niy sam w Rybniku.

 • ~Piotr Czaja 2019-05-17
  21:12:42

  11 15

  PiS odnawia przyjazn Polsko Radziecka

 • ~Piotr Czaja 2019-05-17
  21:22:52

  16 14

  kazo czy ty juz modlisz sie do Jarka - ktory zamiast zyc w spolnocie /UE/ woli tkwic we wlasnej glupocie- winszuje bozka

 • ~artefaks 2019-05-17
  22:18:07

  8 9

  ~Piotr Czaja 2019-05-17 21:12:42
  PiS odnawia przyjazn Polsko Radziecka.

  Dokładnie, widać to szczególnie po dzisiejszych owocnych rozmowach naszego wasala z Siergiejem Ławrowem w Helsinkach. Słupki partii spadają , to w potrzebie wierni przyjaciele jak zawsze pomogą...
  Przecież nasi słudzy błyskawicznie przetłumaczyli raport o likwidacji WSI na cyrylicę.....
  Rybnikusie wiem że potrafisz to wyjaśnić :)

 • ~rybnikus 2019-05-17
  23:05:43

  12 4

  artefaks, jak odzyskać wrak Tupolewa bez rozmów z ruskami? Może napiszesz i poradzisz głupim pisiorom, że wystarczy zaatakować Rosję.

 • ~rybnikus 2019-05-17
  23:08:48

  9 10

  ~artefaks, i tłumaczenie raportu WSI na cyrylicę i nie tylko, było wymogiem w Ustawie o likwidacji WSI, na którą głosował także Tusk i PO, oprócz Komorowskiego, poniał?

 • ~artefaks 2019-05-17
  23:19:56

  10 10

  ~rybnikus 2019-05-17 23:05:43
  artefaks, jak odzyskać wrak Tupolewa bez rozmów z ruskami? Może napiszesz i poradzisz głupim pisiorom, że wystarczy zaatakować Rosję.

  Rosja widząc problemy partii rządzącej ni stąd ni zowąd postanowiła nagle bezinteresownie oddać wrak ?
  Atakować Rosję ? Po co ?
  Jeśli ktoś na drodze ma wypadek i kompletnie rozbija samochód to pragnie zabrać do domu wrak ?
  Co jest ten wrak wart ? Koszty transportu do Polski przewyższają znacznie wartość sprzedaży w punkcie skupu złomu. Katastrofa została już w pełni wyjaśniona przez zespół Millera . Wrak stracił również wartość dowodową . Więc należy go sprowadzać do Polski ?
  Decyzję pozostawiłbym rodziną ofiar. Może chcą po kawałku ?

 • ~rybnikus 2019-05-17
  23:24:29

  8 13

  ~artefaks, wrak to też sprawa ambicji, opluwacie PIS, że obiecał i nie ściągnął, a bez tego dowodu, żadna prokuratura nie zakończy dochodzenia. We wraku jest prawda i w czarnych skrzynkach, Polacy rozmawiają z ruskami o tym przy każdej okazji a PE nas popiera.

 • ~artefaks 2019-05-17
  23:27:36

  11 7

  ~rybnikus 2019-05-17 23:08:48
  ~artefaks, i tłumaczenie raportu WSI na cyrylicę i nie tylko, było wymogiem w Ustawie o likwidacji WSI, na którą głosował także Tusk i PO, oprócz Komorowskiego, poniał?

  Szto ty gawarisz?
  Było to również tłumaczone na japoński i suahili ?
  Twierdzisz do że do zdekonspirowania czynnych pracowników służb się przyczynił Tusk ?
  Większych bredni dawno nie słyszałem !!!

 • ~rybnikus 2019-05-17
  23:31:01

  7 7

  ~artefaks, nie wiesz i od niewiedzy głupniesz, napisałem prawdę choć ci się nie podoba, napisz jakich agentów ujawnił Tusk, bo już mnie brzuch boli ze śmiechu. A ruskie agenci byli w WSI.

 • ~artefaks 2019-05-17
  23:31:28

  5 7

  ~rybnikus 2019-05-17 23:24:29
  ~artefaks, wrak to też sprawa ambicji, opluwacie PIS, że obiecał i nie ściągnął, a bez tego dowodu, żadna prokuratura nie zakończy dochodzenia. We wraku jest prawda i w czarnych skrzynkach, Polacy rozmawiają z ruskami o tym przy każdej okazji a PE nas popiera.

  A teraz Rosjanie tak sami od siebie zapałali wielką chęcią do zwrotu ?
  Nie uważasz że to dla nich ( zamącić w Polsce) nie jest teraz korzystne politycznie?

 • ~rybnikus 2019-05-17
  23:33:16

  7 5

  ~artefaks, poprawiam, Tusk też głosował na Ustawę o likwidacji WSI, widzę, że nie pojęło bo to dzisiaj, fakt, trudno pojąć. Znajdź w internecie, jest podane kto głosował.

 • ~rybnikus 2019-05-17
  23:35:14

  8 3

  ~artefaks "A teraz Rosjanie tak sami od siebie zapałali wielką chęcią do zwrotu ?" Ty ty kłamco napisałeś a nie ja, a rozmawiać nawet ze złodziejami trzeba bo nie mamy innej możliwości.

 • ~artefaks 2019-05-17
  23:37:41

  2 9

  ~rybnikus 2019-05-17 23:31:01
  ~artefaks, nie wiesz i od niewiedzy głupniesz, napisałem prawdę choć ci się nie podoba, napisz jakich agentów ujawnił Tusk, bo już mnie brzuch boli ze śmiechu. A ruskie agenci byli w WSI.

  Słyszałeś o znakach interpunkcyjnych na końcu zdania ?
  Jak postawienie znaku wpływa na treść ?
  Brzuch boli , a w głowie coś nie swędzi ?

 • ~artefaks 2019-05-17
  23:42:28

  3 8

  ~rybnikus 2019-05-17 23:33:16
  ~artefaks, poprawiam, Tusk też głosował na Ustawę o likwidacji WSI, widzę, że nie pojęło bo to dzisiaj, fakt, trudno pojąć. Znajdź w internecie, jest podane kto głosował.
  Średnio intelygentny człowiek wie jak poprawnie korzystać z treści internetu. Nie interesuje mnie co piszą booty i trolle z PZPR . A co tak naprawdę oznacza ten skrót wyjaśnił to Moczulski

 • ~rybnikus 2019-05-17
  23:50:33

  7 1

  ~artefaks i uciekasz od tematu w znaki interpunkcje, niech ci tak zostanie, wiesz, że ja nie kłamię a tych na pewno mataczysz. Dobranoc. Niech ci się pedały przyśnią.

 • ~artefaks 2019-05-18
  00:27:02

  2 9

  rybnikus 2019-05-17 23:50:33
  ~artefaks i uciekasz od tematu w znaki interpunkcje, niech ci tak zostanie, wiesz, że ja nie kłamię a tych na pewno mataczysz. Dobranoc. Niech ci się pedały przyśnią.

  Dziękuję.
  Kazimierzu .Bardzo słuszna decyzja spać :)
  Nie zamawiam snów z zaproponowanej przez Ciebie kategorii.
  Gdyż mnie te klimaty po prostu nie kręcą.Wolę zdecydowanie tradycyjne wartości .Nie widzę jednak powodu aby tak ad hoc, atakować postronne osoby. A takich osób jest więcej niż myślisz ,gdyż nie każdego stać na to aby się uzewnętrznić. Czego przykładem jest , no wiesz dobrze kto...
  Dobrej Nocy.

 • ~artefaks 2019-05-18
  06:41:12

  5 8

  Dzień Dobry Najmilszy Kazimierzu
  Kto rano wstaje , temu Bóg daje ( rozum). Kto późno , temu różno...
  A kto długo lega ,temu odbiega.
  Wstałem radosny i pogodny ) po dobrze przespanej nocy. Wokół same dobre wieści ( nawet za oknem widzę słoneczko. Słupki poparcia jedynej słusznej partii znowu spadły. Bo wczoraj znowu kolejna jedna młoda duszyczka (Donia rocznik 96)przejrzała na oczy i odnalazła drogę do prawdy. Kolejna wspaniała wiadomość. Sprzedano budynek na Nowogrodzkiej developerowi z ( nie chciałbym tu kłamać) ale chyba z Holandi? ( o Kazimierzu , znowu postawiłem znak interpunkcyjny ! ). Dotychczasowy lokator może się już pakować ! (znowu znak interpunkcyjny). Zaraz padnie komenda. Baczność sztandar wyprowadź ! ( znak interpunkcyjny) . A jak wiadomo wódz lubi ,, sobie pospać" (nocne koszmary i polucje?) .Nawet 13 grudnia , spał do południa i zapomniał się dać nawet interweniować ( co teraz boli w biografii). Nawet z tego tytułu padły znane słowa ,,jak obudziłem się pewnego ranka , to nie było teleranka " . A teraz biedny budzi się bardzo wcześnie rano, aż o 9:00. Się zrywa i biegnie do telewizji śniadaniowej (jedyna zła tu wiadomość , ludzie w czasie jedzenia dostali torsji ) ze ocieplić ? ( znak interpunkcyjny), niby wizerunek. Ale czy można ocieplić kogoś kto ma w sercu bryłę lodu (to Andersen). To by było Kazimierzu na razie na tyle. Mam nadzieję Kazimierzu że Wyście równie dobrze spali i was w nocy nie prześladowały koszmary:). W razie wątpliwości . Chętnie wytłumaczę i pomogę ,przeprowadzić na drugą stronę drogi. Przecież nie można zostawić staruszka na środku drogi.Jak go tam zostawili jego opiekunowie . Opiekunowie którym tak bardzo ufał. A głoszone przez nich hasła to jedynie ,,to make empty promises "Okazały się puste jak PISanka na wielkanoc. Która okazała się tylko wydmuszką.
  Kazimierzu Życzę Miłego dnia. bo ja jestem tak radosny i chętnie bym ci nawet zaśpiewał :)
  Dzień Dobry

 • ~secretkey 2019-05-18
  17:23:34

  5 7

  @kazo64 "Wojciech Jasiński (64 l.), minister Skarbu Państwa w rządzie PiS, skazał Polaków na najdroższy gaz w Europie! Jak to możliwe? W 2006 roku szef resortu zgodził się podpisać umowę gazową z Rosją bez dokładnej analizy dokumentu! Efekt? Do 2022 roku Polska zapłaci o około 18 miliardów złotych za gaz więcej niż inne państwa europejskie, które kupują ten surowiec z Rosji."

 • ~artefaks 2019-05-19
  07:04:22

  6 7

  Drogi Kazimierzu
  Dzień Dobry.
  Wczoraj tak miło Cię rano powitałem. A ty nie dajesz znaku życia...
  Dzisiaj też jest bardzo dobry dzień. Wczoraj w W-wie był bardzo piękny marsz na którym padły bardzo mądre słowa ...(wiem ,wiem że jak się tak normalnie popatrzy to ziemia wydaje się płaska i trudno uwierzyć że jednak okrągła).
  Ale wracając do tematu. Czujecie się dobrze ? Jesteście zdrowi ?
  64'' organizmowi trudno dotrzymać tempa wspólczesności.
  A tu do mety jeszcze 8 dni?
  Chciałbym abyście wytrwali w zdrowiu!!!

  Nie chce mi sie powtarzać. Więc wybaczcie że kopiuję samego siebie :)

  ~artefaks 2019-05-18 06:41:12

  Dzień Dobry Najmilszy Kazimierzu
  Kto rano wstaje , temu Bóg daje ( rozum). Kto późno , temu różno...
  A kto długo lega ,temu odbiega.
  Wstałem radosny i pogodny ) po dobrze przespanej nocy. Wokół same dobre wieści ( nawet za oknem widzę słoneczko. Słupki poparcia jedynej słusznej partii znowu spadły. Bo wczoraj znowu kolejna jedna młoda duszyczka (Donia rocznik 96)przejrzała na oczy i odnalazła drogę do prawdy. Kolejna wspaniała wiadomość. Sprzedano budynek na Nowogrodzkiej developerowi z ( nie chciałbym tu kłamać) ale chyba z Holandi? ( o Kazimierzu , znowu postawiłem znak interpunkcyjny ! ). Dotychczasowy lokator może się już pakować ! (znowu znak interpunkcyjny). Zaraz padnie komenda. Baczność sztandar wyprowadź ! ( znak interpunkcyjny) . A jak wiadomo wódz lubi ,, sobie pospać" (nocne koszmary i polucje?) .Nawet 13 grudnia , spał do południa i zapomniał się dać nawet interweniować ( co teraz boli w biografii). Nawet z tego tytułu padły znane słowa ,,jak obudziłem się pewnego ranka , to nie było teleranka " . A teraz biedny budzi się bardzo wcześnie rano, aż o 9:00. Się zrywa i biegnie do telewizji śniadaniowej (jedyna zła tu wiadomość , ludzie w czasie jedzenia dostali torsji ) ze ocieplić ? ( znak interpunkcyjny), niby wizerunek. Ale czy można ocieplić kogoś kto ma w sercu bryłę lodu (to Andersen). To by było Kazimierzu na razie na tyle. Mam nadzieję Kazimierzu że Wyście równie dobrze spali i was w nocy nie prześladowały koszmary:). W razie wątpliwości . Chętnie wytłumaczę i pomogę ,przeprowadzić na drugą stronę drogi. Przecież nie można zostawić staruszka na środku drogi.Jak go tam zostawili jego opiekunowie . Opiekunowie którym tak bardzo ufał. A głoszone przez nich hasła to jedynie ,,to make empty promises "Okazały się puste jak PISanka na wielkanoc. Która okazała się tylko wydmuszką.
  Kazimierzu Życzę Miłego dnia. bo ja jestem tak radosny i chętnie bym ci nawet zaśpiewał :)
  Dzień Dobry

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4900