zamknij

Biznes

Dworzec PKP dla niepełnosprawnych. Polskie Linie Kolejowe chcą zainstalować windy i pochylnie

2016-08-01, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dobra wiadomość dla osób niepełnosprawnych, rodziców z wózkami i wszystkich tych, którzy mają ograniczoną możliwość poruszania się. Polskie Linie Kolejowe przymierzają się do budowy pochylni, wind i platform przyschodowych na terenie dworca PKP w Rybniku. Wyłoniono już zwycięzcę przetargu, który wykona projekt inwestycji.

Reklama

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadziły postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej, która dostosuje stacje Rybnik i Rudę Śląską Chebzie oraz przystanek osobowy Ruda Śląska do możliwości samodzielnego korzystania z infrastruktury kolejowej przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się.

- W specyfikacji postepowania określono konieczność opracowania dokumentacji wariantowej. Preferowane przez PKP PLK rozwiązania to: zabudowanie pochylni, w dalszej kolejności wind oraz w ostateczności platform przyschodowych – wyjaśnia Jacek Karniewski z zespołu prasowego, który jak podkreśla - PKP PLK wybierze najkorzystniejsze oraz najbardziej optymalne rozwiązanie dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, uwzględniając specyfikę oraz warunki miejscowe przystanku osobowego i stacji.

Ogłoszenie o przetargu na dokumentację pojawił się 28 czerwca, postępowanie zakończono 15 lipca. Najkorzystniejsza została wybrana oferta złożona przez AN ARCHI GROUP S.C.z Gliwic. Uzasadnieniem właśnie tej oferty była najniższa cena - 61 254 PLN.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Inez Szewczyk 2016-08-01
  22:16:11

  6 4

  Na każdym dworcu powinny być chociaż szyny dla wózków! Na Rybniku Towarowym są strome, długie schody do przejścia podziemnego i wysokie perony. Jak przejść z wózkiem i małym dzieckiem? ;/

 • ~Arteks 2016-08-02
  00:26:16

  10 5

  No nareszcie. I to nie jakieś tam pochylnie jak w 25 lat temu tylko normalne windy. Tego władze naszego miasta powinny się domagać w imieniu mieszkańców. Kolejna ważna sprawa to przedłużenie przejścia podziemnego pod ulicą. Teraz piesi często blokują tam ruch. Poza tym miejsce jest niebezpieczne bo na łuku.

 • ~THE Bill 2016-08-02
  07:38:00

  6 2

  Nareszcie! Brak zjazdu dla rowerów/wózków aż raził w oczy. Tyle lat trzeba było czekać. Cieszę się, że w końcu ktoś dostrzegł problem. Przekop pod dworcem? Nie oszukujmy się Arteks. Na przekop pod nasypem czekamy xx lat na Paruszowcu. To zbyt futurystyczny pomysł :)

 • ~THE Bill 2016-08-02
  07:41:44

  6 6

  Swoją drogą to ciekawe, jak chcą za 60 tys zrobić taką windę. Chyba zdecydowano się na opcję z platformą przy schodach. Za tą cenę nikt nie wykopie dziury na windę. To wychodzi po ~15 tys za platformę + parę zł na rynny (mam nadzieję o uniwersalnym rozstawie bo wózki mają różne szerokości) i skromny zarobek dla wykonawcy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.