zamknij

Biznes

Dziś weszła w życie Konstytucja Biznesu

2018-04-30, Autor: red

30 kwietnia w życie weszła Konstytucja Biznesu, czyli przepisy, które według rządu mają ułatwić życie przedsiębiorcom.

Reklama

Konstytucja Biznesu jest to pakiet ustaw, których celem jest zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności.

Od dziś w relacjach przedsiębiorców z urzędnikami mają obowiązywać następujące reguły:

1. Zasada „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”
Przedsiębiorca może prowadzić biznes w sposób wolny, jeśli nie łamie wskazanych wyraźnie w prawie zakazów lub ograniczeń.

2. Domniemanie uczciwości przedsiębiorcy
Przedsiębiorca nie musi udowadniać swojej uczciwości, wątpliwości co do okoliczności konkretnej sprawy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy.

3. Przyjazna interpretacja przepisów
Niejasne przepisy będą rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców.

4. Zasada proporcjonalności
Urząd nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje.

5. Przedsiębiorcow wesprze Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców
Rzecznik będzie mógł np. wnioskować do ministrów o wydanie objaśnień najbardziej skomplikowanych przepisów i interweniować w sprawie łamania prawa przedsiębiorców.

Konstytucja dla Biznesu niesie też konkretne rozwiązania dla najmniejszych firm oraz osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności.

Nowe przepisy wprowadzają tzw. działalność nierejestrową. Będzie ona dotyczyć m.in. drobnej działalności zarobkowej osób fizycznych, np. dorywczego handlu lub okazjonalnych usług. Jeśli przychody z tej działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie trzeba jej rejestrować.

Z kolei początkujący przedsiębiorcy będą zwolnieni ze składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy działalności. Przedsiębiorca będzie musiał zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych w terminie 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności, a nie w ciągu 7 dni, jak to jest obecnie. Potem będzie mógł skorzystać przez 2 lata z tzw. małego ZUS-u. Nie dotyczy to składek na ubezpieczenie zdrowotne, które będzie obowiązkowe również dla przedsiębiorców korzystających z ulgi. Składkę zdrowotną można odliczyć od podatku (nie od dochodu).

Konstytucję Biznesu pozytywnie ocenili eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – czytaj więcej.

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~auralfloat 2018-04-30 15:36:36

    Nazwałbym to raczej kiełbasą wyborczą (taką z dużym wyprzedzeniem). Co to za limit 1050 zł brutto, co to daje komuś kto chce spróbować prowadzenia działalności gospodarczej? Gdyby to było przynajmniej 2100 netto to miałoby to sens. Posunięcia rządu są niepoważne - nie ma na nie pieniędzy. Nie ma pieniędzy na emerytury, a obniża się wiek emerytalny, wprowadza się półroczne zwolnienie ze skł. społecznej dla przedsiębiorców. W zasadzie można prowadzić działalność prze 3 lata na preferencyjnych warunkach by potem zacząć płacić normalny ZUS, który za te 3 lata wzrośnie proporcjonalnie do wzrostu urzędowej płacy minimalnej.

    20 20

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 70