zamknij

Wiadomości

Dusimy się w smogu nawet teraz! Zapłacimy więcej za popiół?

2019-03-29, Autor: 

Pierwszy kwietnia tuż-tuż, ale nie ma powodów do żartów. Tej nocy znów dusiliśmy się od smogu. Dzisiaj rano, a nawet teraz nie ma lepiej. Stężenie PM10 przekracza kilkaset procent. Przewodniczący rady miejskiej Wojciech Kiljańczyk złożył w magistracie interpelację. Zastanawia się m.in. czy istnieje możliwość nałożenia dodatkowej opłaty na mieszkańców wytwarzających popiół?

Reklama

Źle z naszym powietrzem zaczęło się dziać wczoraj od godziny 19.00. Wtedy to sensory w wielu dzielnicach zaczęły wskazywać wartości określające jakość powietrza jako bardzo złą. Z każdą kolejną godziną było coraz gorzej.

W Niedobczycach o godzinie 22.00 pył zawieszony przekraczał normę o 954 %. Stężenie PM2,5 wynosiło 1241 %! O 2.00 w nocy w dzielnicy Zamysłów norma PM10 była przekroczona o 789 %, a PM2,5 - 862 %. Nie lepiej było też w dzielnicy Maroko-Nowiny. Tam o 22.00 sensor wskazał przekroczenie pyłu zawieszonego o 708 %, a PM2,5 – 903%.

Teraz (godz. 9.20) wcale nie jest lepiej. Mapa Rybnika świeci na czerwono lub purpurowo, co możecie sprawdzić TUTAJ.

Obecna sytuacja aerosanitarna sprzężona jest z interpelacją Przewodniczącego Rady Miasta Rybnika. Wojciech Kiljańczyk wysłał ją prezydentowi Rybnika – Piotrowi Kuczerze. Oto jej treść:

„Szanowny Panie Prezydencie,

podczas ostatnich sesji podjęliśmy kilka uchwał w sprawie walki z niską emisją. Chcemy przyspieszenia terminów z uchwały antysmogowej WSL, apelowaliśmy do rządu w sprawie rozwiązań systemowych, m.in. obniżenia podatków dla paliw ekologicznych oraz w sprawie nakazu podłączeń do istniejących sieci. Wreszcie obniżyliśmy podatek od nieruchomości dla osób, które ogrzewają swoją nieruchomość ekologicznie. Temat smogu wymaga jednak kolejnych działań, stąd proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1) czy istnieje możliwość prawna, aby na terenie Rybnika podwyższyć podatki lokalne, np. od nieruchomości, dla mieszkańców, którzy używają nieekologicznych źródeł ciepła?

2) w obliczu nowego przetargu na zagospodarowanie śmieci oraz pewnej podwyżki cen w tym zakresie - czy istnieje możliwość nałożenia dodatkowej opłaty na mieszkańców wytwarzających popiół?

Uzasadnienie do punktu nr 2. Wywóz popiołu musi odbywać się oddzielnie od innych frakcji ze względu na niszczenie przez ten odpad instalacji do odbioru śmieci. To powoduje wzrost nakładów dot. wywozu. Nie widzę powodu, aby mieszkaniec generujący dodatkowe koszty zagospodarowania odpadów oraz koszty zdrowotne dla innych osób, nie miał ponosić dodatkowych opłat z tym związanych. Połowa mieszkańców Rybnika nie produkuje popiołu.

Nie rozumiem również, dlaczego polski parlament nie podjął dotychczas stosownych inicjatyw w zakresie stworzenia obowiązku podłączeń do istniejących sieci gazowych i ciepłowniczych. To stały postulat samorządu, a także organizacji ekologicznych oraz, jak się ostatnio okazało, spółek skarbu państwa.”

Czekamy na odpowiedź prezydenta.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Oceń publikację: + 1 + 101 - 1 - 272

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (88):
  • ~dr_Moriarty 2019-03-29
    09:59:33

    Wreszcie jakieś konkrety. Walić smrodziarzy po kabzie, bo żadne inne argumenty do nich nie trafiają. Dojechać finansowo za zatruwanie środowiska i życia innym.

  • ~minowa 2019-03-29
    10:05:02

    Sensory mierzą smog czy mgłę ? Nieliczni wczoraj palili wieczorem. Dr_Moriarty: możemy niedługo spotkać się w sądzie za określenie "smrodziarz".

  • ~wojto 2019-03-29
    10:13:33

    Kurzoki brzmi lepiej u nas. Wczoraj wszyscy palili, chyba że ktoś wyjechał z Rybnika... Do jesieni nic się nie zmieni, wówczas będzie szansa aby Polacy zagłosowali na progresywne partie, które nie będą się bały działać na rzecz mieszkańców.

  • ~2018 2019-03-29
    10:37:47

    Część "oszczędnych inaczej" najzwyczajniej nie rozumie ,
    że dewastuje zdrowie i życie innym (w szczególności dzieciom)
    Najwyższy czas im pokazać ,że ogrzewanie kopciuchami
    w których wszystko można spalić jest nieopłacalne .

  • ~imrahil 2019-03-29
    10:39:34

    ~minowa - naokoło mnie wszyscy wczoraj palili. opłata za popiół to świetny pomysł.

  • ~MaciejK 2019-03-29
    10:41:26

    Wieczorem, w nocy, rano śmierdziało obrzydliwie. Dla upartych wielbicieli smrodu: nie, mgła nie śmierdzi. Dzisiaj powtórka z rozrywki, bo wiatr ma być dopiero w niedzielę. Jestem za KAŻDYM działaniem, który zblizy nas do zmniejszenia tego smrodu. Podwyższenie podatków od nieruchomości dymiarzy- świetny pomysł. Wyższy koszt wywozu popiołu - oczywiście. Bo jak na razie to ja współfinansuję ten wywóz, a sobie tego nie życzę. Sąsiedzi mnie trują i jeszcze mam płacić za wywóz ich popiołu. Kpiny

  • ~MaciejK 2019-03-29
    10:42:13

    Minowa "nieliczni palili wczoraj wieczorem"??? Chyba sobie jaja robisz! Waliło z kominów jak z krematoriów. Smród i syf

  • ~Bartek Malina 2019-03-29
    10:42:51

    elektromobilość ! o której mówił pan sączek z pis-u
    a teraz do pana prezydenta mam pytanie ;kiedy będzie więcej samochodów elektrycznych? bo na razie nic nie zrobiono z tą sprawą
    a elektryków jest mało jeśli chodzi o rybnik i to jest klucz do pozbycia się smogu

  • ~Bartek Malina 2019-03-29
    10:45:03

    59 25

    3)zakupić pojzady elektryczne samochody dla mieszkańców i aubobusy elektryczne przez transgór

  • ~totrzebaskomentowac 2019-03-29
    10:46:21

    Dlaczego ludzie którzy wytwarzają popiół mają płacić więcej? To ci którzy mają samochód też niech więcej płacą. Miasto jest w większości winne. Oczy im się otwarły jak już jest za późno. Jak 15 lat temu nasza dzielnica chciała gaz to nas wyśmiali. Za drogo, nie opłaca się, itp. Pisma są do tej pory zachowane. Więc dlaczego mamy teraz płacić za opieszałość miasta i urzędników? Dopiero teraz myślą o gazie???? Mam piec 3 klasy 7 letni i dostałem do niego dotację. Wtedy był ekologiczny. Teraz już nie jest? Wg mnie to tylko napędzanie biznesu. I robienie z ludzi błaznów. Fakt faktem, że sromdlawe powietrze tez mnie nie bawi. I z chęcią podłączyłbym się do gazu, ale to nie moja wina. Pompa ciepła odpada. Już robili pomiary.

  • ~Bartek Malina 2019-03-29
    10:46:28

    38 12

    irrahil a ty byś se może kupił auto elektryczne

  • ~Bartek Malina 2019-03-29
    10:48:46

    35 18

    totrzebaskomentować masz racę co do opłaty za auto chyba że jest elketryczne to nie

  • ~Fischer 2019-03-29
    10:53:19

    Do tych, co oburzają się na opłaty za popiół : od kilku miesięcy płacę za popiół, a go nie produkuję, Jak? Ograniczono liczbę wywozów, a nie obniżono opłaty. Mam gaz i sobie chwalę. Nie zarabiam kokosów, nie mam też typowej zbrudnej kotłowni. Dom 190 m2, opłata za gaz wraz z grzaniem wody przez cały rok to 3.900 PLN. Temperatura 21 stopni. Poza tym sąsiedzi sobie chwalą, bo ich nie zatruwam w przeciwieństwie do nich ;) Teraz się zacznie. :)

  • ~obserwator444 2019-03-29
    10:53:52

    61 51

    ~minowa, jako mąż nauczycielki pracującej 60h tygodniowo masz czas żeby monitorować ile osób pali w kotłach? Myślałem, że nie masz na to czasu bo wszystkie obowiązki domowe spadają na Ciebie :)
    PS. Tak, jeśli palisz w kotle zasypowym to jesteś smrodziarz i truciciel

  • ~palaczzasypowy 2019-03-29
    10:53:59

    nie wyrzucam szkła oraz zielonych -czy będę płacił mniej?blokersi nie segregują - czy będą płacić wiecej? widać lobby gazowe się rozkręca,zapewne dostali instrukcje od oskara z brukseli.

  • ~igoola 2019-03-29
    10:56:17

    78 14

    masakra... za oknem wiosna a z kominów dym leci... sam mieszkam w Zebrzydowicach i niestety zmuszony jestem korzystać z węgla bo gaz tylko do szkoły dociągnęli a resztą już się miasto nie interesuje, ale piec wyłączony w taką pogodę! pomimo, że produkuje popiół z chęcią zaakceptuje podwyżki za jego wywóz, tylko za ilość faktycznie zabraną, od kwietnia do października popiołu nie produkuję.. a Miasto ze swojej strony mogłoby coś żwawiej podziałać z tą ekologią: naciskanie na PSG w sprawie rozbudowy sieci, np. w Zebrzydowicach, wywiązywanie się z określonych Uchwałą terminów wywozu odpadów (dla zabudowy jednorodzinnej zmieszane nie rzadziej niż co 2 tygodnie), np. zmieszane w Zebrzydowicach ostatnio wychodzi co 6 tygodni wywóz!!! należy takie nie przestrzeganie regulaminu przez jedną ze stron zgłaszać do Straży Miejskiej?? kogoś imiennie oskarżać??

  • ~minges 2019-03-29
    11:08:58

    83 7

    No więc jakie są rozwiązania i wyjście z tej sytuacji? Działa uchwała RM o dopłatach na wymiany kotłów itp., jest program Czyste Powietrze, niektórzy korzystają. Ale - wszystko znów rozbija się o pieniądze. Byłem kiedyś na spotkaniu ws. ciepłociągu. Zaczęto mówić o zaletach, jakie to fajne i w ogóle. Padło pytanie o koszty, którego prowadzący ewidentnie unikali. W końcu prowadzący powiedział, że koszt ogrzewania będzie kilkaset złotych droższy od ogrzewania gazem (na sezon), no i część ludzi wyszła z sali. Niestety - póki węgiel będzie tańszą alternatywą - nic się nie zmieni. Nawet w kwestii kotłów 5 klasy czy ecodesign - zawsze ekonomicznie brać górę będzie węgiel. Może trochę podejście zmienia się u młodych - lepiej zapłacić więcej ale mieć spokój ze zrzucaniem węgla, wynoszeniem popiołu, zakurzeniem/zadymieniem piwnicy itp. Ta kwestia nie tyczy się wszystkich ale porównywalnie do zarobków konieczność poniesienia nakładów inwestycyjnych na termomodernizację, a później na wymianę kotła c.o. na eko (gaz) lub ciepłociąg jest nie lada wyzwaniem. A wszystko dookoła drożeje. Zarobki - raczej stoją w miejscu lub wzrastają, ale nieznacznie. I nie jest to miejsce na hasła typu: źle ci, to sprzedaj dom; mało ci, to zmień pracę; przecież 500+ dostajesz/dostaniesz... Przede wszystkim świadomość, ale też jakaś zachęta ze strony władz do podłączeń do ciepłociągu, do zmiany pieca na gazowy, jakieś ulgi, niższy podatek lub zwolnienie z niego... Mam wrażenie, że rządzący uchwalili przepisy antysmogowe i już zacierają ręce na pierwsze kontrole, mandaciki i rozprawy sądowe...

  • ~Arteks 2019-03-29
    11:17:19

    Radny Kiljańczyk proponuje bardzo odważne i rozsądne propozycje, chociaż trochę spóźnione. Bo zmiany w podatkach od nieruchomości można było zacząć wprowadzać już w 2015 roku. Dzisiaj byłyby z tego jakieś ekologiczne efekty. Zupełnie logicznym wydaje się, że wywóz popiołu powinien być liczony osobno bo to dodatkowy śmieć produkowany tylko przez właścicieli pieców. Dlaczego więc płacą tak samo jak ci którzy produkują wyłącznie resztki i zużyte opakowania? Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na pewien społeczny absurd który może doprowadzić do poruszenia nawet najbardziej zatwardziałymi zwolennikami pieców. Jest szansa, że w przyszłym roku wszystkie zasoby ZGM zostaną podłączone do ciepła sieciowego. I nawet rodzina z familoka na Paruszowcu będzie sobie ciepło regulować przyciskiem(!). A właściciele pieców węglowych będą żyli dalej jak dziady z łopatami, brudnymi łapami, popiołami... Ile osób i jak długo wytrzyma takie piętno i tak niski poziom komfortu życia, narażając się przy tym na co raz większą niechęć, szykany z różnych stron, a nawet śmieszność. Dzisiaj kopcąca chałupa w mieście staje się symbolem całkowitego zacofania.

  • ~Arteks 2019-03-29
    11:39:52

    44 94

    @minges - a dlaczego tak się dzieje i dlaczego kilkaset zł więcej rocznie powoduje brak zainteresowania przyłączeniem? Zachłanność, skąpstwo lub chęć przeznaczenia tych pieniędzy na coś innego. Niedawno prezydent Kuczera słusznie zauważył, że "ludzie kupują auto za 100 tysięcy na raty i palą węglem, bo najtaniej..." I dlatego trzeba wspólnie walczyć o ustawę która nakazywałaby obowiązek obligatoryjnego podłączania się w miastach do sieci jeśli ta istnieje w promieniu dajmy na to 100 metrów od budynków. O czymś takim wspomniał niedawno senator Piecha z PiS. Wydaje mi się, że nawet PiS dojrzewa już do potrzeby takich uregulować bo ich członkowie też mieszkają w różnych miejscach i widzą, że wielu sąsiadów byłoby stać na mniej inwazyjne ogrzewanie niż piecem węglowym ale wolą "szpyndlikować" szkodząc zdrowiu sobie i innym.

  • ~exx 2019-03-29
    11:40:58

    84 22

    A jaki jest wybór tam gdzie nie ma gazu ani ciepłej rury? Jak zwykle większość widzi tylko koniec swojego nosa. Trzeba inwestować w podłączenie domków do zródła ciepła a pózniej karać opornych. A na teraz mam nakupić klimatyzatory do każdego pokoju? W tym kraju jak zwykle zamiast ewolucji jest rewolucja.
    A Pan Kiljańczyk ma pewnie piec z podajnikiem i gaz, albo mieszka na blokach, inaczej nie byłby tak silnie uzdolniony.

  • ~Arteks 2019-03-29
    11:49:16

    55 83

    @exx - rozumiem jakieś domki na uboczu wybudowane w czasach biednego PRL-u. Ale powiedz mi gdzie był rozum i gdzie mieli głowy ci którzy budowali się w ostatnich 15 latach - świadomie stawiając swoje chałupy w miejscach bez odpowiedniej infrastruktury i z piecami śmieciuchami? Gdzie godność człowieka który buduje nowy dom z dwoma garażami i jednocześnie wyposaża go... w kotłownię z piecem na węgiel? Przecież mamy od lat znane inne technologie, a o smogu media grzmią masowo od wielu lat? Poza tym znam wiele ulic w Rybniku gdzie jest gaz, jest ciepłociąg, a i tak większość chałup kopci. Przykłady? Proszę: Pod Lasem (gaz), Krzyżowa (gaz/co), Niedobczycka (gaz), Grunwaldzka (gaz/co), Hetmańska (gaz), Szczęść Boże (gaz), Wiejska (gaz).

  • ~ 2019-03-29
    11:57:04

    56 52

    Powtarzam jak katarynka, od dłuższego czasu ogrzewanie gazowe jest tańsze od węglowego. Jeżeli ktoś trzyma zdrowa temperaturę w domu czyli około 21 stopni to zapłaci za gaz mniej niż za węgiel.

  • ~ 2019-03-29
    12:17:12

    66 11

    Oj radni bezradni, Wy znowu po najniższej lini oporu. Wykażcie się inicjatywa i działajcie w kierunku gazyfikacji bądź ciągnięcia nitki z ciepłem do dzielnic i na ulice które go nie maja. Pokażcie , ze stać Was na więcej niż Prezydent. Pokażcie , ze jesteście dla ludzi bo to oni Was wybierali ,a nie dla diety!!! Najprościej ukarać, najtrudniej stanąć przed lustrem i powiedzieć sobie Jaki Cienki jestem bo nie mam odwagi zawalczyć w czyimś imieniu. Najpierw stwórzcie alternatywę dla węgla, potem każcie się podłączać, a na opornych nagością kary. Oczywiście w Rybniku wszystko od d........y strony się zaczyna. Radni bezradni !!!

  • ~minges 2019-03-29
    12:30:30

    45 9

    @Arteks - uwaga pana Kuczery była słuszna, co innego gdy kogoś stać i z lenistwa syfi. Mi chodzi o sytuację zwykłego - nazwijmy to - zjadacza chleba, który zarabia tyle, że za każdym razem patrzy na co wydać, żeby na wszystko starczyło, a żeby jeszcze było co odłożyć, na wakacje pojechać itp. Tych leniwych trzeba uświadamiać - i tu karanie myślę byłoby skuteczne. Ale co zrobić z tą drugą grupą? Niektórzy nie decydują się na eko ogrzewanie czy na inwestycję w termomodernizację, bo nikt nie jest w stanie im powiedzieć jakie to będą koszty, jak się to później przełoży na opłaty za ogrzewanie. Tobie się łatwo mówi, radnym się łatwo mówi, a najprościej to karać, bo bez bata Polak się nie dostosuje. Tak jak napisałem wcześniej - są bogaci - leniwi i są chętni - ale niemajętni. I tu jest problem, jak znaleźć złoty środek by tych pierwszych zmusić, a tych drugich zachęcić? Obligo podłączenia do ciepłociągu jest bez sensu. O ile w przypadku kanalizacji jest inaczej - każdy dom powiedzmy 'produkuje' podobne ilości ścieków, o tyle w przypadku ciepłociągu zapotrzebowanie danego domu/budynku na ciepło jest kompletnie inne i zależy od m. in. kubatury, izolacji, budulca, okien, drzwi itp. Nie jest to takie proste.

  • ~slawek5052 2019-03-29
    12:35:13

    44 25

    To blokersi tez niech więcej płaca maja z ec na węgiel za prąd też niech wszyscy więcej płaca tez węgiel

  • ~rzyt 2019-03-29
    12:40:57

    57 8

    Wpierw daje się możliwość odbioru popiołu bez dodatkowych dopłat zabierając możliwość dwukrotnego odbioru odpadków zmieszanych, by teraz obracać kota do góry nogami? Panie Kiljańczyk. czy to nie jest przypadkiem asekuracja w stylu "a mówiłem" ? Pan wraz z Zarządem jesteście nie w tym miejscu, gdzie powinniście być; nie jest to czas by miastem zarządzali tacy ludzie jak Wy.

  • ~mario 2019-03-29
    12:51:46

    68 9

    A co z mieszkańcami którzy wymienili piece na 5 klasy bo nie mają możliwości podłączenia do gazu albo sieci ciepłowniczej. Niestety takie piece generują odpad w postaci popiołu. Mam zostać obciążony większymi opłatami bo miasto nie daje mi możliwości podłączenia do innego źródła.

  • ~frbro 2019-03-29
    12:56:53

    42 4

    Łatwo powiedzieć "podłącz się go gazu", "gaz jest super". No fajnie, też bym chciał ale nie mam takiej możliwości! Tak jak masa osób w Rybniku. A do tego często czas oczekiwania na podłączenie, nawet jak gdzieś w pobliżu jest rura, ale nie pod domem, to ponad 2 lata!

    Tylko znaczące obniżenie cen prądu, lub dopłaty do ogrzewania prądem mogą coś pomóc. Chociaż nie wiem czy te pompy ciepła mają sens w nieocieplonych kostkach bez podłogówki. Chętnie posłucham doświadczeń, bo sam się nad montażem zastanawiam. Klima odpada. Do grzania nie ma sensu, najzwyczajniej w świecie źle to działa.

  • ~spirit-of-the-town 2019-03-29
    12:58:29

    48 15

    Nie wytwarzam odpadów zielonych - dostanę jakąś bonifikatę za wywóz śmieci? Płacę za tych, którzy wystawiają po kilkanaście lub kilkadziesiąt brązowych worów.

  • ~Arteks 2019-03-29
    13:13:43

    29 75

    @minges - ale ciekawe, że u nas nikt się nie pyta ludzi z familoków czy budynków ZGM czy ich będzie stać na ciepło sieciowe po podłączeniu? Koszty po tym wzrosną, a przecież tam mieszkają najbiedniejsi i najmniej zaradni mieszkańcy miasta. Dlaczego więc te ciągłe pieszczenie się z ludźmi z chałup? Po co komuś duży dom którego nie jest w stanie w cywilizowany sposób ogrzać? W Niemczech gdzie wypłata minimalna jest wyższa niż zarobki np. w zakładach strefowych u nas - większość ludzi mieszka w komunalnych budynkach wielorodzinnych! Więc jak to jest możliwe, że u nas są dochody są niższe, a ludzie koniecznie chcą mieszkać w przewymiarowanych domach. A potem te same osoby narzekają, że "ich nie stać". Nie widzisz, że coś jest postawione na głowie? Można było opowiadać takie rzeczy 20 lat temu ale nie w sytuacji kiedy ludzie budowali 250-300 metrowe domy z... kotłownią w środku w XXI wieku! Jak długo jeszcze u nas niektórzy chcą terroryzować innych smrodem tłumacząc się ciągle swoją sytuacją życiową? To niech ją zmienią albo niech przeprowadzą się do czegoś tańszego w utrzymaniu. Ludzi z bloków też się nikt nie pyta czy mają na czynsz, kredyt czy termomodernizację.

  • ~rzyt 2019-03-29
    13:25:57

    18 6

    @frbro, nie skreślaj klimy, bo grzeje dobrze. Ja też nie byłem zwolennikiem takiego grzania, bo w zimie może nie "wyrobić". Więc doprojektowano nagrzewnicę gazową na dolocie powietrza do agregatu i.... użyte to ustrojstwo było tylko w czasie odbioru technicznego. Automatyka przez 3 zimy do tej pory nie włączyła dogrzewania gazowego. Obecne rozwiązania są o wiele bardziej sprawne od tych, którymi zachwycaliśmy się kiedyś.

  • ~Lateks 2019-03-29
    13:27:14

    34 12

    Wszystkie odpady zielone u mnie są zagospodarowane albo jako karma dla zwierząt albo jako źródło kompostu i nawóz, dodatkowo gałązki z sadu służą do wędzenia i popiół z tego też jest świetnym nawozem zawierającym wapń, magnez, potas i fosfor.
    Dlatego z tego tytułu proszę o obniżkę kosztów wywozu.
    Tylko tak teraz patrząc na to wszystko to się zastanawiam czy częstotliwość wywozu popiołu z pieca nie jest zbyt częsta. Mam problem zapełnić śmietnik w 1/4. jakoś wychodzi raz na 4 tygodnie...
    Jak ktoś produkuje jego więcej to przecież może zakupić drugi śmietnik.
    Idąc dalej, uważam że bez sensu jest zwiększać częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych czy segregowanych, chociaż to może jest kłopotliwe to jednak każdy potrafi u siebie zadbać by śmieci się nie walały... Gorzej z blokami, ale tam powinni płacić jak za zmieszane, lub po prostu odbierać tylko zmieszane i sortować na sortowni...

  • ~Wertykalny Magik 2019-03-29
    14:12:54

    34 15

    Hej
    A czy nikt nie zauważył absurdu całej tej sytuacji?
    (należy dodać kolejnego absurdu w naszym Rybniczku)

    Przewodniczący Rady Miasta, która to rada teoretycznie stanowi zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym organ stanowiący i kontrolny, zadaje pytanie Prezydentowi w sprawie tak banalnej i oczywistej, że w ogóle szkoda słów.

    W mieście typu Rybnik, dla którego smog winien być (znowu tylko teoretycznie) sprawa priorytetową tego typu sprawy winny być rozkminione lata temu oraz stanowić tylko jeden z wielu elementów walki z niską emisją. A u nas to, że Przewodniczący Rady doznał chwilowego objawienia, że może by o coś tam zapytać prezydenta jest traktowane jak odkrycie stulecia.

    Rada Gminy ma NAKAZAĆ prezydentowi skuteczną walkę z niską emisją, a następnie SKONTROLOWAĆ wykonywanie tych działań. To są podstawy podstaw, które jednak w Rybniku z jakiegoś powodu nie działają.

  • ~arkussinus 2019-03-29
    14:40:06

    27 6

    Hmmm pyskacze będzie cytat: "Sieć gazowa średniego ciśnienia w miejscowości [ACTA2] była zakładana jako źródło gazu dla ewentualnej gazyfikacji miejscowości [ACTA2].
    Niestety przeprowadzone analizy hydrauliczne wykazały brak odpowiednich przepustowości, a tym samym brak możliwości zasilenia z kierunku [Acta2].
    Mając na uwadze powyższe, mimo Państwa i naszego zaangażowanie zarówno warunki techniczne istniejących sieci jak i wyniki analiz ekonomicznych nie pozwalają rozpocząć procesu inwestycyjnego.
    Natomiast zasilenie od strony dzielnic [ACTA2] wiąże się z opracowaniem koncepcji gazyfikacji dla tych dzielnic oraz w przypadku pozytywnych wyników analiz ekonomicznych ich realizacji, co finalnie może okazać się procesem wieloletnim."....to odpowiedź przedstawiciela stosownej firmy....władzom nie zależy, firmom od gazu nie zależy, a wy pyszczycie o kilka spalonych gałązek?

  • ~frbro 2019-03-29
    15:32:12

    6 5

    @rzyt, skreślam, bo mam funnkel nówkę klimę w biurze i ja się gotuje, bo mi dmucha ciepłem, a kolega dwa biurka dalej marznie. Strasznie nierównomiernie się to ciepło rozchodzi. No i nawet jakbym wziął multisplita, to muszę go jakoś doprowadzić do kuchni, łazienki i pokoi.

  • ~Arteks 2019-03-29
    15:36:08

    10 49

    @arkussinus - podaj miejsce którego dotyczy odmowa rozbudowy gazociągu. Mi się chcę podać konkretne przykłady ulic gdzie są alternatywne źródła ogrzewania, a mimo to wielu z nich nie korzysta. Dlaczego więc ciągle cytujesz jakiś tekst wyjmując go z kontekstu. Mój kolega mieszka na Gruntowej i tam akurat faktycznie nie ma i nie będzie możliwości podłączenia dlatego przechodzi w tym roku na pellet. @lateks - jak można mieszkać w mieście i hodować tzw. "gadzinę"... To już nawet w śląskich wsiach ludzie odchodzą od tego bo "smród, niewygoda i odchody na placu". A ty mieszkając w mieście nie widzisz obciachu pisząc o karmie dla zwierząt, kompoście... i pretensjach do ludzi z bloków którzy produkują co najwyżej odpadki. Czemu nie mieszkasz gdzieś za Raciborzem albo w innych wiejskich stronach? I tam byś mógł się dzielić swoimi wiejskimi poglądami z innymi wieśniakami. Teraz to już wcale mnie nie dziwi, że przeszkadza ci rozwój miasta i wszystko co miejskie, nie rozumiesz zupełnie miejskiego stylu życia i spędzania czasu w mieście bo... karmisz w tym czasie "gadzinę". ;)

  • ~ 2019-03-29
    15:45:34

    31 11

    Urzędnicy miasta Rybnika tylko potrafią rzucać kłody pod nogi raczej już duże bele.A smarkaty przewodniczący rady niech się puknie w ten gł......... łeb a potem niech pisze!,a może chce wyostrzyć bardziej łokcie?
    a niektórzy na forum powinni pomyśleć a nie pisać głupoty.

  • ~rzyt 2019-03-29
    15:46:08

    7 4

    @frbro. Tak może być jak piszesz ale gdy zrobisz rozprowadzanie kanałowe z możliwością kryzowania to nie ma takich różnic w dystrybucji ciepła. Ja mam około 80 punktów nawiewu i wyciągu zużytego powietrza.

  • ~rzyt 2019-03-29
    15:49:27

    34 4

    @Arteks, a co powiesz o "miłośnikach" psów ras dużych mieszkających w blokach?

  • ~palaczzasypowy 2019-03-29
    15:54:40

    30 6

    Arteks to ty masz kolegów? A jeśli masz to niech sobie założy propan butan,a nie smrodzi sąsiadom palonymi odpadami mdf.

  • ~romcost 2019-03-29
    15:59:17

    26 11

    ~adiky 2019-03-29 11:57:04

    Powtarzam jak katarynka, od dłuższego czasu ogrzewanie gazowe jest tańsze od węglowego. Jeżeli ktoś trzyma zdrowa temperaturę w domu czyli około 21 stopni to zapłaci za gaz mniej niż za węgiel.

    Niestety, kolego, nie do końca mam kocioł węglowy IV kategorii i piec kondensacyjny i jak by nie liczyć gaz wychodzi 20-30% drożej...

    Ale zamiast rozwiązać problem niskiej emisji w prosty sposób nasi biznesmeni od dwóch wież (biurowców) wolą tworzyć gnioty zamiast ustaw - a problem mógł by zostać szybko i ostatecznie rozwiązany... Wystarczy zwolnić z VATu (dodam, że to tzw. podatek od luksusu) źródła ciepła takie jak gaz, C.O. i energię elektryczną używane przez gospodarstwa domowe. Wtedy wszyscy Ci "szpędlikorze" zauważając, że grzanie gazem / C.O. sami by zmienili źródła ciepła, jak to wiemy, nikt nie lubi przepłacać, więc problem w przeciągu 5 lat sam by się rozwiązał... Ale po co ? jeszcze by im kasy na kupowanie głosów wyborczych zabrakło ...

  • ~2018 2019-03-29
    15:59:58

    12 3

    palaczzasypowy
    A gaz na stacjach paliw tańszy od benzyny i ropy jest ok ?

  • ~Arteks 2019-03-29
    16:10:37

    13 40

    @palaczzasypowy - a niby czemu miałbym nie mieć. Moje poglądy nie są ani kontrowersyjne ani radykalne. Za to ty pyszczysz w obronie pieców tylko na tym portalu ale jestem pewien, że jakby ci kolega powiedział, że ze swoim piecem i kopcącą chałupą jesteś zacofany - to by ci było głupio nie? Wtedy bardziej boli niż obca osoba. A jak ci to kiedyś powie ktoś z rodziny albo sąsiad? A ten twój avatar sam w sobie jest obciachowy i mocno ośmieszający węglowców - mi się podoba. :P Co do pelletu - akurat dzisiaj mówiono w Radio 90, że jeden piec typu śmieciuch odpowiada emisji kilkudziesięciu pieców na pellet. A więc tam gdzie rzeczywiście nie ma perspektyw na jakąś sieć - pellet może stanowić alternatywę.

  • ~Sebastian Majcherczyk 2019-03-29
    16:18:07

    28 6

    Może warto zacząć od elektrowni. Przestawić ją na gaz skoro to takie tanie i ekologiczne.

  • ~Mael 2019-03-29
    16:32:12

    26 4

    Czyli jak za starego pierwyj, hasie do lasa.

  • ~ 2019-03-29
    16:47:52

    20 3

    1. Do dnia dzisiejszego miasto nie przeprowadziło inwentaryzacji źródeł ogrzewania domów.
    2. Kotły, piece produkujące popiół to kotły klasy V i na pellet, które szeroko są dofinansowywane w ramach walki z niską emisją.
    3. Brak podatku od nieruchomości na okres dwóch lat to jest parodia, ile zyskamy? 200-400zł? To jest ulga?

  • ~imrahil 2019-03-29
    17:05:22

    13 5

    ~Sebastian Majcherczyk - faktycznie gaz w elektrowni na dzień dzisiejszy jest tańszy i bardziej ekologiczny niż węgiel, dlatego PGE (właściciel elektrowni) szykuje się do przetargu na budowę w Polsce nowych bloków gazowych 700 MWe, z czego jeden ma być w naszej elektrowni. najlepsze że związkowcy z PGG już zaczynają protestować. chyba dla nich elektrownia powinna być na węgiel albo nie powinno jej być wcale.

  • ~imrahil 2019-03-29
    17:15:50

    8 11

    od siebie dodam jeszcze, że zwolnienie z podatku od nieruchomości dla ekologicznych jest śmieszne i tylko symboliczne. podniesienie opłaty za wywóz popiołu słuszne, bo ci którzy nie generują popiołu płacą tyle samo nie korzystając z usługi. zakaz kotłów na paliwa stałe w nowych domach bez względu na to czy jest gaz czy ciepłociąg to dobry pomysł, szkoda że tak późno wejdzie w życie, o ile w ogóle to się uda. co jeszcze cieszy to wypowiedzi przedstawicieli partii rządzącej, że jest planowany nakaz podłączania do ciepłociągu lub gazociągu na poziomie ogólnokrajowym i eliminacja paliw stałych z kotłowni domowych. ciekawe tylko ile to może potrwać.

  • ~rzyt 2019-03-29
    17:54:02

    18 6

    A w Radio Erewań dziś mówili, że w Rybniku powietrze jest czyste albo do oczyszczenia.
    Radia komercyjne mówią to za co im płacą Panie Arteks.

  • ~ 2019-03-29
    17:56:44

    15 9

    Moim zdaniem nie tylko powinno się obniżyć podatek od nieruchomości ogrzewanych ekologicznie, ale też podnieść dla tych, które przyczyniają się do powstawania smogu.

    @ minowa, nie wiem gdzie wczoraj byłaś, ale na pewno nie w Rybniku, skoro piszesz, że tylko nieliczni wieczorem palili - przecież śmierdziało tak, że aż dławiło!

  • ~ 2019-03-29
    18:01:06

    15 1

    " nie podjął dotychczas stosownych inicjatyw w zakresie stworzenia obowiązku podłączeń do istniejących sieci gazowych i ciepłowniczych"

    Prawda? Dziwię się dlaczego też Urząd Miasta z tym nic nie robi.
    Zmusić do podłączenia bloków karami zarządy spółdzielni mieszkaniowych, ZGMów i wspólnot!
    Wiem, że wielu na to czeka i to bezskutecznie. Wstyd, żeby w centrum rzekomo nie najgorszego w Polsce miasta mieszkańcy osiedli musieli palić węglem. Żeby jeszcze rurociągu obok nie było...

  • ~sympatykrybnika 2019-03-29
    18:03:16

    7 15

    ~Sebastian Majcherczyk - Z Tobą na pewno nie zgodzi się Śląsko-dąbrowska"S", która jest przeciwna planom budowy bloku gazowego w Elektrowni Rybnik. Bo, to już teraz roszczeniowi i niskowydajni górnicy chcą decydować w co mają inwestować energetycy???? Wystarczy, że energetyka np. w 2016 roku została zmuszona do "zainwestowania" ponad 3,5 mld zł w powstanie PGG na bazie upadłej KW i upadłego KHW. Te 3,5 mld zł zostało wtedy przejedzone przez górników na wypłaty i przywileje płacowe. Dzisiaj górnicy utrzymywani z kieszeni podatników próbują bezczelnie wpływać na to na co np. PGE przeznaczy około 4 mld zł bo tyle będzie kosztował nowy blok 700 MW w Rybniku. A może leniwi górnicy chcieliby przytulić te pieniążki i przeżreć, bo to tylko potrafią - nieroby jedne. Ostatnie bloki węglowe zostaną w tym roku uruchomione w Opolu i Jaworznie… nowe już nie będą powstawać. Nawet w bloki gazowe instytucje finansowe nie za bardzo chcą wchodzić, a co dopiero w węgiel. Więc górnicy zacznijcie w końcu się przyzwyczajać do tego tego, że albo zaczniecie wydajnie pracować - bo jak narazie to ciężko u was z wydajnością i nie potraficie zaspokoić krajowego zapotrzebowania np. na węgiel energetyczny (import za 2018 rok to prawie 20 mln ton) albo czeka was przekwalifikowanie i normalny rynek pracy i skończy się chowanie za plecami związkowców dzięki którym jesteście przenoszeni na inne kopalnie z likwidowanych zakładów.

  • ~2018 2019-03-29
    18:05:19

    11 13

    kazo64
    Dzieci chorujące na astmę , białaczkę itp to też jest MIT ?

  • ~ada24 2019-03-29
    18:05:28

    18 23

    Co za naród co za ludzie! Jak tylko pojawia się artykuł o walce ze smogiem, nałożeniu kar dla trucicieli to zaraz minusy. Co to za ludzie, którzy sami kopią sobie grób. Głupota? Chyba tak to trzeba nazwać bo trudno życie i zdrowie przeliczać tylko na pieniądze. Opamiętajcie się jeśli już nie dla siebie to dla swoich dzieci i wnuków.

  • ~wojto 2019-03-29
    18:20:59

    14 14

    Hurtowe minusy pojawiają się nagle w jednym momencie. Są one robione prawdopodobnie przez jednego użytkownika - trola albo boty.

  • ~arkussinus 2019-03-29
    19:01:42

    15 1

    panie arteks nie podam tych miejscowości z tej prostej przyczyny, bo jest to "wyjęte" jak to pan nazwałeś z pisma urzędowego i zgodnie z dziadowskim RODO podejrzewam, że byłbyś pan pierwszy w zakablowaniu na mnie. Ja całość tego pisma mam i przy okazji zebrań dotyczących gazyfikacji jakiejś miejscowości podstawię przedstawicielowi danej firmy bezpośrednio przed ślepia i posłucham co będzie miał wtedy do powiedzenia!!!

  • ~Karolina# 2019-03-29
    19:10:02

    6 15

    Smog to nie tylko węgiel. Zbliza sie Wielkanoc, wszyscy w ogródkach grabią sprzataja, a gdzie sa odpady zielone? Oczywiście przez komin poszły i wcale się nie dziwię, bo z tymi odpadami same problemy, firma nie wywozi, ludzie przestali wystawiać, a każdy ma już wygrabione obejście, i nie mówcie że wszystko we własnym zakresie stylizowane. Co wieczór smród bo wszystko w powietrzu. A tak nawiasem, to tzw. blokowisku kaloryfery już zimne, czy nadal gorące? Proponuję sprawdzić, kto nie wystawia zielonych, bo już wszystko spalone i to jest gł. przyczyną smogu o tej porze roku. To czuć i wystarczy się przejść by odróżnić węgiel od śmieci zielonych.

  • ~Ja_2 2019-03-29
    19:15:28

    27 3

    Powtarzam jak mantrę, jest ZŁOTY ŚRODEK. W mieście Kwidzyn, powstał dzięki wieloletniej pracy badawczej kocioł soalający węgiel i nie produkujący smogu! Autorem patentu jest Pan Marian Strzelczyk. O co chodzi? O podwójny obieg dymu w kotle gdzie spalanie zostają w 95 procentach trucizny. Z komina Leci biały dym. Zyski : 1. Zero smogu z kominów. 2. Dla chętnych dalszą możliwość opalania węglem. 3. Lepsze spalanie to tańsza eksploatacja o 30 %. 4. Utrzymanie wydobycia kopalń. 5. Miejsca pracy. 6. Zero miliardowych kar dla UE za CO 2. Czysty zysk. Miasto Kwidzyn narzuciło montaż tych kotłów dla mieszkańców. POBUDKA RYBNIK. pzdr Egon z Rybnika

  • ~exx 2019-03-29
    19:16:39

    14 4

    Arteks ja się z tobą po części zgodzę. Tylko, że u nas w kraju nie ma tradycji logicznego myślenia, a co najgorsze dotyczy to też władzy. Co widać po efektach. Na stanowiskach decyzyjnych powinni być ludzie z wizją i umiejętnością przewidywania. Równie dobrze mogę zapytać, dlaczego dopuszczono do montażu śmieciuchów jeszcze w latach 2000+, dlaczego nikt nie pomyślał o rozbudowie sieci gaz/ciepło. Po co dotacje na piece 3-4-5 klasy skoro odchodzimy od palenia węglem. Po co wyrzucać pieniądze na solary w naszym klimacie? Przeciez tu się nic nie trzyma tzw. kupy.

  • ~psyche09 2019-03-29
    19:32:03

    13 1

    "Połowa mieszkańców Rybnika nie produkuje popiołu".
    Brawo, gratuluję refleksu.
    A co z tymi, którzy nie mogą się ot tak podłączyć, bo mieszkają w bloku?! I są uzależnieni od widzimisię m.in. SM Centrum?!???? Czy Wojtek Kiljańczyk o tym pomyślał?


    Mieszkańcy familoków domagają się sensownego planu przyłączenia do sieci gazowej. Ale Spółdzielnia Centrum wolała zaproponować koszty przyłącza przekraczające 10 tys. / mieszkanie (z dofinansowaniem z UE!) i na tym się skończyło...


    Bardzo chętnie przejdę na gazowe. Zero problemów z martwieniem się o węgiel, a i ciepło w tyłek nie będzie uzależnione od "jest niż/wyż", "za mocno wieje".

  • ~psyche09 2019-03-29
    19:54:20

    13 1

    Konia z rzędem temu, który 'wpadnie' na pomysł i wprowadzi w życie podłączenie do sieci bloków, familoków... Do roboty panie radny!

  • ~spirit-of-the-town 2019-03-29
    20:45:23

    22 1

    Karolina - otóż właśnie wszystkie odpady ogrodowe można kompostowac we własnym zakresie z korzyścią dla ogrodu. Kto chciałby targac zielone odpady do pieca. Zanim zacząłem czytać tutaj mądrości niektórych "miastowych " znawców (nie mówię o Tobie ), nie wiedziałem że można wpaść na takie głupoty.

  • ~Grzegorz Maryniok 2019-03-29
    20:55:41

    31 3

    Dlaczego mam być karany ( bo tak to trzeba nazwać) za brak możliwości podłączenia do gazu lub linii ciepłowniczej!!! To już jest paranoja!!!

  • ~Hellomelo 2019-03-29
    22:08:08

    14 4

    Nie rozumiem dlaczego nasi włodarze po raz kolejny wybierają najmniej skuteczną linie walki ze smogiem. Dlaczego wszystkie piece węglowe są wrzucane do jednego wora, część z nich spełnia normy 3-5? Dlaczego nie uwzględniono pelletu, biomasy, jest nieekologiczna?
    Kiedy urzędnicy przejdą się po domach i zrobią inwentaryzację źródeł ciepła w naszych domach?

    Zamiast nakładać kary, kombinować z podatkami (co może stać w sprzeczności z konstytucją i ustawami), zachęcam Pana Kuczerę do podzielenia się informacjami na temat kosztów ogrzewania jego domu gazem. Jego budynek jest "starej daty", poddany termomodernizacji, ogrzewany gazem. Ludzie boją się przejścia na gaz, bo nie mają porównania ile więcej z domowego budżetu pójdzie na ogrzewanie. Nie można porównywać starego budownictwa z nowym, ba wymogi które muszą spełniać budynki są wyższe z roku na rok, więc nie ma co porównywać nawet budynku z 2009 roku z tym z 2018. Każdy ustawi 21 st, a jeden zapłaci 500 a drugi 1500.

    Gazyfikacja miasta to jest fikcja, bo nikt nie weźmie na siebie wysokich kosztów rozbudowy sieci, która będzie się zwracać w długim okresie. Miasto nie dopłaci, bo wszystko idzie w drogę Racibórz - Pszczyna. PSG czy inne spółki też muszą zadowolić właścicieli odpowiednim zyskiem ;).

    Dlaczego miasto nie chce pójść śladem Marklowic. W dzielnicach, które nie mają dostępu do gazu, a koszty ogrzewania elektrycznego znaczaco przewyższają koszty ogrzewania węglem, dopłaćmy do pieców w podajnikiem V klasy i problem przynajmniej do czasu gazyfikacji będzie częściowo rozwiazany, bo zanieczyszczenie będzie dużo mniejsze.

    A wszystkich, którzy trąbią o astmie, chorobach etc zachęcam do lektury ile PM 10 i Pm2.5 wydziela nieporny grill czy ognisko. Majówka coraz bliżej... ;)

  • ~MaciejK 2019-03-29
    23:58:01

    10 14

    I znowu smrodziarze dali czadu. Wyszedlem tylko z psem, smierdze jak z kotlowni. Co za ayf! W Krakowie teraz 130. W mojej dzielnicy 459. Prezydencie Kuczera, sejmiku slaski - jestescie wspolwinni. Jedyna droga to zakaz paliw stalych i to od zaraz. Dla wygody i z tchorzostwa macie na sumieniu zdrowie powierzonych wam ludzi

  • ~MaciejK 2019-03-30
    00:01:00

    8 13

    Hellomelo, co ty chrzanisz o grilu czy o ognisku, jak na razie to przez 7 miesiecy w roku wdycham smrod i trucizny z waszych kominow

  • ~MaciejK 2019-03-30
    00:02:49

    7 8

    Kazo, widze, ze masz potezne problemy z liczbami. Teraz: w Belgii pomiary miedzy 12 a 53. Rybnik w mojej dzielnicy 495. Smrod i trucizna

  • ~ 2019-03-30
    00:42:43

    25 10

    czy istnieje możliwość nałożenia dodatkowej opłaty na mieszkańców wytwarzających popiół?
    Oczywiście, nawet kilka opłat można wprowadzić. Jedna już jest, tzw za wywóz odpadów. Druga wg.sugesti za wytwarzanie, trzecia za zanieczyszczanie powietrza. Tych ludzi
    powinno się surowo karać, bo celowo zanieczyszczają środowisko i trują nas wszystkich.
    Tak, tu obniżyliśmy podatek, tam podwyżka, i mamy więcej w budżecie.
    Moim zdaniem nierozsądne jest to że co roku pracownicy magistratatu nie dostają podwyżki do wynagrodzenia w kwocie minimum 2000zł. Na dotacje chwilo brakło, i trzeba pisać do
    Katowic.
    1) czy istnieje możliwość prawna, aby na terenie Rybnika podwyższyć podatki lokalne, np. od nieruchomości, dla mieszkańców, którzy używają nieekologicznych źródeł ciepła?
    1:Możliwość jest zawsze. Niech płacą 5.000zł rocznie dodatkowo.Jeśli kogoś nie stać, to niech płacze lub sprzeda nerkę lub się.. W ten sposób każdy zarobi. Liczy się kasa i
    dobre życie.
    Bierzecie się od tego od d*py strony.
    Nie wszyscy mogą być dyrektorami, bo wtedy nie było by komu pracować na ich utrzymanie, dlatego muszą być robole.
    Ludzie mieli by takie super ogrzewanie na gaz czy na inny wynalazek, ale to kosztuje sporo. Nie każdy zarabia tyle co Wojciech Kiljanczyk czy Pan Prezydent Kuczera (którego
    osobiście bardzo lubię). Osoby ze średnim wykształceniem, których jest mnóstwo, jeśli już mają pracę to zarabiają minimum.
    W bezrobociu zawsze Wielmożna Pani urzędnik na profilowaniu pyta "czy będzie Pan/i pracował/a za minimalne wynagrodzenie"? Przecież to jest upokarzające. Lepsze
    wykształcenie, lepsza praca. Nie prawda. Mam wielu znajomych bardzo wykształconych i nie mają pracy. Jak tu utrzymać rodzinę i jeszcze płacić za ogrzewanie. Znajomy jest
    programistą i zarabia miesięcznie 15 tysięcy netto. Jego stać by ogrzewać dom gazem. Ja jestem z zawodu technikiem informatykiem, mam rodzinę i utrzymuje nas żona. I jest mi
    wstyd że nie mam pracy. Specjaliści są w cenie ale po znajomości. Zawiodłem się mocno na Pani dyrektor gdy miałem staż w Rybnickim Ekonomiku.
    Możecie być na prawdę dobrzy, ale jak nie macie znajomości, jesteście dla systemu wiecie czym. Znajomości kochani.
    2) w obliczu nowego przetargu na zagospodarowanie śmieci oraz pewnej podwyżki cen w tym zakresie - czy istnieje możliwość nałożenia dodatkowej opłaty na mieszkańców
    wytwarzających popiół?
    Tak, zawsze jest taka możliwość. Jednakże proponuję lepsze rozwiązanie. Nałożenie na mieszkańców Rybnika opłaty za produkowanie odpadów w formie moczu, kału i niejednokrotnie
    gazów, przez które zanieczyszcza się środowisko.
    Działania takie prowadzą do nieodwracalnych skutków w przyrodzie, m.in. powodują zanieczyszczenie wód w rzekach, mimo że są filtrowane. Nazwał bym tą formę podatku "podatek od
    produkcji własnej".
    ""Uzasadnienie do punktu nr 2. Wywóz popiołu musi odbywać się oddzielnie od innych frakcji ze względu na niszczenie przez ten odpad instalacji do odbioru śmieci. To powoduje
    wzrost nakładów dot. wywozu. Nie widzę powodu, aby mieszkaniec generujący dodatkowe koszty zagospodarowania odpadów oraz koszty zdrowotne dla innych osób, nie miał ponosić
    dodatkowych opłat z tym związanych. Połowa mieszkańców Rybnika nie produkuje popiołu."" Drugą połowę mieszkańców powinno się solidnie ukarać finansowo i przeznaczyć do prac
    społecznych by nauczyli się że nie wolno szkodzić.

    ""Nie rozumiem również, dlaczego polski parlament nie podjął dotychczas stosownych inicjatyw w zakresie stworzenia obowiązku podłączeń do istniejących sieci gazowych i
    ciepłowniczych. To stały postulat samorządu, a także organizacji ekologicznych oraz, jak się ostatnio okazało, spółek skarbu państwa.”"
    Udzielę stosownej odpowiedzi cytując pewien kabaret: "Ne rozume, ne rozume, se uczy to rozume". Ponieważ smog to biznes. Biznes dla producentów oczyszczaczy powietrza, dla
    służby zdrowia, dla farmaceutów, dla onkologów. Mycie rąk.
    Gdy mogę to pomagam osobą potrzebującym i się tym nie obnoszę. Ludzie to nie śmieci i mają swoją godność. Utrzymują Wasze rządowe tyłki.
    Ogrzewanie nieocieplonych budynków to złoty biznes dla gazowni.
    Nic nie jest za darmo, bo gdy by było, to każdy by sobie dał piec wymienić, ale smogowy biznes musi istnieć. Mycie rąk, było, jest i będzie. Ja zawsze myję swoje przed jedzeniem gdy mam możliwość.
    Niestety nie jestem po studiach, stąd taka moja prostacka forma wypowiedzi.
    Jeśli kogoś w swoim komentarzu uraziłem, to szczerze przepraszam.
    Paweł Markiton Rybnik www.itSecurity24.ch

  • ~Hellomelo 2019-03-30
    08:00:21

    14 5

    ~MaciejK na kilku grillach nawdychasz się tyle samo co przez te 7 miesięcy. Ale któżby się tym przejmował, najlepiej zakazać węgla. A samo PiS opiera gospodarkę na węglu przez najbliższe dziesiąt lat. (ktoś zdaje się ich wybrał w demokratycznych wyborach i zdaje się, że znowu będą wybrani z zyskiem 6000 zł rocznie - i na pewno nie pójdzie to na zmianę ogrzewania na gaz).

    Dlaczego nikt nie spojrzy na proces urbanizacji miast, który w Krakowie (!) doprowadził do zabudowania kanałów "dopowietrzających/wentylacyjnych" centrum miasta. Ale każdy chce mieć domek w pięknej lokalizacji i blisko wszędzie, więc gdy miasto powie "nie" toczą bój, żeby wyszło na "tak" i buduje jak mu się podoba. Dalej budujmy w centrum Rybnika to smog będzie tam do maja.

  • ~ 2019-03-30
    08:40:49

    12 1

    To znaczy ze piece 5 klasy nie produkują popiołu??? A jeżeli tak, to to jest jawna dyskryminacja! Pomyśl najpierw przewodniczący to nie boli!! a później używaj tekstów nienawiści dla innych mieszkańców Rybnika.!!!

  • ~Karolina# 2019-03-30
    08:56:11

    14 1

    Pan przewodniczący umie pisać, to pisze, ale czytać że zrozumieniem nie umie, ustawy o odpadach nie zna, a to przede wszystkim musi przeczytać, by bzdur nie pisać Taki radny tacy wyborcy. Ważny populizm i walka z malutkimi.

  • ~Bartek Malina 2019-03-30
    09:22:06

    6 1

    arteks za 100 tys.to można kupić auto elektryczne

  • ~Bartek Malina 2019-03-30
    09:26:03

    8 4

    palaczzasypowy gaz też śmierdzi a po za tym nie wiem czy nie słyszałeś o wybychu gazu na wodzisławskiej oraz w bełku jestem przeciwnym gazowi i jeśli chodzi o autobusy wodorowe to też łatwo prosi się o pożar

  • ~Mirosław Zieliński 2019-03-30
    10:01:43

    8 16

    Niedługo będzie tak jak w innych cywilizowanych państwach Europy , że osoby zatruwające swoich sąsiadów dymem czadem będą porostu przed sądem pociągane do odpowiedzialności za szkody wyrządzane z tytułu NW. I skończą się argumenty ,że mnie nie stać jak nie stać sprzedać dom i kupić 2 mieszkania i będzie stać. Dość mordowania innych. Ja nie mogę wyjść na ogród zewsząd leci gryzący dym. Pozdrawiam morderców.

  • ~MaciejK 2019-03-30
    10:06:34

    5 13

    Hellomelo - po pierwsze to nieprawda, a po drugie ja ani nie pale ognisk ani nie grilluje. Za to ty i tobie podobni trujecie mnie przez 7 miesiecy w roku. Jakie sumienia macie, ze potraficie to robic ?

  • ~MaciejK 2019-03-30
    10:07:46

    5 10

    Miroslaw Zielinski - DOKLADNIE !

  • ~spirit-of-the-town 2019-03-30
    10:11:10

    14 1

    ~Arteks, ja przypuszczam iż Lateks nie hoduje tej "gadziny" jak to nazwałeś, gdzieś w ścisłym centrum, lecz nieco dalej od niego. A co do samej gadziny - odchodów na placu nie ma (bo zwykle jest na swych wybiegach), nie śmierdzi (chyba że przyłożysz odchody do nosa), męczące w obsłudze? - dla niektórych męczące jest wstanie z łóżka. Ja oczywiście rozumiem, że to nie dla każdego, lecz najpierw należałoby osobiście sprawdzić jak to wygląda a później pisać o "śmierdzącej gadzinie". Pozdrawiam

  • ~ 2019-03-30
    10:21:19

    12 2

    'Uzasadnienie do punktu nr 2. Wywóz popiołu musi odbywać się oddzielnie od innych frakcji ze względu na niszczenie przez ten odpad instalacji do odbioru śmieci"
    ale tylko do 3 kwietnia ( przynajmniej u mnie), po tej dacie juz nie musi odbywać się oddzielnie, popiół ląduje razem ze zmniesznymi i już nie szkodzi instalacji do odbioru śmieci
    odpady zielone przerabiam , kompostuję i nie korzystam z wywozu, domagam się rabatu za wywóz śmieci, bo nie korzystam z tej usługi
    tworzyw szczucznych produkuję mniej niż sąsiedzi,( co widzę po ilości wystawionych worków), dlaczego mamy płacić tak samo ?
    (chcę tutaj pokazać tylko absurdalność systemu i nowych pomysłów)
    dlaczego ci z "apartamentów", grzejąc swoje mieszkania z nieekologicznej ciepłowni sa ok ? kiedy segregacja śmieci u nich istnieje teoretycznie, a płaca tyle samo ?
    dlaczego kotły na pellet (uznawane w świecie jako paliwo ekologiczne o zerowym bilansie CO2, produkujące minimalne ilości popiołu, którego nie trzeba wywozić, a wykorzystać jako nawóz w ogródku) są dzięki głosom różnych głośno krzyczących pseudoznawców, stawiane na równi z przestarzałymi zasypowcami i dąży się do ich wyeliminowania ?
    a blokowi "eksperci" , o wiedzy odwrotnie proporcjonalnej do poziomu podnoszonego krzyku i będa i tak skomleć i obrażać wszystkich wokoło, którzy nie pasuja do ich wizji blokowego , nowoczesnego (?) świata, nie dostrzegając komina grzejącej ich "ekologicznej" ciepłowni
    jakoś na mojej ulicy króluja kotły węglowe z podajnikami różnych klas i nie ma problemu z lokalnym zadymianiem, ale główni krzykacze i tak tego nie pojmują

  • ~ 2019-03-30
    10:24:24

    15 2

    ~spirit-of-the-town 2019-03-30 10:11:10
    "~Arteks, ja przypuszczam iż Lateks nie hoduje tej "gadziny" jak to nazwałeś, gdzieś w ścisłym centrum, lecz nieco dalej od niego. A co do samej gadziny - odchodów na placu nie ma (bo zwykle jest na swych wybiegach), nie śmierdzi (chyba że przyłożysz odchody do nosa), męczące w obsłudze?"
    dla niektórych jedzenie bierze się ze sklepu
    szkoda, że nie pamiętają jak blokowi trzymali świnie w łazience, a kury na balkonie, teraz ich dzieci są bardzo nowoczesne

  • ~ 2019-03-30
    10:55:43

    10 2

    Podsumowując nieudolność urzędników i brak chęci rozwiązania problemu - zakazy i podnoszenie podatków to dowód ich całkowitej niekompetencji i próby przerzucenia swoich obowiązków na obywateli.
    Należy utworzyć w każdej dzielnicy/ większym osiedlu w którym nie ma doprowadzonej nitki ciepłowniczej elektrociepłownię zasilaną gazem lub węglem, doprowadzałaby ciepło do domów i osiedla.
    Takie rozwiązania są nawet na wsi.
    Sprywatyzowaliście elektrociepłownię i teraz nie jest zainteresowana podłączeniem lub nie inwestuje (kierując się tylko swoim zyskiem i swoim interesem) żeby mieć moc umożliwiającą podłączenie mieszkańców chociażby centrum miasta.
    Skończcie zabawę w szkodliwe dla nas finansowanie przychylnym swojej partii mediów - mam na myśli przekazywanie pieniędzy pod płaszczykiem "serialu o mieście" i zacznijcie robić to co do was należy.

  • ~Majster Awes 2019-03-30
    11:43:54

    17 5

    jak zwykle zjadłem paczke popcornu podczas czytania komentarzy o smogu, trochę się pośmiałem nawet. skończyłem jeść i został smutek bo Pan Kiljańczyk chce mi przypier...lić większym podatkiem. Panie Kiljańczyk, weź Pan rozpisz se przetarg na wywóz śmieci (i tak wygra EKO) rat na kwartał (przecież częściej nie trzeba, ludzie kupią kolejne kubły). Następnie wprowadź Pan obowiązek warzenia zupy z popiołu (problem wyworzenia sam zniknie). A na sam koniec NIE RÓB Pan NIC, żeby podłączyć mnie do gazu. Dziękuje.

  • ~palaczzasypowy 2019-03-30
    13:52:06

    13 3

    gazowe lobby rusko germanskie zapłaciło trolom do szczucia,ile płaci wam oskar z brukseli ?

  • ~Łukasz Rybniczanin 2019-03-30
    15:59:04

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Łukasz Rybniczanin 2019-03-30
    16:01:42

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~andy 2019-03-30
    16:17:25

    13 3

    Tak czytam ten tekst przewodniczącego to myślę że niektórym jak dostaną się ma jakiś stołek to wydaje się że są najmądrzejsi już płacimy za śmieci kupę kasy worki za swoje wszystkich odpadów nie zabiorą z gabarytami i jeszcze więcej za popiół płacić jak nie wiadomo o co chodzi to tylko o kasę bo ciągle wam mało. Pan przewodniczący zapomniał że większość ogrzewa węglem i jeszcze długo będzie a głupie pomysły ludzie długo pamiętają blokersi niech się nie odzywają bo większość z nich pieca nie widziała. Sami śmieci nie segregują i myślą że dla nich ciepło jest ekologiczne bez popiołu i dymu

  • ~Macik765 2019-03-30
    18:52:46

    3 7

    kazo64 chyba żartujesz, w 1980 Rybnik miał ponad 120 tys mieszkanców, a nie 35 tys.

  • ~Sebastian Ryszka 2019-10-08
    15:34:16

    1 0

    Cieszę się niezmiernie ,teraz w lasach zamiast śmieci będzie wypie...ny POPIÓŁ .Kto w tym Rybniku myśli

  • ~ptak 2019-10-16
    00:40:04

    1 0

    Jeśli w Rybniku będziemy mieć taki zarząd jaki mamy obecnie to nie ma szans na poprawę.
    Ja mam wielki żal bo płacę rocznie ponad 3tyś zł podatku a nie dostałem dotacji do pieca gazowego przy budowie nowego domu. Co ciekawe np. w Jastrzębiu czy Wodzisławiu takie dotacje są bo kolega dostał a w tym samym czasie co budowaliśmy. Mój siostrzeniec wybudował w tym roku ale też dostał odmowę więc postawił zwykłego śmieciucha i pali czym popadnie a gaz ma w granicy działki z tym że już go po prostu nie stać. Ja chciałem zrobić podobnie ale zostało mi coś kredytu więc sfinansowałem tą inwestycje.

    Moi sąsiedzi już do istniejących budynków też chcieli dotacje z U.M. ale też jest jakiś problem więc nadal kopcą śmieciuchami a podatki też pewnie płacą spore bo widzę że mają jakieś budynki gospodarcze na działce i garaże murowane… stare budownictwo ale płacić trzeba.

    Dopóki nie zmieni się gospodarz tego miasta to nadal będziemy oddychać syfem. Dla mnie to bardzo prosta sprawa. Tym biedniejszym ludziom trzeba poprostu pomóc to ogarnąć. Przecież te pieniądze są… ja sam rocznie płacę ponad 3tyś zł podatku.

    Panie prezydencie , przykład z Jastrzębia lub Wodzisławia … naprawdę nie trzeba tęgich umysłów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5296