zamknij

Wiadomości

Dyrektor elektrowni: gaz nie zastąpi od razu węgla

2021-01-15, Autor: 

Dzisiaj Rybnik i Polskę obiegła wiadomość – PGE GiEK przygotowuje projekt nowego źródła niskoemisyjnego w Elektrowni Rybnik w wariancie bloku gazowo-parowego o mocy ok. 800 MW. Dyrektor zakładu – Krzysztof Matula zastrzega jednak, że podstawowym paliwem w Elektrowni Rybnik w najbliższych latach będzie węgiel z górnośląskich kopalń.

Reklama

To już wiecie - PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do której należy Elektrowni Rybnik, podjęła decyzję o przygotowaniach projektu budowy nowego źródła niskoemisyjnego w Elektrowni Rybnik w wariancie bloku gazowo-parowego o mocy ok. 800 MW.

O przyszłość Elektrowni Rybnik zapytaliśmy Krzysztofa Matulę, dyrektora rybnickiej elektrowni.

Czy budowa nowego źródła będzie jednoznaczna z zaprzestaniem spalania węgla w zakładzie?

Krzysztof Matula: W żadnym wypadku. Budowa nowego bloku gazowego nie oznacza natychmiastowego wyłączenia obecnie pracujących bloków węglowych. Nadal przez najbliższe lata będą one stanowiły podstawę produkcji energii z Elektrowni Rybnik, zgodnie z przewidzianym harmonogramem działania. Węgiel pochodzący z górnośląskich kopalń stanowi paliwo bazowe dla obecnie pracujących bloków, dlatego też utrzymamy w tym zakresie ciągłość dostaw. Oba źródła – węglowe i gazowe – będą pracować w Elektrowni równolegle. Ale raz jeszcze podkreślam – węgiel był i będzie naszym głównym paliwem w najbliższych latach. Natomiast by sprostać coraz bardziej wyśrubowanym normom ochrony środowiska stale modernizujemy nasze aktywa i dostosowujemy je do wymagań UE

Co budowa nowego bloku gazowego oznacza dla Elektrowni Rybnik?

Rybnicka elektrownia to zakład, który w przyszłym roku będzie obchodził swoje 50-lecie. Przez wszystkie lata działalności naszym priorytetem była produkcja energii elektrycznej zgodnie z normami ochrony środowiska i dbałością o społeczność lokalną. Planowana budowa bloku gazowego w Rybniku wychodzi naprzeciw takim działaniom i pozwoli nie tylko na odtworzenie mocy elektrowni w przyszłości w zgodzie z przepisami UE, ale także na utrzymanie miejsc pracy załogi.

Jaka była geneza decyzji o budowie bloku gazowego w Rybniku?

Dla elektrowni priorytetem zawsze było działanie zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz dostosowanie się do zmieniających się wymogów rynkowych i środowiskowych. Wszystkie decyzje produkcyjne i inwestycyjne są podejmowane w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie rynku, a przez wszystkim Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
  • ~ 2021-01-15
    19:15:01

    79 55

    I bardzo dobrze , że zaraz nie rezygnujemy z węgla , Jak to niektórzy mówią w temacie szczepionek "poczekamy -zobaczymy " tak może być i z węglem . Zobaczymy jak sobie Niemcy poradzą , bez wegla i przykręcania kurka z gazem przez Putina . Starczy jedna awaria rurociągu z gazem (nie mówiąc o sabotażu ) i okaże się , ze bez energii z węgla ani rusz. Mamy do 2050 roku czas.

  • ~corona 2021-01-15
    19:20:28

    10 52

    Ale żak, co Ty gadasz, sympatyk z bacą od poniedziałku zasiliłby Polskę FV i farmami wiatrowymi. Świat takich naukowców potrzebuje.

  • ~imrahil 2021-01-15
    19:34:45

    49 14

    Oczywiście że nie od razu. Zgodnie z harmonogramem dwa bloki zostaną wyłączone w tym roku, dwa pozostałe w 2023

  • ~artefaks 2021-01-15
    20:54:47

    22 15

    Coś mi się nie wydaje żeby to powstało. W myśl zasady trzeba ludziom obiecać co chcą usłyszeć, a potem im to zabrać .....
    Trzeba coś gadać aby uspokoić opinię publiczną przy likwidacji bloków energetycznych
    Podobnie jest w planach że JSW ma przestać wydobywać węgiel i przejść w sferę gazu. Więc sensownie by było też zaplanować zbudowanie gazociągów do Jastrzębia. Wtedy uzyskamy synergię gospodarczą w realizacji celów

  • ~grimHog 2021-01-15
    21:17:21

    31 1

    Jeżeli weźmiemy pod uwagę tempo wykonywania takich inwestycji w Polsce, to można to rozłożyć mniej więcej tak:
    1) etap przygotowawczy - 2-3 lat - pozwolenia, przetargi, projekty, kkoncepcje
    2) etap budowy - spokojnie 3-5 lat
    3) uruchomienie/optymalizacja/oddanie do użytkowania - 1-2 lat

    czyli akurat do 2030 kiedy wygaszą bloki węglowe.

  • ~sympatykrybnika 2021-01-16
    00:12:13

    11 10

    ~corona ani słowa o FV i farmach wiatrowych.
    Urząd Regulacji Energetyki:
    • Średnia cena sprzedaży energii elektrycznej sprzedawanej w kontraktach dwustronnych w IV kwartale 2020 roku wyniosła 247,48 zł/MWh (i była NAJWYŻSZA, biorąc pod uwagę ceny w ostatnich kwartałach od 2010 r.).
    • Kwartał wcześnie cena była na poziomie 223,36 zł/MWh, a w IV kwartale 2019 roku wyniosła 223,36 zł/MWh.
    • Średni wzrost rachunku w części dystrybucyjnej dla wszystkich grup odbiorców w do sieci Energa Operator wyniesie ok. 16,5% (wzrost o ok. 11,5 % dla odbiorców w gospodarstwach domowych w grupie G11 ), w sieci PGE Dystrybucja wzrost o 16,9% (13,7% w grupie G11).
    Oj tam jakieś grosze!

  • ~baal-zevuv 2021-01-16
    09:50:42

    27 2

    ..znów dla tych co nie wiedzą:
    Elektrownia węglowa i gazowa działają na innych zasadach!
    To nie jest tak że zamiast węgla wpuścimy do kotła gaz i to zadziała.
    W elektrowni gazowej spalany gaz napędza turbinę a w elektrowni węglowej turbinę napędza para która powstaje w dużym skrócie przez spalanie węgla.
    Więc jeśli ktoś myśli że do każdej elektrowni węglowej wystarczy doprowadzić rurę z gazem i to zadziała nie się uspokoi..... najpierw trzeba wybudować odpowiednią elektrwnię na ten gaz!
    a co do wiedzy to nim ktoś napisze komentarz niech choć zapyta wujka google - nie gryzie!

  • ~RuchAutonomiiSlaskaRybnik 2021-01-16
    10:26:40

    15 8

    Czyżby gwóźdź do trumny dla Kopalni Paruszowiec?

  • ~artefaks 2021-01-16
    12:38:14

    5 15

    Kopalnia Paruszowiec jest planowana na złożu paruszowiec. Ale tak naprawdę ma stanąć o rzut beretem od elektrowni przy ul. Golejowskiej. będzie ona miała bezpośredni dostęp do nowo budowanego kanału Wisła-Odra . Więc flisacy będą będą mogli rozwozić węgiel do portów. A z tamtąd już na cały świat
    @baal . według specyfikacji technicznej kotły OP650k są wyposażone w gazowe palniki rozpałkowe.

  • ~hub381 2021-01-16
    14:13:45

    11 9

    Ludzie ,bujta się Boga-co wy "bulkacie" ? Palniki gazowe w kotłach węglowych typu: OP 650 k i pozostałe służą wyłącznie do rozpalenia kotła węglowego. Polecam przeczytać lekturę-Urządzenia energetyczne.
    A co dotyczy kop. Paruszowiec jak ktoś już zauważył węgiel będzie transportowany kanałem , który wybuduje PiS po skończeniu przekopu kanału w mierzei pilawskiej. Szukają ojca chrzestnego...

  • ~cyd 2021-01-16
    15:16:00

    10 4

    Kotły w ER posiadają pelniki olejowe (do rozpałki) ale na onecie o tym nie przeczytacie mądrale:)

  • ~cyd 2021-01-16
    15:17:02

    9 2

    Kotły w ER posiadają pelniki olejowe (do rozpałki) ale na onecie o tym nie przeczytacie mądrale:)

  • ~artefaks 2021-01-16
    15:27:49

    4 13

    @~hub381, Cyd.
    A może by tak precyzyjniej ? Nie ma palników ,,olejowych" tylko mazutowe. Wedle mojej wiedzy bloki V-VIII były również wyposażone w palniki gazowe z iskrownikiem. Czyli można technicznie wprowadzić gaz do komory paleniskowej. Należałoby tylko uszczelnić komorę paleniskową ( wywalić odżużlacz). Technicznie jest to możliwe. Czy efektywne ekonomicznie ? nie wiem. Bo trzeba by wymienić cały układ spalinowy

  • ~Noname1212 2021-01-16
    16:58:37

    11 7

    Wiadomość Bogdana Gizdoń: udostępniona z profilu Mateusz Jarosiewicz (Neos) nowy system dla polski:

    Chcę się z Wami podzielić informacjami, które mają Wam naświetlić sprawę, dlaczego w Polsce z gospodarką jest jak jest, czyli totalna likwidacja! Jestem założycielem Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych, reprezentujemy polskie społeczeństwo od ponad sześciu lat przekazując prezydentowi RP, premierom czy ministrom programy naprawy polskiej gospodarki, górnictwa, program Polityki Energetycznej Polski 2040, Polityki Surowcowej Polski – zainteresowanym prześlę, program warty ponad 200 bilionów złotych - podziemnego zgazowania węgla, produkcja wodoru, ogniw wodorowych, tworzenie nowego przemysłu, ogromna szansa rozwoju Polski, budowa siłowni geotermalnych – tania energia i ciepło, powołanie Narodowego Koncernu Wydobycia Zasobów Naturalnych – setki bilionów złotych. Uwłaszczenie Polaków na zasobach naturalnych – wpisać do konstytucji, to najważniejszy punkt z naszej działalności! Potrzebne jest wsparcie społeczne dla realizacji tych projektów. To jest walka z rządem PiS, który z premedytacją w sposób zaplanowany niszczy gospodarkę, odbierając Polakom możliwości rozwoju i godnego życia! Za tzw. pandemią kryje się całkowita likwidacja polskiej gospodarki, górnictwa, starej energetyki, a nowa rozproszona – klastry energii, będą przejmowane przez zagraniczne kapitały! Wchodzimy w nowy etap produkcji energii elektrycznej, ale tą Polacy będą kupować od zagranicznego właściciela...podobnie węgiel! To co jest obciążeniem np. dla francuskiego EDF - złom Elektrownia Rybnik i 8 elektrociepłowni za 4,5 miliarda złotych – już mówią że będzie modernizowana na gaz – kolejne miliardy, Elektrownia Połaniec za 1,2 miliarda złotych odkupuje rząd PiS w ramach repolonizacji! Czy Bank PKO SA inwestuje10 miliardów przy udziale SP 30%, przejęcie Lotosu 54% SP i PGNiG ponad 70% przez Orlen 30%SP, jest przejęciem naszych najlepszych aktywów przez obcy kapitał! Już nie mamy nic, tylko zasoby naturalne, ale te już są przejmowane...Została w sejmie przegłosowana nowelizacja ustawy prawo górnicze i geologiczne działające wstecz, pozwalające np. złoża miedzi Nowa Sól, warte być może 1 bilion złotych z pierwiastkami towarzyszącymi, przejąć kanadyjskiej firmie Miedzi Cooper. Nie KGHM tylko obcy kapitał! KWK Krupiński z złożem węgla koksowego wartego ponad 40 miliardów złotych - Niemcy prowadzą rozmowy z rządem...Nasz projekt wydobycia węgla z tego pokładu węgla koksowego 405/1 nie spodobał się rządowi! W bestialski sposób zlikwidowali kopalnię!
    Piszę to aby uzmysłowić ludziom w jakim kierunku idziemy. Jecie truciznę z rąk swojego oprawcy, który reprezentuje interesy zagranicznych korporacji!
    Żadne rozmowy z tym wrogim systemem nie przyniosą pozytywnych rozwiązań dla narodu polskiego, sprawy odbieranej nam po kawałku wolności musimy wziąć w nasze ręce. Nikt za nas, za mnie, za Ciebie tego nie zrobi, musisz sam...

  • ~cyd 2021-01-16
    18:16:32

    10 10

    Mazur to taki olej opałowy, ale na TVN Ci tego nie powiedzą artefaksiu

  • ~cyd 2021-01-16
    18:17:29

    7 3

    Mazut oczywiście:)

  • ~artefaks 2021-01-16
    19:05:23

    5 11

    @Cyd. Nie wiem skąd ta złośliwość. Niestety olej opałowy to zupełnie inny asortyment.
    Olej opałowy jest spalany w przydomowych kotłowniach i różni się od diesla w samochodach jedynie kolorem i smarnością.

    Mazut to gęsta czarna maź o ostrym zapachu przewożona w cysternach I aby ją dostać do postaci płynnej trzeba ją podgrzać do ok. 140 st. C.

  • ~axie 2021-01-16
    19:25:13

    9 7

    No cóż wieszanie makaronu bez końca... a co to ze spalania gazu już nie emitujemy CO2 i innych szkodliwych związków, podobnie jak ze spalania drewna/biomasy? Skumulowany koszt i skumulowana emisja przekroczy wartości, jakie wyemitowałyby te bloki. Niestety lata zaniedbań postawiły nas dosłownie pod ścianą i część bloków są dawno wyeksploatowane i ciągną resztkami. Za 20 lat ktoś stwierdzi, że teraz i gaz jest be (bo jest, jeśli przyjmujemy określone standardy) i znowu trzeba będzie modernizować lub zamykać. Podobnie jak piece węglowe coraz wyższej klasy... na ile ? 10 lat? Lobby dalej działa i działać będzie. Nie ma na dzień dzisiejszy możliwości odejścia od węgla, bo OZE jest pełne mankamentów i jest b. zawodne. Ludziom się wmawia, że tylko OZE, OZE, OZE, nie do końca przedstawiając problemy, jakie z tego wynikają...a przede wszystkim niestabilność w sieciach, braki wiatru, cykle noc/dzień, lato/zima. Ktoś jeszcze wierzy w tani prąd... on się skończył z odchodzeniem od węgla. Tak wszyscy psioczą, ale nie każdy wie, że nosi majtki wykonane z... węgla i z ropy... bo zdecydowana większość przedmiotów wykonuje się pośrednio lub bezpośrednio z WĘGLA i ROPY!

  • ~axie 2021-01-16
    20:09:36

    7 2

    Szeroka polemika znafcuf ... a większość nawet nie ogarnia co to jest instalacja rozpałkowa, jak działa i czym jest zasilana, co to mazut, oleje rozpałkowe lekkie i ciężkie.

  • ~cyd 2021-01-16
    20:59:43

    5 2

    Inst. rozpałkowa - olej opałowy ciężki (mazut) i para, która go rozpyla :)

  • ~sympatykrybnika 2021-01-17
    12:36:29

    1 5

    Powstaje harmonogram likwidacji elektrowni węglowych. Dekarbonizacja polskiej gospodarki to nie tylko zamykanie kopalń, ale także tychże elektrowni.
    Rząd prowadzi negocjacje z UE o zamykania elektrowni węglowych. Rząd wiedząc, że wiele z tych elektrowni jest nierentownych, a państwowe koncerny energetyczne tracą rocznie miliardy złotych, ma na celu przedłużenie okresu wsparcia dla tej właśnie części polskiej energetyki.
    Do 2025 r. w ramach mechanizmu rynku mocy, czyli DOPŁAT do tych elektrowni, pieniądze OD ODBIORCÓW energii płynąć będą do najstarszych elektrowni. Przejściowo sytuacja tych elektrowni jest uratowana.
    Dekarbonizacja polskiej energetyki jest nieodwracalna, przejściowo będziemy spalać coraz więcej gazu ziemnego. Natomiast pod znakiem zapytania stoi wciąż budowa elektrowni atomowej, która mogłaby zastąpić największe elektrownie węglowe. Nieznane są ZASADY FINANSOWANIA tej inwestycji, ale także przenoszenia kosztów jej wybudowania na odbiorców energii.

  • ~Andrzej Jarzębiński 2021-01-17
    13:34:31

    2 6

    Aktualna cena węgla w porcie w Rotterdamie wynosi 71 USD po kursie 3,76 zł daje cenę 342,16 zł. Średni koszt wydobycia 1 tony węgla w 2019 roku wynosił 348,40 zł. Przy takim układzie nie ma szans na żadne zyski, inwestycje czy rozwój tej branży.

  • ~ 2021-01-17
    17:16:47

    7 1

    ~Andrzej Jarzębiński
    tylko ten z Rotterdamu trzeba jeszcze sprowadzić do kraju, ale mniejsza o to
    ważniejsze jaki procent tej kwoty "wraca " do kasy , ten krajowy to podatki i różne opłaty za koncesje ( to do skarbu państwa) oraz jako podatki do samorządów, do tego generuje miejsca pracy napędzając lokalny rynek, przy importowanym tego nie ma
    nie staje tutaj po żadnej stronie, chcę jednak zwrócić uwagę na fakty, które przy każdej g...burzy się pomija

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5075