zamknij

Wiadomości

Dzisiaj sesja rady miasta. Odwołają przewodniczącego Jana Murę?

2016-12-15, Autor: bf

Czwartkowa sesja rady miasta może przebiegać w równie napiętej atmosferze jak kilka poprzednich. Opozycyjni radni złożyli wniosek o odwołanie przewodniczącego rady – Jana Mury. Jak argumentują swoją decyzję?

Reklama

Wniosek o odwołanie Jana Mury złożyli opozycyjni radni. Ich zdaniem za burzliwy przebieg ostatniej sesji rady miasta odpowiada przede wszystkim przewodniczący. Przypomnijmy, rybniccy rajcy dyskutowali wtedy nad kopalnią Paruszowiec. Opozycja chciała powołania nadzwyczajnej sesji rady miasta, by na niej wypowiedzieli się przedstawiciele protestujących mieszkańców i spółka Bapro.

- Już przy ustalaniu porządku obrad zostaliśmy zaskoczeni uzupełnieniem o uchwałę w sprawie wydania negatywnej opinii Rady do projektu budowy nowej kopalni „Paruszowiec”, chociaż w godzinach rannych został złożony wniosek grupy radnych o zwołanie nadzwyczajnej sesji w tym temacie. […] W trakcie dyskusji, gdy padło pytanie o termin zwołania nadzwyczajnej sesji, przysłowiowej oliwy do ognia dolał przewodniczący J. Mura, który stwierdził, że „musi to skonsultować z panem Prezydentem”. Zapomniał jednak, że w myśl ustawy o samorządzie gminnym i zgodnie ze Statutem Miasta Rybnika to nie kto inny jak przewodniczący ma wyłączną kompetencję zwoływania sesji rady miasta – tłumaczy Anna Gruszka.

Radni z Samorządowego Ruchu Demokratycznego mają wątpliwości co do samodzielności Jana Mury. Uważają, że wykonuje on tylko polecenia prezydenta Piotra Kuczery. - Nasza dyskusja została brutalnie przerwana przez jednego z radnych koalicji rządzącej i nie udało się nam dowiedzieć na ile przygotowana przez prezydenta, w tak ekspresowym czasie, uchwała była szczera, a na ile próbą ucieczki przed sesją nadzwyczajną. To nie pierwszy raz, kiedy wnioskiem formalnym o zakończenie niewygodnej dla władz miasta dyskusji knebluje się usta opozycji – mówi Anna Gruszka.

W związku z „rażącym naruszeniem Statutu Miasta Rybnika przez przewodniczącego Rady Miasta” radni opozycyjni złożyli wniosek o odwołanie z tej funkcji Jana Murę.

- Nie będę ustosunkowywał się do zarzutów radnych, ponieważ argumenty są absurdalne. Prezydent ma swoje prawa, a przewodniczący rady musi wypełniać swoje obowiązki. Nie tylko z panem prezydentem Kuczerą dobrze układa mi się współpraca, patrząc w przeszłość podobnie było z panem Adamem Fudalim czy Józefem Makoszem – odpiera Jan Mura.

Patrząc na „układ sił” obecnej rady miasta, jest mało realne by doszło do odwołania przewodniczącego.

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~hub381 2016-12-15 14:26:32

  Obojętnie kto obejmie Przew.Rady Miasta-oby to nie byli z"familiji"Gruszków,którzy sami nie wiedzą jaki"KABOT"załozyć !
  Liczę na mądrość radnych z Rybnika.

  Szczęść Bożę

  25 4
 • ~mewa74 2016-12-15 14:27:00

  Ani poprzedni, ani obecny przewodniczący absolutnie się nie nadawali do prowadzenia obrad.

  17 5
 • ~Zbyszek Chwastek 2016-12-15 16:02:44

  A więc zaczyna się wojna dwóch światów, a raczej dwóch sposobów postrzegania rzeczywistości. Chyba przyszły pierwsze dyrektywy z Żoliborza. Radni PiS i ich jawni czy ukryci zwolennicy zamiast dbać o rozwój i dobro naszego miasta postanowili zamienić radę miasta w sejm RP. I wcale nie chodzi o odwołanie przewodniczącego bo wszyscy wiedzą, że argumenty pod wnioskiem są idiotyczne, a układ sił nie daje wnioskodawcom nawet cienia szans na sukces w głosowaniu. Trzeba jednak wywołać u obywateli poczucie chaosu i niestabilności wobec obecnie zarządzających. Znowu będziemy świadkami żenującego spektaklu pseudo polityków. A wszystko w imieniu "dobrej zmiany". I oczywiście partykularnych interesów kilku niedowartościowanych "radnych". Wesołej zabawy. Kabaret Młodych Panów w niebezpieczeństwie.

  26 9
 • ~lukasz76 2016-12-15 18:57:05

  @Zbyszek Chwastek co ty gadasz , to właśnie najważniejszy zarzut - brak samodzielności .Brak mu także profesjonalizmu polityka :] . Ewidentnie to rządy PO nie są na zdrowie mieszkańcom miasta i powiatu ; to właśnie oni od jakiegoś czasu odgrywają teatrzyk znany z sejmu tzn. tak zwaną większością przepychają wszystko co prezydent każe. Kpiną są opinie komisji.. Chyba żadnej Rady nie "zaliczyłeś" . Wymowna jest mowa gestów, mimiki ,pana Prezydenta i pani która stale podpowiada Przewodniczącemu. Pominę brak rozgarnięcia i zdolności manualnych rzeczonego. Stanowisko powinien dostać ktoś neutralny , najlepiej spoza POPIS-u.

  12 11
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2016-12-16 00:11:26

  Odpowiedzialnym za "burzliwy przebieg ostatniej sesji RM" jest radny Adam Fudali. Podkreślam-radny a nie prezydent jak Go nadal tytułuje czołobitny radny Wojaczek.Na dzisiejszych obradach na przykład.A były prezydent jak zawsze robi z siebie pajaca.Nadal nie może pogodzić się z tym,że rybniczanie po porostu już go nie chcieli. Swoja pracę wykonywał rzetelnie ale to nie powód,żeby składać mu nieustanne pokłony i hołdy jakich się najwyraźniej domaga na każdym kroku podkreślając swoje zasługi.Czyżby nie zauważył,że wypełniał obowiązki słuzbowe jak kazdy pracujacy człowiek.

  11 1
 • ~Stanisław Nowak 2016-12-16 01:17:50

  Cyrk nie musi występować w Rybniku. Wystarczą sesje Rady Miasta. " Odwołanki, przepychanki, ustawianki " , a gdzie właściwa robota i konstruktywna współpraca radnych. Kiedy wreszcie wystąpi gospodarskie podejście do problemów , czyli maksimum efektów , przy danych nakładach. Dopłaty do pieców dla bogatych, absurdalne założenia formalne w tej sprawie. Miliony złotych wydanych , przy znikomych efektach .

  4 0
 • ~Zbyszek Chwastek 2016-12-16 13:42:05

  Łukasz76 - Jak mówi klasyk "Nobody is perfect". Pan Mura popełnia błędy tak jak popełniają je również wszyscy normalni ludzie, również Ty i ja. Nie jest ponadto politykiem - i bardzo dobrze. Ma jednak kilka ważnych zalet, która niestety nie są współcześnie, zwłaszcza wśród młodzieży, zbyt popularne. Jest człowiekiem kulturalnym, taktownym i grzecznym. Takie cechy powinny być obowiązującym kanonem w każdej dyskusji. Jeżeli obserwowałeś wpisy na czacie na youtube w czasie transmisji to wiesz o czym mówię. Przygnębiające. Nie posiadam umiejętności odczytywania mowy gestów gestów i mimiki ale cóż.. W życiu często jest tak, że dwie osoby patrzą na to samo, a każda widzi co innego. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

  5 1
 • ~lukasz76 2016-12-16 18:16:32

  ~Zbyszek Chwastek -Osobie pana Jana nic nie ujmuję ,jednak to stanowisko wymaga. To tak jak z moim nickiem "dodałeś" mi kreskę choć tam wcale jej niema . @"Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt. " -i wzajemnie ;)

  1 2
 • ~mewa74 2016-12-16 20:20:46

  Przewodniczący jak przewodniczący, ale ten wiecznie szarpiący go za rękaw p. Kurpanik i chyba jeszcze bardziej denerwująca pani z drugiej strony przewodniczącego. Ciekawe jakby sobie radził bez nich.

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1116