zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Dzieci wracają do szkoły. W Chwałowicach nadal plac budowy

2021-09-01, Autor: ww

Jak co roku rybnicki magistrat przed rozpoczęciem roku szkolnego przeprowadził szereg remontów w szkołach. Niestety, nie wszystko poszło jak z płatka. Od wielu miesięcy ciągną się remonty w Szkole Podstawowej nr 35 w Chwałowicach. - Przepraszamy. Mamy nadzieję, że limit nieszczęść dla tej inwestycji już wyczerpaliśmy – tłumaczą się urzędnicy.

Reklama

Teren przed Szkołą Podstawową nr 35 w Chwałowicach to plac budowy. Tutejsi uczniowie z klas 1-3 od marca br. muszą chodzić na lekcje do sąsiedniego budynku gimnazjum.

- W takim okresie kiedy przed nami kolejny atak pandemii, nasze dzieci szkołę będą oglądać za płotem. Smutny czas dla naszych dzieci i rodziców - pomstuje na Facebooku chwałowicki radny Andrzej Wojaczek.

Winą za opóźnienie prac radny Wojaczek obwinia prezydenta Rybnika - Piotra Kuczerę.

Agnieszka Skupień – rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika tłumaczy, że inwestycja podzielona jest na 2 etapy:

 • etap I – roboty wewnętrzne w budynku wraz z dobudową zewnętrznej windy dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych
 • etap II – roboty zewnętrzne, w tym budowa drogi pożarowej i placu zabaw dla dzieci.

Niestety, nad inwestycją w Chwałowicach wisi istne fatum.

- Roboty etapu I przerwane zostały z powodu zapaści finansowej i upadłości firmy, która była generalnym wykonawcą robót. Wymagają wznowienia, po rozstrzygnięciu nowego przetargu, który zostanie ogłoszony w tym tygodniu. Do ukończenia pozostałą część robót, w tym głównie dobudowa windy i roboty wykończeniowe w obrębie parteru i częściowo-piwnic budynku. Mamy nadzieję, że te prace zakończą się w kwietniu 2022 roku – wylicza Agnieszka Skupień.

I dodaje:

- Roboty etapu II ukończone zostały w zakresie placu zabaw, ale przerwane są w zakresie budowy drogi pożarowej - m.in. z powodu kolizji z niezrealizowanymi robotami etapu I i z niezinwentaryzowanymi elementami infrastruktury podziemnej. Wykonawca wykona te roboty na mocy stosownego aneksu do umowy do końca tego roku.

Agnieszka Skupień przekonuje, że urzędnicy zdają sobie sprawę uciążliwości, jakie dotykają dzieci w chwałowickiej szkole.

- Mamy nadzieję, że limit nieszczęść dla tej inwestycji już wyczerpaliśmy i kolejne działania spowodują zakończenie już tego tematu. Przepraszamy dzieci i rodziców, których dotknęły niedogodności związane z przedłużającym się remontem tej szkoły, niestety niektóre sprawy są poza naszym wpływem – mówi rzecznik.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 - Ryszard Kras podkreśla, że pomimo trudności z remontem budynku szkoły, placówka zrobiła wszystko, by dzieci uczyły się w komfortowych warunkach.

- Udało się m.in. tak ułożyć plan lekcji, by nasi uczniowie kończyli lekcje najpóźniej o godz. 13:40 - zaznacza dyrektor.

Dodajmy, że w innych rybnickich szkołach wakacyjne remonty odbyły się bez większych przeszkód. W niektóych placówkach prowadzone są też poważniejsze inwestycje, m.in.:

 • Termomodernizacja wraz z towarzyszącymi robotami ogólnobudowlanymi, w tym w szczególności wykonanie drenażu, izolacji przeciwwilgociowych oraz wymiana instalacji elektrycznej w budynku Przedszkola nr 41, przy ul. Chabrowej 11 w dz. Maroko – Nowiny w Rybniku. Koszt inwestycji: 1.474.800,00 zł
 • Wymiana instalacji centralnego ogrzewania w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 29 w Rybniku, dzielnica Golejów wraz z wymianą kotła węglowego na instalację pomp ciepła w ramach projektu pn: ”OZE w budynkach użyteczności publicznej na terenie miasta Rybnika – etap II”. Koszt inwestycji: 1.881.000,00 zł
 • Rozbudowa wraz z przebudową budynku Przedszkola nr 47 będącego częścią Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 im. Jana Pawła II w Rybniku, dz. Ochojec (roboty rozpoczną się pod koniec sierpnia). Koszt inwestycji: 3.800.974,84 zł
 • Przedszkole nr 18 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6) w Rybniku, w dzielnicy Boguszowice Stare przy ul. Małachowskiego - wykonanie termomodernizacji budynku wraz z likwidacją kotłowni węglowej oraz przyłączeniem do kotłowni gazowej w Szkole Podstawowej nr 16. Koszt inwestycji: 1.050.000,00 zł
 • Termomodernizacja budynku wraz ze zmianą kotłowni węglowej na instalację pomp ciepła w Szkole Podstawowej nr 24 w budynku nr 2 (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14) w Rybniku dzielnicy Radziejów przy ul. Krętej 2. Koszt inwestycji: 2.900.000,00 zł
Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~ 2021-09-01 09:08:13

  "m.in. z powodu kolizji z niezrealizowanymi robotami etapu I"
  m.in. czyli z jakimi jeszcze oprócz poniższego?

  " i z niezinwentaryzowanymi elementami infrastruktury podziemnej. "
  Dobrze rozumiem że skoro są niezinwentaryzowane to na terenie miejskim właściciel (czyli miasto) pozwolił na położenie infrastruktury podziemnej bez zaznaczenia jej na jakichkolwiek mapkach?

  21 3
 • ~hans 2021-09-01 09:18:34

  Rzetelność dziennikarska na najwyższym poziomie, wypadałoby najpierw się doinformować a później brać się za pisanie artykułu.
  Dzieci od momentu rozpoczęcia "remontu" nie uczęszczały do budynku widocznego na zdjęciu. Należy w tym miejscu wspomnieć, że ten budynek dedykowany jest dla klas I-III.
  Dzieci zostały przeniesione do przepełnionego budynku byłego Gimnazjum nr 3. W zeszłym roku zajęcia realizowano praktycznie na 2 zmiany. Teraz plan lekcji jest inaczej skonstruowany i tak naprawdę nikt nie wie jak to będzie wyglądało w praktyce.

  Wracając do "remontowanego" budynku to od ponad roku nic się tam nie dzieje i nie widać, żeby coś się w tej materii miało zmienić.

  34 2
 • ~rzyt 2021-09-01 09:52:38

  ~hans, dzięki za te informacje, które nie pokrywają się z ogólnym optymizmem panującym w budynku na Chrobrego.

  Tak się zastanawiam, czy UM nie jest siedzibą kabaretu Bardzo Ważnych Panów? Czego się nie chwycą to trzeba to tłumaczyć ustami rzecznik jak jest dobrze.

  P.S. Wielokrotnie pytałem o opłaty za zajęcia pasów drogowych podczas budowy, a miał być remont, kamienicy na Chrobrego i w jaki sposób zasiliły kasę miejską? Kto je opłacił? Czy przypadkiem nie doszło do naruszenia zasad o uczciwej konkurencji, kiedy wszyscy po za inwestorem miejskim, muszą ją uiszczać? Może redaktorzy tego portalu są w stanie się czegoś dowiedzieć? Albo czekamy na RIO?

  16 6
 • ~Longina b 2021-09-01 10:18:11

  W 1939 roku dzieci też nie poszły do szkoły.Dzisiaj Prezyden Duda przemawiał w Wieluniu."Nie pozwolimy naruszać naszych granic"Czy słowem nie pozwolimy zatrzyma czołgi,samoloty,rakiety?Może zatrzyma DŁUGOPISEM?

  13 14
 • ~ 2021-09-01 10:30:00

  @rzyt,
  Takie coś to się propaganda nazywa :-)
  Podobno słynie z niej głównie PiS. Chociaż coraz bardziej odnoszę wrażenie że jednak nie tylko...

  A teraz poza "przepraszam" co dalej? Główne konsekwencje tego ponoszą dzieci.
  Rozumiem że od teraz obywatel w stosunku do UM także wystarczy że przeprosi jak będzie coś nie tak? O żadnych konsekwencjach finansowych nie będzie mowy? Bo w sumie 'nic się nie stało'.

  A kto musiał się zdenerwować na ograniczenia prędkości na drodze P-R żeby je zmienić?
  Może na szkołę także wystarczy się tak samo zdenerwować?

  11 4
 • ~Dador 2021-09-01 14:10:07

  Państwo ogarnia jakieś specustawy byle szybko budować, a tu nie da się tego zastosować? Wywalić nierzetelnego wykonawcę i bez przetargu wybrać np. kolejną firmę, która brała udział w przetargu pierwotnym (no chyba, że była tylko jedna oferta). Macie moje pozwolenie :). Tak w ogóle, to UM Rybnik zupełnie nie radzi sobie z przetargami na własnym terenie (sławna kładka nad Nacyną), a szczególnie inwestycje w oświacie kuleją (hala sportowa na Budowlanych). Przypominam włodarzom, że cena nie musi stanowić podstawowego kryterium w wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu. Jednak jeszcze taki odważny się nie znalazł, co by wyłamał się poza schemat.

  10 0
 • ~TAKI JA 2021-09-01 15:32:47

  "Smutny czas dla naszych dzieci i rodziców - pomstuje na Facebooku chwałowicki radny Andrzej Wojaczek".
  Panie (BEZ)radny Andrzeju pora na odejście. Facebook to dla Pana najlepsza oferta.
  Pozdrawiam.

  5 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.