zamknij

Biznes

Dyrektor elektrowni: inwestujemy w czyste powietrze

2019-03-27, Autor: red

O walce ze smogiem, dostawach ciepła do miasta oraz planach inwestycyjnych na najbliższą przyszłość rozmawiamy z dyrektorem rybnickiej elektrowni PGE Energia Ciepła Wojciechem Sobczakiem.

Reklama

Red.: Na jakim etapie jest projekt uciepłownienia elektrowni PGE Energia Ciepła w Rybniku?

Wojciech Sobczak: Prace nad projektem uciepłownienia w elektrowni PGE Energia Ciepła w Rybniku przebiegają zgodnie z przyjętym planem. W marcu 2018 r. opracowano harmonogram prac, a następnie, w sierpniu 2018 r., zakończono prace nad studium wykonalności, które potwierdziło możliwość finalizacji projektu w zakładanym terminie. Produkcja ciepła na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej w Rybniku planowana jest na wrzesień 2022 r. Należy pamiętać, że ciepło sieciowe pozwala na walkę ze smogiem, jedną z głównych przyczyn niskiej emisji.

Obecnie trwa postępowanie na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej w zakresie Projektu Podstawowego i Programu Funkcjonalno-Użytkowego, jesteśmy również u progu rozpoczęcia opracowywania dokumentacji na wybór generalnego wykonawcy inwestycji. Został także złożony do Urzędu Miasta wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, a w styczniu tego roku uzyskaliśmy warunki przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej wraz z propozycją umowy przyłączeniowej. Obecnie finalizujemy uzgodnienia jej zapisów.

Co zdaniem Pana powinny zrobić samorządy w regionie, by skutecznie rozwiązać problem smogu?

Smog w naszym regionie to faktycznie ogromny problem. Jestem mieszkańcem Rybnika i z niepokojem obserwuję to, jaki wpływ na środowisko i nasz komfort życia ma podwyższony poziom zanieczyszczeń. Moim zdaniem na rozwiązanie lub zmniejszenie problemu może wpłynąć kilka czynników. Pierwszym z nich jest edukacja, ponieważ nadal wiele osób jest nieświadomych konsekwencji spalania niektórych materiałów. Drugi to wszelkie programy pomocowe polegające na dofinansowaniu wymiany pieców starej generacji na nowe oraz termomodernizacji budynków, takie jak np. program "Czyste powietrze". Trzeci natomiast to zmiany w prawie, które uregulują temat przyłączeń do miejskich sieci ciepłowniczych oraz jakości i rodzaju używanych paliw.

Jaki jest potencjał elektrowni pod kątem zaopatrywania sektora komunalnego w ciepło? 

W chwili obecnej koncentrujemy się na projekcie uciepłownienia dwóch bloków rybnickiej elektrowni w celu zapewnienia dostaw ciepła do miasta począwszy od sezonu grzewczego 2022/2023. Pozwoli to na pokrycie prognozowanego na rok 2025 zapotrzebowanie na ciepło systemowe z elektrowni dla miejskiego systemu ciepłowniczego z około 25% zapasem na rozwój. Przy czym jak wiemy w elektrowni mamy zainstalowanych więcej niż dwa bloki energetyczne, stąd jeśli pojawi się tylko taka potrzeba, to zwiększenie mocy cieplnej to kwestia rozbudowy instalacji na kolejnych blokach, bądź będziemy budować dedykowana źródła ciepłownicze pod te potrzeby.

Jaki jest z perspektywy lat rachunek ekonomiczny, społeczny i ekologiczny podłączenia osiedla w Rybnickiej Kuźni do ciepłociągu z elektrowni?

Kilka tygodni temu obchodziliśmy 50-lecie rozpoczęcia budowy obiektów technologicznych rybnickiej elektrowni. Wraz z nią powstawało osiedle, którego pierwsze bloki mieszkalne oddano do użytku w roku 1973. Już na etapie budowy zakładu została podjęta decyzja o dostawach ciepła do osiedla mieszkalnego przy elektrowni. Wtedy – podobnie jak dzisiaj – było to nowoczesne i najlepsze z możliwych rozwiązanie. Efekt ekologiczny był i jest oczywisty – zmniejszenie zanieczyszczenia będącego wynikiem niskiej emisji. Niemałą rolę odegrał także komfort mieszkańców, którzy zyskali łatwe w obsłudze i tanie źródło ogrzewania. My zyskaliśmy odbiorców ciepła, a mieszkańcy taniego
i pewnego dostawcę.

Jakie są plany inwestycyjne zakładu na najbliższe lata?

Wpływ na sytuację rybnickiej elektrowni mają w dużej mierze nowe regulacje dotyczące wprowadzenia restrykcyjnego limitu emisyjności na poziomie 550 g CO2/kWh, podwyższenie ceny uprawnień do emisji CO2 oraz coraz wyższe koszty zmienne produkcji energii elektrycznej źródeł węglowych.

Stopniowe odchodzenie od węgla Unii Europejskiej przekłada się znacząco na konieczność ponoszenia coraz wyższych nakładów inwestycyjnych w przyszłości np. na dostosowanie aktywów do coraz bardziej restrykcyjnych norm emisji, aby umożliwić dalszą eksploatację bloków. W 2025 r. spodziewamy się dalszego zaostrzenia standardów emisyjnych w wyniku rewizji Konkluzji BAT, co będzie oznacza konieczność poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na spełnienie nowych norm środowiskowych. Przewidywany jest również wzrost kosztów zagospodarowania produktów spalania. Ponadto aktualny kurs polityki klimatycznej przekłada się również na coraz większą trudność w uzyskaniu akceptacji społecznej dla eksploatacji obiektów opalanych węglem i wysoką aktywność organizacji ekologicznych w procesie uzyskiwania decyzji administracyjnych dla tego typu jednostek.

W związku z tym rozpoczęliśmy pracę nad programem inwestycyjnym, w skład którego wchodzą m.in. dostosowanie aktywów elektrowni do konkluzji BAT w optymalnym zakresie, zabezpieczenie potrzeb ciepłowniczych miasta Rybnik i Rybnickiej Kuźni od września 2022 r. oraz odtworzenie mocy wytwórczych poprzez budowę nowego źródła niskoemisyjnego w rybnickiej elektrowni, co wpisuje się w europejskie megatrendy jeśli chodzi o politykę energetyczną.

Jakie najważniejsze zmiany nastąpiły w zakładzie po przejęciu elektrowni przez Grupę Kapitałową PGE?

Najważniejszą zmianą jest to, że elektrownia stała się częścią największej grupy energetycznej w Polsce. Jest to dla nas niezwykle istotne między innymi dlatego, że energetyka to przemysł strategiczny dla bezpieczeństwa państwa. Drugim ważnym elementem jest potencjał inwestycyjny Grupy Kapitałowej PGE. Dzięki niemu możemy myśleć nie tylko o bieżących remontach i utrzymaniu urządzeń, ale także o rozwoju zakładu i realnych planach na przyszłość.

Oceń publikację: + 1 + 84 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~norton 2019-03-27 17:23:43

  Panie Wojtku trzymam kciuki za inwestycję w Naszej Elektrowni.

  78 19
 • ~absurdalny 2019-03-27 18:35:42

  ~kazo64 Gierek tam pewnie budował a w międzyczasie maltę mieszał i cegły na rusztowanie donosił, taki był szybki.

  26 64
 • ~cyd 2019-03-27 18:44:53

  Kazo64 lQ, widzę, że wtelewizji przemysłowej nie mówili jak działa elektrownia, nie przejmuj się to są trudne tematy. Na marginesie ER nigdy nie była prywatna - była Polska, później francuska, teraz znowu jest nasza, tyle, że bez stadniny, hotelu, ośrodka w Stodołach, technologicznie wyciśnięta i niedoinwestowana. Taki mieliśmy klimat.
  To są fakty.

 • ~kucz 2019-03-27 20:26:51

  Znając trochę temat ER, dlaczego nikt nie inwestuje w nowe bloki? Będąc na dniach elektrowni widać było że już nie służą wszystkie? Była kiedyś PL potem FRA i teraz znów PL, dlaczego Francuzi odsprzedali? Bo widzieli koszt ekonomiczny... Nie mieszać mi tu polityki że za Po czy PiS było tak czy siak.
  Pan Sobczak dalej działa w utex

  41 14
 • ~norton 2019-03-27 20:46:12

  Kucz jak znasz trochę temat ER to pewnie wiesz o planach budowy nowego bloku. Turbina gazowa o mocy ~700MW ma powstać do 2027 roku. W miejsce wyłączonych bloków tzw "starego etapu" . Tak jak zawsze wątpiłem (nawet tu w komentarzach) w powstanie bloku za czasów EDF-u to teraz jestem na 100% przekonany, że blok powstanie. Zostanie zachowana ciągłość energetyki zawodowej w naszym mieście. A z ogrzewaniem miasta to piłka nadal jest po stronie miasta, którego urzędnicy marnują pieniądze na malowanie dróg na czerwono zamiast zająć się walką ze smogiem - podłączeniem do ERSA

  79 28
 • ~rekin59 2019-03-28 08:26:42

  Za EDF nasze srebro rodowe funkcjonowało całkiem sprawnie, powstały inwestycje ekologiczne, teraz się zwija.

  24 24
 • ~norton 2019-03-28 08:40:29

  Pewnie - szczególnie polityka remontowa była na wysokim poziomie. Po prostu się nie remontowało. Bo po co? Inwestycje ekologiczne były wymuszone bo bez nich nje można było eksploatować zakładu.

  24 13
 • ~ 2019-03-28 09:45:12

  Tak tylko przypomnę: EDF był gotowy zainwestować w ER prawie 2mld zł na budowę nowego bloku 900MW (1/2 obecnej mocy). Inwestycja nie doszła do skutku (choć na prace przygotowawcze wydano ok 100mln euro) ponieważ blok projektowany był na współspalanie biomasy a ustawodawca wprowadził zmiany w ustawie o oze, jak i nie przyznano praw do emisji CO2 dla nowych jednostek.
  A biomasę porzuciły wtedy chyba wszystkie zakłady w PL.

  ~norton, Ty chyba nie sądzisz że tak drogie inwestycje przeprowadza się "bo tak"? Musi istnieć jakaś przesłanka czy uzasadnienie takiego a nie innego działania, szczególnie gdy w grę wchodzą olbrzymie koszty.

  ~kucz może trafiłeś akurat na postój, wg remitu dziś działają wszystkie bloki.

  18 7
 • ~ 2019-03-28 09:48:02

  P.S. Nie sądzę że sprzedaż ER francuskiemu koncernowi była dobrym pomysłem (bezpieczeństwo ęnergetyczne jest dosyć istotne) natomiast nie było to też skandalicznie złe władanie. I obawiam się jednak że PGE nie będzie chciało wykładać TAK dużych pieniędzy na spektakularne inwestycje jak nowe bloki (szczególnie jak ktoś znowu wpadnie na pomysł drenażu pieniędzy ze spółek energetycznych).

  15 4
 • ~Arteks 2019-03-28 10:32:57

  Cieszę się się z tej inwestycji. Natomiast dziwi mnie trochę, że dyrektor nie wspomina o planach związanych z budową bloku energetycznego na gaz w naszej elektrowni o którym pisały niedawno media zajmujące się biznesem. Dyrektor ma rację, że powinno się zmienić prawo dotyczące uregulowania przyłączy i obligatoryjności w podłączaniu się. Ale to nie rola samorządu tylko... parlamentu. I na to oczywiście z utęsknieniem czekamy bo mogłoby to znacząco przykrócić terror kopcących chat. @kazo64 - elektrownia została sprzedana EDF w czasach kiedy premierem był Buzek, a w koalicji rządowej Akcja Wyborcza Solidarność. Solidarność w tamtych czasach nie przyczyniała się do ochrony polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstwo. To wtedy doszło także do podziału PKP na ponad 30 spółek!

  20 24
 • ~rosthost1 2019-03-28 10:38:23

  ~kucz - mówisz że znasz temat ER i EDF. Niestety to co piszesz nie jest prawdą. EDF potrzebuje pieniędzy na dwie nowe elektrownie w jednym z krajów bo groziło mu wyrzucenie z rynku energetycznego. Też państwowy dyktat.
  A co do inwestycji ER w powietrze to 2 bloki mieszkaniowe podłączone do sieci - fajnie a może da się więcej!!!! Prosimy!

  9 5
 • ~Arteks 2019-03-28 11:55:50

  @kazo64 - ze skompromitowanego rządu AWS-UD który zostawił po sobie największą dziurę budżetową w historii i największe bezrobocie wyłonił się POPiS. Gaz można brać od różnych krajów europejskich np. Norwegii. A w takim razie jakie jest twoje podejście do benzyny i oleju napędowego? Ja uważam, że auta powinno się używać tylko w niezbędnych okolicznościach, a nie w sytuacji kiedy można skorzystać np. z alternatywy w postaci roweru, autobusu czy pociągu. Po co mamy robić na oligarchów rosyjskich od ropy. Zgodzisz się z tym chyba?

  11 22
 • ~norton 2019-03-28 11:59:53

  patp spalanie biomasy było chyba jednym z większych wałków na rynku energii.
  Dane remit o których mówisz - pewnie to http://gpi.tge.pl/zestawienie-ubytkow pokazuje zgłoszone przez zakłady ubytki - a nie ile bloków dzisiaj (teraz pracuje).
  I chyba nie wierzysz do końca w te magiczne 100 milionów euro? Na terenie elektrowni wycięto las, uporządkowano teren, zrobiono porządek z torami i kablami energetycznymi.Być może 100 się straciła i nikt nie wie gdzie

  6 4
 • ~ 2019-03-28 15:38:39

  ~norton
  W remicie (dokumencie codziennie publikowanym przez każdą elektrownię) pojawia się każda jednostka zdolna do produkcji. Nawet jeśli blok nie pracuje w danym momencie to jest w rezerwie- czyli zdolny do pracy.

  Czy biomasa była wałkiem? Nie mnie odpowiadać. Każdy zakład ja stosował bo były dopłaty czy tam zwiększone linity co2 ale miała też bardzo negatywny wpływ na kotły i jak skończyły się dopłaty, skończyła się i biomasa.

  I tak, wierzę w te 100mln- zakres prac naprawdę był spory- wycinka drzew, niwelacja i zbrojenie terenu, prace projektowe i uzyskiwanie zezwoleń to zajmuje naprawdę wiele roboczogodzin. Oczywiście, może było to 85mln, a może i 115. Nie dojdziemy do tego:)

  ~Arteks, nie karm trola. Jest tak zaślepiony nienawiścią i tym co powiedział szeregowy poseł że na żadne racjonalne dyskusje nie ma szans.

  8 4
 • ~jamaju 2019-03-28 19:41:40

  @Arteks, dyrektor nie wspomniał o bloku gazowym, bo lobby węglowe, czytaj Solidarność, już protestuje przeciwko tej inwestycji, ma być spalany węgiel albo nic...

  7 5
 • ~Arteks 2019-03-29 11:43:53

  @kazo64 - dzięki za docenienie. Potrafię skutecznie argumentować i mam tego pełną świadomość. :D Wykorzystuję to w dobrych celach. :D

  5 15
 • ~Jacek Kamiński 2019-03-29 16:21:07

  Do Kazo
  z twego wpisu wynika, iż cieszysz się, że PIS zakupił elektrownię. Wiesz kto był jeszcze bardziej zadowolony? Francuzi, że znaleźli głupiego. Zapłacić za zakład o kilkuletniej żywotności? Nikt z sektora prywatnego by tak nie zmarnował kasy. Ale politycy nie płacą ze swoich. I kupili.

  11 9
 • ~justyna_dabek 2019-03-29 23:39:53

  O dłuższego czasu zastanawiam się właśnie nad tym co myślą sobie ludzie, którzy w piecach palą śmieciami... No właśnie co jest ważniejsze? trujemy sami siebie nawzajem. Przykre to... Jedynym sensownym i rozważnym działaniem jest wymiana kotła i palenie w nim odpowiednim paliwem. Bardzo przydatne informacje otrzymałam w zakresie ogrzewania i kotłów certyfikowanych na kanale https://www.youtube.com/channel/UC3fVztMTxtVQ26u_wtVJ-hA Dobre kotły. Pozdrawiam i życzę wszystkim na tę wiosnę czystego powietrza :)

  4 6
 • ~basik1980 2019-04-02 06:09:20

  Panie Dyrektorze tyle słów o czystości i jakości naszego powietrza. Żeby powietrze było czyste powinno się również dbać o tereny zielone naszego Rybnika, w tym również o działki rekreacyjne w rejonie Elektrowni Rybnik. Jednakże Wy jako dostarczający wodę na działki, ZAKRĘCILIŚCIE KUREK Z WODĄ i działkowcy są bez wody i bez szans na podlewanie roślin, które dają czysty tlen. DLACZEGO ??????????????????????????
  Wodę, którą od Was bierzemy jest rozliczana według zużycia licznika - czyli nie mamy jej za darmo. ODKRĘCIĆ TEN KUREK!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  9 3
 • ~basik1980 2019-04-02 06:10:27

  146 działek = 43800 m2

  3 1
 • ~staner 2019-04-08 18:19:22

  Paradoksalnie do tego co się tutaj pisze plan uciepłownienie Miasta poprzez modernizacje obecnych jednostek jest pomysłem francuskim ( stworzony jako jeden ze scenariuszy dla ratowania Elektrowni w Rybniku na następne lata) .
  Zresztą wiele pomysłów obejmujących uwsteczniającą w stosunku do całego cywilizowanego świata politykę energetyczną Polski miał Jerzy Chachuła -znakomity fachowiec , energetyk, co ważniejsze miał także możliwości ich realizacji.
  Obecnie WS - widoczny tutaj w kurteczce w barwach EDF Polska z zaszytym logiem na logo PGE Energia z Ciepła ma pomysły adekwatne do swoich kwalifikacji ;). Prawdopodobnie uparł się na wybudowanie kotła "nowej technologii", w którym ma zamiar palić floty i muły (paliwo średnio 3 krotnie gorsze niż węgiel)- najgorsze świństwo zalegające na stockach kopalń, przez co praktycznie niezbywalne - to nowa skrywana inwestycja w mieście rekordów skażenia powietrza. Pogratulować rozumienia polityki antysmogowej oraz wizji menadżerskiej !

  500 PLUS na każdą świnie i 100 na tucznika!a

  15 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.