zamknij

Wiadomości

Ekodziałacze o rankingu smogowym: jest lepiej, ale w gminach wciąż wiele hipokryzji

2017-11-13, Autor: ww

W zeszły piątek opublikowaliśmy ranking pokazujący jak nasze samorządy walczą ze smogiem. Dziś prezentujemy Wam komentarze działaczy społecznych zajmujących się tematyką smogu. Zauważają oni, że pod wieloma względami sytuacja w naszym regionie się poprawiła. Wciąż jednak w wielu miejscach włodarze miast i gmin na problem smogu przymykają oko.

Reklama

Partnerami rankingu są firmy:

KLIMAPOINT - dostawca najwyższej klasy, energooszczędnych pomp ciepła, systemów klimatyzacji oraz oczyszczaczy powietrza. 

PGNiG Termika - producent energii elektrycznej, sprężonego powietrza, chłodu a także dystrybutor i wytwórca ciepła.

Kompleks Taaka Ryba z Suminy oferujący zdrową i ekologiczną kuchnię o każdej porze roku.

> Zobacz wyniki rankingu


Zdzisław Kuczma – szef Rybnickiego Alarmu Smogowego:

Cieszy nas bardzo , że Rybnik po raz kolejny znajduje się na pozycji lidera w rankingu i jest jednym z czterech samorządów, który wie z czym walczy, ponieważ dokonał przynajmniej częściowej inwentaryzacji źródeł ciepła. Dodatkowo w każdej dzielnicy znajduje się urządzenie do pomiaru jakości powietrza.
Nie oceniamy krytycznie procentowego udziału ekodotacji w budżecie Rybnika, bo naszym zdaniem przy braku norm emisyjnych dla kotłów (stan na dzień dzisiejszy) oraz norm jakości węgla, wszelkie ekodotacje powodują, że mamy więcej ekologicznych źródeł ciepła, ale nie mamy poprawy jakości powietrza, bo w tym samym czasie, kiedy likwidowane są kopciuchy za pieniądze z ekodotacji, nadal mogą być instalowane pozaklasowe kotły i to w większej zapewne ilości niż kotły ekologiczne.

Bardzo krytycznie oceniamy informację o samorządach, których budynki ogrzewane są kopciuchami. Namawianie mieszkańców takich gmin do likwidacji kopciuchów to w naszej ocenie głębokie nieporozumienie.
Czy na terenie Gaszowic, Kornowaca, Krzanowic, Krzyżanowic, Kuźni Raciborskiej, Lysek, Marklowic, Mszany, Nędzy, Pietrowic Wielkich, Pszowa, Rudnika i Świerklan nikt przez rok nie spalał odpadów w domowej kotłowni? Nie jesteśmy w stanie w to uwierzyć.

Podzielamy pogląd autorów rankingu, że bierność gminnych urzędników w zakresie ścigania spalaczy śmieci to polityczna poprawność, co musi bardzo dziwić. Czy życie i zdrowie ludzi może konkurować z walką o stołki?

Emil Nagalewski - Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, współtwórca akcji "Wyjście Smoga" realizowanej wspólnie z Krakowskim Alarmem Smogowym:

Lekarze od lat alarmują, że smog zabiera nam zdrowie i życie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy do czynienia ze śmiertelnie poważnym zagrożeniem, to właściwie wszystkie badane miasta i gminy powinny uzyskać niemal komplet punktów. Większość działań, o które pytają redaktorzy portalu Rybnik.com.pl ma przecież charakter absolutnie podstawowy.

Zestawienie zamykają małe gminy. Dlaczego? Być może to kwestia ograniczonych zasobów i uboższej struktury administracyjne, może braku mediów lokalnych i mniejszej świadomości mieszkańców, którzy nie domagają się zdecydowanych działań, a może to efekt fałszywego mitu, który traktuje smog jak problem zastrzeżony dla Rybnika czy innych większych miast. Bez względu na przyczynę to się musi zmienić.

Najbardziej bulwersuje to, że nadal jest tak wiele miejsc, w których nie próbuje się walczyć z patologią spalania śmieci (tutaj niestety także dominują mniejsze jednostki). Czy ich mieszkańcy są bardziej odporni na toksyczne wyziewy z kominów? Nie sądzę. Przypomnę za to, że spalanie odpadów to wykroczenie, a w skrajnych przypadkach przestępstwo. Przymykanie oczu na ten proceder jest równie złe i głupie, jak samo spalanie śmieci.

Krzysztof Dybiec - działacz społeczny z Wodzisławia Śląskiego:

Jako aktywista profilu „Kochasz życie nie pal śmieci”, zauważam poprawę w kwestii niskiej emisji. Jak rozpoczynaliśmy akcję otrzymywałem wiele zdjęć i filmów dymiących kominów. Za naszym pośrednictwem zgłoszono wiele kontroli w podejrzanych miejscach. Większość gmin podeszła poważnie do tematu i dlatego w tej chwili są sporadyczne prośby o interwencje.

Wiele dobrego zrobiła uchwała antysmogowa zakazująca palenia mułem i flotem. Kontrole palenisk to kolejny słuszny krok. Do kompletu brakuje dużych pieniędzy wspierających wymianę pieców, czy też procedury wsparcia dla najbiedniejszych (chociażby poprzez MOPSy). To jednak musi nastąpić na szczeblu centralnym. Wierzę w to, że znaczne obniżenie niskiej emisji przyniesie zdecydowaną poprawę zdrowia szczególnie występowania chorób związanych ze smogiem. Jesteśmy na początku drogi i trzeba cały czas z takim samym zapałem walczyć o czyste powietrze.

Ewelina Auguścik - Stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie:

Ranking jest zero jedynkowy, a nie oddaje stanu rzeczywistego. Cieszę się, że nasze miasto jest na 3. miejscu - ponieważ idziemy w dobrym kierunku, ale dużo dużo pracy przed nami. Czasem wydaje mi się, że wszystko ma charakter happeningowy, a nie dochodzimy do głębi problemu. Przed nami nowy okres grzewczy i nowe wyzwania – zwłaszcza, że w naszym mieście pojawiły się czujniki pomiaru jakości powietrza.

W styczniu 2017 stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie wzięło udział w pomiarach jakości powietrza w Jastrzębiu-Zdroju. Specjalnie do tego zadania był wypożyczony sprzęt z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Pomiary miały charakter happeningowy i miały zwrócić uwagę mieszkańców oraz władz miasta, że Jastrzębie-Zdrój nie jest „zieloną wyspa” w kwestii jakości powietrza. Dlatego wszyscy są zadowoleni, że nasze miasto przystąpiło do realizacji zadania „Miejski system zarządzania jakością powietrza w mieście Jastrzębie-Zdrój”.

Miasto powinno skutecznie informować mieszkańców, żeby informacja o zanieczyszczeniach sama szukała mieszkańców, nie odwrotnie. System informowania mieszkańców przed złą jakością powietrza w praktyce często działa słabo. I to u nas się potwierdza. Czujniki mamy od ponad miesiąca, a nawet na stronie miasta nie ma wyróżnionego odnośnika do strony z pomiarami. Myślę, że mając te czujniki i nawet jeśli mają charakter poglądowy można na bieżąco wykorzystywać je np. do edukowania mieszkańców. Poza tym kwestia Straży Miejskiej – ale to temat rzeka na osobną rozmowę. My, jako stowarzyszenie Samorządne Jastrzębie jesteśmy gotowi, aby wspierać program, a tym samym miasto.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Escape 2017-11-13 13:09:14

  tak sobie myślę ze kampanie o paleniu śmieci sa parę lat za późno- wywóz każdej ilości plastików jest w jednej cenie mało kto już pali śmieci,albo nawet wcale (mówię to z obserwacji) , został tylko czysty smog.
  dwa. trzy lata temu "u mnie" było siwo, czyś tylko czarno
  ps. dajcie nam gaz.

  30 6
 • ~Jan R. 2017-11-13 13:45:53

  "Podzielamy pogląd autorów rankingu, że bierność gminnych urzędników w zakresie ścigania spalaczy śmieci to polityczna poprawność, co musi bardzo dziwić. Czy życie i zdrowie ludzi może konkurować z walką o stołki?" Oczywiście, że można obiecać w wyborach różne rzeczy, ale czy się wygra? Wiele ludzi głosuje przez pryzmat swojej kieszeni a nie zdrowia. Niestety. Zapowiedź kar to polityczne samobójstwo.

  15 17
 • ~pprywatne 2017-11-13 14:14:49

  Mi się wydaje, że jest gorzej niż rok wcześniej. Biorąc jeszcze pod uwagę, że nie było mrozu, to boję się pomyśleć co będzie przy -10 st.

  28 13
 • ~ 2017-11-13 15:54:35

  ja mam więcej dymu i smrodu z węgla niż wcześniej z flotu ale jakoś mi to nie przeszkadza,chcieliście to macie ! życzę zdrowych i głębokich wdechów mojego dymu.

  39 19
 • ~wojto 2017-11-13 18:34:27

  W moim regionie jest gorzej niż rok temu. A najgorsze jest to, że jak widać po komentarzach, niektórzy szczycą się tym, że smrodzą węglem jeszcze bardziej. Kiedyś jak komuś słoma z butów wystawała, to czuł że jest coś nie tak i próbował coś zmienić.

  15 23
 • ~ 2017-11-13 20:00:54

  Myśleli że zabronią palić mułem i flotem to coś pomoże efekt jest taki że ogrzewanie węglem teraz to luksus więc zamiast go spalać to ludzie go duszą czyli zasypać piec i pozamykać żeby jak najdłużej trzymał ciepło i z tego ten smród,

  16 3
 • ~laguna 670 2017-11-13 20:22:40

  Witam dokładnie jak ktoś tu napisał napier....olą pełny piec węgla pozamykają i zamiast go spalić to duszą cały dzień nie patrząc na komin co się dzieje ale z drugiej strony jeżeli ktoś kto ma 1750 dochodu na miesiąc kupił ten nieszczęsny węgiel by nie płacić mandatów to co ma zrobić ????chce by jak najdłużej było ciepło w domu i oszczędza jak może nie ma się tym ludziom co dziwić kopalnia na kopalni w okręgu i takie ceny węgla no ludzie dajcie spokój .Niech no będzie -10 i tym ludziom zabraknie ekologicznego węgla co zrobią ja wiem nie będzie już stosu żółtych worków przed posesja w dniu ich zabierania będzie palone czym popadnie byle by trochę zagrzać w domu .Taka jest prawda po prostu samo życie .Popzdrawiam .

  21 8
 • ~pprywatne 2017-11-13 20:28:09

  ~laguna 670 - Żółte worki już dawno znikają, zanim zdąży je śmieciarka zabrać...

  5 8
 • ~Genowefa50 2017-11-13 20:44:41

  Samozwancy ot take specjalisty jaak...........

  7 2
 • ~laguna 670 2017-11-13 20:55:16

  NIECH KUCZERA DALEJ WYDAJE PIENIĄDZE PODATNIKÓW NA SOLARY I CZUJNIKI Z TEJ MĄKI CHLEBA NIE BĘDZIE JAK DALEJ TAK BĘDZIE .ŻE SMOG JEST NIE TRZEBA ŻADNYCH CZUJNIKÓW NOSEM MOŻNA WYCZUĆ A NIE WYWALAĆ KASĘ A KTOŚ ZACIERA RĘCE ZNÓW INTERES NA CZUJNIKACH ITD, OWSZEM MOŻNA ZAKUPIĆ CZUJNIK ODPOWIEDNIE SŁUŻBY JEŻDŻĄ PO MIEŚCIE NIECH POMIERZĄ I KONIEC .A NIE DEBATOWAĆ JEDNO JEST PEWNE SMOG BĘDZIE DOPÓKI NIE PRZYJDĄ DNI WIETRZNE I NIE BĘDZIE CZYSTEGO PALIWA W CENIE DLA PRZYSŁOWIOWEGO KOWALSKIEGO :)

  21 6
 • ~orient 2017-11-13 22:37:08

  @pprywatne ale piszesz to tak z przekory, z tego ze więcej płacisz za węgiel czy z nudów? Bo różnica jest odczuwalna. Może nie wszędzie jednakowo ale tam gdzie ja mieszkam można już wieczorem wyjść na spacer i nie dostać w twarz odorem jaki był jeszcze wiosną tego roku. A jeśli worki żółte znikają to może to świadczyć o dwóch rzeczach. Albo są jeszcze totalnie nienormalni właściciele śmieciuchów (oby nie) albo złomiarze zabierają te worki dla nakrętek, puszek itp po czym wrzucają je do żółtych śmietników na osiedlach. Naprawde widziałeś na własne oczy znikające żółte worki? Może zgłoś to do SM?

  7 8
 • ~pprywatne 2017-11-13 23:13:43

  ~orient - Nie palę węglem. Widziałem i znajomi zauważyli to samo, szczególnie często znikają w centrum.

  7 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 588