zamknij

Wiadomości

Duże zainteresowanie bonem turystycznym - 95 tys. aktywacji na Śląsku

2020-08-19, Autor: tr

W ciągu kilkunastu dni sierpnia aktywowano już 691 tys. bonów na kwotę przekraczającą 593 mln zł. W samym województwie ślaskim do wczoraj skorzystano 95 tys. razy. Jego realizacja odbywa się na bieżąco poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a zainteresowanie bonem jest ogromne. 

Reklama

Beneficjenci wykonali około 127 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 93 mln zł. Do tej pory zgłosiło się 15,3 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

- Warto przypomnieć, że realizacja tego świadczenia odbywa się tylko poprzez PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na tej platformie mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią dane kontaktowe, tj. adres email i numer telefonu komórkowego. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w wiadomości SMS - wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jak dodaje Beata Kopczyńska, w województwie śląskim uprawnionych do skorzystania z bonów jest 451 tys. osób. Aktywowano już ponad 95 tys. bonów.

Dla kogo 1000 zł

Uprawnionych do bonu turystycznego jest ponad 4 mln osób. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe - 1 000 zł. Wówczas rodzic koniecznie musi wypełnić oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego (DBT) i dołączyć stosowne orzeczenie o niepełnosprawności.

Bon jest widoczny na profilu PUE u osoby, która jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+. Jest udostępniany na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus.

- Jeśli na profilu PUE danej osoby w zakładce [Ogólny] nie ma zakładki [Polski Bon Turystyczny], oznacza to, że osoba nie ma ustalonego prawa do świadczenia w formie bonu. W takiej sytuacji, jeśli spełnia wymagane warunki, powinna złożyć wniosek o to świadczenie do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). POT wyda w tej sprawie decyzję - wyjaśnia rzeczniczka.

Bonem płacimy tylko za usługi w Polsce

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę. Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, powinny wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Aby przystąpić do programu, na PUE ZUS, trzeba wypełnić "Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny" (PBT). Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Aby uzyskać informacje na temat bonu, można skorzystać z całodobowej infolinii, dzwoniąc pod nr tel. 22 11 22 111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail: bon@zus.pl.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~tomek325i 2020-08-19
  09:53:11

  16 14

  Ja niestety bonu nie mam, muszę składac reklamację a z tego co czytałem to złożono już ich ponad 40 tysięcy... Państwo z tektury

 • ~corona 2020-08-19
  11:38:53

  6 9

  Czyli popularność jeszcze większa. Skoro 40 tys reklamacji. Nie bij piany. Ciekawe ile byś czekał na rozpatrzenie reklamacji przez sklep. W sklepie czasami mają 5 reklamacji a czeka się miesiąc(w terminie 14 dni muszą Ci dać znać co dalej). A tutaj jest 40 tysięcy.

 • ~Franz Kawka 2020-08-19
  12:30:30

  5 14

  Powinna być mozliwość przekazania tego bonu na jakiś zbożny cel. Ja przkazał bym na fundusz zdrowia psychicznego dla rządzacej koalicji.

 • ~ 2020-08-19
  12:41:30

  18 10

  I pamiętajcie wszyscy krytykujący towarzysze, lemingi, totalniaki, kodowcy, lgbt, - honorowo należy wszystką pobieraną przez was kasę: 500+, 300+, 13 i 14 emeryturę, zasiłki, emerytury, darmowe leki, bony turystyczne i wszystko, wszystko - zwrócić do Skarbu Państwa, - że nie chcecie. I po kłopocie. Ma być tak, jak za 8 lat nie rządów PO. Ma nie być nic, bo "piniendzy po prostu ni ma".

 • ~Franz Kawka 2020-08-19
  14:00:38

  4 11

  ~~rekin59 tych pieniendzy nie ma i nigdy nie było. Te pieniądze się durkuje okradając oszczędzających. W tym roku wydrukowali złodzieje z pisu 95 miliardów. Przybło od tego towarów czy usług ? Nie nakrecili tylko inflację okradajac dokładnie wszstkich tylko ciemniaki z 3 klasami podstawówki sie cieszą.

 • ~Franek7 2020-08-19
  15:31:29

  4 10

  Co się dziwić. Na darmochę zawsze pełno chętnych... Przed wojną w Polsce obowiązywała taka zasada, że jak mężczyzna przyjął coś od kogoś za darmo to się go nie przyjmowało w towarzystwie... Ale w naszym socjaliźmie ta zasada nie obowiązuje...

 • ~Franek7 2020-08-19
  15:42:35

  4 9


  ~Franz Kawka 2020-08-19 14:00:38
  ~~rekin59 tych pieniendzy nie ma i nigdy nie było. Te pieniądze się durkuje okradając oszczędzających. W tym roku wydrukowali złodzieje z pisu 95 miliardów. Przybło od tego towarów czy usług ? Nie nakrecili tylko inflację okradajac dokładnie wszstkich tylko ciemniaki z 3 klasami podstawówki sie cieszą.„

  Brawo. Na tym dokładnie polega okradanie obywateli. Dodruk pieniądza powoduje, że kładziesz się spać mając w portfelu 100 zł a rano budzisz się i masz ten sam banknot w portfelu ale on już jest wart 80 zł bo dodrukowanie parędziesiąt milionów w nocy. Ale kto jest w stanie to zrozumieć? Na tym polega socjalizm, że po cichu ukradkiem się ludziom zabiera ale głośno rozdaje. I tak własnie działa PiSuar. Drukowanie pieniędzy bez pokrycia powoduje jak z każdą rzeczą na rynku, że im jest go więcej tym mniej jest wart.
  Niedawno pod Caracas w Wenezueli bandyci napadli na bank. Zabrali wszystko ( krzesła, komputery, dywany) tylko nie pieniądze bo nie przedstawiają tam one żadnej wartości. Są jak piasek na pustyni. I u nas tez to idzie w tą stronę... A głupi lud się cieszy bo dostaje darmoszkę i pracować może co raz mniej...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Restrykcje dla niezaszczepionych: popieracie to?
Oddanych głosów: 594