zamknij

Wiadomości

Dzisiaj odpust. W bazylice pojawiły się chleby św. Antoniego

2020-06-14, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj 14 czerwca. Jak co roku w Bazylice św. Antoniego tego dnia ma miejsce odpust, który wpisuje się w program Dni Rybnika. Wczoraj, po wieczornej mszy świętej w świątyni, wierni mogli nabyć lilie, a także po raz pierwszy – chleby św. Antoniego.

Reklama

To szczególny dzień w Bazylice św. Antoniego. Parafia świętuje bowiem doroczny odpust ku czci swojego patrona – św. Antoniego Padewskiego.

Wczoraj, po wieczornej mszy świętej jak co roku rozdawano lilie parafianom. Po raz pierwszy wierni mogli też zabrać do domów chleb św. Antoniego. 

- Antonii jest często przedstawiany z chlebem w ręce. To jest związane z pewnymi cudami, które się stały za sprawą św. Antoniego. Jeden mówi o tym, że pewna właścicielka piekarni nie mogła otworzyć swojego zakładu, piekarni. Prosiła Antoniego o pomoc, że jak się uda wejść do środka, to cały towar rozda biednym i potrzebującym. Po modlitwie udało się otworzyć drzwi, przekazała chleby – wyjaśnia ks. Marek Bernacki, proboszcz rybnickiej bazyliki.

Jak dodaje kapłan, parafia chce w ten sposób pokazać, by ludzie uczyli się dzielić swoją miłością, dobrocią z rodzinami.

Chleby św. Antoniego wypieka piekarnia Dziwoki na Paruszowcu i tylko ona ma „patent” na tego typu wypieki pod tą nazwą w swoim sklepie.

Oceń publikację: + 1 + 71 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Anna Kowalska 2020-06-14 10:32:51

  To jest kosciol czy bazar?

  69 86
 • ~Zoltan666 2020-06-14 10:39:55

  znam ten ból, też kiedyś nie mogłem otworzyć drzwi do garażu ale po kilku próbach w końcu się udało. na szczęście obyło się bez rozdawania jego zawartości.

  55 58
 • ~corona 2020-06-14 10:47:13

  Ahhh te lewactwo.

  36 75
 • ~Abisall 2020-06-14 10:53:31

  @
  ~Zoltan666
  A bo pewno nie do św Antoniego się modliłeś, a do jakiegoś innego co ma inny cennik. Podobno bardzo dobrze działa wezwanie matki tej świętej od zakrętów.

  29 33
 • ~orient 2020-06-14 11:21:35

  Ja wyciągam inny morał z tej bajki ks. Bernackiego. To ta właścicielka piekarni powinna być czczona bo to ona rozdała chleby, a nie św. Antonii. Dlaczego nikt jej jeszcze nie beatyfikował? Czyżby z tego powodu, że to tylko bajka?

  48 59
 • ~artefaks 2020-06-14 11:27:36

  Święty Antoni, Święty Antoni,serce zgubiłam pod miedzą
  Oj, co to będzie, święty Antoni,gdy się sąsiedzi dowiedzą

  Noce takie są upalne i słowiki spać nie dają,
  A przez okno do mej izby jakieś strachy zaglądają

  Gwiazdy gdzieś się pochowały i utonął księżyc w stawie,
  Więc uciekłam z dusznej chaty, po wilgotnej biegłam trawie

  Wtedy się nieszczęście stało,
  och tej nocy, tej czerwcowej,
  Serce gdzieś się zapodziało, koło miedzy Michałowej

  Noce takie są upalne i słowiki spać nie dają,
  A przez okno do mej izby jakieś strachy zaglądają

  Święty Antoni, Święty Antoni, strach mnie od rana opada,
  Palą mnie skronie, w uchu mi dzwoni,
  Już pewnie wieś o tym gada

  Przecież to nie moja wina, tak mi serce kołatało,
  Tą ciemnością przestraszone, jakby z piersi uciec chciało

  No i jakże się tu dziwić, że błądziłam, aż zbłądziłam
  I pod miedzą Michałową biedne serce że zgubiłam

  Straciliśmy je oboje, wśród rumianków i wśród mięty,
  Lecz Ty tego nie zrozumiesz, bo to sprawy nie dla świętych

  Noce takie są upalne i słowiki spać nie dają,
  A przez okno do mej izby jakieś strachy zaglądają

  36 19
 • ~pprywatne 2020-06-14 11:58:45

  Dobrze, że się pomodliła. Gdyby nie ta modlitwa piekarnia została by zamknięta po wsze czasy i nadawała się tylko do rozbiórki.

  39 22
 • ~artefaks 2020-06-14 12:09:55

  Sklepy zamknięte w niedzielę. Czy tam można dzisiaj kupić świeży chleb ?

  33 35
 • ~artefaks 2020-06-14 12:13:48

  Wymagania dla podmiotów wprowadzających do publicznego obrotu żywność :
  Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. Nr 171, poz. 1225) przedsiębiorstwa sektora spożywczego, które uczestniczą w dystrybucji żywności, a więc sklepy spożywcze, muszą wystąpić z wnioskiem o zatwierdzenie zakładu do właściwego terenowo państwowego, powiatowego inspektora sanitarnego.

  Organ ten na podstawie przeprowadzonej kontroli wpisuje obiekt do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli oraz wydaje decyzję zatwierdzającą zakład. Sklep można zacząć prowadzić dopiero po uzyskaniu wpisu do rejestru.  Z wnioskiem o wpis do rejestru zakładów należy wystąpić co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności w formie pisemnej, według określonych wzorów. Wzory dokumentów związanych z rejestrowaniem i zatwierdzaniem zakładów określone są w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2007 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących rejestracji i zatwierdzania zakładów produkujących lub wprowadzających do obrotu żywność podlegających urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Nr 106, poz. 730).

  Składany wniosek powinien zawierać:
  1) imię, nazwisko i numer PESEL, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres wnioskodawcy, numer REGON oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli podmiot takie numery posiada;
  2) określenie rodzaju i zakresu działalności, która ma być prowadzona w zakładzie, w tym rodzaju żywności, która ma być przedmiotem produkcji lub obrotu;
  3) określenie lokalizacji zakładu lub miejsca prowadzenia działalności.
  Do wniosku należy dołączyć:
  1) aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo zaświadczenie o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej, jeżeli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą.

  37 36
 • ~pprywatne 2020-06-14 12:16:41

  Ten chleb wypiekają na wodzie święconej - ot, cały patent.

  32 25
 • ~artefaks 2020-06-14 13:01:24

  Czyli na swój sposób to tak jakby był koszerny :)

  25 19
 • ~artefaks 2020-06-14 13:07:10

  Tu są sami mili i kulturalni ludzie.
  Św. Antoni !!! Czyżby kogut dzisiaj nie zapiał i pisowskie ,,trole" zaspały ?

  *troll pisany przez jedno ,,l" jest produkowany jako pasta ( makaron bez jaj)

  23 33
 • ~spirit-of-the-town 2020-06-14 14:18:36

  Pytanie do księdza Marka: czy istnieje chociaż małe maluteńkie prawdopodobieństwo, że kobieta miała w drzwiach piekarni po prostu stary zwichrowany zamek i dopiero za którymś razem udało się otworzyć? Tak po prostu, bez tych waszych cudów. Jeszcze chwila i poranny świt będzie cudem, bo przecież Słonce może zgasnąć szybciej niż za jakieś 4 miliardy lat, czyż nie? Jeśli już brniecie dalej w tym waszym ciemnogrodzie, to może wysilcie się na lepsze przykłady cudów, chociaż ciemnemu ludowi, jak widać, to nie przeszkadza. Jakież to dochodowe, prawda?

  41 44
 • ~Piotr Czaja 2020-06-14 16:21:59

  corona- ACH to wykrzyknik.Krzyczeć się chce że jesteś na bakier z poprawną PiSownią!

  11 14
 • ~master4k 2020-06-14 16:34:18

  "- Antonii jest często przedstawiany z chlebem w ręce. To jest związane z pewnymi cudami, które się stały za sprawą św. Antoniego. Jeden mówi o tym, że pewna właścicielka piekarni nie mogła otworzyć swojego zakładu, piekarni. Prosiła Antoniego o pomoc, że jak się uda wejść do środka, to cały towar rozda biednym i potrzebującym. Po modlitwie udało się otworzyć drzwi, przekazała chleby – wyjaśnia ks. Marek Bernacki, proboszcz rybnickiej bazyliki."

  Pytanie do historyków. Czy w tamtych czasach nie było ślusarzy?

  XXI wiek. Powoli przymierzami się do kolonizacji Marsa. A w internecie (przypominam, że to wynalazek szatana) czytam jakieś opowiastki, jak to drzewiej zdrowaśkami drzwi otwierano. Gdzie ja żyję? A jeśli ktoś złapie gumę, to do którego świętego ma się pomodlić? Nie wiem jak reszta, ale osobiście od takich problemów mam lewarek i koło zapasowe. Jak widać nawet teraz wszystko musi mieć jakiś sakralne ubarwienie.

  31 27
 • ~ 2020-06-14 23:09:10

  Mnie zawsze ciekawilo, dlaczego Maryja i Jezus objawiaja sie wylacznie katolikom.
  Dlaczego 3 biednym dzieciom w Portugalii a nie 3 biednym dzieciom w Saksonii, albo Szkocji.
  Dlaczego nie objawiaja sie 3 biednym dzieciom w jakims muzulmanskim kraju, w ktorym szwankuje edukacja i te dzieci nawet niemialyby pojecia o chrzescijanstwie. - Jakbym byl Panem Bogiem - (pisze z duzej litery bo to imie i nazwisko - wiem bluznie, bo nie wolno go wypowiadac) to marketingowo skuteczniejsze dzialanie byloby objawic sie innowiercom)
  Dziwi mnie tez, ze Jezus czynil cuda typu - 1. martwy wstal (mogl nie byc martwy wcale. 2. slepy owidzial (mogl nie byc slepy) 3. nie chodzacy wstal (mogl udawac) - nie ma natomiast ani jednego przypadku aby kolesiowi z odrabanymi rekoma albo nogami one odrosly.
  By the way - kazdy chirurg okulista robi wieksze cuda obecnie niz Jezus...
  Wyjasnienie jest jedno - te cuda to byly sciemy, w ktore tamtejsi ludzie mentalnie byli w stanie uwierzyc - nie swiadkowie, ale ludzie ktorym o nich opowiadano. W odrosniecie reki??? nawet wtedy ludzie by nie kupili takiego kitu - plus sztuczki z ozywaniem trupow i wmawianiem niewyksztalconym niewiastom (a kobiety byly wtedy traktowane jak zwierzeta lub niewolnicy)- mowisz i masz...

  15 24
 • ~Abisall 2020-06-17 23:51:22

  @Bennet
  "Dlaczego nie objawiaja sie 3 biednym dzieciom w jakims muzulmanskim kraju"
  W ogóle czemu objawia sie jakimś 3 dzieciakom na zadupiu zamiast na na Placu Św Piotra podczas niedzielnej mszy?
  Ew na takiej Paradzie Równości mogłaby się Bozia objawić i napomnieć grzeszników.
  To tak jak z ufoludkami - oni też zamiast wyryć te swoje bazgroły na
  boisku podczas meczu finałowego Mistrzostw Świata w kopanej/ Super Bowl to gniotą rolnikowi zboże na jakimś zadupiu.

  0 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 662