zamknij

Biznes

Dworzec PKP w Rybniku z nowoczesnymi ekranami

2018-10-30, Autor: bf

Po Paruszowcu przyszedł czas na dworzec PKP w centrum Rybnika. W ostatnim czasie w środku budynku zamontowano nowoczesne ekrany informujące o przyjazdach i odjazdach pociągów. Wyświetlacze są jeszcze testowane.

Reklama

Zniknęła paletowa tablica informacyjna, która wisiała w holu rybnickiego dworca PKP. Zamiast niej pojawiły się nowoczesne ekrany. Dwie tablice znajdziemy nad kasami, dwie kolejne zawieszono przed korytarzem do świetlicy.

Za inwestycję odpowiada PKP S.A. Jak wyjaśnia Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego tej spółki, obecnie wyświetlacze na dworcu w Rybniku działają w fazie testowej. - Odbiór systemu planowany jest do końca przyszłego miesiąca – wyjaśnia.
Wyświetlacze informują pasażerów o ruchu pociągów na stacji oraz o ewentualnych opóźnieniach. Dodatkowo dostępna jest tam informacja o tym, na którym peronie zatrzyma się pociąg oraz przez jakie stacje będzie przejeżdżał.

Jak dodaje Aleksandra Grzelak, podobne urządzenia pojawiły się w ramach szerszego projektu, obejmującego 65 dworców kolejowych w Polsce.

Nowoczesne tablice informacyjne pojawiły się w Rybniku już wcześniej. Przypomnijmy, w sierpniu tego roku dworzec na Paruszowcu zyskał takie same ekrany >>Powiało nowoczesnością. Dworzec na Paruszowcu zyskał tablice elektroniczne<<

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~powiem1 2018-10-30 12:23:01

  Zacznijmy od początku. Dworzec niby zmodernizowany ale duch komuny unosi się w każdym miejscu.
  1. Parking Kiss and Ride - ok ale na sekundę. Przecież nawet na
  lotniskach można przebywać samochodem 15 minut aby osobę
  pożegnać i odprowadzić - w Rybniku od razu 2,5 zł.
  2. Tablice elektroniczne - 10 minut przed odjazdem pociągu błędne
  wskazania peronu.
  3. Obsługa zaleca aby słuchać informacji nadawanych przez
  megafon. Głos z megafonu jak ze starych komedii - nie można
  kompletnie nic zrozumieć. Czy ktoś może odsłuchać kobietę tam
  pracującą? Widziałem spanikowane osoby na wózkach
  inwalidzkich, postarajcie się ich zrozumieć i wczuć w ich sytuację.
  4. Podczas deszczu wiaty przeciekają - czy w ramach takiego
  przedsięwzięcia nie można wymienić pokrycia dachowego.
  5. Wyjście tunelem na stronę Chwałowic - skandal, smród, brud i
  niebezpiecznie.
  6. Jeden tandetny sklepik na dworcu.
  7. Stare płytki zarówno podłogowe jak i ścienne pamiętające
  poprzednią epokę.
  8. Nowoczesna jest tylko winda.

  Czy ten dworzec naprawdę został wyremontowany, czy standardy na nim panujące to światowy poziom, kto za to przedsięwzięcie odpowiadał ze strony technicznej?

  Przecież to my, mieszkańcy Rybnika płacimy z naszej kieszeni.

  76 21
 • ~Abisall 2018-10-30 12:51:52

  System nagłośnienia po modernizacji peronów jest do całkowitej poprawki - o 4 rano przy pustej stacji trzeba stać pod samym głośnikiem żeby choć częściowo zrozumieć komunikat.
  Nowe tablice są ok ale zmiany w ostatniej chwili peronów/ torów odjazdów pociągów robią zamieszanie ( beznadziejne nagłośnienie tylko je powiększa)
  29 X pociąg 4:27 do Rzeszowa i pociąg 4:24 do Raciborza zamieniły się peronami . Komunikat o tym że "Karolinka" odjedzie z peronu III zamiast z peronu II podano bodaj o 4:20 ( który to pociąg notabene miał już na trasie z Wodzisławia do Rybnika opóźnienie - o 4:27 kiedy miał mieć planowy odjazd to go nawet nie zapowiedzieli że wjeżdża )

  28 3
 • ~Arteks 2018-10-30 14:01:54

  @abisall @powiem1 - niestety "świat kolejowy" nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Inna spółka odpowiada za dworzec, inna za torowiska, perony i przejście podziemne. Jak dla mnie remont dworca w 2009 był na tyle solidny, że obiekt po tych 9 latach wygląda na zadbany i wstydu miastu nie przynosi. Cieszą też nowinki elektroniczno-informacyjne. Natomiast to UM i parlamentarzyści mogliby zabiegać o jakąś większą modernizację i przebudowę dworca bo jego kubatura umożliwiałaby zwiększenie powierzchni handlowej, gastronomicznej i ogólnie obsługi podróżnej. Ilość pociągów i pasażerów wyraźnie rośnie. Odnośnie wiat i przejścia podziemnego to leży to w gestii PKP PLK która przeprowadza wielki remont linii Chybie-Rybnik-Nędza w ramach którego już przebudowano torowisko, perony i sieć trakcyjną na naszej stacji. Liczę, że resztę też wyremontują tak jak obiecali, mają czas na skończenie wszelkich prac na linii do 2019 roku. Natomiast co do nagłośnienia to byłem na dworcu kilka razy w ciągu ostatnich kilku tygodni i wszystkie komunikaty były głośne i słyszalne. Co innego, że pani informatorka chyba za często robi sobie przerwy i zbyt rzadko zapowiada pociągi - szczególnie jeśli jest zmiana peronu lub opóźnienie.

  8 49
 • ~Abisall 2018-10-30 14:19:48

  ~@Arteks No ja byłem wczoraj o tej 4 rano i na peronie II stojąc pod pierwszym megafonem od schodów miałem problem ze zrozumieniem komunikatu - dosłownie stałem tak metr od głośnika. A co jak co ale akurat słuch mam dobry. Potem robiłem za informację kolejową bo pasażerowie którzy również czekali na ten pociąg także nie rozumieli co speakerka właśnie powiedziała
  Sama modernizacja peronów jest ok ale coś nie ten teges jest systemem nagłośnienia

  34 2
 • ~andyk 2018-10-30 14:54:49

  Super te nowoczesne tablice na tle starych zasyfionych scian. Masakra

  24 7
 • ~Arteks 2018-10-30 15:13:42

  @andyk - gdzie tam widzisz "zasyfione ściany"? Nawet widać, że przed ich instalacją celowo pomalowano całą ścianę na której umieszczono ekrany LCD.

  8 32
 • ~piotr0904 2018-10-30 15:31:48

  a pociągi dalej opóźnione rozkład jazdy zmieniany co dwa miesiące. I nic się nie poprawia. Parodia

  12 7
 • ~Mr.White 2018-10-30 19:07:22

  Niestety ~powiem1, ale całe to miasteczko to "Kiss&Ride". Inaczej ci wlepią mandat albo zedrą parkomatem. Nie ma się co dziwić, że jak ktoś ma możliwość, to przejeżdża i się tu nie zatrzymuje

  19 3
 • ~Piotr Czaja 2018-10-30 19:46:58

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 0
 • ~Ewa Gawlas 2018-10-31 08:25:06

  Nagłośnienia stare jak świat nie ma się co dziwić a jak już wmiare słychać to znów sciszaja bo przeszkadza mieszkańcom że jest za głośno jak ktoś zauważył gongu nie ma bo też przeszkadza mieszkańcom a są ludzie co wcale nie słuchają a potem mają pretensję że nie odjechali a pociąg był powiedziany co najmniej dwa razy

  4 0
 • ~powiem1 2018-10-31 08:48:27

  Mr white - dobre porównanie.

  Jeszcze na co należy zwrócić uwagę - proszę spojrzeć na supernowoczesne grzejniki (galeria zdjęcie nr 2 i 4). Czy to naprawdę była modernizacja? Odpowiedzmy sobie sami.

  6 2
 • ~Arteks 2018-10-31 09:59:51

  @powiem1 - widzę, że dalej nie rozumiesz prostej rzeczy... Teraz PKP PLK remontuje linię kolejową. Dworzec ma innego właściciela. To tak jak miasto remontuje ulicę - a jakiś brzydki dom przy niej należy do osoby prywatnej. Grunt, że te grzejniki grzeją i nie ciekną, a dworzec nie kopci! @Mr.White - opłaty za parkowanie są w Polsce śmiesznie niskie. Miejmy nadzieje, że to się wkrótce zmieni bo niedawno wprowadzona ustawa pozwala większym miastom na podwyższenie opłat. @piotr0904 - akurat są bardzo duże prace modernizacyjne na kilku liniach wokół Rybnika. A mimo to tak z ciekawości zerknąłem na portal pasażera i opóźnienia dotyczą tylko niektórych pociągów i wynoszą 2-7 minut. W czasie modernizacji dróg, opóźnienia busów czy dojeżdżających autami są nieporównywalnie wyższe. Np. obecnie z powodu modernizacji skrzyżowania w Piotrowicach opóźnienia w dojeździe do Katowic Wiślanką sięgają czasami nawet 30-40 minut w porównaniu do stanu sprzed rozpoczętych prac.

  5 15
 • ~miro81 2018-10-31 13:07:52

  Ekran nowoczesny, a zegar dalej stary. Nie można było dodać elektronicznego zegara?

  7 1
 • ~ 2018-11-01 10:07:43

  bije to po oczach stare pragotrony były lepsze kasa wywalona w błoto lepiej było by połatać ten cieknący dach i umyć pociągi

  9 3
 • ~mazi_rk 2018-11-12 19:38:23

  Nowoczesne tablice są (ostatnio na jednej był blue screen i białe krzaczki zamiast informacji).
  Ciekawe kiedy zrobią porządek ze starym niedziałającym nagłośnieniem oraz w końcu uruchomią windy, bo wciąż nie działają (chyba od samego "oddania ich do użytkowania" już były nieczynne)

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12476